abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_219043203
quote:
0s.gif Op zaterdag 18 oktober 2025 12:53 schreef spapaars het volgende:
Oekraïne is al jaren de grootste graanschuur ter wereld (de moffen wisten het, de Russen ook), dus ik snap de patatmakers niet echt.
Ik snap het symbolische gebaar wel.
Kijk jij hun video's wel eens?
  zaterdag 18 oktober 2025 @ 15:22:58 #252
182182 spapaars
Ver onder het NAP
pi_219043925
quote:
0s.gif Op zaterdag 18 oktober 2025 13:26 schreef TargaFlorio het volgende:

[..]
Kijk jij hun video's wel eens?
Ja.
Ze bakken patat.
  zaterdag 18 oktober 2025 @ 16:54:38 #253
171727 StateOfMind
Ancient Astronaut
pi_219044455
Het zijn Brabanders, die bakken friet.
Geen patat.
Perhaps you've seen it, maybe in a dream.
A murky, forgotten land.
pi_219045216
quote:
0s.gif Op zaterdag 18 oktober 2025 15:22 schreef spapaars het volgende:

[..]
Ja.
Ze bakken patat.
Ze doen veel meer dan alleen friet bakken.
pi_219045219
quote:
1s.gif Op zaterdag 18 oktober 2025 16:54 schreef StateOfMind het volgende:
Het zijn Brabanders, die bakken friet.
Geen patat.
Dit sowieso.
  Moderator / FOK!Fotograaf zondag 19 oktober 2025 @ 20:24:28 #256
11389 crew  qltel
Meneer Rewimo
pi_219054336
Gisteren bij Franky en Coen geweest. Alvast 2 beschilderde sleutelhangers gekregen voor het doneren van de vakantie voor 2 kinderen.

  Moderator / FOK!Fotograaf zondag 19 oktober 2025 @ 20:27:47 #257
11389 crew  qltel
Meneer Rewimo
pi_219054363


Lieve vrienden,
Wat een bijzondere week. De mooiste inzameldag ooit, een nieuwe video die kippenvel geeft, en alweer volop plannen voor de komende reis. De reacties van mensen in Oekraïne en de warme reacties van mensen helpen ons om zo lang het nodig is door te gaan.

De beste inzameldag ooit!
Wat een dag was het gisteren. Vanaf het moment dat ’s morgens de deuren open gingen tot ze aan het eind van de dag weer dichtgingen, kwamen er mensen uit alle hoeken van het land, en zelfs uit België en Duitsland, om spullen te brengen. Ook waren er Oekraïners die in Nederland wonen en via onze organisatie hun landgenoten willen steunen.

We hebben bijzondere gesprekken gevoerd, vaak met een lach en soms met een traan, en we voelen ons geraakt door de steun die we kregen. Natuurlijk stond de frituur aan, en er gingen heel wat frietjes over de toonbank, want voor wat hoort wat.

Ook RTL was aanwezig voor opnames van het nieuwe seizoen van Patatje Hoop, dat vanaf 1 november te zien is op RTL 4. Zoals jullie op de foto’s kunnen zien, is er enorm veel ingezameld.
Iedereen, ontzettend bedankt voor jullie steun.

Nieuwe video: de kindervakantie in de Karpaten
We hadden het al even beloofd, maar nu is hij eindelijk klaar: de complete video over de kindervakantie in de Karpaten. Toen we hem terugzagen, kregen we kippenvel. Wat was het bijzonder om die kinderen, die zoveel hebben meegemaakt, weer te zien lachen, spelen en zingen in de bergen. Dankzij jullie steun konden we dit mogelijk maken.
De samenvatting staat vanaf nu online; u kunt hem bekijken via de knop Video’s

Kerstactie: doneer zonder dat het iets kost
We zijn afgelopen week begonnen met onze kerstactie. We hebben jullie het verhaal in de extra nieuwsbrief uitgelegd en hebben al heel veel reacties.

Het idee is eenvoudig. Degene van wie u een kerstpakket verwacht, schenkt de waarde van dat pakket aan een goed doel. Een kerstpakket is natuurlijk leuk om te krijgen, maar als het geld ervan naar een goed doel gaat, is dat misschien nog wel mooier.

Iedereen die er ook zo over denkt, kan zijn werkgever of zakenrelatie laten weten:

“Schenk de waarde van mijn kerstpakket aan een goed doel.”

Op onze website leggen we de actie nog beter uit en kunt u een kaart downloaden of gratis bij ons bestellen. Die kaart kunt u aan uw werkgever of zakenrelatie geven, of neerleggen in de kantine op uw werk. Doet u mee of wilt u meer weten? Kijk dan op onze website via de knop Kerstactie.

Friet, lezingen en feestjes
De afgelopen weken zijn we steeds vaker geboekt, zowel voor frietacties als voor lezingen.
Afgelopen vrijdag stonden we met onze wagen op een groot themafeest. Tweehonderd mensen friet uitdelen is voor ons geen grote uitdaging, maar tweehonderd mensen precies tegelijk friet — dat was even flink aanpoten! Zo’n uitdaging is ook een plezier.
Ook voor andere evenementen zijn we te boeken via frietmeteenmissie.nl

Weinig aandacht voor Oekraïne in het nieuws
We merken het steeds vaker: de oorlog in Oekraïne lijkt wat naar de achtergrond te verdwijnen in het nieuws. Dat baart ons zorgen. Er is de afgelopen week weer veel gebeurd, maar we horen er hier nog nauwelijks iets over. Terwijl het gevaar reëel is dat de strijd zich naar hier uitbreidt als Europa niet alert blijft. Laten we samen zorgen dat Oekraïne niet wordt vergeten.

Nieuwe video’s aan het front
Onze vorige video over de voedseldroppingen aan het front is massaal bekeken en leverde veel reacties op. Voor zover wij weten, is dit nog niet eerder gedaan. Wij willen proberen een structurele mogelijkheid te vinden om eten te brengen bij burgers, zo dicht bij het front dat anderen het niet meer durven.

We hebben de laatste tijd minder video’s geplaatst dan u van ons gewend bent, maar de komende weken zullen we weer minstens twee nieuwe video’s per week online zetten.

Binnenkort weer op pad
We zijn nog maar net terug, maar over minder dan twee weken vertrekken we alweer richting Oekraïne. Volgende week vertellen we meer over deze reis, uiteraard zonder al te veel details, om veiligheidsredenen.

Op tv
Afgelopen zaterdag was de documentaire Patatje Oorlog opnieuw te zien bij BNNVARA op NPO 2.
Daarnaast herhaalt RTL elke zondagochtend rond 9:00 uur afleveringen van onze serie Patatje Hoop.
En goed nieuws: vanaf zaterdag 1 november om 17:30 uur start het nieuwe seizoen van Patatje Hoop op RTL 4, zes weken lang, elke zaterdag!

Generatoren voor de winter
Vorige week vertelden we dat we generatoren willen inkopen, want de schade aan stroomcentrales in Oekraïne is nu al enorm. In veel regio’s vallen de stroomvoorzieningen regelmatig uit, en de winter moet nog beginnen. Generatoren zijn vaak letterlijk van levensbelang. Daarom willen we er zo veel mogelijk kopen en in Oekraïne bezorgen.

The Holland House 2.0
De plannen voor het nieuwe Holland House in Tsjerkasy vorderen gestaag. Eerst moet er nog veel gesloopt, gestript en opgeruimd worden, maar de voorbereidingen zijn begonnen.
We hopen binnen enkele weken te starten met de werkzaamheden ter plaatse, zodat we daarna kunnen werken aan de aansluitingen voor verwarming, gas, water en elektriciteit. Dan kunnen we ook daar binnenkort de eerste gasten ontvangen, want op dit moment zijn er duizenden oorlogsslachtoffers die geen alternatief meer hebben voor hun (vaak verwoeste) woningen aan het front.

Tot slot
Van het uitdelen van generatoren en friet bakken tot evacueren, en van voedseldroppingen met drones tot het starten van een nieuw Holland House, dit alles kan alleen dankzij jullie. Samen geven we hoop, samen zorgen we dat de oorlogsslachtoffers van Oekraïne niet worden vergeten.

Wilt u ons helpen met helpen?

Bekijk deze YouTube-video
pi_219086129
Wat een verdrietig nieuws:

twitter


;(
And the young, they can lose hope cause they can't see beyond today,. ..
The wisdom that the old can't give away
  donderdag 23 oktober 2025 @ 15:38:08 #259
438527 MissButterflyy
De beste dingen in het leven z
pi_219086138
quote:
7s.gif Op donderdag 23 oktober 2025 15:36 schreef miss_sly het volgende:
Wat een verdrietig nieuws:

[ twitter ]

;(
Ik zag het net voorbij komen op insta. ;(
Wie dit leest is een lezer van dit
  Moderator / FOK!Fotograaf donderdag 23 oktober 2025 @ 15:54:39 #260
11389 crew  qltel
Meneer Rewimo
pi_219086302
Oh shit, wat vreselijk. Ik denk dat het die mensen waren die je vaak op de achtergrond zag.
pi_219086732
:{ :{ :{

Ik heb zojuist de documentaire Patatje Oorlog gekeken en wilde hier posten dat ik het een "mooie" documentaire vind. Nu lees ik dit. :{ In de documentaire is Alyona ook aan het woord (Dat is ze toch? Al is haar naam vertaald naar Olena) en is de rode auto veelvuldig te zien.
pi_219086854
quote:
Twee Oekraïense journalisten zijn gedood bij een Russische droneaanval op de stad Kramatorsk. Volgens de gouverneur van de regio Donetsk gaat het om journalist Olena Hoebanowa en cameraman Jevhen Karmazin van het Russischtalige tv-kanaal Freedom, dat door de Oekraïense staat wordt gesubsidieerd. Een derde journalist, Oleksandr Kolitsjev, raakte gewond.

Volgens het kanaal zaten de journalisten tijdens de aanval in een auto bij een benzinestation. Ze zijn geraakt door een Lancet-drone, zegt gouverneur Vadim Filasjkin. Dat is een dure en krachtige drone die vaak wordt ingezet tegen tanks en gepantserde voertuigen.

'Bewuste strategie'
De Oekraïense president Zelensky heeft de aanval veroordeeld. "Dit zijn geen ongelukken of fouten, maar is een bewuste Russische strategie om alle onafhankelijke stemmen die verslag doen van de Russische oorlogsmisdaden in Oekraïne het zwijgen op te leggen." Ombudsman voor de mensenrechten Dmitro Lubinets spreekt van "verder bewijs van systemische oorlogsmisdaden van Rusland tegen burgers".

Sinds het begin van de oorlog in Oekraïne in 2022 zijn minstens twintig journalisten gedood. Eerder deze maand kwam een Franse fotojournalist om het leven bij een droneaanval ten zuiden van Kramatorsk. Zijn Oekraïense collega raakte zwaargewond. De Fransman was volgens de Europese Federatie van Journalisten de eerste journalist in Oekraïne die met een drone is gedood.
https://nos.nl/artikel/25(...)a-krijgt-weer-stroom
pi_219091383
Afschuwelijk nieuws dit!

Wat moet dit onmetelijk verdrietig zijn voor Franky & Coen en de rest van het team.
Uiteraard ook voor de achterblijvende families, dat bovenal.
Zoveel wat Franky & Coen doen voor inwoners/ slachtoffers van Oekraine maar dit is een inmens persoonlijk verlies. Ik vind het zo verdomde spijtig.
'Please don't sit on my imaginaire friend'
  Moderator / FOK!Fotograaf zondag 26 oktober 2025 @ 05:54:47 #264
11389 crew  qltel
Meneer Rewimo
pi_219107119
Onze vrienden vermoord in Oekraïne
onderweg naar begrafenis



Dit is de moeilijkste brief die we ooit hebben moeten schrijven.
We zijn onderweg naar Oekraïne om afscheid te nemen van onze dierbaarste vrienden.

Afgelopen donderdag kregen we ’s morgens het meest verschrikkelijke telefoontje denkbaar.
Alexander, de directeur van The Holland House, belde mij (Franky), maar ik kon hem nauwelijks verstaan. Hij was in paniek en kon bijna geen woord uitbrengen. Pas na enkele minuten begreep ik wat hij probeerde te zeggen: zijn zoon en onze beste vriend Ghenja, (Yevhen Karmazin / Zhenya) samen met onze vriendin Alyona Gramova (Olena Hoebanova) , waren door een Russische droneaanval vermoord. Onze eerste reactie was ongeloof. Dit kon gewoon niet waar zijn. Maar het bleek helaas wel waar. Chauffeur/operator Sacha raakte daarbij zwaar gewond.

Onze beste vrienden Alyona en Zhenya zijn vermoord. Waarom? Hoe dan? ik had ze allebei de dag ervoor nog uitgebreid aan de telefoon om de plannen te bespreken voor de komende reis die komende zaterdag zou beginnen. En nu zijn ze er niet meer.

Waarom moesten deze lieve, onschuldige mensen sterven, in een burgerauto, door een speciaal op hen gerichte aanval met een Lancet-drone? Zhenya was één van de zachtaardigste mensen die we ooit hebben ontmoet. Alyona was een gedreven journaliste die haar leven riskeerde om de wereld de waarheid te laten zien, en altijd klaarstond om oorlogsslachtoffers te helpen.

President Zelensky sprak over hen gaf aan dat het een gerichte aanval was op hen. Hij zei het volgende:
“De Russische strijdkrachten hebben opnieuw laten zien dat zij bewust journalisten aanvallen die de waarheid vertellen over deze oorlog. De drone-aanval waarbij Olena Hubanova (Alyona Gramova) en Yevhen Karmazin (Zhenya) werden gedood, was geen toeval. Zij werden doelbewust geraakt omdat zij verslag deden van wat Rusland liever verborgen houdt.” (Bron: Reuters, 23 oktober 2025; bevestiging in Ukrainska Pravda, dezelfde datum.)

Diepgaande vriendschap
Alyona en Sacha waren bij ons toen wij de raketaanval in Kramatorsk overleefden (Zhenya was er die dag niet bij). We zaten samen aan één tafeltje en iedereen aan ons tafeltje heeft het overleefd. Aan het tafeltje naast ons hadden ze minder geluk. We hebben samen zóveel meegemaakt, aan het front en daarbuiten. Er zijn geen woorden om uit te leggen hoe intens die ervaringen waren en hoe diep onze vriendschap is geworden. Niemand zal ooit echt kunnen begrijpen hoe intens ons werk en onze samenwerking was.

We deelden ook prachtige momenten. De vreugde van tweeduizend mensen op één dag friet kunnen geven, en tweeduizend glimlachen te zien. De spanning en opluchting van een levensreddende geslaagde evacuatie. We hebben honderden van die bijzondere momenten beleefd. Alyona, Zhenya en Sacha zijn en blijven voor eeuwig onze aller-, allerbeste vrienden.

Zoveel pijn
Hoeveel pijn dit doet, kunnen we niet beschrijven.
Zhenya, Alyona en Sacha waren niet alleen onze vrienden en familie in Oekraïne, ze waren ook onze collega’s. Zhenya was onze vaste cameraman, en groeide uit tot een broer. Meer dan 70% van al onze beelden uit Oekraïne zijn door hem gefilmd. Samen met Alyona werkte hij onvermoeibaar mee aan onze stichting, met een passie die we zelden hebben gezien. Alyona was bijzonder intelligent en was een belangrijke schakel in onze contacten met de militairen en andere journalisten. Samen met hen beiden lukte het ons om acties projecten te realiseren die haast onmogelijk leken.

Komende zaterdag zouden we samen vertrekken om humanitaire hulp te verlenen en in december zouden ze voor het eerst tien dagen naar Nederland komen. Zhenya had er zó naar uitgekeken, het zou zijn eerste reis buiten Oekraïne zijn. Ook Alyona verheugde zich heel er heel erg op om in de kerstmaand een korte break te hebben van het oorlogsgeweld en te kunnen genieten van een vakantie met ons in Nederland..
Zhenya laat een zoontje van vijf achter, die op het moment dat ik dit schrijf nog niet weet dat zijn vader is overleden. Hoe vertel je dat aan een kind?

Alyona, één van Oekraïnes bekendste journalisten, ontving vorig jaar de hoogste onderscheiding van president Zelensky. Haar moeder woonde slechts 35 kilometer van haar vandaan maar door de Russische bezetting van een deel van de Donbas konden ze elkaar al enkele jaren onmogelijk zien. Zowel de moeder alsook de broer zijn afgelopen jaar overleden.

Onderweg naar de begrafenis
Vrijdag, de dag na de moordaanslag, zijn wij direct naar Oekraïne vertrokken. We willen de familie van Zhenya de komende dagen steunen en bij de uitvaart de laatste eer bewijzen aan onze vrienden.
Zhenya en Alyona, we houden van jullie, en we zullen jullie zo verschrikkelijk missen.

Ter ere van onze dierbaarste vrienden Zhenya en Alyona hebben wij vannacht een herinneringsvideo gemaakt.
Alle beelden, behalve de medaille-uitreiking van Alyona, zijn door onszelf gefilmd tijdens de vele missies die we samen hebben gedaan.
Het is een eerbetoon aan twee mensen die zoveel voor ons, en voor Oekraïne, hebben betekend.

Als u onderaan deze nieuwsbrief klikt op de knop “In memoriam Zhenya en Alyona”, kunt u de video bekijken.

Hoe nu verder en deze reis:
Er zal veel veranderen. We zijn twee van de belangrijkste schakels in onze organisatie kwijt maar één ding is zeker: we zullen niet opgeven. Deze moord maakt ons nog vastberadener om door te gaan, voor Alyona, Ghenja en Sasha, en voor iedereen die door dit geweld wordt getroffen.

Maandag gaan vrienden van ons in Nederland namens ons een grote bestelbus vol hulpgoederen inkopen. Diezelfde dag vertrekt vrijwilliger Harry met de bus naar Oekraïne, zodat we ook deze reis nog zo veel mogelijk nuttig werk kunnen doen aan het front.

Generatoren en andere acties
Omdat de winter eraan komt en Rusland opnieuw probeert energiecentrales uit te schakelen, hebben we besloten om zoveel mogelijk generatoren te kopen en uit te delen in het frontgebied.
De organisatie daarvan loopt gewoon door, ook nu we zelf een paar weken in Oekraïne zijn.

Tot slot
Van het uitdelen van generatoren en van friet bakken tot evacuaties, voedseldroppingen met drones en de opbouw van een nieuw Holland House, dit alles kunnen we alleen dankzij jullie.

Samen geven we hoop. Samen zorgen we dat de oorlogsslachtoffers van Oekraïne niet worden vergeten.
Wilt u ons helpen met helpen?

We doen het écht samen.


Bekijk deze YouTube-video
pi_219108285
;( Ik hou het gewoon niet droog bij deze video.....
'Please don't sit on my imaginaire friend'
  Redactie Frontpage / Spellchecker zondag 26 oktober 2025 @ 22:20:03 #266
13151 crew  Rewimo
Nederduitse/Mevrouw qltel
pi_219115508
Geen woorden voor... :'(
Most people don't listen with the intention to understand, they listen with the intention to reply.
<a href="http://bijenzonderzorgen.nl/" target="_blank" rel="nofollow">http://bijenzonderzorgen.nl/</a> beslist geen BIJ-zaak!
pi_219115645
Moord. Is het.
  zondag 26 oktober 2025 @ 22:54:42 #268
140043 Isdatzo
Born in the echoes.
pi_219116247
Ach wat naar
Huilen dan.
pi_219119200
Geeft toch aan dat Franky en Coen zelf ook risico lopen.
  maandag 27 oktober 2025 @ 12:04:58 #270
213134 Momo
WLR en ESF hooligan
pi_219119708
quote:
0s.gif Op maandag 27 oktober 2025 11:27 schreef TargaFlorio het volgende:
Geeft toch aan dat Franky en Coen zelf ook risico lopen.
Ze hebben al op een nippertje een raket net niet op hun hoofd gehad.

Bekijk deze YouTube-video

Is natuurlijk ook zo voor alle burgers in Oekraïne, een raket/drone kan ook zo op je huis belanden, al woon je helemaal in het westen in Lviv.
  Moderator / FOK!Fotograaf maandag 27 oktober 2025 @ 13:09:15 #271
11389 crew  qltel
Meneer Rewimo
pi_219120224
quote:
0s.gif Op maandag 27 oktober 2025 11:27 schreef TargaFlorio het volgende:
Geeft toch aan dat Franky en Coen zelf ook risico lopen.
Daar zijn ze zichzelf ook terdege van bewust. Ze zijn de eerste frituristen die ik met helmen en Kogelwerende vesten heb zien frituren.
pi_219120407
Dat weet ik maar ze (en wij als volgers) worden zo nogmaals op de feiten gedrukt.
pi_219158070
quote:
Morgen (zaterdag 1 nov) begint seizoen 2 televisieserie “Patatje hoop”!

Na het indrukwekkende eerste seizoen keren Franky en Coen terug met Patatje Hoop – Seizoen 2.

Ondanks het verlies van hun meest dierbare vrienden gaan ze door!

We kijken uit naar het weerzien met Galina. Jullie kennen haar misschien uit Patatje Hoop: de oudere dame uit Sviatohirsk die ons smeekte haar te evacueren. Haar man is overleden, haar zoon gesneuveld bij Bachmoet en haar huis verwoest. Ze verbleef tijdelijk in het huis van een buurman die naar Duitsland vluchtte. Toen ze wilde vluchten, mocht dat eerst niet omdat ze op het huis moest passen. Uiteindelijk is ze toch geëvacueerd en woont nu in The Holland House.

Dit en meer zie je morgen (zaterdag 1 november) in aflevering 1 van onze serie Patatje Hoop seizoen 2, om 17:28 op RTL4.
Herhaling elke zondag om 9:00 en 11:30 op RTL4
  Moderator / FOK!Fotograaf vrijdag 31 oktober 2025 @ 22:17:29 #274
11389 crew  qltel
Meneer Rewimo
  Moderator / FOK!Fotograaf zondag 2 november 2025 @ 06:49:45 #275
11389 crew  qltel
Meneer Rewimo
pi_219174370
Onze vrienden vermoord in Oekraïne
onderweg naar begrafenis




We gaan keihard door, ondanks de pijn
Het is onvoorstelbaar dat onze allerbeste vrienden er niet meer zijn. Vorige week donderdag zijn ze op zo’n verschrikkelijke, laffe manier uit het leven gerukt. We konden niet anders dan de volgende dag meteen vertrekken naar Kyiv. We wilden de familie van Zhenya steunen, bij de uitvaart de laatste eer bewijzen aan beiden, en er zijn voor Sasha, die nog steeds zwaar gewond in het ziekenhuis ligt.

Ik vertel dit bewust in chronologische volgorde, zodat jullie kunnen meelezen hoe onze week eruitzag, en hoe we, ondanks alles, verdergaan.

De begrafenis van Alyona en Ghenja
Afgelopen maandag vond de begrafenis plaats. Hoe pijnlijk het ook was, het was een bijzonder mooie dienst. Het verdriet van Ghenja’s familie was hartverscheurend, maar we hebben geprobeerd hen zoveel mogelijk troost te bieden.

Er waren zeker veertig televisiecamera’s aanwezig. Ze kwamen niet alleen om verslag te doen, maar vooral om aan Alyona en Ghenya eer te bewijzen en om te laten zien wie Alyona en Ghenja waren, twee warme mensen die jarenlang de waarheid over de Donbas lieten zien aan de wereld.

De priester sprak zulke bijzondere woorden. Hij zei: “Alyona was de stem van de Donbas en Ghenja was de ogen van de Donbas voor de rest van de wereld". En dat was precies wat ze waren. Iedereen in Oekraïne, en eigenlijk in heel de wereld, heeft wel eens beelden gezien die door hen gemaakt zijn, vaak zonder te weten dat zij achter de camera stonden.

Ze waren zo vaak als eersten bij een raketinslag of bombardement. Ook filmden ze vaak de president tijdens zijn bezoeken aan het front. Daarom kreeg Alyona onlangs nog de hoogste onderscheiding van de president zelf.

Het was zo vedrietig om hen te zien liggen in de open kisten.

Alyona en ghenja onze grote helden zijn er echt niet meer. Velen van jullie hebben vele malen hun beelden gezien in onze collages bovenaan de nieuwsbrieven, of in onze video’s. Het grootste deel van dat materiaal komt van hen.

Na de dienst was er een koffietafel met familie en vrienden. Alexander, de vader van Ghenja, vertelde daar dat Alyona en Ghenja volgende maand bij ons in Nederland op bezoek zouden komen. Hij noemde ons hun allerbeste vrienden. Dat raakte ons diep. Terwijl op de achtergrond een video van hen werd afgespeeld, vol lachmomenten, vol werk dat we veelal samen deden, stroomden bij velen de tranen. Ik had graag iets gezegd, maar ik was er op dat moment simpelweg niet toe in staat. De woorden bleven steken.

Door naar Dnipro
Na de begrafenis zijn we meteen doorgereden naar Dnipro. Coen en ik hebben afgesproken dat we, ondanks dit enorme verlies, doorgaan. Sterker nog: we gaan dubbel zo hard, als eerbetoon aan onze vrienden.

Omdat we onverwacht vertrokken, was de reis haastig voorbereid. Gelukkig hebben onze vrienden en vrijwilligers in Nederland alles op alles gezet om ons te helpen: er werden extra goederen ingekocht en een extra bus is geladen. Onze vriend en vrijwilliger Harry is vervolgens helemaal naar Dnipro gereden, zijn eerste solorit ooit tijdens deze oorlog. Harry, ontzettend bedankt! We zijn blij dat jij en de goederen veilig zijn aangekomen.

Dinsdag bezochten we The Holland House.
Het was moeilijk om de bewoners weer te zien want ook daarbij vloeiden veel tranen. Iedereen kende Alyona en Ghenja: Alyona was er vaak te gast, en Ghenja was letterlijk kind aan huis als zoon van onze directeur Alexander. Veel van de bewoners zijn ooit door ons, samen met Alyona of Ghenja, geëvacueerd. Ze waren hen enorm dankbaar. De herontmoeting met Alexander was het zwaarst. Het is hartverscheurend om zo’n sterke man zo gebroken te zien. Zijn zoon en kleinzoon waren alles voor hem. Hoe moet het nu verder met het mannetje van nog geen 5 jaar oud. Hij weet nog niet wat er met zijn vader is gebeurd.

Hoe nu verder?
Toch moesten we vooruitkijken en de toekomst bespreken. Alexander vroeg het zelf, recht voor z’n raap: “En nu? Wat zijn jullie plannen?” We zeiden dat we wilden doorgaan, maar dat we eerst moesten reorganiseren. Zijn antwoord was krachtig en onvergetelijk: “Als jullie nu stoppen, heb ik niks meer om voor te leven. We moeten door, sowieso voor Ghenja en Alyona! En jullie moeten blijven filmen, zodat de wereld blijft zien wat hier gebeurt.”

Dat was het moment dat de knop omging. We gaan verder, met evacuaties, met hulp, met dierenopvang, en met de bouw van het nieuwe Holland House Tsjerkasy. Ons grootste project ooit! We doen het voor iedereen die hulp nodig heeft en we doen het voor Ghenja en Alyona!

Het nieuwe Holland House Tsjerkasy
We hebben samen met Alexander het eerste werkplan opgesteld. Want Alexander wil heel graag dit project voor ons leiden en we weten dat hij er het meest toe in staat is.

Kort samengevat:
Fase 1, Twee weken voorbereiding.
Fase 2, Opruimen, strippen, muren doorbreken en technische inspectie.
Fase 3, Herstellingen, lekkages, leidingen en afvoeren op de begane grond, waar de eerste 12 kamers, keuken en eetgedeelte komen.
Fase 4, Realiseren van de kamers, keuken en eetgedeelte op de begane grond Fase
5, De tweede (bovenste) verdieping realiseren
Fase 6, De eerste verdieping realiseren

Hoe gaan we dat alles voor elkaar krijgen? Nog niet echt een idee. We springen weer in het diepe, net zoals destijds bij The holland House in Dnipro. Toen wisten we eigenlijk ook niet hoe we dat allemaal voor elkaar moesten krijgen. Het zal veel kracht kosten, maar we weten: samen lukt het.

Bezoek aan hulpproject in Zaporizja
Donderdag bezochten we een hulporganisatie in Zaporizja. Zij helpen vluchtelingen door kleding en goederen gratis aan te bieden in een klein winkeltje, gevuld met spullen die vaak via ons en Hulp Voor Oekraïne(Vught) uit Nederland komen. Het was mooi om te zien hoe onze dozen daar worden uitgepakt, en hoe blij mensen ermee zijn. Daarnaast steunen we ook het aangrenzende revalidatiecentrum voor kinderen.

Friet bakken voor 600 kinderen
Vrijdag stond weer in het teken van hoop. We bakten friet voor zo’n 600 kinderen en enkele honderden begeleiders. Deze actie kwam ook voor ons zelf precies op tijd. Een dag vol vrolijkheid, spel en warmte, precies wat we allemaal nodig hadden. Even geen oorlog, geen verdriet. Alleen lachende gezichten. Een dag waarop Patatje Hoop letterlijk en figuurlijk tot leven kwam. We geven deze dag een dikke 10.

De herdenking, op dag 9
Zaterdag was dag 9 na het overlijden van Ghenja en Alyona., in Oekraïne is dat net als dag 40, een belangrijke herdenkingsdag. De bijeenkomst vond plaats in het restaurant van The Holland House, met zo’n 25 familieleden en beste vrienden. Er werden verhalen verteld, herinneringen gedeeld, veel gelachen en gehuild. Zo persoonlijk, zo warm, zo vol liefde. Wat waren Ghenja en Alyona ongelofelijk geliefd.

Ik hield gisteren namens Coen en mijzelf wel de speech. Ik vertelde hoe we eerst Alyona leerde kennen in Sviatohirsk, en later ook Ghenja. Ik vertelde wat we samen hebben meegemaakt, en over Ghenja’s camerawerk. Hoe onmisbaar beiden voor ons zijn en hoeveel we van hen houden. Het was zwaar om te spreken, en zelfs nu, tijdens het typen van deze nieuwsbrief vind ik het moeilijk om de juiste woorden te vinden en te herhalen wat ik heb gezegd. Misschien vertellen we het wel een andere keer.

Evacuatie door Denis Khrystov
In onze ogen Oekraïnes grootste held, onze bijzondere vriend Denis belde dat hij graag bij de herdenking wilde zijn, maar eerst nog een evacuatie wilde doen: twee vrouwen en twee kinderen uit Pokrovsk. Natuurlijk zeiden we: “Breng ze hierheen.” Hij bracht de familie veilig naar The Holland House, waar ze meteen een kamer kregen. Ze waren bang en uitgeput, maar kalmeerden snel.
Daarna sloot Denis zich bij ons aan voor de herdenking en hield ook hij een prachtige toespraak voor Alyona en Ghenja.

Patatje Hoop seizoen 2 vanaf nu op RTL4
Er is gelukkig ook mooi nieuws. Sinds gisteren is er elke zaterdag om 17:30 uur weer een nieuwe aflevering van Patatje Hoop op RTL4! Zondag (vandaag) zijn er herhalingen om 9:00 uur en 11:31 uur, ook op RTL4. Als je het gisteren hebt gemist, krijg je vandaag dus een herkansing.

De komende dagen
Wat de komende dagen precies brengen, weten we nog niet. Maar één ding is zeker: we doen er alles aan om hier in oost-Oekraïne zoveel mogelijk mensen te helpen.

Medewerk(st)er gezocht
We kunnen niet zonder mensen die helpen de taken van Alyona en Ghenja over te nemen. Daarom zoeken we een medewerk(st)er in Nederland die Russisch en Oekraïens spreekt, en ook Nederlands of Engels. Iemand die ons gemiddeld zo'n 10 tot 20 uur per week kan ondersteunen met organisatie, communicatie en contact met Oekraïne en onze sponsoren. Denk jij dat jij die persoon bent, of ken je iemand? Laat het ons weten!

Generatoren voor de winter
De winter nadert en Rusland probeert opnieuw energiecentrales uit te schakelen. Hier in Dnipro werkt de stroom ook maar beperkt. Daarom kopen en verspreiden we zoveel mogelijk generatoren in het frontgebied. De organisatie daarvan loopt door, ook nu we zelf in Oekraïne zijn. Binnenkort willen we er zo veel mogelijk versturen en uitdelen.

Bijzondere vertoning van Patatje Oorlog in het Nationaal Militair Museum (met F&C aanwezig)

Op zondag 16 november 2025 wordt onze documentaire Patatje Oorlog twee keer vertoond in het Nationaal Militair Museum in Soesterberg. De film van Pamela Sturhoofd en Jessica van Tijn bevat veel beelden van Ghenja en Alyona, en is daarom een bijzonder eerbetoon aan hen geworden. Wij zijn er zelf ook bij om te vertellen over deze film, onze missies en om vragen te beantwoorden.

Tijden: Eerste vertoning met uitgebreide Q&A met Franky en Coen: 13:00 uur
Tweede vertoning (met inleiding door F&C): 15:00 uur
Locatie: Nationaal Militair Museum in Soesterberg Auditorium
Toegang: gratis met museumticket
Klik onderaan deze nieuwsbrief op de knop "Patatje Hoop in het Nationaal Militair Museum" voor meer informatie en (gratis) tickets.

Tot slot
Van het uitdelen van generatoren en het bakken van friet tot evacuaties, voedseldroppings met drones en de opbouw van een nieuw Holland House, dit alles kunnen we alleen dankzij jullie.

Samen geven we hoop. Samen zorgen we dat de oorlogsslachtoffers van Oekraïne niet worden vergeten.

Wilt u ons helpen met helpen?



quote quotesplits me

Omdat je een nieuwe gebruiker bent willen we je erop wijzen dat het niet is toegestaan reclame te maken of FOK! te gebruiken voor commerciële doeleinden. Blijf ontopic en wees aardig voor je medeFOK!kers.
smilie   Pagina 11 / 12
Let op: Met het plaatsen van een bericht verklaar je akkoord te gaan met onze algemene voorwaarden van 27-05-2020, privacy policy van 27-05-2020 en Policy
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')