FOK!forum / Weer, Klimaat en Natuurrampen / La Nina en El Nino #1
Frutselvrijdag 10 maart 2023 @ 10:45
Na een periode van drie jaar is het ongewone patroon van La Nina nu eindelijk ten einde. Dat heeft NOAA donderdag laten weten.

El Nino is een verschijnsel in de Stille Oceaan dat met name in het centrale en oostelijke deel van de oceaan optreedt waarbij de warme stroming in dat deel van de oceaan verder zal opwarmen wat gevolgen kan hebben voor het klimaat overal op de planeet.
(Zie ook: KNMI: El Nino )

NOAA laat weten dat La Nina is afgelopen en de zeewatercondities terug op het normale niveau zijn en de verwachting is dat dit tot september zal duren. Sinds 2020 was de oceaan onder invloed van het verschijnsel van La Nina waarbij zeewatertemperaturen in de Stille Oceaan nabij de evenaar lager zijn dan gemiddeld. Dit beeld gaat dus nu langzaam veranderen.
(Zie ook: KNMI: La Nina )

twitter


Dat kan voor het Amerikaanse orkaanseizoen dit jaar gunstige gevolgen hebben omdat er die periode meestal een zwakker Atlantisch orkaanseizoen is echter is er in de Stille Oceaan dan vaak een krachtiger orkaanseizoen wat veelal voor droogte problemen in Azie zal veroorzaken en aan de Westkust van Mexico en (Centraal) Amerika voor meer noodweer zal gaan zorgen. Voor Californië betekent dit dat El Nino op termijn de natte periode waaraan de staat momenteel onderhevig is mogelijk voortzet.
Zie ook: Orkaanseizoen 2023

Als El Nino inderdaad doorzet gaan we vermoedelijk ook een stijging zien in wereldwijde temperaturen volgens het WMO. In feite kan het zo zijn dat dit jaar, met in 2022 de warmste La Nina ooit, de warmte in bepaalde gebieden in samenhang met El Nino mogelijk voor twee topjaren qua temperaturen gaat zorgen. WMO Secretatis-Generaal Taalas laat in een reactie weten dat La Nina de afgelopen jaren een rem op de stijging van wereldwijde temperaturen heeft gezet maar dat we desondanks zagen dat de afgelopen periode van 8 jaar de warmste ooit zijn geweest.

El Nino zal de komende tijd in sommige gebieden zeker voor meer extreem weer gaan zorgen. Europa heeft, in vergelijking met andere delen van de wereld, veelal weinig last van beide verschijnselen.

Bron
#ANONIEMmaandag 13 maart 2023 @ 11:25
Kan in Europa wederom voor een hete zomer gaan zorgen. El Nino dan.
Frutselwoensdag 5 april 2023 @ 15:24
twitter
Frutseldinsdag 11 april 2023 @ 14:57
twitter
Nattekatdinsdag 11 april 2023 @ 15:13
quote:
4s.gif Op maandag 13 maart 2023 11:25 schreef aloa het volgende:
Kan in Europa wederom voor een hete zomer gaan zorgen. El Nino dan.
Het effect of Europa is nihil. Hooguit een beetje ruis op de allerdaagse stromingen der atmosfeer.
#ANONIEMdinsdag 11 april 2023 @ 18:25
quote:
0s.gif Op dinsdag 11 april 2023 15:13 schreef Nattekat het volgende:

[..]
Het effect of Europa is nihil. Hooguit een beetje ruis op de allerdaagse stromingen der atmosfeer.
Klein idd, maar kan invloed hebben.

quote:
In onze omgeving is de invloed van El Niño en La Niña heel klein maar in andere delen van de wereld zijn de gevolgen groot. Zo komen daar ernstige droogtes en hevige regens voor. Daarom is het erg belangrijk tijdig te weten of er een nieuwe El Niño aankomt. Maar als we kijken naar het historische verloop (figuur 1, links), valt op hoe grillig en onregelmatig het verloop van El Niño en La Niña is. Het is erg lastig om overgangen ruim van tevoren aan te zien komen. Toch is de kans groot dat deze lente en zomer zich een volgende El Niño aandient. Dat komt omdat we al een paar jaar hebben gehad met een La Niña, en omdat de zeewatertemperaturen voor de kust van Zuid-Amerika stijgen. De officiële verwachting van de NOAA, de Amerikaanse weerdienst,

https://www.knmi.nl/over-(...)5d-8bd3-15c573ae414a
#ANONIEMdinsdag 11 april 2023 @ 19:25
M4CEZ2B.png
https://twitter.com/BenNollWeather/status/1645796343557033989
byahwoensdag 12 april 2023 @ 09:02
"Super El Nino"

https://www.theguardian.c(...)o-before-end-of-year
miss_slyzaterdag 15 april 2023 @ 08:40
Ik kende natuurlijk wel de term "El Nino", want die had ik regelmatig gehoord.
Nu op de NOS een filmpje met wat uitleg over beide, Nino en Nina.

https://nos.nl/op3/video/(...)wereld-zal-het-weten
George_of_the_Junglezondag 16 april 2023 @ 18:01
El Nina heeft voor verkoeling gezorgd de afgelopen jaren, dus nu er een El Nino aankomt zal de opwarming weer tot volle glorie tevoorschijn komen. In Europa hebben we het geluk dat El Nino hier, als een van de weinige gebieden, niet zoveel invloed heeft. Wereldwijd zal het zeker weer een van de warmste jaren ooit worden.
#ANONIEMzondag 16 april 2023 @ 18:22
Al duidelijk te zien dat het water daar al een stuk warmer is.

dTCAih0.png
George_of_the_Junglezondag 16 april 2023 @ 20:22
Wat te verwachten met El Nino?
Regen die normaliter in Indonesie en Australie zou vallen, valt nu in Ecuador en Noord-Peru. Waarschijnlijk zullen er dus grote branden komen in Australie en Indonesie komend jaar. Ook zuidelijk Afrika zal waarschijnlijk een droogte krijgen (gelukkig hebben die nu nog behoorlijk wat lage regens). In Colombia en elders in de Amazone zal het warmer en droger zijn, waardoor ook daar meer branden zullen zijn, en minder plantengroei, en dus minder uptake van CO2, wat weer doorwerkt in het klimaat.
El Nina zorgt normaliter voor ongeveer 0.2C verkoeling, en El Nino voor ongeveer 0.2C verwarming, komend jaar zal (globaal) een flink warmer jaar worden. The heetste jaren in een decade zijn vrijwel altijd El Nino jaren. En dat terwijl 2022 al het 5e warmste jaar was in Europa (en het warmste El Nina jaar ooit). De 1.5C drempelwaarde van het Parijsakkoord komt zo wel dichtbij.
Door het warme water in de Oost-Pacific, komt het koude voedselrijke water niet boven, wat grote invloed op de visserij heeft. Niet alleen voor vissers, maar ook zeevogels en zeeleeuwen. De afgelopen maanden zijn er al duizenden dode zeeleeuwen gevonden in Peru door H5N1, dus die dieren zijn al verzwakt. Als meer en meer zeeleeuwen besmet raken, en die besmettingen ook in grote kolonies komen, krijgt het virus meer kans te muteren tot een versie die zich kan overdragen onder zoogdieren. Nu is er nogal een verschil tussen zeeleeuwen en mensen, dus dat is niet direct een bedreiging voor mensen, maar wel een stap dichterbij.
Mogelijk krijgt Noord-Amerika een lange, koude winter, en meer orkanen in de Pacific.
In Noord-Europa kan El Nino voor koudere en drogere winters zorgen, wat mogelijk de kans op een elfstedentocht iets dichterbij brengt.
Eyjafjallajoekullmaandag 17 april 2023 @ 13:29
quote:
4s.gif Op zondag 16 april 2023 18:22 schreef aloa het volgende:
Al duidelijk te zien dat het water daar al een stuk warmer is.

[ afbeelding ]
Orkanen beginnen meestal toch voor de kust daar van Afrika (dat donkerrode gebied) en gaan dan richting de VS. Hoewel koeler water daar ze waarschijnlijk minder sterk maakt.
#ANONIEMdinsdag 18 april 2023 @ 19:09
quote:
2s.gif Op maandag 17 april 2023 13:29 schreef Eyjafjallajoekull het volgende:

[..]
Orkanen beginnen meestal toch voor de kust daar van Afrika (dat donkerrode gebied) en gaan dan richting de VS. Hoewel koeler water daar ze waarschijnlijk minder sterk maakt.
Dat donkerrode gebied is voor de kust van zuid Amerika...daar zit de opwarming.
#ANONIEMdinsdag 18 april 2023 @ 19:10
Dit gaat wat worden :o Nu al ver boven het gemiddelde..

kUlfsTx.png

G0O05q2.png
Tjackadinsdag 18 april 2023 @ 19:33
Super El Nino. :o
George_of_the_Jungledinsdag 18 april 2023 @ 21:01
Niet alleen ver boven het gemiddelde, ver boven het vorige maximum. Dat gaan een boel koraalriffen niet overleven.
Eyjafjallajoekullwoensdag 19 april 2023 @ 02:18
quote:
4s.gif Op dinsdag 18 april 2023 19:09 schreef aloa het volgende:

[..]
Dat donkerrode gebied is voor de kust van zuid Amerika...daar zit de opwarming.
Haha moet een bril kopen denk ik :P
George_of_the_Junglewoensdag 19 april 2023 @ 10:37
Niet alleen daar, de global surface temperatuur gaat over 60N tot 60S, dus ook in de Atlantische Oceaan en Indische Oceaan.

Zie hier:
twitter


Het lijkt erop dat gedurende El Nina er heel veel warmte is opgenomen en naar diepere lagen is vervoerd, en dat komt nu weer naar boven, en El Nina heeft 3 jaar geduurd, dus er is gigantisch veel warmte opgeslagen. Ik denk niet dat de huidige oppervlakte temperaturen alleen door El Nino komen. Voor de westkust van Zuid-Amerika wel, maar elders (nog) niet. Dit is zoveel warmer dan het vorige record, dat is ongekend, een beetje vergelijkbaar met de recordtemperaturen van bijna 50C in Canada in 2021. Alleen dat was iets regionaals, dit is wereldwijd. Wij hebben dan nog geluk dat El Nino in Noord-West Europa zo'n beetje de minste invloed heeft wereldwijd gezien, maar we gaan het wel merken.
Nattekatwoensdag 19 april 2023 @ 10:40
quote:
4s.gif Op dinsdag 18 april 2023 19:10 schreef aloa het volgende:
Dit gaat wat worden :o Nu al ver boven het gemiddelde..

[ afbeelding ]

[ afbeelding ]
Dit gaat een bijzonder weerjaar worden. En dat zal niet in de positieve zin zijn voor hen die ermee te maken krijgen :X
#ANONIEMwoensdag 19 april 2023 @ 10:40
quote:
0s.gif Op woensdag 19 april 2023 10:37 schreef George_of_the_Jungle het volgende:
Niet alleen daar, de global surface temperatuur gaat over 60N tot 60S, dus ook in de Atlantische Oceaan en Indische Oceaan.

Zie hier: [ twitter ]

Het lijkt erop dat gedurende El Nina er heel veel warmte is opgenomen en naar diepere lagen is vervoerd, en dat komt nu weer naar boven, en El Nina heeft 3 jaar geduurd, dus er is gigantisch veel warmte opgeslagen. Ik denk niet dat de huidige oppervlakte temperaturen alleen door El Nino komen. Voor de westkust van Zuid-Amerika wel, maar elders (nog) niet. Dit is zoveel warmer dan het vorige record, dat is ongekend, een beetje vergelijkbaar met de recordtemperaturen van bijna 50C in Canada in 2021. Alleen dat was iets regionaals, dit is wereldwijd. Wij hebben dan nog geluk dat El Nino in Noord-West Europa zo'n beetje de minste invloed heeft wereldwijd gezien, maar we gaan het wel merken.
De lijn ligt er idd wel heel ver boven. Dit gaat in een aantal landen voor zeer extreem weer zorgen.
George_of_the_Junglewoensdag 19 april 2023 @ 10:50
In heel veel landen ja. Droogte in Indonesie, Australie, Amazone, en zuidelijk Afrika, met toename bosbranden in Indonesie, Australie en Amazone (zuidelijk Afrika brand meeste jaren wel). Door droogte en branden ook verminderde CO2 vastlegging in de tropische bossen. Tenminste, dat zijn normaliter effecten van El Nino. Globaal is er wel een goed idee van de invloed van El Nino, maar dit is niet alleen El Nino. Mogelijk zwaardere orkanen, met vooral meer neerslag, door warmer oppervlaktewater. Het water in de gebieden waar orkanen ontstaan die de Caribbean en Florida enzo raken is ook warmer dan normaal bijv.
En het is ook weer een voorbeeld dat wat er in je eigen omgeving gebeurd (waar blijven de mooie, zonnige, warme lentedagen?) niet representatief is voor water in de rest van de wereld gebeurd.
#ANONIEMwoensdag 19 april 2023 @ 10:56
quote:
0s.gif Op woensdag 19 april 2023 10:50 schreef George_of_the_Jungle het volgende:
In heel veel landen ja. Droogte in Indonesie, Australie, Amazone, en zuidelijk Afrika, met toename bosbranden in Indonesie, Australie en Amazone (zuidelijk Afrika brand meeste jaren wel). Door droogte en branden ook verminderde CO2 vastlegging in de tropische bossen. Tenminste, dat zijn normaliter effecten van El Nino. Globaal is er wel een goed idee van de invloed van El Nino, maar dit is niet alleen El Nino. Mogelijk zwaardere orkanen, met vooral meer neerslag, door warmer oppervlaktewater. Het water in de gebieden waar orkanen ontstaan die de Caribbean en Florida enzo raken is ook warmer dan normaal bijv.
En het is ook weer een voorbeeld dat wat er in je eigen omgeving gebeurd (waar blijven de mooie, zonnige, warme lentedagen?) niet representatief is voor water in de rest van de wereld gebeurd.
Orkanen worden juist minder, omdat de wind op hoogte toeneemt. Maar de kracht kan wel sterker worden (als ze ontstaan) door het warmere zeewater.
#ANONIEMwoensdag 19 april 2023 @ 11:08
Nu al extreme hitte in India.


quote:
De hittegolf in India leidt tot meerdere problemen. Eerder waren er al enkele mensen omgekomen door de hitte tijdens een evenement. Nu sluiten de scholen voor een week tot de ergste hitte voorbij is.

De maatregelen worden vooral genomen in de deelstaten Tripura en West-Bengalen. De temperatuur komt daar met gemak boven de 40 graden. In Calcutta, de hoofdstad van West-Bengalen werden vorige week ook al temperaturen gemeten van 40 á 41 graden. Dat is ongeveer 5 graden boven het gemiddelde. De hittegolf blijft tot zeker aan het einde van deze week aanhouden.

Er was al gewaarschuwd door de nationale weerdienst van India dat er tussen maart en mei een hittegolf zou komen. Februari dit jaar was de warmste ooit gemeten.
Tekst: Robert de Vries
Bron informatie: WXcharts.com

https://twitter.com/weerm(...)FRwNaKEdazuDJsQ&s=19
Frutselwoensdag 19 april 2023 @ 11:20
twitter


quote:
How strong of an El Niño are we talking?
That’s a lot of support for El Niño developing, but how strong it will get if it forms is a different question. Some of the models are predicting pretty extraordinary Niño-3.4 values, but we put a lot less trust in those predictions—models tend to overestimate, especially in the spring.

The ENSO team has a method of predicting the strength of an El Niño or La Niña event that combines human forecasts and model predictions. This method has shown promise so far, although we’ve only been using it for a couple of years. (Lots more detail in Tom’s post on the topic.) By that method, the current chance for a strong El Niño (Niño-3.4 greater than 1.5 °C) is about 4 in 10; a clearer picture of the potential strength of El Niño will develop as we emerge from the spring barrier.
Bron:
https://andina.pe/agencia(...)-mayjuly-936933.aspx
Nattekatwoensdag 19 april 2023 @ 11:23
quote:
4s.gif Op woensdag 19 april 2023 10:56 schreef aloa het volgende:

[..]
Orkanen worden juist minder, omdat de wind op hoogte toeneemt. Maar de kracht kan wel sterker worden (als ze ontstaan) door het warmere zeewater.
Orkanen worden kapotgeblazen voor ze ook maar de kans hebben gekregen, warm zeewater maakt dat alleen maar lastiger. Als ze al ontstaan zal dat direct voor de kust zijn, en dan is orkaan wel een heel duur woord voor onweersstorm :P

Zelfde omstandigheden zorgen ervoor dat je in het zuidelijk halfrond geen orkanen hebt in de Atlantische oceaan.
George_of_the_Junglewoensdag 19 april 2023 @ 21:04
quote:
4s.gif Op woensdag 19 april 2023 11:08 schreef aloa het volgende:
Nu al extreme hitte in India.
[..]
Tekst: Robert de Vries
Bron informatie: WXcharts.com

https://twitter.com/weerm(...)FRwNaKEdazuDJsQ&s=19
Dat verwachtten ze al voor El Nino begon. Ze zijn bang dat 'wet bulb' temperaturen kunnen worden bereikt. Die term, 'wet bulb', gaan we nog heel veel horen de komende tijd. Dat is de combinatie van temperatuur en luchtvochtigheid waarbij je niet meer kunt zweten om af te koelen, en je dus snel gevaar loopt op overhitting.
George_of_the_Junglemaandag 24 april 2023 @ 20:54
De sea surface temperature blijft verder omhoog gaan. Nu bijna 4.7 standaard deviates boven het gemiddelde, ongekend en gaat ongekende gevolgen hebben voor de weerpatronen in grote delen van de aarde komende jaren.

twitter


twitter


twitter
dick_laurentmaandag 24 april 2023 @ 21:20
quote:
0s.gif Op maandag 24 april 2023 20:54 schreef George_of_the_Jungle het volgende:
De sea surface temperature blijft verder omhoog gaan. Nu bijna 4.7 standaard deviates boven het gemiddelde, ongekend en gaat ongekende gevolgen hebben voor de weerpatronen in grote delen van de aarde komende jaren.

[ twitter ]

[ twitter ]

[ twitter ]
We gaan er dus allemaal weer aan?
George_of_the_Junglemaandag 24 april 2023 @ 23:46
quote:
0s.gif Op maandag 24 april 2023 21:20 schreef dick_laurent het volgende:

[..]
We gaan er dus allemaal weer aan?
Dat niet, maar je kunt wel flink wat hongersnoden door droogte, mogelijk flink veel vluchtelingen daardoor, bosbranden en orkanen verwachten komende jaren.
Het verschil tussen de huidige temperatuur en het gemiddelde, en de huidige temperatuur en de enahoogste temperatuur is ongekend. Maar waar ik minder zicht op heb eigenlijk is in hoeverre weersextremen (droogte, orkanen, overstromingen) en de gevolgen ervan (bosbranden bijv) zich relateren tot het verschil tussen 1 sd onder de gemiddelde temperatuur en 1 sd boven de gemiddelde temperatuur bijv. Ben daar eigenlijk wel benieuwd naar. Denk dat er komende dagen/weken wel wat meer artikelen zullen opduiken die daar wat meer licht op kunnen laten schijnen.
Ed1234dinsdag 25 april 2023 @ 13:08
quote:
0s.gif Op maandag 24 april 2023 23:46 schreef George_of_the_Jungle het volgende:

[..]
Dat niet, maar je kunt wel flink wat hongersnoden door droogte, mogelijk flink veel vluchtelingen daardoor, bosbranden en orkanen verwachten komende jaren.
Het verschil tussen de huidige temperatuur en het gemiddelde, en de huidige temperatuur en de enahoogste temperatuur is ongekend. Maar waar ik minder zicht op heb eigenlijk is in hoeverre weersextremen (droogte, orkanen, overstromingen) en de gevolgen ervan (bosbranden bijv) zich relateren tot het verschil tussen 1 sd onder de gemiddelde temperatuur en 1 sd boven de gemiddelde temperatuur bijv. Ben daar eigenlijk wel benieuwd naar. Denk dat er komende dagen/weken wel wat meer artikelen zullen opduiken die daar wat meer licht op kunnen laten schijnen.
Daar ben ik ook benieuwd naar, of je dat zo 1 op 1 door kan rekenen en de effecten dus ook veel groter zullen zijn. We zullen het zien dit jaar.
George_of_the_Jungledinsdag 25 april 2023 @ 20:38
Mainstream media begint het op te pikken.

https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-65339934

_129487747_sst_anomaly_march23-2x-nc.png.webp

_129487745_sst_anomaly_map-2x-nc.png.webp
George_of_the_Junglewoensdag 26 april 2023 @ 22:05
Het lijkt erop dat de temperatuur iets omlaag komt, eindelijk. De voorspellingen van de zwaarte van de komende El Nino lopen ook uiteen, laten we hopen op een zo mild mogelijke El Nino.
#ANONIEMmaandag 1 mei 2023 @ 17:50

Schrikbeeld van super-El Niño in najaar groeit: 'Met doden tot gevolg'

Overstromingen, mislukte oogsten, bosbranden, recordtemperaturen, noem het maar op. Meteorologen waarschuwen voor extreme weersomstandigheden komend jaar. De reden: El Niño. Het weerfenomeen kan dit jaar grotere gevolgen hebben dan ooit.

Meteoroloog Maurice Middendorp van Buienradar is er inmiddels wel van overtuigd: "El Niño gaat komen. Binnen nu en twee maanden is het waarschijnlijk officieel." Maar dat is niet alles, volgens Middendorp is er zelfs kans op een zogenoemde 'super-El Niño'.

Warm water bij Zuid-Amerika
Eerst maar even de uitleg van het weerfenomeen. Want wat is El Niño eigenlijk? Middendorp legt uit: "Voor de kust van Zuid-Amerika borrelt warm zeewater omhoog. Daardoor stijgt warme lucht op en krijg je daar lagedrukgebieden. Aan de andere kant van de Grote Oceaan krijg je dan juist hogedrukgebieden. Warmte en droogte dus. Dat zorgt voor een kettingreactie over de hele wereld."

Waarom dat warme water opborrelt bij Zuid-Amerika is onduidelijk, zegt Middendorp. "Wetenschappers tasten nog altijd in het duister."

We spreken van een El Niño als het zeewater in de Grote Oceaan drie maanden lang een afwijking heeft van meer dan 0,5 graad, zegt Middendorp. Maar als dat zeewater drie maanden lang een afwijking van ruim 2 graden heeft, spreken we van een super-El Niño. En dan zijn de gevolgen uiteraard nog groter. In deze grafiek zie je de verwachtingen voor de komende tijd.

Warme jaren op komst
In 1997 en eind 2015 / begin 2016 was er sprake van zo'n super-El Niño, zo kun je zien in deze cijfers. De VN stelde toen dat 60 miljoen mensen in acute nood kwamen door het verschijnsel. Zo ontstond er hongersnood in het zuiden van Afrika een en kampte Australië met zware bosbranden. In Zuid-Amerika waren er juist zware overstromingen die aan meerdere mensen het leven kostten. Honderdduizenden verloren hun huis.

lees hier verder
#ANONIEMmaandag 1 mei 2023 @ 19:23
UbLCtqB.png

https://twitter.com/SophiaKianni/status/1652332905891500033
summer2birdmaandag 1 mei 2023 @ 19:42
quote:
Oh fuck :X
George_of_the_Jungledinsdag 2 mei 2023 @ 19:00
De temperatuur zakt nog steeds niet echt, wat het verschil vergroot. Dit gaat nog steeds verre van de goede kant op.
jcdragondinsdag 2 mei 2023 @ 20:42
quote:
Wat gaan we merken van de voorspelde 'super El Nino'? 'Het komt bovenop klimaatverandering'

Meteorologen vrezen overstromingen, bosbranden en temperatuurrecords. Of in andere woorden, ze vrezen voor een super El Niño met wereldwijde effecten. 'Het is een extra zetje bovenop de klimaatverandering die wel al hebben.'
https://eenvandaag.avrotr(...)-klimaatverandering/
Frutselwoensdag 3 mei 2023 @ 10:14
twitter


twitter
George_of_the_Jungledonderdag 4 mei 2023 @ 10:53
Sea surface temperature zakt eindelijk, nog wel ver boven de vorige hoogste temperatuur nu. Hopelijk blijft hij verder zakken.

twitter


Deze unit was ik nog niet eerder tegengekomen. De energie imbalans van de aarde (hoeveelheid opgenomen - hoeveelheid verloren energie). Op dit moment wordt er ongeveer 928.000 x de energie van een Hiroshima bom per dag opgenomen. Hiroshima's per dag....

twitter
#ANONIEMvrijdag 5 mei 2023 @ 18:47
Nu al zeewatertemperatuur boven de 30+ ten westen van midden Amerika. Ook west van Afrika veel warmer water dan normaal.
Ook wel opvallende delen van de oceaan waar het water stukken kouder is dan normaal (het bekende gebied in de Atlantische oceaan, maar ook in de pacific ten westen van noord Amerika).

KWkGXeV.png

wbQiot4.png
George_of_the_Junglevrijdag 5 mei 2023 @ 20:23
Dertig graden, dat is bijna badwater.
#ANONIEMzaterdag 6 mei 2023 @ 09:02
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 mei 2023 20:23 schreef George_of_the_Jungle het volgende:
Dertig graden, dat is bijna badwater.
Het water in een gemiddeld zwembad is een stuk minder warm.
DemonRagezaterdag 6 mei 2023 @ 11:13
#ANONIEMzaterdag 6 mei 2023 @ 19:38
En overal worden al records verbroken...

twitter
#ANONIEMzondag 7 mei 2023 @ 09:30
Wereldzeeën recordwarm, Europa doet volop mee

De zeewatertemperatuur op aarde, in het gebied tussen 60 graden noord en 60 graden zuiden (de beide poolgebieden dus uitgesloten), is nog niet eerder sinds het begin van de metingen zo hoog geweest als de laatste weken. Een voorlopig hoogtepunt werd de eerste weken van april bereikt, toen het zeewater een temperatuur van iets meer dan 21 graden had, ruim een tiende van een graad boven het oude record uit 2016. Sindsdien is de temperatuur weer wat gedaald, maar ook nu zitten we met 20,9 graden nog hoger dan ooit gemeten in deze periode.

Eén van de oorzaken van de huidige warmte in de zeeën is de El Niño die op de Grote Oceaan op gang komt. In het gebied langs de evenaar tussen Peru aan de ene en Indonesië aan de andere kant lopen de zeewatertemperaturen op dit moment op. Naar de letter van de wet is de situatie nu nog neutraal, maar mogelijk kunnen we later deze of anders volgende maand al van een El Niño spreken, die in de rest van dit jaar verder toeneemt.

Een sprongetje
Tijdens een El Niño zijn grote delen van het betroffen zeegebied (veel) warmer dan normaal en die temperaturen tellen behoorlijk mee in de berekeningen voor de zeeën als geheel. Helemaal, als je bedenkt dat we de afgelopen drie jaar met het koude zusje van El Niño, La Niña te maken hebben gehad. Het is dan ook niet moeilijk om te begrijpen waarom de zeewatertemperaturen ook wereldwijd een sprongetje maken.


lees hier verder
dick_laurentzondag 7 mei 2023 @ 10:03
Zo maar eens kijken hoe het zeewater voelt hier aan Guardamar. Hopelijk brand ik m’n voeten niet!
George_of_the_Junglezondag 7 mei 2023 @ 12:34
Een kaartje met recordtemperaturen op dit moment. Zowel hoog als laag, als zijn de lage nauwelijks zichtbaar.

twitter
Basp1maandag 8 mei 2023 @ 06:38

Interessante beschouwing over wat mogelijk dit jaar met het zeeijs bij de noordpool zou kunnen gebeuren.
qajariaqmaandag 8 mei 2023 @ 12:32
quote:
0s.gif Op maandag 8 mei 2023 06:38 schreef Basp1 het volgende:

Interessante beschouwing over wat mogelijk dit jaar met het zeeijs bij de noordpool zou kunnen gebeuren.
Ik volg die man al een tijdje maar ik krijg steeds meer het gevoel naar een dominee te zitten kijken.
George_of_the_Junglemaandag 8 mei 2023 @ 12:54
Gaat ook lekker in Canada trouwens, big bush fires in de boreale bossen in mei, dat belooft ook niet veel goed. Kennis van me is ook on 'high alert' en heeft haar spullen gepakt, en trailers staan klaar om beesten in te laden en als de wiedeweerga te vertrekken.

https://www.theguardian.com/world/2023/may/05/canada-wildfires-thousands-evacuate-fox-lake-fire
#ANONIEMmaandag 8 mei 2023 @ 13:06
quote:
0s.gif Op maandag 8 mei 2023 12:54 schreef George_of_the_Jungle het volgende:
Gaat ook lekker in Canada trouwens, big bush fires in de boreale bossen in mei, dat belooft ook niet veel goed. Kennis van me is ook on 'high alert' en heeft haar spullen gepakt, en trailers staan klaar om beesten in te laden en als de wiedeweerga te vertrekken.

https://www.theguardian.com/world/2023/may/05/canada-wildfires-thousands-evacuate-fox-lake-fire
Meeste branden ooit. Zit al boven de 100.
WKN / Duizenden Canadezen geëvacueerd vanwege bosbranden
#ANONIEMmaandag 8 mei 2023 @ 18:07
Hier nog wat interessant leesvoer.

https://www.nrc.nl/nieuws(...)uwe-el-nino-a4164059
Frutseldonderdag 11 mei 2023 @ 10:14
quote:
El Niño is terug: bosbranden, modderstromen en een nieuw hitterecord

Het water van de Grote Oceaan warmt op dit moment langzaam op: een voorteken van een naderende El Niño. Dit zorgt voor extreem weer in grote delen van de wereld. Samen met de opwarming van de aarde zal El Niño hoogstwaarschijnlijk leiden tot een nieuw wereldwijd hitterecord, zegt het hoofd klimaatonderzoek van NASA tegen NU.nl - mogelijk al in 2023.

Bosbranden op Borneo, droogte in Australië en modderstromen in Zuid-Amerika. De wereld wordt vaak overvallen door weerrampen. Maar soms kunnen ze maanden van tevoren worden voorzien - door wetenschappers die de temperatuur van de Grote Oceaan in de gaten houden.

Die watertemperatuur loopt ten westen van Peru momenteel langzaam op. Als het water daar over een groot gebied meer dan een halve graad warmer is dan normaal, wordt officieel gesproken van El Niño. Dat punt wordt naar verwachting later deze maand bereikt.

Volgens klimaatmodellen zal het warme water zich vervolgens verder uitbreiden over de evenaar en tot in 2024 aanwezig blijven. Gedurende deze periode heeft dit grote gevolgen voor het weer, vooral in tropische gebieden rond de Grote Oceaan.

BDqXzNh.jpg
Het oceaanwater ten westen van Peru is warmer dan normaal. Dit gebied met warm water breidt zich de komende maanden langs de evenaar uit over de Grote Oceaan: El Niño

Atmosfeer kan tijdens El Niño warmte niet kwijt
Ook op de wereldwijde temperatuur heeft El Niño invloed. De atmosfeer kan tijdens El Niño minder broeikaswarmte kwijt in het oceaanwater. Als gevolg loopt de luchttemperatuur op aarde dan extra snel op. Dit effect treedt meestal wat vertraagd op.

"Bij een gemiddelde El Niño stijgt de wereldwijde temperatuur 0,06 graden. Maar bij een zeer krachtige, zoals in 2016, kan het twee keer zo veel zijn", zegt Gavin Schmidt, hoofd van het NASA Goddard Institute for Space Studies (GISS).

Schmidt houdt ook nu rekening met een vrij krachtige El Niño, die tot en met 2024 het aardse klimaat zal beïnvloeden, en de temperatuur met 0,06 tot 0,12 graden verhoogt.

Hitterecord mogelijk gebroken in 2023, en vrijwel zeker in 2024
Omdat het klimaat ondertussen ook elke tien jaar grofweg 0,2 graden warmer wordt door de stijgende concentratie broeikasgassen, zal het extra zetje van El Niño hoogstwaarschijnlijk leiden tot een nieuw wereldwijd hitterecord.

De vraag is alleen in welk jaar, zegt Schmidt. "We zullen in 2024 vrijwel zeker een nieuw heetste jaar noteren. En ik geef het een kans van een op drie dat we ook in 2023 het huidige record al breken."

Volgens NASA waren 2016 en 2020 tot nog toe het gezamenlijk heetste jaar ooit gemeten.

Wat is El Niño?
El Niño is een natuurlijke schommeling in de watertemperatuur van de Grote Oceaan. Het komt elke twee tot zeven jaar voor, maar is niet altijd even sterk.

Boven de Grote Oceaan zwakken tropische passaatwinden tijdelijk sterk af. Deze passaatwinden blazen warm water van oost naar west over de oceaan. Bij het stilvallen is vooral het water in het oostelijke deel van de oceaan warmer dan normaal.
Door het verschil in watertemperatuur blijven de passaatwinden zwak. Zo kan El Niño zichzelf versterken en maandenlang in stand blijven.

Droogte in Indonesië, extreme neerslag in Peru
Miljoenen mensen zullen wereldwijd ervaren dat het weer van slag is. Dit speelt vooral in landen aan beide zijden van de Grote Oceaan.

Boven het extra warme water in het oosten ontstaan grote buien. Zo kan het tijdens El Niño onophoudelijk regenen langs de westkust van Midden- en Zuid-Amerika. Langs berghellingen kan dit leiden tot modderstromen. Vissers in Peru weten bovendien dat ze in het warmere water rekening moeten houden met lege netten.

Langs de westrand van de Grote Oceaan kunnen tijdens El Niño juist hardnekkige hogedrukgebieden ontstaan. Boven Australië en Indonesië kan het dan langdurig zonnig en droog zijn.

Deze gebieden worden tijdens El Niño vaak getroffen door bosbranden. De wereldwijde (netto) CO2-uitstoot kan hierdoor tijdens een krachtige El Niño wel een kwart hoger uitvallen.

Europa is enige die dans grotendeels ontspringt
Ook in Afrika, Noord-Amerika en de rest van Azië kan El Niño worden gevoeld. In India is het vaak droger, terwijl Sri Lanka en Pakistan juist veel regen kunnen verwachten. Zuid-Afrika heeft een grotere kans op droogte, terwijl Oost-Afrika tijdens El Niño juist vaak geplaagd wordt door overstromingen.

Die extra regenval treft ook het zuiden van de Verenigde Staten. Dat land kan zich komend najaar opmaken voor een rustiger orkaanseizoen: in de Atlantische Oceaan komen tijdens El Niño minder orkanen tot ontwikkeling, maar in de Grote Oceaan juist meer.

Het enige continent waar geen duidelijke directe effecten optreden van El Niño is Europa. Wel is een jaar na El Niño ook het water in de Noord-Atlantische Oceaan vaak extra warm. Dat kan vervolgens wel weer van invloed zijn op ons weer.
#ANONIEMdonderdag 11 mei 2023 @ 11:03
Ik vraag me af of Europa de dans ontspringt. Kijkend naar de opwarming bij Afrika en Spanje...dan lijkt dat ondertussen ook wel op een El Nino verschijnsel, waar Europa last van gaat krijgen.


riWUHER.png

[ Bericht 1% gewijzigd door #ANONIEM op 11-05-2023 11:03:52 ]
George_of_the_Jungledonderdag 11 mei 2023 @ 17:44
Zou het dan ook veel gaan regenen in west Spanje, Portugal, Marokko, Westelijke Sahara, Senegal?
#ANONIEMmaandag 15 mei 2023 @ 08:16
twitter
#ANONIEMmaandag 15 mei 2023 @ 08:19
quote:
0s.gif Op donderdag 11 mei 2023 17:44 schreef George_of_the_Jungle het volgende:
Zou het dan ook veel gaan regenen in west Spanje, Portugal, Marokko, Westelijke Sahara, Senegal?
Dat verwacht men wel idd.


quote:
Ook de nieuwste seizoensmodellen tonen voor komende zomer een tendens naar de al eerder beschreven situatie. Volgens het Europese (seizoens)model is komende zomer bijvoorbeeld 50 à 60% kans op veel hogere druk dan normaal in Scandinavië, terwijl bij Spanje de kans op veel lagere druk dan normaal zo'n 60 à 70% is. Bij zo'n patroon zou een warme en vrij zonnige zomer een reële optie zijn, al dan niet met een paar stevige onweersbuien.

Voor de omgeving van Spanje zou dit een gunstig weerpatroon zijn. Met een lagere luchtdruk dan gebruikelijk, is de kans op neerslag daar groter dan normaal. Daarmee kan de extreme droogte eindelijk (iets) getemperd worden.

https://www.weer.nl/nieuw(...)n-zitten-op-een-lijn


Frutseldinsdag 16 mei 2023 @ 09:11
quote:
Significant El Niño event is almost guaranteed this year, experts warn. And it could be a big one.

NOAA researchers have predicted that an ocean-heating event known as El Niño is probably going to arrive in the next few months and persist into 2024.

The chance of the ocean-warming event known as El Niño hitting this year is now over 90%. It will likely begin in the coming months, and there is a good chance it will persist into 2024 and have a widespread impact, experts have warned.

El Niño, which means "the little boy" in Spanish, is a major climatic event caused by changes to ocean currents in the Pacific Ocean. This heating event is strong enough to trigger major changes in global weather patterns and seriously impact marine ecosystems, especially combined with the effects of human-caused climate change. El Niño, along with its counterpart La Niña, or "the little girl" — a cooling event triggered by changes to the same ocean current system — make up the El Niño-Southern Oscillation (ENSO) cycle.

Experts have suspected that an El Niño event could be on the horizon for some time. And on May 3, the World Meteorological Organization (WMO) predicted there was a 60% chance that it would begin between May and July

But on May 11, the National Atmospheric and Oceanic Administration (NOAA) released its own forecast, which suggested that it is a near certainty that El Niño will begin during the same period. The agency also said there was a 90% chance that El Niño will persist into 2024(opens in new tab).

"Keep your eyes peeled on the tropics, and don’t blink," Nathaniel Johnson(opens in new tab), a meteorologist at NOAA's Geophysical Fluid Dynamics Laboratory, wrote in a NOAA blog post(opens in new tab). "Conditions are evolving quickly!"

ENSO cycle 101
The ENSO cycle is mainly linked to trade winds in the Pacific Ocean that blow westward along the equator. Normally, this blows warmer surface waters from South America toward Asia, which are in turn replaced by cooler deep ocean waters in a process known as upwelling, according to NOAA(opens in new tab).

During El Niño, the trade winds weaken, which leads to reduced upwelling and in turn warmer surface waters. During La Niña, the trade winds are unusually strong, which has the opposite effect. Both events can trigger extreme weather events, such as the potentially record-breaking Cyclone Freddy that battered parts of Africa in February and March.

The periods between El Niño and La Niña events are known as ENSO neutral.

When was the last El Niño?
In the past, El Niño and La Niña events occurred roughly once every two to seven years, according to NOAA. But their appearance has recently become much more erratic due to the effects of climate change: In the last 50 years, the ocean has absorbed nearly 90% of the energy trapped by global warming, which has drastically increased sea surface temperatures, impacting the ENSO cycle.

The last El Niño event occurred between February and August 2019 and was quite weak. Between July 2020 and March 2023, a rare triple-dip La Niña suppressed rising global temperatures.

El Niño events normally last somewhere between nine months and two years but can be longer.

How strong will El Niño be?
It's unclear exactly how strong this El Niño will become, but NOAA's predictions suggest there is an 80% chance of at least a moderate El Niño, where sea surface temperatures will rise by 1.8 degrees Fahrenheit (1 degree Celsius), and a 55% chance of a strong El Niño, where temperatures will rise by 2.7 F (1.5 C).

Experts are also concerned that recent high sea surface temperatures will make the upcoming El Niño worse. In early April, the average global sea surface temperature was the highest in recorded history.
#ANONIEMdonderdag 18 mei 2023 @ 14:50
57KslOw.png

https://twitter.com/BerkeleyEarth/status/1658854370782457858
#ANONIEMvrijdag 19 mei 2023 @ 18:06
yS0f9on.png

https://twitter.com/MikeFischerWx/status/1659589248071106561
#ANONIEMzaterdag 20 mei 2023 @ 12:28
George_of_the_Junglemaandag 29 mei 2023 @ 23:44
SST nog steeds >4sd's hoger dan normaal.

twitter


Arctisch zee-ijs, ondanks dat het de 10e laagste extent ooit is, zit wel boven het gemiddeld van de 2010's, maar ook bijna 1.3 miljoen km2 onder dat van het gemiddelde van de jaren 80, dat is bijna 4x Duitsland.
twitter


Komende tijd wordt het wel warm in de arctic.

twitter


Het zee-ijs in Antarctica daarentegen neemt nog steeds af, terwijl dat nu flink zou moeten groeien. Het huidige niveau zit al erg ver onder de laagste hoeveelheid ijs ooit rond deze tijd van het jaar.

twitter
#ANONIEMwoensdag 7 juni 2023 @ 17:30
Frutseldonderdag 8 juni 2023 @ 15:49
twitter
#ANONIEMdonderdag 8 juni 2023 @ 17:45
El Niño conditions are present and are expected to gradually strengthen into the Northern Hemisphere winter 2023-24.

In May, weak El Niño conditions emerged as above-average sea surface temperatures (SSTs) strengthened across the equatorial Pacific Ocean [Fig. 1]. All of the latest weekly Niño indices were more than +0.5°C: Niño-3.4 was +0.8°C, Niño-3 was +1.1°C, and Niño1+2 was +2.3°C [Fig. 2]. Area-averaged subsurface temperatures anomalies remained positive [Fig. 3], reflecting the continuation of widespread anomalous warmth below the surface of the equatorial Pacific Ocean [Fig. 4]. For the May average, low-level wind anomalies were westerly over the western equatorial Pacific Ocean, while upper-level wind anomalies were westerly over the eastern Pacific Ocean. Convection was enhanced along the equator and was suppressed over Indonesia [Fig. 5]. Both the equatorial SOI and traditional SOI were significantly negative. Collectively, the coupled ocean-atmosphere system reflected the emergence of El Niño conditions.

The most recent IRI plume indicates the continuation of El Niño through the Northern Hemisphere winter 2023-24 [Fig. 6]. Confidence in the occurrence of El Niño increases into the fall, reflecting the expectation that seasonally averaged Niño-3.4 index values will continue to increase. Another downwelling Kelvin wave is emerging in the western Pacific Ocean, and westerly wind anomalies are forecasted to recur over the western Pacific. At its peak, the chance of a strong El Niño is nearly the same as it was last month (56% chance of November-January Niño-3.4 ≥ 1.5°C), with an 84% chance of exceeding moderate strength (Niño-3.4 ≥ 1.0°C). In summary, El Niño conditions are present and are expected to gradually strengthen into the Northern Hemisphere winter 2023-24 [Fig. 7].

This discussion is a consolidated effort of the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), NOAA's National Weather Service, and their funded institutions. Oceanic and atmospheric conditions are updated weekly on the Climate Prediction Center web site (El Niño/La Niña Current Conditions and Expert Discussions). Additional perspectives and analysis are also available in an ENSO blog. A probabilistic strength forecast is available here. The next ENSO Diagnostics Discussion is scheduled for 13 July 2023.

https://www.cpc.ncep.noaa(...)isory/ensodisc.shtml
#ANONIEMdonderdag 8 juni 2023 @ 17:49
El Nino begint net, maar kijk eens hoe warmer het water nu al is :o
Dit jaar staat ver boven alle voorgaande jaren en dat is zeer verontrustend wel...

FyG_Mf6aYAA5Rbm?format=jpg&name=small
George_of_the_Jungledonderdag 8 juni 2023 @ 23:16
De watertemp in de noord-atlantische oceaan heeft weinig te maken met El Nino volgens mij. Het zeewateroppervlakte over de hele wereld is erg warm, meer dan 4 standard deviaties van het gemiddelde. Dat zal ook invloed hebben op El Nino, normaliter is het oppervlaktewater in het westen van de Pacific dan redelijk koel, dat is nu ook niet het geval.
Maar wat de wereldwijde impact van al dat warme water gaat. Meer verdamping, meer regen, meer en/of zwaardere orkanen/cyclonen/typhonen. Zee-ijs in Antarctica is ook al gigantisch minder dan het vorige laagterecord. Het lijkt er een beetje op of de oceanen afgelopen jaren ontzettend veel energie opgeslagen hebben, maar dat dat nu allemaal weer terug omhoog komt ofzo. Maar men meet ook temperaturen op grotere dieptes, dus dat had men dan wel aan zien komen neem ik aan.
Frutselvrijdag 9 juni 2023 @ 09:27
twitter
Nattekatvrijdag 9 juni 2023 @ 09:49
quote:
4s.gif Op donderdag 8 juni 2023 17:49 schreef aloa het volgende:
El Nino begint net, maar kijk eens hoe warmer het water nu al is :o
Dit jaar staat ver boven alle voorgaande jaren en dat is zeer verontrustend wel...

[ afbeelding ]
Ik las ergens dat La Nina die stijgende trend doorbroken had, maar dat al dat warme water wel gewoon opgestapeld werd dieper in zee. Nu El Nino de boel over neemt, komt al die warmte in één klap vrij.
#ANONIEMvrijdag 9 juni 2023 @ 10:26
quote:
0s.gif Op donderdag 8 juni 2023 23:16 schreef George_of_the_Jungle het volgende:
De watertemp in de noord-atlantische oceaan heeft weinig te maken met El Nino volgens mij. Het zeewateroppervlakte over de hele wereld is erg warm, meer dan 4 standard deviaties van het gemiddelde. Dat zal ook invloed hebben op El Nino, normaliter is het oppervlaktewater in het westen van de Pacific dan redelijk koel, dat is nu ook niet het geval.
Maar wat de wereldwijde impact van al dat warme water gaat. Meer verdamping, meer regen, meer en/of zwaardere orkanen/cyclonen/typhonen. Zee-ijs in Antarctica is ook al gigantisch minder dan het vorige laagterecord. Het lijkt er een beetje op of de oceanen afgelopen jaren ontzettend veel energie opgeslagen hebben, maar dat dat nu allemaal weer terug omhoog komt ofzo. Maar men meet ook temperaturen op grotere dieptes, dus dat had men dan wel aan zien komen neem ik aan.
De weerpatronen verschuiven, dus indirect kan het wel invloed hebben op de temperatuur van de Atlantische oceaan . En minder orkanen, waardoor het water warmer kan worden (al is het de vraag of er minder orkanen komen).
byahvrijdag 9 juni 2023 @ 11:26
We Are Fucked
Basp1vrijdag 9 juni 2023 @ 11:40
quote:
0s.gif Op donderdag 8 juni 2023 23:16 schreef George_of_the_Jungle het volgende:
Maar men meet ook temperaturen op grotere dieptes, dus dat had men dan wel aan zien komen neem ik aan.
De wetrnschappers kunnen de El Nino jaren niet voorspellen waarom zou men dit dan wel aan zien komen?
George_of_the_Junglevrijdag 9 juni 2023 @ 11:49
quote:
0s.gif Op vrijdag 9 juni 2023 11:40 schreef Basp1 het volgende:

[..]
De wetrnschappers kunnen de El Nino jaren niet voorspellen waarom zou men dit dan wel aan zien komen?
El Nino heeft ook te maken met luchtstromen, waarom/waardoor dat verandert is niet duidelijk, maar ik vraag me eigenlijk af wat temp op grotere dieptes afgelopen jaren heet gedaan. Zal vast ergens gepubliceerd zijn, maar nog geen tijd gehad daar naar te zoeken.
George_of_the_Junglevrijdag 9 juni 2023 @ 13:53
quote:
4s.gif Op vrijdag 9 juni 2023 10:26 schreef aloa het volgende:

[..]
De weerpatronen verschuiven, dus indirect kan het wel invloed hebben op de temperatuur van de Atlantische oceaan . En minder orkanen, waardoor het water warmer kan worden (al is het de vraag of er minder orkanen komen).
Uiteraard, maar de temp nu in de Atlantische oceaan is nog niet het gevolg van de El Nino die zich nu aan het ontwikkelen is, dan heeft het nog meer te maken met de La Nina die begin dit jaar eindigde. De Sea Surface Temperature is nu in alle oceanen veel hoger dan een normale bandbreedte.
#ANONIEMvrijdag 9 juni 2023 @ 13:56
quote:
0s.gif Op vrijdag 9 juni 2023 13:53 schreef George_of_the_Jungle het volgende:

[..]
Uiteraard, maar de temp nu in de Atlantische oceaan is nog niet het gevolg van de El Nino die zich nu aan het ontwikkelen is, dan heeft het nog meer te maken met de La Nina die begin dit jaar eindigde. De Sea Surface Temperature is nu in alle oceanen veel hoger dan een normale bandbreedte.
Komt nu niet voort uit El Nino idd.
Basp1vrijdag 9 juni 2023 @ 14:25
quote:
4s.gif Op vrijdag 9 juni 2023 13:56 schreef aloa het volgende:

[..]
Komt nu niet voort uit El Nino idd.
In een van de geplaatste filmpjes heeft men het er over dat orkanen op de Atlantische oceaan onstaan voor de kust van Afrika en hiervoor de omstandigheden goed moeten zijn dat juist door El Nino de kraamkamer in Afrika wat meer onstabiel is. Dus het water rond Florida en de Caribische wateren kan wel warmer worden als er vanaf Afrika geen beginnende orkanen aan komen heeft dat water met zijn warmte geen orkaan om te voeden.
#ANONIEMvrijdag 9 juni 2023 @ 14:55
quote:
0s.gif Op vrijdag 9 juni 2023 14:25 schreef Basp1 het volgende:

[..]
In een van de geplaatste filmpjes heeft men het er over dat orkanen op de Atlantische oceaan onstaan voor de kust van Afrika en hiervoor de omstandigheden goed moeten zijn dat juist door El Nino de kraamkamer in Afrika wat meer onstabiel is. Dus het water rond Florida en de Caribische wateren kan wel warmer worden als er vanaf Afrika geen beginnende orkanen aan komen heeft dat water met zijn warmte geen orkaan om te voeden.
El Niño zorgt voor een toename van verticale windschering. Verticale windschering kan de ontwikkeling van orkanen belemmeren of verzwakken door de circulatiepatronen te verstoren die nodig zijn voor hun vorming.
DemonRagevrijdag 9 juni 2023 @ 15:29
quote:
0s.gif Op vrijdag 9 juni 2023 09:27 schreef Frutsel het volgende:
[ twitter ]
Zie dat enorm koude basin daar in de Atlantische Oceaan eens. Dat hebben we deze keer niet. Het oceaanwater tussen de Azoren en Portugal/Noord-Afrika is juist te warm en ik denk dat dat ervoor gezorgd heeft dat het gebruikelijke Azorenhoog naar de Britse Eilanden verhuisd is, waardoor wij veelal droog en zonnig weer hebben en zonder een Azorenhoog dat uitlopers heeft naar het Europese vasteland hebben storingen in het MIddellandsezee-gebied vrij spel.
Momodinsdag 20 juni 2023 @ 21:34
twitter
DemonRagezondag 25 juni 2023 @ 11:41
Op weerplaza wordt er nu ook uitleg gegeven in een filmpje van 11 minuten:
https://www.weerplaza.nl/(...)nino-uitgelegd/8331/
brokjespoeszaterdag 1 juli 2023 @ 05:55
El Niño gaat wel érg te keer nu... er gaan nog heel veel hitterecords sneuvelen vrees ik... :{

dWwozK4.png

Het "geluk" bij het ongeluk is dat er na een stevig Kerstkindje :P altijd wel weer een handvol prominente skeptici (al dan niet stilletjes) de pijp van Maarten naar de wilgen brengen, al had ik natuurlijk liever gezien dat dit door degelijk onderzoek gebeurt, zoals bv bij het mede door de oliegebroeders Koch (toen nog met hun tweeën) gefinancierde BEST onderzoek dat "definitief een eind zou maken aan de opwarmingsmythe"[1] wat een ietsebeetje geheel anders afliep. >:)

[1] en o, wat riepen al die prominente skeptici dat ze de resultaten van DIT onderzoek wél zouden erkennen omdat alle kritiek op de "alarmistendata" deze keer echt was meegenomen en o, wat waren de meesten opeens muisjestil toen bekend werd gemaakt dat die andere datasets "helemaal zo slecht nog niet waren"...
DemonRagezaterdag 1 juli 2023 @ 10:50
quote:
0s.gif Op zaterdag 1 juli 2023 05:55 schreef brokjespoes het volgende:
El Niño gaat wel érg te keer nu... er gaan nog heel veel hitterecords sneuvelen vrees ik... :{

[ afbeelding ]

Het "geluk" bij het ongeluk is dat er na een stevig Kerstkindje :P altijd wel weer een handvol prominente skeptici (al dan niet stilletjes) de pijp van Maarten naar de wilgen brengen, al had ik natuurlijk liever gezien dat dit door degelijk onderzoek gebeurt, zoals bv bij het mede door de oliegebroeders Koch (toen nog met hun tweeën) gefinancierde BEST onderzoek dat "definitief een eind zou maken aan de opwarmingsmythe"[1] wat een ietsebeetje geheel anders afliep. >:)

[1] en o, wat riepen al die prominente skeptici dat ze de resultaten van DIT onderzoek wél zouden erkennen omdat alle kritiek op de "alarmistendata" deze keer echt was meegenomen en o, wat waren de meesten opeens muisjestil toen bekend werd gemaakt dat die andere datasets "helemaal zo slecht nog niet waren"...
Vergelijkingsmateriaal (m.n. ff kijken naar 1997-1998):
L6gTbuh.png

"érg te keer" klinkt namelijk nogal subjectief als er geen vergelijkingsmateriaal is. ;)
George_of_the_Junglezaterdag 1 juli 2023 @ 19:09
Het is niet alleen El Nino, de effecten daarvan worden pas in het najaar en volgend jaar voelbaar. De oceaan is overal veel warmer dan normaal. Ook in de Noordzee, waar ze de assen van de grafieken hebben moeten aanpassen om de anomaly te kunnen weergeven.

twitter


Maar het is op veel plekken veel warmer dan normaal, niet alleen waar El Nino speelt. Wat voor een effect dat allemaal gaat hebben is nog niet duidelijk, maar dat er flink wat weersextremen aankomen dit en volgend jaar is wel duidelijk.

twitter
brokjespoesvrijdag 7 juli 2023 @ 23:36
quote:
0s.gif Op zaterdag 1 juli 2023 10:50 schreef DemonRage het volgende:
Vergelijkingsmateriaal (m.n. ff kijken naar 1997-1998):
Beginnen bij een van de extreemste pieken sinds we Niño/Niña zijn gaan meten is statistisch nogal foei he? ;) Beter kun je beginnen bij een neutraal afgerond jaar zoals bv. 2000 (ik keek hier expres niet naar je grafiek, maar nam gewoon iets mooi ronds), met daarbij de oppervlaktetemperatuurtrend van minimaal de laatste 30 jaar. Dan gaan er toch echt heeeeeeeeel veel records sneuvelen.

* brokjespoes beseft dat we hier op Fok! zitten waar ooit het officiele standpunt was dat de hele paleoklimatologie is gebaseerd op temperatuurdata van de laatste 100 jaar en één setje boomringen.[1]

.
[1] die 100 jaar is later nog wél bijgesteld naar 150, maar meer kregen we niet en je kon er maar beter niet al te nadrukkelijk om vragen ;-)
Frutseldonderdag 13 juli 2023 @ 20:22
twitter
Frutseldonderdag 12 oktober 2023 @ 15:32
quote:
El Niño October Update: Strong Event Still Favored This Winter

At a Glance
A strong El Niño is still favored for late this fall into winter. It's likely El Niño will last through spring.

El Niño could influence weather conditions this winter, but it's only one factor.

Strong El Niño conditions are still favored for this winter, which could impact the weather conditions we see in the coming months, according to a just-released monthly update from NOAA.

Here are the main takeaways from the October update:

1. Forecasters from NOAA's Climate Prediction Center still favor a strong El Niño late this fall into winter, or a 75-85% chance. That means the seasonal average of sea-surface temperatures in the equatorial Pacific Ocean would be at or above the threshold of 1.5 degrees Celsius (2.7 degrees Fahrenheit) warmer than average.

2. NOAA says there is an 80% chance El Niño will last through spring (March-May).

3. There is 3-in-10 chance this event could warm even further and become historically strong, or a so-called super El Niño, which means sea-surface temperatures would cross the 2 degrees Celsius (3.6 degrees Fahrenheit) warmer than average threshold. There have been three super El Niño winters since 1950 in 2015-16, 1997-98 and 1982-83.

Here's what El Niño is and why it matters: A​n El Niño is a periodic warming of a strip of water straddling the equator in the Pacific Ocean, as shown in the general area highlighted in the map below. El Niño events occur about every two to seven years.

NOAA declares an El Niño has developed when sea-surface temperatures in a certain region of the equatorial Pacific Ocean have reached at least 0.5 degrees Celsius (0.9 degrees Fahrenheit) above average for at least a month and are accompanied by changes in the atmosphere. That threshold for the current event was first reached in June.

El Niño can affect weather patterns thousands of miles away in the United States and around the world. Since most El Niños peak in late fall or winter, they can have their strongest influence in the colder months of the year.

Perrindinsdag 7 november 2023 @ 13:55
Veel wateroverlast door El Niño in de Hoorn van Afrika.
twitter
twitter
Frutselwoensdag 8 november 2023 @ 10:29
twitter
Frutselmaandag 29 januari 2024 @ 12:05
quote:
Forecasters reveal when they think El Niño will end

National forecasters are expecting the climate phenomenon to phase out at some point between April and June, the Climate Prediction Center said Thursday. There’s a 73% chance El Niño ends during that time period in the spring or early summer, according to the new outlook.

Between now and then, the strong El Niño we are seeing is expected to gradually weaken. When it does fade away, we are favored to see “ENSO-neutral” conditions. That means we won’t be in an El Niño, but we also won’t be in a La Niña.

Is El Niño living up to the hype?
Both El Niño and La Niña usually reach peak strength in the winter. A strong El Niño winter usually means a colder, wetter winter for California and the Southern U.S, but a warm, dry winter for the Pacific Northwest and Ohio Valley. That’s pretty in line with what we’ve seen play out this winter, and what’s expected to continue the next few months.

The absence of La Niña and El Niño, as we are expecting in a few months, can make spring weather more unpredictable.

“The crystal ball is even blurrier than usual,” Michelle L’Heureux, a meteorologist with the Climate Prediction Center, told Nexstar. “ENSO neutral effectively means that conditions across Tropical Pacific are closer to average, so there isn’t a big disruption in the atmospheric circulation that is offered by El Niño La Niña.”

This winter’s El Niño could be one of the strongest in 70 years. What does it mean for you?
But even with the end of El Niño coming down the road, its impacts are still being felt right now.

“It is typical for El Niño to peak in December/early January, but despite weakening, its impacts on the United States could last through April,” the Climate Prediction Center said.

While still too far away to say with any certainty, next fall and winter are more likely to be dominated by La Niña rather than El Niño. That would mean higher chances of warm, dry weather for the southern half of the U.S., and wet, cold weather up north.
Frutselmaandag 29 januari 2024 @ 12:07
twitter
Frutselmaandag 5 februari 2024 @ 16:45
twitter
Frutselvrijdag 9 februari 2024 @ 10:53
twitter
#ANONIEMwoensdag 20 maart 2024 @ 17:02
El Niño is over zijn hoogtepunt heen, maar de impact gaat nog even door
20 maart 2024
De huidige El Niño kende zijn hoogtepunt in december 2023 en is nu op zijn retour. Het is één van de vijf sterkste El Niño’s uit de waarnemingen, alhoewel hij zwakker is dan die van 1997/1998 en 2015/2016. Ondanks dat El Niño over zijn hoogtepunt heen is zullen we de komende paar maanden de effecten ervan zeker nog merken.

Wat is El Niño?
El Niño is een natuurlijke variatie in het klimaat waarbij de zeewatertemperatuur aan het oppervlak van de tropische Stille Oceaan tijdelijk toeneemt en de windcirculatie daarboven verandert. Het komt gemiddeld eens in de twee tot zeven jaar voor en duurt gewoonlijk negen tot twaalf maanden. El Niño beïnvloedt op zijn beurt het weer in andere delen van de wereld. Het grootst is deze invloed in de gebieden rondom de Stille Oceaan en in de rest van de tropen, maar ook in de Atlantische Oceaan en in Europa zijn er kleine effecten.

Op een kaartje van de zeewatertemperatuur herken je een El Niño aan de rode tong vanuit de westkust van Zuid-Amerika de Stille Oceaan in (zie afbeelding 1, rechterpaneel). Het water is daar een paar graden warmer dan gemiddeld. Tijdens een La Niña gebeurt het tegenovergestelde en is het water aan de Zuid-Amerikaanse kust juist kouder dan normaal. Begin 2023 kwam een langdurige La Niña ten einde, om kort daarna het begin van El Niño in te luiden.

De huidige El Niño loopt ten einde
Volgens de WMO is er in de komende maanden (maart, april, mei) een kans van 60 procent op het voortzetten van El Nino en in de maanden daarna 80 procent kans op neutrale condities (dus zowel geen El Niño als La Niña). Later dit jaar is er een kans dat de situatie omslaat naar een La Niña, maar dat is nog uiterst onzeker.

El Niño beïnvloedt de wereldgemiddelde temperatuur
El Niño zorgt voor een tijdelijke extra opwarming van de atmosfeer boven op de opwarming die optreedt door de uitstoot van broeikasgassen. De afgelopen negen maanden was de wereldgemiddelde temperatuur dan ook recordhoog (afbeelding 2). De hoogste temperaturen worden meestal een paar maanden nadat El Niño op zijn maximum is bereikt. Het kost namelijk enige tijd voordat het warme zeewater ook de atmosfeer heeft opgewarmd. De verwachting is dan ook dat, met een nog na-ijlende El Niño, de komende maanden opnieuw zeer hoge temperaturen worden bereikt.

In Europa heeft El Niño weinig invloed
El Niño heeft vooral invloed op de tropische gebieden en de landen direct rondom de Stille Oceaan. In Europa merken we relatief weinig tijdens een El Niño. Dat komt omdat Europa ver weg ligt van het gebied waar El Niño voorkomt. El Niño heeft wel een na-ijl effect in Europa. In het voorjaar na een sterke El Niño krijgen we in Nederland en verder naar het oosten vaker meer regen, terwijl Oost-Spanje dan iets droger en warmer is. Na vrijwel alle El Niño-jaren sinds 1856 blijkt het voorjaar in Nederland aan de natte kant te zijn. Alleen na de laatste El Niño van 2015/2016 was het voorjaar niet natter dan gebruikelijk.

En als er een El Niña volgt?
La Niña, lijkt in Nederland juist voor een iets droger voorjaar te zorgen. Onderzoekers vermoeden dan ook dat de La Niña tussen 2020 en 2023 heeft bijgedragen aan de periode van droogte in delen van Europa, waaronder Nederland.

Maar nu zitten we nog in de nadagen van een El Niño, en is er dus een grotere kans op een natter voorjaar dan gemiddeld. Dit zien we ook terug in de langetermijnverwachting van het Europese weermodel van het ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) (afbeelding 3). Deze geeft een 40-50 procent kans op een bovengemiddeld natte april-mei-juni. Houd de paraplu voorlopig dus nog maar binnen bereik.

https://www.knmi.nl/over-(...)t-gaat-nog-even-door
Nattekatwoensdag 20 maart 2024 @ 17:15
Jeej, meer regen
Frutseldinsdag 9 april 2024 @ 16:26
twitter
#ANONIEMdinsdag 4 juni 2024 @ 11:47
twitter
Wienerschnitzelsdinsdag 4 juni 2024 @ 12:26
Hier nog een goede uitleg over La Nina