Ik zou zeggen dat het niet de overtuiging is dat god(en) niet bestaan, maar meer het ontbreken van de overtuiging dat god(en) bestaan. Verder met je eens. Het heeft verder niets te zeggen.quote:Op zondag 4 december 2016 21:30 schreef vaduz het volgende:
Ik zat een beetje op fok! rond te neuzen en kwam zodoende op F&L terecht. Gezien het hier blijkbaar de norm is om op het geloof van anderen te trappen -had eigenlijk niet anders verwacht hoor-, dacht ik van he ik ga een lemming maken: zodoende, wat klopt er wel van het atheisme.
Ik gok eigenlijk niets: het hele atheisme gaat ervanuit dat God niet bestaat en heeft eigenlijk verder niets te zeggen. Blijft over de overtuiging dat God niet bestaat!
Wel een makkelijk geloof zo, dat je alleen dat hoeft te onthouden.
Het is dan ook geen geloof, maar het ontbreken van geloof (in goden)quote:Op zondag 4 december 2016 21:30 schreef vaduz het volgende:
Wel een makkelijk geloof zo, dat je alleen dat hoeft te onthouden.
Dan ben je toch agnost.quote:Op zondag 4 december 2016 21:53 schreef GrumpyFish het volgende:
[..]
Ik zou zeggen dat het niet de overtuiging is dat god(en) niet bestaan, maar meer het ontbreken van de overtuiging dat god(en) bestaan. Verder met je eens. Het heeft verder niets te zeggen.
Janeejakijk...quote:
Hipster met je speltquote:Op zondag 4 december 2016 23:14 schreef SpecialK het volgende:
Het atheisme (als positie) klopt prima, hoor. Valt eigenlijk geen spelt tussen te krijgen.
Zolang je die definitie van het woord maar niet verminkt om je doeleinden te dienen. Zoals de TS lijkt te doen.
Thanks. Een of andere manier zag speld er raar uit voor me.quote:
Nee, het is geen geloof. Tenzij het niet verzamelen van postzegels toch inhoud dat je wel degelijk postzegels verzameld.quote:Op maandag 5 december 2016 00:43 schreef CynicusRomanticusRob het volgende:
[..]
Dat is dan hun geloof.
Die eeuwige ontkenning.quote:Op zondag 4 december 2016 21:32 schreef 6star6lord6 het volgende:
Atheïsme is vrijheid.
Ik ben tevens niet atheïst maar atheïsten is geen geloof zoals jij het beschrijft.
Nee. Er is geen geloof aanwezig, dus ook niet iets als een "geloofsstructuur", wat dat ook moge zijn.quote:Op maandag 5 december 2016 10:27 schreef Elzies het volgende:
[..]
Die eeuwige ontkenning.![]()
Atheïsme is het geloof in een goddeloos bestaan.
Atheïsme is net als alle andere vormen van geloof gegrondvest op een geloofsstructuur.
Ik ga ook een poging wagen: er is een verschil tussen geloven dat X niet bestaat en niet geloven dat X bestaat. Het eerste is een waarheidsclaim en het tweede is het verwerpen van een waarheidsclaim.quote:Op maandag 5 december 2016 10:27 schreef Elzies het volgende:
[..]
Die eeuwige ontkenning.![]()
Atheïsme is het geloof in een goddeloos bestaan.
Atheïsme is net als alle andere vormen van geloof gegrondvest op een geloofsstructuur.
Met dit verschil dat je wereldwijd geen meerderheid aan mensen kunt vinden die gelooft in onzichtbare roze eenhoorns. Dus opnieuw dezelfde kromme vergelijking.quote:Op maandag 5 december 2016 11:34 schreef Terra-jin het volgende:
[..]
Ik ga ook een poging wagen: er is een verschil tussen geloven dat X niet bestaat en niet geloven dat X bestaat. Het eerste is een waarheidsclaim en het tweede is het verwerpen van een waarheidsclaim.
