Bron: https://www.om.nl/@105401/onderzoek/quote:Onderzoek naar schietincident vandaag verder
19 maart 2019 - Arrondissementsparket Midden-Nederland
Gisteren, maandag 18 maart, was het ernstige schietincident in een tram aan het 24 Oktoberplein in Utrecht. De politie en het Openbaar Ministerie zijn de afgelopen nacht verder gegaan met het strafrechtelijke onderzoek. Het onderzoek is in volle gang.
Bij het schietincident kwamen drie mensen om het leven. Het gaat om een 19-jarige vrouw uit Vianen en twee mannen van 28 en 49 jaar uit Utrecht. Daarnaast raakten drie mensen zwaargewond (een 20-jarige vrouw uit Utrecht, een 74-jarige man uit De Meern en een 21-jarige vrouw uit Nieuwegein). In de hectiek die direct na het schieten ontstond, raakten eveneens, voor zover bekend, vier mensen lichtgewond doordat zij bijvoorbeeld kwamen te vallen.
Geen relatie
Aan het begin van maandagavond kon de politie al melden dat de hoofdverdachte, een 37-jarige man uit Utrecht, kon worden aangehouden in een woning aan de Oudenoord. Uit het onderzoek is tot nog toe geen enkele relatie tussen de hoofdverdachte en deze slachtoffers gebleken. Tijdens zijn aanhouding werd een vuurwapen aangetroffen.
In verband met het onderzoek ’heeft de politie gisteren en vannacht op verschillende plekken in Utrecht en daarbuiten doorzoekingen gedaan in woningen. Naast de hoofdverdachte zijn er nog twee andere verdachten aangehouden. Het gaat om mannen uit Utrecht van 23 en 27 jaar. Van deze mannen onderzoekt de politie of zij mogelijk betrokken zijn bij het schietincident.
De politie en het OM gaan ook vandaag verder met het onderzoek, o.a. naar het motief. Tot dusver wordt er ernstig rekening gehouden met een terroristisch motief. Onder meer een in de vluchtauto gevonden briefje en de aard van het feit geven hier aanleiding toe. Andere motieven worden niet uitgesloten, deze worden ook onderzocht.
Vandaag zullen agenten zichtbaar in de wijken aanwezig zijn en in contact zijn met relevante partijen. De verdachten zitten nog vast en zullen verder worden verhoord.
18:31 Hoofdverdachte aangehoudentwitter:PolitieUtrecht twitterde op dinsdag 19-03-2019 om 11:26:09Gisteravond kon de politie al melden dat de hoofdverdachte, een 37-jarige man uit Utrecht, kon worden aangehouden in een woning aan de Oudenoord. Uit het onderzoek is tot nog toe is geen enkele relatie tussen de hoofdverdachte en de slachtoffers gebleken. #24oktoberplein reageer retweet
quote:15:01
Burgemeester Jan van Zanen meldt net dat er drie doden zijn gevallen en negen gewonden door de schietpartij in Utrecht.
twitter:GemeenteUtrecht twitterde op maandag 18-03-2019 om 14:54:05Burgemeester Jan van Zanen reageert op het schietincident eerder vandaag https://t.co/PzI6t2tPtX reageer retweet
In het kortquote:quote:
In de Utrechtse wijk Kanaleneiland heeft maandagochtend een schietpartij plaatsgevonden. Het vuur werd geopend op de inzittenden van een tram bij het 24 Oktoberplein. Dit is wat we tot nu toe weten over het incident.
Laatste nieuwsberichtentwitter:PolitieUtrecht twitterde op maandag 18-03-2019 om 14:17:27De politie vraagt u uit te kijken naar de 37-jarige Gökman Tanis (geboren in Turkije) in verband met het incident vanmorgen aan het #24oktoberplein in Utrecht. Benader hem niet zelf maar bel direct de opsporingstiplijn 0800-6070 https://t.co/QZ88s3Wl0k reageer retweet
quote:Ooggetuige Niels (21): ‘Hij schoot op die mensen die die vrouw hielpen’
De 21-jarige Niels zat in de tram in Utrecht waar vanmorgen ‘mogelijke terreurverdachte’ Gökman Tanis begon te schieten. Niels ‘had het gevoel’ dat de dader zich op één persoon richtte. ,,Hij mikte op die mensen die die vrouw probeerde te helpen.”
Niels is net weer thuis, na door de politie te zijn gehoord, nog stevig onder de indruk van wat hij heeft gezien. ,,Het gebeurde in het tramstel achter mij. Er was ineens commotie. De tram kwam stil te staan in een bocht dus ik kon goed zien wat er in het tramstel achter mij gebeurde. De deur van de tram werd geforceerd en er werden ramen ingeslagen. In ons tramstel was verwarring maar bleef het redelijk kalm.”
,,Er was op dat moment op zeker al geschoten in dat tramstel achter mij. Je hoorde van die plop-plop-plop-geluiden, alsof er een geluiddemper op zat. Daarna zag ik mensen naar buiten rennen, echt voor hun leven. Ik had het gevoel dat hij zich speciaal op een iemand richtte want ik zag een vrouw naar buiten kruipen. Omstanders probeerden haar weg te trekken maar toen ze dat deden ging die man speciaal achter haar aan en mikte op die omstanders.”
,,Nee, ik kon niet goed zien hoe hij eruit zag. Hij had een donkere jas aan, normaal postuur, en had een lang pistool in zijn hand. Gewoon zo’n handpistool, geen automatisch wapen, voor zover ik kon zien. Daarna ging ie nog achter iemand aan, met een geel hesje, die die vrouw probeerde te helpen, en daarna kon ik het niet meer zien.”
https://www.ad.nl/binnenl(...)uw-hielpen~abd214eb/
quote:Gezochte Gökmen Tanis stond terecht wegens schieten met vuurwapen en verkrachting
UTRECHT - De 37-jarige Gökmen Tanis, die wordt gezocht vanwege het schietdrama bij het 24 Oktoberplein, is vaak in aanraking geweest met justitie. Hij stond in 2014 terecht omdat hij zou hebben geschoten met een vuurwapen en wegens poging tot doodslag.
Zijn strafblad is lang: hij zou in oktober 2014 een vrouw hebben beledigd en naar haar hebben gespuugd. Ook beledigde en bedreigde hij toen een agent. Tevens zou hij dat jaar onder invloed hebben gereden.
Zeer recent stond hij ook voor de rechter: twee weken terug nog omdat hij een vrouw zou hebben verkracht. Ook zou hij zich onlangs schuldig hebben gemaakt aan het stelen van een fiets en een inbraak in een bedrijfspand. Die delicten dateren van september en oktober vorig jaar.
De verkrachting zou zijn gebeurd in juli 2017 in Utrecht. Precies twee weken geleden was een zogenoemde regiezitting.
De politie heeft een foto van Tanis verspreid. De man, die Turkse roots heeft, zou vanochtend hebben geschoten in of bij een tram op het 24 Oktoberplein. Daarbij is een nog onbekend aantal mensen gewond geraakt en er zijn mogelijk ook mensen overleden. Tanis is nog voortvluchtig.
Liveblogstwitter:PolitieUtrecht twitterde op maandag 18-03-2019 om 16:28:03Het aantal gewonden is zojuist naar beneden bijgesteld. Het gaat om 5 gewonden in plaats van de eerder genoemde 9. Het aantal overledenen is op dit moment onveranderd. https://t.co/9tStbq1f0B reageer retweet
Ik heb de link naar het politiedossier onderin de OP gezet, kijk even bij de update van 15.11 uur:quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:38 schreef westwoodblvd het volgende: [..] Jij bedoelt dat de dader eerst een auto heeft gestolen op de Amerikalaan, daarna naar het plein is gereden en hem daar heeft neergezet, toen weer terug is gelopen naar de vorige halte en toen is ingestapt weer terug naar het plein? De tijd op het screenshot geeft aan dat hij al enkele minuten voor de aanval in de tram stond. Lijkt me onwaarschijnlijker dan dat hij naar de Amerikalaan is gerend. Zo ver is dat niet.
quote:Update 15.11 uur: carjacking aan de Amerikalaan voorafgaand aan schietincident Vlak voor het schietincident aan het #24oktoberplein in #Utrecht is aan de Amerikalaan bij een carjacking (autokaping) een rode Renault Clio buitgemaakt. De betreffende auto is later aangetroffen aan de Tichelaarslaan. De politie vraagt een ieder die meer informatie heeft over de zaak zich te melden. Dat kan via de opsporingstiplijn op nummer 0800-6070.
Gisteren zei die agent die de hele tijd het woord voert op tv iets anders. Dat is dan wel weer apart.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:44 schreef Leandra het volgende:
[..]
Ik heb de link naar het politiedossier onderin de OP gezet, kijk even bij de update van 15.11 uur:
[..]
Er zijn 2 broers aangehouden, broers van elkaar, niet van de verdachte.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:41 schreef westwoodblvd het volgende:
[..]
Theoretisch mogelijk maar ik weet slechts van één broer en die is in een andere plaats op school aangetroffen. Lijkt me dus stug.
Waar haal jij vandaan dat er broers van hem zijn opgepakt?quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:46 schreef ootjekatootje het volgende:
Iemand enig idee waar die twee broers zijn opgepakt?
En de broer van de verdachte was op het moment van de aanslag dus heel ergens anders. Die heeft er dus ook niks mee te maken voor zover we nu kunnen inschatten.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:47 schreef Leandra het volgende:
[..]
Er zijn 2 broers aangehouden, broers van elkaar, niet van de verdachte.
Ja, dat weet ik, daarom heb ik daar ook al een keer op gewezen.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:47 schreef westwoodblvd het volgende:
[..]
Gisteren zei die agent die de hele tijd het woord voert op tv iets anders. Dat is dan wel weer apart.
@westwoodblvdquote:Naast de hoofdverdachte zijn er nog twee andere verdachten aangehouden. Het gaat om mannen uit Utrecht van 23 en 27 jaar. De politie onderzoekt of de twee mogelijk betrokken zijn bij de schietpartij. Zij zitten nog vast en worden verder verhoord. Het AD wist eerder te melden dat het gaat om twee broers. De politie kon ze aanhouden met de hulp van speurhonden die hun geurspoor hadden opgepikt.
https://www.ad.nl/dossier(...)sch-motief~a5124321/
Die is vanaf het ROC in Nieuwegein meegenomen voor verhoor, er is geen bericht geweest dat hij aangehouden is als verdachte.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:48 schreef westwoodblvd het volgende:
[..]
En de broer van de verdachte was op het moment van de aanslag dus heel ergens anders. Die heeft er dus ook niks mee te maken voor zover we nu kunnen inschatten.
Niet van hem, die is alleen gehoord.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:47 schreef westwoodblvd het volgende:
[..]
Waar haal jij vandaan dat er broers van hem zijn opgepakt?
Nee, dat weet ik. Maar ootje suggereert voortdurend dat de broer(s) van de verdachte er iets mee te maken zouden hebben dus dat wilde ik even ontkrachten.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:50 schreef Leandra het volgende:
[..]
Die is vanaf het ROC in Nieuwegein meegenomen voor verhoor, er is geen bericht geweest dat hij aangehouden is als verdachte.
Stonden er halal boodschappen op dan?quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:49 schreef Spectator19 het volgende:
LIVE | Derde dode is man (28) uit Utrecht, OM houdt door briefje ‘ernstig rekening’ met terroristisch motief
https://www.ad.nl/dossier(...)sch-motief~a5124321/
quote:De Tweede Kamer wil vanmiddag al tekst en uitleg van het kabinet over de schietpartij in Utrecht. Minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid moet tijdens het vragenuur opheldering verschaffen.
De Kamer heeft veel vragen over de toedracht van het drama, dat drie mensen het leven kostte. CDA'er Madeleine van Toorenburg vroeg Grapperhaus daarom naar het vragenuur te komen.
PVV-leider Geert Wilders wil later vanmiddag nog uitgebreid in debat met het kabinet over wat er precies in Utrecht is gebeurd en hoe de overheidsdiensten daarmee zijn omgegaan. Nu Grapperhaus al zijn opwachting maakt in het vragenuur, komt dat debat er waarschijnlijk pas later.
https://www.ad.nl/dossier(...)sch-motief~a5124321/
Nergens, zie de laatste twee poets van het vorige topic. Ik heb meerdere malen aangegeven dat het twee broers zijn en nergens dat het broers van de hoofdverdachte waren.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:52 schreef westwoodblvd het volgende:
[..]
Nee, dat weet ik. Maar ootje suggereert voortdurend dat de broer(s) van de verdachte er iets mee te maken zouden hebben dus dat wilde ik even ontkrachten.
Dan had ik je verkeerd begrepen, sorry.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:54 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Nergens, zie de laatste twee poets van het vorige topic. Ik heb meerdere malen aangegeven dat het twee broers zijn en nergens dat het broers van de hoofdverdachte waren.
Goed lezen en anderen geen woorden in de mond leggen aub.
Nee, die heeft zelfs een tweet geplaatst waaruit blijkt dat het twee broers zijn, maar niet de broers van de verdachte.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:52 schreef westwoodblvd het volgende:
[..]
Nee, dat weet ik. Maar ootje suggereert voortdurend dat de broer(s) van de verdachte er iets mee te maken zouden hebben dus dat wilde ik even ontkrachten.
quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:54 schreef westwoodblvd het volgende:
Wat moet het kabinet nu in vredesnaam gaan zeggen in zo'n debat? Ze weten zelf amper wat er precies is gebeurd.
quote:het vragenuur
Ik snap het nut ook niet, behalve stemmen scoren.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:54 schreef westwoodblvd het volgende:
Wat moet het kabinet nu in vredesnaam gaan zeggen in zo'n debat? Ze weten zelf amper wat er precies is gebeurd.
Ze kunnen natuurlijk wel iets zeggen over het crisismanagement van de eerste uren. Maar verder heel weinig iddquote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:54 schreef westwoodblvd het volgende:
Wat moet het kabinet nu in vredesnaam gaan zeggen in zo'n debat? Ze weten zelf amper wat er precies is gebeurd.
Misschien kende een van de verdachten hem al?quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:55 schreef Doedezemaar het volgende:
Gut, meneer Boumanjal als advocaat van die twee boers, hij was er als de kippen bij
quote:DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dinsdagmiddag al tekst en uitleg van het kabinet over de schietpartij in Utrecht. Minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid moet tijdens het vragenuur opheldering verschaffen.
De Kamer heeft veel vragen over de toedracht van het drama, dat drie mensen het leven kostte. CDA’er Madeleine van Toorenburg vroeg Grapperhaus daarom naar het vragenuur te komen.
PVV-leider Geert Wilders wil later dinsdagmiddag nog uitgebreid in debat met het kabinet over wat er precies in Utrecht is gebeurd en hoe de overheidsdiensten daarmee zijn omgegaan. Nu Grapperhaus al zijn opwachting maakt in het vragenuur, komt dat debat er waarschijnlijk pas later.
https://www.telegraaf.nl/(...)l-over-drama-utrecht
Twee keer onjuist. Ten eerste is de maximale straf voor een moord, ook zonder terroristisch oogmerk, levensland. Daarnaast maakt sinds kort iedere levenslang gestrafte kans op de beëindiging van zijn straf na 25 jaar.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:51 schreef Nielsch het volgende:
Een "voordeel" van terroristisch motief is wel dat ze de schutter levenslang kunnen opsluiten zodat deze nooit meer vrij komt.
Op zich, na dat doodgeschoten meisje in het fietsenhok is er wel voer tot discussie of dingen bij de politie wel gaan zoals ze moeten gaan.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:54 schreef westwoodblvd het volgende:
Wat moet het kabinet nu in vredesnaam gaan zeggen in zo'n debat? Ze weten zelf amper wat er precies is gebeurd.
Users gaan steeds leukere dingen doen met hun vrije tijd blijkbaar.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:57 schreef ootjekatootje het volgende:
Vroeger zaten hier users die zelf kaarten maakten op basis van de info, over straten met tijden en dat was altijd overzichtelijk.
Nogmaals weet iemand waar en wanneer de andere verdachten (laat ik het dan zo maar uitdrukken) zijn gearresteerd?
Ik heb daar weinig over gezien/gelezen. Ook geen getuigenissen in de media over een buurman die met veel machtsvertoon werd opgepakt.
Dat zou ook nog kunnenquote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:57 schreef Leandra het volgende:
[..]
Misschien kende een van de verdachten hem al?
Eentje binnen en de andere buiten Utrecht. Dat is wat de media naar buiten bracht.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:57 schreef ootjekatootje het volgende:
Vroeger zaten hier users die zelf kaarten maakten op basis van de info, over straten met tijden en dat was altijd overzichtelijk.
Nogmaals weet iemand waar en wanneer de andere verdachten (laat ik het dan zo maar uitdrukken) zijn gearresteerd?
Ik heb daar weinig over gezien/gelezen. Ook geen getuigenissen in de media over een buurman die met veel machtsvertoon werd opgepakt.
Gewoon feitenkennis delen, voordat de boel weer verdraaid kan worden.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:57 schreef Toefjes het volgende:
[..]
Op zich, na dat doodgeschoten meisje in het fietsenhok is er wel voer tot discussie of dingen bij de politie wel gaan zoals ze moeten gaan.
Daar kun je wel over van mening wisselen met elkaar.
Of ze zijn hier verbannen.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:58 schreef Toefjes het volgende:
[..]
Users gaan steeds leukere dingen doen met hun vrije tijd blijkbaar.
Bijvoorbeeld hoeveel van dit soort mensen hebben we in Nederland vrij rondlopen, wat gaan we doen om de samenleving beter te beschermen tegen dit soort mensen.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:54 schreef westwoodblvd het volgende:
Wat moet het kabinet nu in vredesnaam gaan zeggen in zo'n debat? Ze weten zelf amper wat er precies is gebeurd.
Maar hij heeft geen zelfmoord gepleegd. En daar had hij voldoende tijd en gelegenheid voor. Dus dat laatste kan het motief niet zijn.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:59 schreef greatgonzo het volgende:
waar sommige terrorisme deskundigen (lees: Beatrice de Graaf) het heel zwart-wit willen brengen, kon die vrouw van het 20 uur journaal het nog wel eens correct hebben. Eerwraak/persoonlijke omstandigheden hoeven terrorisme niet uit te sluiten.
Buurtbewoners van onze verdachte geven ook aan dat hij op de ene dag de Sharia zat te preken, en de andere dag doorgesnoven rond liep en jointjes zat te roken.
Er zijn volgens mij ook wel piloten geweest die zelfmoord wilden plegen, en hele vliegtuigen erin meenamen. Niet dat dat terrorisme is, maar sommige verknipte personen denken natuurlijk ook: ik neem zoveel mogelijk mensen mee in mijn ellende
Je mag ook al geen kaarten meer maken!quote:
Tja, nuances zijn dan ook heel vervelend wanneer je je eigen lezing van de feiten al volledig klaar hebt hè.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:59 schreef greatgonzo het volgende:
waar sommige terrorisme deskundigen (lees: Beatrice de Graaf) het heel zwart-wit willen brengen, kon die vrouw van het 20 uur journaal het nog wel eens correct hebben. Eerwraak/persoonlijke omstandigheden hoeven terrorisme niet uit te sluiten.
Buurtbewoners van onze verdachte geven ook aan dat hij op de ene dag de Sharia zat te preken, en de andere dag doorgesnoven rond liep en jointjes zat te roken.
Er zijn volgens mij ook wel piloten geweest die zelfmoord wilden plegen, en hele vliegtuigen erin meenamen. Niet dat dat terrorisme is, maar sommige verknipte personen denken natuurlijk ook: ik neem zoveel mogelijk mensen mee in mijn ellende
Allemaal vragen die je pas kunt beantwoorden na gedegen onderzoek o.a. over het motief en de aanleiding.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 13:01 schreef chefpapier het volgende:
[..]
Bijvoorbeeld hoeveel van dit soort mensen hebben we in Nederland vrij rondlopen, wat gaan we doen om de samenleving beter te beschermen tegen dit soort mensen.
quote:Op dinsdag 19 maart 2019 13:01 schreef KingRadler het volgende:
ben blij dat we mods hebben anders was deze site allang dicht geweest.
Lul niet jongen. Lekker selectief gequote weer. Mijn bericht had niks te maken met wat je nu zegt.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 11:49 schreef J.A.R.V.I.S. het volgende:
[..]
Juist ja:
[..]
Toen ik aangaf dat het meer lijkt op een aanslag en de "geruchten" van eerwraak alleen maar uit islamitische hoek kwamen, net zoals de geruchten dat alleen moslims zouden zijn neergeshoten. En ondanks de discussie enkele uren terug waarna toch blijkt dat het een aanslag was gewoon doorgaan met etteren, uitdagen en demoniseren. Klasse
Alles wijst toch op een aanslag uitgevoerd door iemand die niet goed in zijn bovenkamer was.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:59 schreef greatgonzo het volgende:
waar sommige terrorisme deskundigen (lees: Beatrice de Graaf) het heel zwart-wit willen brengen, kon die vrouw van het 20 uur journaal het nog wel eens correct hebben. Eerwraak/persoonlijke omstandigheden hoeven terrorisme niet uit te sluiten.
Buurtbewoners van onze verdachte geven ook aan dat hij op de ene dag de Sharia zat te preken, en de andere dag doorgesnoven rond liep en jointjes zat te roken.
Er zijn volgens mij ook wel piloten geweest die zelfmoord wilden plegen, en hele vliegtuigen erin meenamen. Niet dat dat terrorisme is, maar sommige verknipte personen denken natuurlijk ook: ik neem zoveel mogelijk mensen mee in mijn ellende
Ik denk dat de ene op de Laan van Engelswier is aangehouden. Dat is nog geen 100 meter van waar de auto is aangetroffen. Gisteravond laat was de politie daar nog massaal aanwezig.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:57 schreef ootjekatootje het volgende:
Vroeger zaten hier users die zelf kaarten maakten op basis van de info, over straten met tijden en dat was altijd overzichtelijk.
Nogmaals weet iemand waar en wanneer de andere verdachten (laat ik het dan zo maar uitdrukken) zijn gearresteerd?
Ik heb daar weinig over gezien/gelezen. Ook geen getuigenissen in de media over een buurman die met veel machtsvertoon werd opgepakt.
Dat laatste zal voor het OM op dit moment een voordeel zijn.quote:Op dinsdag 19 maart 2019 12:57 schreef maan_man het volgende:
[..]
Twee keer onjuist. Ten eerste is de maximale straf voor een moord, ook zonder terroristisch oogmerk, levensland. Daarnaast maakt sinds kort iedere levenslang gestrafte kans op de beëindiging van zijn straf na 25 jaar.
Wel heeft de officier van justitie meer opsporingsmiddelen als er sprake is van een terroristisch oogmerk.
Waar ligt die dan?quote:Op dinsdag 19 maart 2019 13:04 schreef Domnivoor het volgende:
[..]
Ik denk dat de ene op de Laan van Engelswier is aangehouden. Dat is nog geen 100 meter van waar de auto is aangetroffen. Gisteravond laat was de politie daar nog massaal aanwezig.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |