quote:Hoewel ik het met je eens ben dat 'Blackface' inderdaad niet op een lijn staat met het fenomeen Zwarte Piet ben ik het niet eens dat de aanmerkingen op Zwarte Piet onterecht zouden zijn puur en alleen omdat Nederland niet dezelfde zeer gespannen rassengeschiedenis kent zoals de VS.
De overeenkomst tussen 'Blackface' en Zwarte Piet is de set van uiterlijke kenmerken die afkomstig zijn van dezelfde Westerse karikatuur. Dat is echter niet genoeg om beide tradities op een lijn te zetten. 'Blackface' is een traditie die ontstaan is om zwarte burgers te weren uit het theatermetier en tegelijkertijd raciale stereotypen te propageren. De oorsprong van Piet als 'zwarte helper' ligt zoals Lunatiek steeds aangeeft in (waarschijnlijk) Germaanse symboliek, vergelijkbaar met Kerst.
Echter zijn beiden deze hun (voor-)christelijke kenmerken grotendeels verloren. Zwarte Piet is geen zwarte duivel zoals Krampus. In de 19e eeuw is de koloniale karikatuur van de Afrikaan in gebruik geraakt. Dit beeld legitimeerde alle acties van Westerse mogendheden in Afrika. De karikatuur met de donkere (vaak zwarte) huid in combinatie met de rode lippen en het kroeshaar is tot in de tweede helft van de 20ste eeuw beeldbepalend geweest en dus ook onze houding t.o.v. donkere mensen bepaald.
Het is bijna geschiedvervalsing om te claimen dat de huidige vorm van Zwarte Piet geen overblijfsel is uit datzelfde discours. In de afgelopen decennia is eerst Zwarte Piet slimmer voorgesteld en bij de influx van Surinamers begon Zwarte Piet een Surinaams accent aan te nemen. Een stap die niet te verklaren valt als Zwarte Piet geen donker persoon zou moeten voorstellen.
De reactie tegen dit protest was zo hevig omdat men de laatste jaren men die link in de perceptie van de blanke bevolking was verdwenen. Maar dat het in de perceptie van de meerderheid niet meer bestond, betekent niet dat de historische beladenheid van de karikatuur niet meer zou bestaan en daarom maar getolereerd moet worden. Die beladenheid bestaat nog steeds voor een minderheid en lijkt ook niet helemaal te zijn verdwenen gezien de reacties op het anti-pieten protest.
In een goed werkende democratie wordt de minderheid beschermt voor de meerderheid. Men moet dus niet buigen voor de wil van de minderheid maar men hoort er voor open te staan en bereid te zijn om compromissen te sluiten. In het geval van Zwarte Piet zou dit maar een kleine compromis zijn.
Zoals Etto aangaf is identity politics overgekomen vanuit de Verenigde Staten via de sociale media. Dit doet niets af aan de legitimiteit van kritiek op een reliek uit een Westers koloniaal verleden. Zwarte Piet heeft namelijk duidelijk gemaakt dat er op vele andere gebieden namelijk ook latente spanningen bestaan binnen de multiculturele samenleving op het gebied van identiteit en inclusiviteit.
Ik heb nooit MOET gezegd. Ik heb alleen aangegeven dat het mogelijk is en dat dat naar mijn mening ook moet gebeuren. Dus ga nou geen woorden in mijn mond leggen.quote:Op zaterdag 12 november 2016 13:59 schreef Byzantynixschii het volgende:
[..]
Jawel, ik moest het wetboek gaan lezen waarin volgens jou stond dat ze in hechtenis genomen moesten worden. #staatnietopdekaart
Als de pieten nou ook nog zwart waren wel ja. Maar die zijn helaas al veranderd naar een stel clowns.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:05 schreef JeSuisDroppie het volgende:
Sinterklaas en Piet hebben gewonnenhoezee!
quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:06 schreef Infection het volgende:
[..]
Als de pieten nou ook nog zwart waren wel ja. Maar die zijn helaas al veranderd naar een stel clowns.
Ik eer dat dag pas als het avond is!quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:05 schreef JeSuisDroppie het volgende:
Sinterklaas en Piet hebben gewonnenhoezee!
Wat?quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:07 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ja, want zo was het natuurlijk niet bedoeld. Oh, wacht...
Zolang de kinderen door deze anti Pieten niet voor racist worden uitgemaakt is het al een winst.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:06 schreef Infection het volgende:
[..]
Als de pieten nou ook nog zwart waren wel ja. Maar die zijn helaas al veranderd naar een stel clowns.
Nederland. Al geruime tijd ook trouwens.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:08 schreef Infection het volgende:
[..]
Zwarte Piet was bedoeld als clown? In welke wereld leef jij?
Klopt. Ik ben ook blij dat deze idioten afgevoerd zijn. Maar het had in eerste instantie nooit zo ver moeten komen dat er überhaupt mensen tegen gaan protesteren en dat het zelfs aangepast wordt.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:08 schreef JeSuisDroppie het volgende:
[..]
Zolang de kinderen door deze anti Pieten niet voor racist worden uitgemaakt is het al een winst.
Maakt het iets uit, als de kinderen er maar plezier aan beleven toch?quote:
Ok. Ga je dan nog maar even inlezen over Zwarte Piet, want jij begrijpt duidelijk niet wat Zwarte Piet nou precies is.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:09 schreef Molurus het volgende:
[..]
Nederland. Al geruime tijd ook trouwens.
Precies. Die zal het een rotzorg zijn welke kleur de pieten hebben. Het zijn met name de kinderen van 30+ die last krijgen van hun autisme bij elke schijn van verandering.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:10 schreef john2406 het volgende:
[..]
Maakt het iets uit, als de kinderen er maar plezier aan beleven toch?
Ik vind het vervelend om te zeggen: de kinderen beslissen helemaal niks. Die zijn daar niet eens toe in staat.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:10 schreef john2406 het volgende:
Ik zie ze liever ook zwart, maar het draait toch allang niet meer om een kleur of wel?
De kinderen beslissen wel welke Piet hun het meest aanstaat!
En jij bent dom.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:10 schreef Infection het volgende:
[..]
Ok. Ga je dan nog maar even inlezen over Zwarte Piet, want jij begrijpt duidelijk niet wat Zwarte Piet nou precies is.
Roti willen verbieden is godslastering.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:09 schreef yoyo32 het volgende:
Cultuur is cultuur. Als wij nu naar Suriname gaan en de roti verbieden gaat dat ook niet zonder slag of stoot. Zwarte piet is zwart en moet zwart blijven.
Fantastische vergelijking. Ik bedoel, als je giraffes vertelt dat ze geen lange nek mogen hebben, dan reageren ze daar ook niet meteen op. En als je de sloot niet diep genoeg vindt, dan heeft de fietsenmaker bellen ook geen zin.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:09 schreef yoyo32 het volgende:
Cultuur is cultuur. Als wij nu naar Suriname gaan en de roti verbieden gaat dat ook niet zonder slag of stoot. Zwarte piet is zwart en moet zwart blijven.
En toch beslissen ze wat mij betreft met hun kinderlijke naïviteit kunnen ze dat best zonder vooroordelen!quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:11 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ik vind het vervelend om te zeggen: de kinderen beslissen helemaal niks. Die zijn daar niet eens toe in staat.
Wat? Misschien moet je eens argumenten gebruiken. Zeggen dat Zwarte Piet bedoeld was als clown is gewoon feitelijk onjuist. Ik zeg er wat van en dan ben ik opeens dom?quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:11 schreef Molurus het volgende:
[..]
En jij bent dom.
Zie je hoe zinloos het is om een discussie zo te voeren?
Gewoon rondjes blijven rijden tot na de intocht, hoeven ze niet de cel in maar zitten ze toch klem. Zoiets zal de insteek wel zijn.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:11 schreef Infection het volgende:
[..]
Volgensmij weet de politie het zelf ook niet.
Kinderen zijn een directe afspiegeling van de vooroordelen van hun ouders. Wat je hier voorstelt kan helemaal niet.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:13 schreef john2406 het volgende:
[..]