Als jij claimt dat X bestaat kan ik twee dingen doen: ik kan daar een claim tegenover stellen, namelijk dat X niet bestaat, of ik kan jouw claim verwerpen zonder zelf een tegenclaim te maken.
Als ik voor het eerste kies, heb ik net als jij een bewijslast voor die claim. Als ik voor het tweede kies, heb ik geen bewijslast omdat ik niets claim. Ik verwerp slechts jouw claim (bv. bij gebrek aan bewijs).
X kan natuurlijk van alles zijn, van God tot onzichtbare roze eenhoorns. Claim jij dat onzichtbare roze eenhoorns niet bestaan? Kom dan maar met bewijs dat ze niet bestaan (you can't prove a negative). Verwerp jij mijn claim dat ze wel bestaan? Kak, dan zal ik met bewijs moeten komen (gaat me niet lukken).
Ik snap dat de onzichtbare roze eenhoorn wat flauw overkomt. Wat ik ermee bedoel te zeggen is dat voor alle ter discussie staande zaken hetzelfde geldt: als je claimt dat X bestaat, moet je daar bewijs voor leveren. Als ik claim dat X niet bestaat, moet ik dáár bewijs voor leveren. Als ik daarentegen jouw claim verwerp, hoef ik daar geen bewijs voor te leveren.quote:Op maandag 5 december 2016 12:33 schreef Elzies het volgende:
Met dit verschil dat je wereldwijd geen meerderheid aan mensen kunt vinden die gelooft in onzichtbare roze eenhoorns. Dus opnieuw dezelfde kromme vergelijking.
Ik refereer opnieuw aan het geloof of er wel of geen hiernamaals is. Bij voorbaat een zinloze discussie omdat hard onomstotelijk bewijs voor beide claims ontbreekt.quote:Op maandag 5 december 2016 12:50 schreef Terra-jin het volgende:
[..]
Ik snap dat de onzichtbare roze eenhoorn wat flauw overkomt. Wat ik ermee bedoel te zeggen is dat voor alle ter discussie staande zaken hetzelfde geldt: als je claimt dat X bestaat, moet je daar bewijs voor leveren. Als ik claim dat X niet bestaat, moet ik dáár bewijs voor leveren. Als ik daarentegen jouw claim verwerp, hoef ik daar geen bewijs voor te leveren.
Overigens is het argumentum ad populum een bekende drogreden: het feit dat veel mensen ergens in geloven betekent niet dat dat waar is.
Maar heb ik het verschil tussen 'claimen dat X niet bestaat' en 'de claim dat X bestaat verwerpen' goed uitgelegd?
Bewijs voor en tegen het hiernamaals ontbreekt inderdaad. De claims 'het hiermaals bestaat' en 'het hiernamaals bestaat niet' zijn dus allebei onbewezen en kunnen worden verworpen. Als ik echter slechts de claim 'het hiernamaals bestaat' verwerp, hoef ik dat niet te bewijzen, omdat ik geen claim maak.quote:Op maandag 5 december 2016 13:07 schreef Elzies het volgende:
Ik refereer opnieuw aan het geloof of er wel of geen hiernamaals is. Bij voorbaat een zinloze discussie omdat hard onomstotelijk bewijs voor beide claims ontbreekt.
Nope. Het argumentum ad populum (indien je hierop doelde) werd alleen door jou gebruikt. Ik heb niet gezegd dat atheïsme waar is omdat een meerderheid dit gelooft.quote:Op maandag 5 december 2016 13:07 schreef Elzies het volgende:
Hier geldt voor de atheïst precies dezelfde door jouw aangehaalde drogreden wanneer de ander (net zoals hijzelf) zijn claim niet kan aantonen.
Er zullen vast wetenschappers bestaan die zonder bewijs geloven in een bepaalde theorie, maar de wetenschap zelf gelooft niet. Iets is pas wetenschappelijk bewezen als het bewezen is (lekkere tautologie, I know).quote:Op maandag 5 december 2016 13:07 schreef Elzies het volgende:
Dat je ook binnen wetenschappen geloofsstructuren kunt terugvinden, bijvoorbeeld om een bepaalde nog niet uitgewerkte theorie kracht bij te zetten.
Niet-voetballen is de hobby van niet in je sportoutfit op een veldje tegen een bal aanschoppen met anderen.quote:Op maandag 5 december 2016 10:27 schreef Elzies het volgende:
[..]
Die eeuwige ontkenning.![]()
Atheïsme is het geloof in een goddeloos bestaan.
Atheïsme is net als alle andere vormen van geloof gegrondvest op een geloofsstructuur.
Klinkt allemaal heel leuk en interessant, maar uiteindelijk draait het om één simpele eindconclusie. Geen enkele atheïst ter wereld is in staat zijn eigen atheïstische geloofsovertuiging met concreet bewijs aan te tonen. Krampachtig blijven roepen dat die dat niet hoeft te doen is slechts een simpele uitvlucht. Als je iets claimt, onderbouw je het of je accepteert dat wat je claimt gebaseerd is op een geloofsstructuur.quote:Op maandag 5 december 2016 13:28 schreef Terra-jin het volgende:
[..]
Bewijs voor en tegen het hiernamaals ontbreekt inderdaad. De claims 'het hiermaals bestaat' en 'het hiernamaals bestaat niet' zijn dus allebei onbewezen en kunnen worden verworpen. Als ik echter slechts de claim 'het hiernamaals bestaat' verwerp, hoef ik dat niet te bewijzen, omdat ik geen claim maak.
[..]
Nope. Het argumentum ad populum (indien je hierop doelde) werd alleen door jou gebruikt. Ik heb niet gezegd dat atheïsme waar is omdat een meerderheid dit gelooft.
[..]
Er zullen vast wetenschappers bestaan die zonder bewijs geloven in een bepaalde theorie, maar de wetenschap zelf gelooft niet. Iets is pas wetenschappelijk bewezen als het bewezen is (lekkere tautologie, I know).
Anyway, het gaat om de patstelling tussen 'X bestaat' en 'X bestaat niet'. Totdat iemand een claim maakt, is er niets om wel of niet in te geloven. En als iemand wel een claim maakt, maar deze niet onderbouwt met bewijzen, kan die claim zonder bewijs worden verworpen. Dat doe ik dus met God.
Als diegene dan toch met bewijzen komt, en die zijn overtuigend, dan zal ik geloven dat God bestaat. Als die bewijzen niet overtuigend zijn, blijf ik de claim dat God bestaat verwerpen. Vandaar dus dat de bal bij degene ligt die iemand anders van het bestaan van God wil overtuigen.
Het geloof in een universum zonder God of goden blijft simpelweg een denkbeeld waar je wel of niet in kunt geloven. De behoefte om dit niet te hoeven aantonen verschilt op geen enkele wijze van de religieus die evenmin de behoefte voelt het bestaan van zijn eigen God aan te tonen.quote:Op dinsdag 6 december 2016 10:36 schreef Jigzoz het volgende:
Van mensen verwachten dat ze bewijzen dat iets niet bestaat, getuigt van een totaal gebrek aan kritisch denk- en redeneervermogen. Dat trots presenteren als een verheven positie is... Nou ja, bedenk er een mooi woord voor.
Het atheïsme heeft wel meer implicaties dan alleen "God bestaat niet". Het betekent namelijk ook dat je zelf verantwoordelijk bent, dat je geen creatie van God bent en alle aansprakelijkheid indirect op hem kunt afschuiven. Dat je zelf afwegingen moet maken over goed en slecht, moraal, ethiek, enzovoort. Dat staat allemaal niet voorgekauwd in een boekje waar je blindelings op kunt terugvallen.quote:Op zondag 4 december 2016 21:30 schreef vaduz het volgende:
Wel een makkelijk geloof zo, dat je alleen dat hoeft te onthouden.
De atheïst maakt zich ervan af door te ontkennen dat er überhaupt een vraag bestaat. Zo lust ik er ook een paar.quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:02 schreef Jace_TBL het volgende:
[..]
Bovendien moet je ook nog eens nadenken over existentiële vragen zoals waar komt alles vandaan, hoe is dit alles ontstaan, wat is de zin van het universum, enzovoort. Waar anderen zich er makkelijk vanaf kunnen maken met "nou gewoon, God" als antwoord op alles, kom je er als atheïst met zo'n dooddoener niet onderuit.
Ja, net als het geloof in een universum zonder kabouters. Of zonder roze eenhoorns. Of in het verlengde daarvan, een universum zonder roze tweehoorns, roze driehoorns, enzovoort. Daarmee hebben we per definitie allemaal oneindig veel geloven, die allemaal gelijkwaardig zijn.quote:Op dinsdag 6 december 2016 10:54 schreef Elzies het volgende:
Het geloof in een universum zonder God of goden blijft simpelweg een denkbeeld waar je wel of niet in kunt geloven. De behoefte om dit niet te hoeven aantonen verschilt op geen enkele wijze van de religieus die evenmin de behoefte voelt het bestaan van zijn eigen God aan te tonen.
Voor beide geldt hetzelfde standpunt. De behoefte om iets niet te hoeven aantonen veranderd niets aan het gegeven dat de ze allebei geloven in hun eigen standpunten. Het betekent dus niet dat de een meer gelijk heeft dan de ander.
Welke vraag zou er precies moeten bestaan dan? Beschouw jij de vraag of er goden bestaan, gelijkwaardig aan de vraag of er roze eenhoorns bestaan? Of zevendertighoorns? Achtenvijftighoorns dan misschien?quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:07 schreef Elzies het volgende:
De atheïst maakt zich ervan af door te ontkennen dat er überhaupt een vraag bestaat. Zo lust ik er ook een paar.
"dom"?quote:Op dinsdag 6 december 2016 10:36 schreef Jigzoz het volgende:
Van mensen verwachten dat ze bewijzen dat iets niet bestaat, getuigt van een totaal gebrek aan kritisch denk- en redeneervermogen. Dat trots presenteren als een verheven positie is... Nou ja, bedenk er een mooi woord voor.
Het kabouterargument wordt weer van stal gehaald.quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:09 schreef Jace_TBL het volgende:
[..]
Ja, net als het geloof in een universum zonder kabouters. Of zonder roze eenhoorns. Of in het verlengde daarvan, een universum zonder roze tweehoorns, roze driehoorns, enzovoort. Daarmee hebben we per definitie allemaal oneindig veel geloven, die allemaal gelijkwaardig zijn.
Maar toch krijg ik op de een of andere manier de indruk dat mensen die in goden geloven, vaak menen dat dat een redelijker of plausibeler standpunt is, en vooral een standpunt dat serieuzer genomen dient te worden, dan het geloof in roze zevenendertighoorns.
Pardon, misschien heb ik iets gemist. Hoe was dat kabouterargument ook alweer precies ontkracht?quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:28 schreef Elzies het volgende:
Het kabouterargument wordt weer van stal gehaald.![]()
Sorry, maar een beetje achterhaald argument. Ook al noemen we het nu roze eenhoorns.
Precies andersom. Iemands claim dat roze eenhoorns niet bestaan kan op geen enkele wijze worden onderbouwd, en dan worden er goden bij gehaald als drogargument om kabouters en eenhoorns zogenaamd te ontkrachten. Die vlieger gaat natuurlijk niet op.quote:Jouw geloof in een goddeloos universum is net zo reel als voor de religieus die in een universum gelooft waarin God een rol speelt. Dat gegeven vormt natuurlijk geen enkele basis om te veronderstellen dat jij gelijk hebt en de ander ongelijk. Dat is wat de atheïst steeds doet. Het kan op geen enkele wijze zijn claim onderbouwen, maar haalt vervolgens kaboutertjes en roze onzichtbare eenhoorns van stal om zijn claim kracht bij te zetten. Kortom, het aloude kabouterargument. Ik moet er toch nog steeds om lachen.
Atheisme is niet "god(en) bestaan niet".quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:02 schreef Jace_TBL het volgende:
[..]
Het atheïsme heeft wel meer implicaties dan alleen "God bestaat niet".
Oneens. Je kunt als atheist bijv. prima de samenleving verantwoordelijk stellen ipv jezelf, en een ander dom boekje met regels blindelings volgen.quote:Het betekent namelijk ook dat je zelf verantwoordelijk bent, dat je geen creatie van God bent en alle aansprakelijkheid indirect op hem kunt afschuiven. Dat je zelf afwegingen moet maken over goed en slecht, moraal, ethiek, enzovoort. Dat staat allemaal niet voorgekauwd in een boekje waar je blindelings op kunt terugvallen.
Het is maar net voor wat voor bril je wilt opzetten en vandaaruit je eigen waarheidshokje claim.quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:37 schreef Jace_TBL het volgende:
[..]
Pardon, misschien heb ik iets gemist. Hoe was dat kabouterargument ook alweer precies ontkracht?
[..]
Precies andersom. Iemands claim dat roze eenhoorns niet bestaan kan op geen enkele wijze worden onderbouwd, en dan worden er goden bij gehaald als drogargument om kabouters en eenhoorns zogenaamd te ontkrachten. Die vlieger gaat natuurlijk niet op.
Leg nog eens uit, als ik deze vier geloven naast elkaar zet: het geloof dat er roze eenhoorns bestaan, of het geloof dat er geen roze eenhoorns bestaan, of het geloof dat er goden bestaan, of het geloof dat er geen goden bestaan. Wat maakt dan het ene geloof plausibeler of redelijker dan het andere? Vooropgesteld dat ze natuurlijk geen van alle kunnen worden bewezen of ontkracht.
En wat ben je dan als je weigert in een van de twee hokjes te gaan zitten?quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:53 schreef Elzies het volgende:
[..]
Het is maar net voor wat voor bril je wilt opzetten en vandaaruit je eigen waarheidshokje claim.
Jij gelooft niet in God dus dat is jouw waarheidshokje. Een religieus iemand gelooft wel in God en dat is zijn waarheidshokje. Jullie beiden zijn niet bij machte je gelijk of ongelijk aan te tonen. Het enige argument is het eigen geloof in het eigen waarheidshokje. Zo simpel kan het zijn.
Heb ik ooit opgeschreven dat er maar twee hokjes zijn?quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:55 schreef GrumpyFish het volgende:
[..]
En wat ben je dan als je weigert in een van de twee hokjes te gaan zitten?
Ik vraag hoe iemand heet die niet in de hokjes "God bestaat" of "God bestaat niet" zit.quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:56 schreef Elzies het volgende:
[..]
Heb ik ooit opgeschreven dat er maar twee hokjes zijn?
Dat bedoelde ik niet. Ik had het niet over kleine mensen of lilliputters. Ik bedoelde echt mensachtige wezentjes van maximaal een centimeter of 20, met baarden en rode mutsjes. Bij voorkeur levend in paddenstoelen.quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:53 schreef Elzies het volgende:
Kabouters bestaan.Ze hebben weliswaar geen rode muts op of ze zijn baard dragend, maar er bestaan genoeg mensen die niet langer worden dan een meter.
Ik bedoelde geen fossielen, ik bedoelde eenhoorns nu vandaag de dag. En roze eenhoorns wel te verstaan. En ze kunnen trouwens ook vliegen en ze poepen regenbogen.quote:Weliswaar heeft er ooit een zoogdier bestaan die leek op een paard met een hoorn op zijn voorhoofd. Of op zijn minst een gevonden fossiel.
Ik dacht, ik waag ook n poging om Elzies te overtuigen van z'n foute denkwijze. Ik heb daarin gefaald.quote:Op dinsdag 6 december 2016 10:36 schreef Jigzoz het volgende:
Van mensen verwachten dat ze bewijzen dat iets niet bestaat, getuigt van een totaal gebrek aan kritisch denk- en redeneervermogen. Dat trots presenteren als een verheven positie is... Nou ja, bedenk er een mooi woord voor.
Hitchens' Razorquote:Op dinsdag 6 december 2016 13:32 schreef Jace_TBL het volgende:
Waar het om gaat, Elzies en anderen, is dat wanneer je volslagen random onzin verzint, je dat niet zomaar als serieus "geloof" kunt poneren. Dat vergt op zijn minst een fatsoenlijke onderbouwing.
En dan ook nog claimen dat het niet geloven daarin, ook een geloof is. En liefst dat het wel of niet in random zelfverzonnen kolder geloven, allebei even valide standpunten zijn.
Door random onzin te verzinnen (zoals goden of roze eenhoorns), is het niet geloven in die onzin niet ineens een discutabel standpunt dat verdediging of onderbouwing behoeft.
En terecht. Het is een valide argument.quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:28 schreef Elzies het volgende:
Het kabouterargument wordt weer van stal gehaald.![]()
Maar het is geen geloof. Er is een groep mensen die beweren, zonder enig bewijs, dat er een sprookjesfiguur bestaat. Die figuur is nog nooit waargenomen en heeft ook nog nooit iets gedaan, behalve in sprookjesboeken. De mensen die roepen dat sprookjesfiguren in het echt niet bestaan, zijn daardoor niet ineens 'gelovigen' geworden. Hoe vaak je het ook herhaalt, het wordt niet waar.quote:Jouw geloof in een goddeloos universum is net zo reel als voor de religieus die in een universum gelooft waarin God een rol speelt.
Zeker niet, het kan prima voortkomen uit het gebrek aan bewijs, van zowel het bestaan van als het niet kunnen bestaan van een of meerdere goden in wat voor gedaante dan ook. Zodoende is het niet per se gebaseerd op een geloofsstructuur maar op het uiblijven van waarnemingen.quote:Op maandag 5 december 2016 10:27 schreef Elzies het volgende:
[..]
Die eeuwige ontkenning.![]()
Atheïsme is het geloof in een goddeloos bestaan.
Atheïsme is net als alle andere vormen van geloof gegrondvest op een geloofsstructuur.
Dat is agnosticisme. Een atheïst gelooft gewoon niet in God. Een agnost heeft er in principe geen mening over door gebrek aan bewijsquote:Op woensdag 7 december 2016 02:37 schreef FlippingCoin het volgende:
[..]
Zeker niet, het kan prima voortkomen uit het gebrek aan bewijs, van zowel het bestaan van als het niet kunnen bestaan van een of meerdere goden in wat voor gedaante dan ook. Zodoende is het niet per se gebaseerd op een geloofsstructuur maar op het uiblijven van waarnemingen.
Is er wereldwijd wel een meerderheid van mensen die gelooft in dezelfde god als jij dan?quote:Op maandag 5 december 2016 12:33 schreef Elzies het volgende:
[..]
Met dit verschil dat je wereldwijd geen meerderheid aan mensen kunt vinden die gelooft in onzichtbare roze eenhoorns. Dus opnieuw dezelfde kromme vergelijking.
Sinds mensenheugenis gelooft een volle meerderheid aan mensen in een God of iets wat daarvoor moet doorgaan. Dit ten opzichte van een minderheid aan atheïsten die juist geloven in een bestaan zonder God, maar waar ze vervolgens hun waarheid claims nergens weten te onderbouwen. Klinkt mij gewoon als een geloofsopvatting in de oren, onzichtbare roze eenhoorns of niet.![]()
Hun geloof gewoon gestoeld op het ergens wel of niet in willen geloven, net zoals de godsgelovige het niet-geloven in een God verwerpt. De een gelooft in een hiernamaals, de ander gelooft dat er geen hiernamaals is. Beide hanteren een geloofsopvatting. Ik begrijp die krampachtige ontkenning simpelweg niet.
Is het niet meer overkoepelend zoals op onderstaande afbeelding te zien is?quote:Op woensdag 7 december 2016 02:39 schreef Sked het volgende:
[..]
Dat is agnosticisme. Een atheïst gelooft gewoon niet in God. Een agnost heeft er in principe geen mening over door gebrek aan bewijs
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |