abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_213123055
De overheid heeft de mensenrechten van Roma, Sinti en andere woonwagenbewoners de afgelopen honderd jaar dusdanig geschonden dat erkenning van hun leed door de Staat gepast is. Dat staat in een advies dat voor verschijning is ingezien door NU.nl.



De Vereniging Sinti, Roma en Woonwagenbewoners Nederland vindt het na het lezen van het advies nu echt tijd voor een excuus namens de Staat.

"Daar pleiten wij al lang voor", licht voorzitter Sabina Achterbergh toe aan NU.nl namens de vereniging met zo'n 25.000 leden en volgers. "Vanwege de discriminatie sinds de eerste Sinti zich in 1420 in Nederland vestigden. De Staat maakt zich via discriminerend beleid al jaren schuldig aan institutioneel racisme."

Medeauteur van het advies Dominic Teodorescu is het eens met de belangenvereniging, zegt hij tegen NU.nl. "Nederland heeft zich schuldig gemaakt aan systematische tegenwerking van woonwagenbewoners. Door onderzoek en excuses erkennen en omarmen we dat woonwagenbewoners onlosmakelijk deel uitmaken van onze samenleving."

Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme Rabin Baldewsingh gaf eind 2022 toe dat de ongelijke behandeling van Roma en Sinti te weinig zijn aandacht kreeg. Daarom gaf de regeringscommissaris opdracht tot onderzoek door experts en juristen.

Baldewsingh noemt de conclusies tegenover NU.nl "zeer ernstig". Hij vindt dat de overheid "voortvarend aan de slag" moet.

Stigmatiseren, discrimineren en voortgezet nazibeleid

De stereotypering, stigmatisering en discriminatie van onder anderen Roma, Sinti, Kale en Reizigers door de overheid gaat terug tot ver in de vorige eeuw, concludeert het onderzoek.

In 1911 ging een staatscommissie ervan uit dat de toen circa 2.800 leden van die groep bijna allemaal alcoholist waren. Er was grote verbazing toen dat niet zo bleek te zijn.

De Staat bleek in de Tweede Wereldoorlog wel erg fanatiek te hebben meegewerkt aan het deporteren van 'zigeuners' door de nazi's. "Wat verder wrang is aan de oorlogsjaren, is dat het fundament voor het naoorlogse woonwagenbeleid door de nazi's en diegenen die met hen collaboreerden is gelegd", staat in Van uitsterf- naar uitstelbeleid.

Tekort aan staanplaatsen blijft groot pijnpunt

In de jaren na de oorlog bleef de overheid de woonvorm en cultuur van woonwagenbewoners tegenwerken en onder druk zetten. Woonwagenbewoners moesten zich maar aanpassen aan de 'normale Nederlandse cultuur' en in 'gewone' huizen gaan wonen. De overheid kwam bovendien met een verbod op rondtrekken. Die druk door de overheid staat bekend als 'uitsterfbeleid'.

"Een van de concreetste uitingen van die tegenwerking is het enorme - en alsmaar groeiende - tekort aan standplaatsen", concluderen de onderzoekers.

Pas in 2018 gaf de Rijksoverheid toe dat het gevoerde beleid woonwagenbewoners benadeelde. Maar het bleef daarna bij vrijblijvendheid: gemeenten hebben alleen maar een inspanningsverplichting om te zorgen voor meer standplaatsen voor woonwagens. Sindsdien zijn er 49 plekken bijgekomen, terwijl de behoefte minimaal 4.000 is.

Over de gemeenschap van woonwagenbewoners in Nederland

Sinds 2014 behoort de woonwagencultuur tot het immaterieel erfgoed van Nederland.

De schattingen van het aantal woonwagenbewoners in Nederland lopen uiteen van dertigduizend tot zeventigduizend. Politiek geograaf Teodorescu gaat aan de hoge kant zitten. "Veel personen wonen soms noodgedwongen in stenen huizen maar rekenen zich tot die groep."

Voor veel buitenstaanders lijken de wagens en caravans van woonwagenbewoners tegenwoordig op gewone huizen. Maar dat zijn ze niet. "Voor de woonwagenbewoners is het belangrijk dat hun wagen geen fundering heeft, geen stenen rijtjeshuis is, de vloer boven het maaiveld ligt met een opstapje voor de voordeur", zegt het Kenniscentrum immaterieel Erfgoed Nederland op de website.

Een deel van de woonwagenbewoners behoort tot de nomadische volken Roma en Sinti, die in 1420 in Nederland neerstreken. Maar verreweg het grootste deel behoort tot de zogenoemde Reizigers. Die zogenoemde 'Europese nomaden' hebben deels een Nederlandse achtergrond die teruggaat tot de zogenoemde Gouden Eeuw.

Nederland telt zo'n 1.150 woonwagenlocaties met ruim 9.300 staanplaatsen. Maar dat aantal voldoet bij lange na niet aan de behoefte.

Gemeenten moeten plekken aanwijzen waar woonwagens mogen staan. Dat proces verloopt vaak heel traag, als het er al van komt.

Discriminatie door overheid tientallen keren vastgesteld

De conclusies van het advies komen niet uit de lucht vallen. Het College voor de Rechten van de Mens oordeelde de afgelopen jaren al tientallen keren dat overheden woonwagenbewoners discrimineerden of in strijd handelden met de Algemene Wet Gelijke Behandeling. Een woordvoerder wijst op een oordeel uit 2017. Dat concludeert dat de Rijksoverheid woonwagenbewoners discrimineerde.

Dat overheidsbeleid leidt tot schrijnende verhalen. In december oordeelde de onafhankelijke toezichthouder dat de gemeente Westland een woonwagenbewoner had gediscrimineerd door "haar geen reëel zicht te geven om in de gemeente te leven volgens haar cultuur in een woonwagen".

De vrouw wachtte toen zes jaar op een standplaats en staat op plek 25 van de wachtlijst. De persoon bovenaan de lijst wacht al 28 jaar op een standplek voor een woonwagen.

'Ze lopen tegen de muren op'

Veel woonwagenbewoners zagen zich gedwongen om dan maar in een 'stenen huis' te gaan wonen, zegt Teodorescu na tientallen gesprekken. "Dat is echt schrijnend. Soms lopen ze tegen de muren op omdat zo moeten leven zo tegen hun cultuur in is."

Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens oordeelde in 2018 dat het 'uitsterfbeleid' van gemeenten voor woonwagenkampen discriminerend was en moest worden afgeschaft.

De Nationale ombudsman riep het Rijk en gemeenten al in 2017 op om de mensenrechten van woonwagenbewoners te waarborgen door voldoende standplaatsen te realiseren. Maar daar is tot zijn ergernis nog steeds bijna niets van terechtgekomen.

bron: https://www.nu.nl/discrim(...)ationaal-excuus.html
--------------



Sta jij ervoor open om je excuses aan te bieden aan woonwagenbewoners? Of dacht je dat er werd bedoeld dat zij excuses moesten aanbieden wegens de stelselmatige belastingontduiking en andere criminaliteit?
  zondag 7 april 2024 @ 13:19:11 #2
504728 Nyamuk
Sambal bij
pi_213123063
Sorry voor jullie belastingparadijs
Heel veel sambal
  zondag 7 april 2024 @ 13:20:27 #3
171727 StateOfMind
Ancient Astronaut
pi_213123084
Ah, een excuus.
Lees: ze willen geld.
Perhaps you've seen it, maybe in a dream.
A murky, forgotten land.
  zondag 7 april 2024 @ 13:22:08 #4
264415 Jahr00n
Fakkelteit
pi_213123115
Helemaal platschuiven die kampen, de mensen een heropvoedingskamp in en op de locatie flats bouwen voor afrikanen uit oorlogsgebieden.
  zondag 7 april 2024 @ 13:23:41 #5
459912 FlippingCoin
Weer zo'n kut millennial.
pi_213123151
Zal godverdomme tijd worden dat die lui ons excuses gaan aanbieden, allemaal illegale praktijken op die kampen. En ze weigeren bij te dragen aan welk land ze ook naartoe trekken.
I think that it’s extraordinarily important that we in computer science keep fun in computing
For all who deny the struggle, the triumphant overcome
Met zwijgen kruist men de duivel
pi_213123186
Die "woonwagens" waar ze in wonen zijn eigenlijk gewoon riante villa's geworden.
  zondag 7 april 2024 @ 13:26:41 #7
150517 SpecialK
No hesitation, no delay.
pi_213123187
quote:
Dat is echt schrijnend. Soms lopen ze tegen de muren op omdat zo moeten leven zo tegen hun cultuur in is."
dit is echt een hilarisch stukje.

dan ga je lekker in het park zitten, jongen.

maar wat ik dus lees is dat het gelukkig maar een cultureel ding is. die mensen kunnen dat dus afleren of iig is die voorkeur er na 1 generatie leven in een stenen huis weg.
Health In Harmony is een non-profitorganisatie die regenwoudgemeenschappen helpt met gezondheidszorg en duurzame inkomens in ruil voor bosbescherming, en zo tegelijk klimaatverandering en armoede aanpakt. - https://www.healthinharmony.org/
pi_213123191
quote:
0s.gif Op zondag 7 april 2024 13:18 schreef DrDentz het volgende:
De stereotypering, stigmatisering en discriminatie van onder anderen Kale
Steun het Kiva Fok! team!
http://www.kiva.org/team/fok
pi_213123398
Hoewel ik lang niet altijd met excuses van staatswege eens ben, verdienen de woonwagenbewoners dat wat mij betreft wel.

Deze groep is jarenlang, tot zeer recent, keihard genaaid door de overheid, gemarginaliseerd en wordt daarnaast redelijk massaal beschimpt door de rest van de bevolking.

In dit topic heb ik al weer een paar ronduit schandalige reacties gelezen.
  zondag 7 april 2024 @ 13:48:33 #10
459912 FlippingCoin
Weer zo'n kut millennial.
pi_213123519
quote:
1s.gif Op zondag 7 april 2024 13:41 schreef Hatseflats22 het volgende:
Hoewel ik lang niet altijd met excuses van staatswege eens ben, verdienen de woonwagenbewoners dat wat mij betreft wel.

Deze groep is jarenlang, tot zeer recent, keihard genaaid door de overheid, gemarginaliseerd en wordt daarnaast redelijk massaal beschimpt door de rest van de bevolking.

In dit topic heb ik al weer een paar ronduit schandalige reacties gelezen.
Wat pas schandalig is, is hoeveel zoekresultaten je krijgt met de zoekterm inval woonwagenkamp.
I think that it’s extraordinarily important that we in computer science keep fun in computing
For all who deny the struggle, the triumphant overcome
Met zwijgen kruist men de duivel
pi_213123575
quote:
16s.gif Op zondag 7 april 2024 13:48 schreef FlippingCoin het volgende:

[..]
Wat pas schandalig is, is hoeveel zoekresultaten je krijgt met de zoekterm inval woonwagenkamp.
Maak je geen zorgen, de overheid heeft die mensen wel in het vizier hoor.
pi_213123606
Je mag geen zigeuner of kamper meer zeggen, de correcte term is Sinti of Roma. Sinti en Roma zijn een etniciteit, dus is het racisme.

Achterlijk gelul, de leefstijl is wat ze onderscheidt, die is niet altijd even netjes geweest, ze zijn gedoogd op hun illegale kampen. Mensenrechten is geen woord om te beschrijven hoe belangrijk je iets vindt, maar dat zijn een aantal zeer fundamentele en concrete rechten die grenzen stellen aan wat een staat waar dan ook ter wereld mag doen.

Maar er is weer een nieuwe slachtoffercult aangeboord.
Wees gehoorzaam. Alleen samen krijgen we de vrijheid eronder.
pi_213123638
quote:
1s.gif Op zondag 7 april 2024 13:41 schreef Hatseflats22 het volgende:
Hoewel ik lang niet altijd met excuses van staatswege eens ben, verdienen de woonwagenbewoners dat wat mij betreft wel.

Deze groep is jarenlang, tot zeer recent, keihard genaaid door de overheid, gemarginaliseerd en wordt daarnaast redelijk massaal beschimpt door de rest van de bevolking.

In dit topic heb ik al weer een paar ronduit schandalige reacties gelezen.
Ze roven, moorden en drugsdealen er op los.

“Ze WoRdEn geSchimPt dOoR de BeVolKinGg!!einz!1”

Net zoals bij bepaalde andere groepen in dit land gedrag = consequenties.
  zondag 7 april 2024 @ 13:56:00 #14
459912 FlippingCoin
Weer zo'n kut millennial.
pi_213123660
quote:
0s.gif Op zondag 7 april 2024 13:51 schreef Hatseflats22 het volgende:

[..]
Maak je geen zorgen, de overheid heeft die mensen wel in het vizier hoor.
Geheel terecht.
I think that it’s extraordinarily important that we in computer science keep fun in computing
For all who deny the struggle, the triumphant overcome
Met zwijgen kruist men de duivel
pi_213123676
quote:
0s.gif Op zondag 7 april 2024 13:52 schreef Weltschmerz het volgende:
Je mag geen zigeuner of kamper meer zeggen, de correcte term is Sinti of Roma. Sinti en Roma zijn een etniciteit, dus is het racisme.

Achterlijk gelul, de leefstijl is wat ze onderscheidt, die is niet altijd even netjes geweest, ze zijn gedoogd op hun illegale kampen. Mensenrechten is geen woord om te beschrijven hoe belangrijk je iets vindt, maar dat zijn een aantal zeer fundamentele en concrete rechten die grenzen stellen aan wat een staat waar dan ook ter wereld mag doen.

Maar er is weer een nieuwe slachtoffercult aangeboord.
Hier is een typisch voorbeeld van de slachtoffercult:




Nogmaals schandalig hoe woonwagenbewoners nog altijd beschimpt worden.
pi_213123771
  zondag 7 april 2024 @ 14:03:05 #17
505599 Speklap3000
#AllSpekIsBeautiful
pi_213123801
quote:
1s.gif Op zondag 7 april 2024 13:56 schreef Hatseflats22 het volgende:

[..]
Hier is een typisch voorbeeld van de slachtoffercult:

[ afbeelding ]

Nogmaals schandalig hoe woonwagenbewoners nog altijd beschimpt worden.
met je houding en je gedrag laat je zien dat je elkaar mag
pi_213123822
quote:
"Een van de concreetste uitingen van die tegenwerking is het enorme - en alsmaar groeiende - tekort aan standplaatsen", concluderen de onderzoekers.
Houdt dat in dat het enorme -en alsmaar groeiende- tekort aan woningen voor alle overige Nederlanders ook een concrete uiting van tegenwerking is?
  zondag 7 april 2024 @ 14:06:14 #19
459912 FlippingCoin
Weer zo'n kut millennial.
pi_213123858
quote:
0s.gif Op zondag 7 april 2024 14:03 schreef saparmurat_niyazov het volgende:

[..]
Houdt dat in dat het enorme -en alsmaar groeiende- tekort aan woningen voor alle overige Nederlanders ook een concrete uiting van tegenwerking is?
Iedereen is zielig als er een tekort aan woningen is, behalve werkende Nederlanders, die kunnen de tyfus krijgen.
I think that it’s extraordinarily important that we in computer science keep fun in computing
For all who deny the struggle, the triumphant overcome
Met zwijgen kruist men de duivel
  zondag 7 april 2024 @ 14:07:20 #20
385501 Starhopper
Nova is mijn prinses
pi_213123886
Op maandag 9 oktober 2023 13:31 schreef Nova het volgende:[/b]
Oh schatje, wat lief van je om dat te zeggen! Jij bent echt een prins op het witte paard voor mij. Met jou voel ik me zo geliefd en speciaal. Laten we nog lang samen genieten van sprookjesachtige avonturen en elkaar verwennen met veel knuffels en kusjes. O+ naar jou, mijn lieve prins! :*
pi_213123903
Die woonwagenkampen zijn toch ook ontstaan omdat ze die wagens daar ooit gewoon hebben neergezet? Dat moeten ze dan gewoon weer doen, meer kampen creëren, schijt hebben aan de Nederlandse overheid, want ze zijn Reizigers, dat is een beschermde cultuur.
pi_213123918
Excuses aanbieden aan criminele tokkies :')
pi_213123943
quote:
0s.gif Op zondag 7 april 2024 14:07 schreef DrDentz het volgende:
Die woonwagenkampen zijn toch ook ontstaan omdat ze die wagens daar ooit gewoon hebben neergezet? Dat moeten ze dan gewoon weer doen, meer kampen creëren, schijt hebben aan de Nederlandse overheid, want ze zijn Reizigers, dat is een beschermde cultuur.
Ze zijn daartoe gedwongen, vaak op het allerslechtste stukje grond van de gemeente.
pi_213123952
quote:
0s.gif Op zondag 7 april 2024 13:52 schreef Weltschmerz het volgende:
Je mag geen zigeuner of kamper meer zeggen, de correcte term is Sinti of Roma. Sinti en Roma zijn een etniciteit, dus is het racisme.

Achterlijk gelul, de leefstijl is wat ze onderscheidt, die is niet altijd even netjes geweest, ze zijn gedoogd op hun illegale kampen. Mensenrechten is geen woord om te beschrijven hoe belangrijk je iets vindt, maar dat zijn een aantal zeer fundamentele en concrete rechten die grenzen stellen aan wat een staat waar dan ook ter wereld mag doen.

Maar er is weer een nieuwe slachtoffercult aangeboord.
En hoe noem je Nederlandse woonwagenbewoners want dat zijn geen sinti noch roma.
pi_213123963
quote:
0s.gif Op zondag 7 april 2024 14:11 schreef Nober het volgende:

[..]
En hoe noem je Nederlandse woonwagenbewoners want dat zijn geen sinti noch roma.
Reizigers
  zondag 7 april 2024 @ 14:12:21 #26
438527 MissButterflyy
De beste dingen in het leven z
pi_213123980
quote:
1s.gif Op zondag 7 april 2024 13:41 schreef Hatseflats22 het volgende:
Hoewel ik lang niet altijd met excuses van staatswege eens ben, verdienen de woonwagenbewoners dat wat mij betreft wel.

Deze groep is jarenlang, tot zeer recent, keihard genaaid door de overheid, gemarginaliseerd en wordt daarnaast redelijk massaal beschimpt door de rest van de bevolking.

In dit topic heb ik al weer een paar ronduit schandalige reacties gelezen.
Mwah. Ze hebben nogal hun eigen manier van leven en houden dan ook niet bepaald rekening met anderen.
Vindt ze vaak ook niet echt tactisch overkomen op de een of andere manier.

Heb er geen medelijden mee.
Wie dit leest is een lezer van dit
  zondag 7 april 2024 @ 14:12:27 #27
385501 Starhopper
Nova is mijn prinses
pi_213123982
quote:
0s.gif Op zondag 7 april 2024 14:11 schreef Nober het volgende:

[..]
En hoe noem je Nederlandse woonwagenbewoners want dat zijn geen sinti noch roma.
Criminelen.
Op maandag 9 oktober 2023 13:31 schreef Nova het volgende:[/b]
Oh schatje, wat lief van je om dat te zeggen! Jij bent echt een prins op het witte paard voor mij. Met jou voel ik me zo geliefd en speciaal. Laten we nog lang samen genieten van sprookjesachtige avonturen en elkaar verwennen met veel knuffels en kusjes. O+ naar jou, mijn lieve prins! :*
pi_213123987
Maar Reizigers is een ietwat vreemde term, want volgens mij reizen ze niet. Ze zitten al tientallen jaren met dezelfde families op dezelfde kampen, opa en oma, tantes ooms, iedereen bij elkaar.
  zondag 7 april 2024 @ 14:13:08 #29
171727 StateOfMind
Ancient Astronaut
pi_213123990
quote:
Paddokwekerij _O-
Het begrotingstekort is opgelost _O-
Perhaps you've seen it, maybe in a dream.
A murky, forgotten land.
  zondag 7 april 2024 @ 14:13:24 #30
438527 MissButterflyy
De beste dingen in het leven z
pi_213123997
quote:
0s.gif Op zondag 7 april 2024 14:10 schreef Hatseflats22 het volgende:

[..]
Ze zijn daartoe gedwongen, vaak op het allerslechtste stukje grond van de gemeente.
Beetje buiten het dorp en de stad ja, want vaak geven ze overlast. Het is gewoon een feit.
Wie dit leest is een lezer van dit
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')