En toch beslissen ze wat mij betreft met hun kinderlijke naïviteit kunnen ze dat best zonder vooroordelen!
Waarom is daar überhaupt ME voor nodigquote:Op zaterdag 12 november 2016 14:14 schreef MichaelScott het volgende:
Ze worden zo uit de bus gehaald, de me deelt de schilden uit.
Houd jij jou kind of kinderen zo kort?quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:14 schreef Molurus het volgende:
[..]
Kinderen zijn een directe afspiegeling van de vooroordelen van hun ouders. Wat je hier voorstelt kan helemaal niet.
Zwarte piet is een clown met een zwart gezicht en is dat gedurende ieg mijn leven altijd geweest.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:13 schreef Infection het volgende:
[..]
Wat? Misschien moet je eens argumenten gebruiken. Zeggen dat Zwarte Piet bedoeld was als clown is gewoon feitelijk onjuist. Ik zeg er wat van en dan ben ik opeens dom?
Het laatste wat je moet willen is dat zo'n linkse stinkkraker een pistool in handen krijgt.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:15 schreef Infection het volgende:
[..]
Waarom is daar überhaupt ME voor nodig![]()
Met normale politieagenten moet dat ook wel lukken. Als ze aanvallen, gewoon je wapen trekken...
Ok, had dat dan gelijk gezegd. Ik ging er namelijk van uit dat dit een feitelijke claim van je was. Zo kwam het namelijk wel over. Maar dan is dat ook weer duidelijk.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:16 schreef Molurus het volgende:
[..]
Zwarte piet is een clown met een zwart gezicht en is dat gedurende ieg mijn leven altijd geweest.
Dat is een interpretatie mijnerzijds, geen feitelijke claim ofzo.
Een clown? WTF.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:16 schreef Molurus het volgende:
[..]
Zwarte piet is een clown met een zwart gezicht en is dat gedurende ieg mijn leven altijd geweest.
Dat is een interpretatie mijnerzijds, geen feitelijke claim ofzo.
Ehh, nee. Kinderen zijn eenvoudig niet in staat om voor zichzelf te denken en nemen zonder uitzondering de vooroordelen van hun ouders over. Ook die van ouders die hun kinderen 'helemaal vrij' laten.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:15 schreef john2406 het volgende:
[..]
Houd jij jou kind of kinderen zo kort?
Het verkeerd intepreteren van uitspraken zodat ze makkelijker te bestrijden zijn is zo'n beetje de norm in dit topic.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:17 schreef Infection het volgende:
[..]
Ok, had dat dan gelijk gezegd. Ik ging er namelijk van uit dat dit een feitelijke claim van je was. Zo kwam het namelijk wel over. Maar dan is dat ook weer duidelijk.
En zo heeft iedereen zijn eigen interpretatie die feitelijk niet juist hoeft te zijn. Zou fijn zijn als iedereen dat dan ook accepteert van elkaar.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:16 schreef Molurus het volgende:
[..]
Zwarte piet is een clown met een zwart gezicht en is dat gedurende ieg mijn leven altijd geweest.
Dat is een interpretatie mijnerzijds, geen feitelijke claim ofzo.
Psychoses zijn een bitch.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:19 schreef Jigzoz het volgende:
O, wacht. De hardcore pro-pieten vinden zichzelf nu een soort alwetende sinterklaaswetenschappers? Is dit Jiskefet of zo?
Het is te bizar inderdaad. Mensen die de grootste moeite hebben om correct Nederlands te schrijven zijn ineens experts op het gebied van de obscure heidendse achtergrond van dit feest.quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:19 schreef Jigzoz het volgende:
O, wacht. De hardcore pro-pieten vinden zichzelf nu een soort alwetende sinterklaaswetenschappers? Is dit Jiskefet of zo?
Het is nog niet over hoor, wacht rustig af misschien komt de anti wel als winnaar uit de bus?quote:Op zaterdag 12 november 2016 14:19 schreef Jigzoz het volgende:
O, wacht. De hardcore pro-pieten vinden zichzelf nu een soort alwetende sinterklaaswetenschappers? Is dit Jiskefet of zo?
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |