abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_155901404
Waar staan Nederland en andere "westerse" landen voor?

Nederland heeft na eeuwen van religieuze onderdrukking en tirannie eindelijk een beetje normen en waarden gebaseerd op menselijkheid. Dus niet gebaseerd op een "goddelijke" moraliteit die vaker immoreel is dan moreel. Nederland en "Westerse" landen hebben democratie, vrijheid van meningsuiting, gelijkheid, etc hoog in het vaandel staan. Maar! Moeten landen die vrijheid en begrip gebruiken voor alles en iedereen?

Een moraal gebaseerd op menselijkheid moet voor een ieder uit menselijkheid gelden. Echter, wanneer mensen de menselijke moraliteit aan de kant schuiven voor een religieuze moraliteit dan is er een probleem. Want, religieuze moraliteit die verlangt dat de mens zich ondergeschikt maakt aan een god/religie/ideologie die zichzelf boven de menselijkheid stelt diskwalificeert zichzelf. Je kunt geen begrip hebben gebaseerd op menselijkheid wanneer het gaat om religie. Religie is een compleet andere manier van "de wereld willen zien".

Men ziet de wereld niet zoals deze is, maar zoals deze zou moeten zijn volgens de religie. Men denkt zelf niet meer, men mag zelf niet denken. Men moet enkel opvolgen. De ene partij wil het beste voor de mens, de ander zegt dat de mens zelf niet kan bedenken wat het beste is voor de mens. er is maar 1 weg en dat is de weg van die god/religie.

Het zijn twee totaal verschillende werelden. De ene staat open voor suggesties en kan zich aanpassen aan ontwikkelingen, de ander claimt dat dat niet kan, er is maar 1 manier en daar mag niet van afgeweken worden. De ene wil er samen uitkomen, de ander kan/wil er niet uitkomen en wil/moet enkel doen wat god/religie opdraagt.

We weten uit de geschiedenis wat religie voor verschrikkelijke ellende kan brengen. We kunnen het ook zien heden ten dage.

We kunnen denken dat we gebaseerd op menselijkheid er wel uitkomen, maar dat kan alleen wanneer alle betrokken partijen menselijkheid evenredig belangrijk vinden. Wanneer 1 partij menselijkheid bovenaan heeft staan en de andere partij menselijkheid totaal ondergeschikt maakt aan de wil van een god/religie, is het dan niet enorm naief om te danken dat je hier uit gaat komen?

De redelijkheid en onredelijkheid van de partijen

Hoe redelijk zijn de betrokken partijen? Wat is redelijker? Menselijkheid bovenop stellen? Of een leefstijl van vele eeuwen geleden die is gebaseerd op iets dat al van te voren heeft uitgedacht voor jou wat je ergens van moet vinden en wat je moet doen en menselijkheid ondergeschikt maakt? Kan men hier uitkomen?

Om te weten of je hier uit gaat komen met elkaar is belangrijk welke "agenda" de partijen hebben. Is dit dezelfde "agenda" en het doel (redelijk) overeenkomstig, dan kun je er uitkomen. Wanneer de partijen totaal verschillende "agenda's" hebben met totaal andere uitgangspunten door een compleet andere visie, is het dan mogelijk om er uit te komen?

Om dit te kunnen bepalen moet men de "agendapunten" weten. Ook is de visie belangrijk.

-Stel, de ene partij vindt dat alle mensen gelijk zijn(in beginsel) en allemaal gelijke rechten moeten hebben. Deze partij stelt de mens voorop en zegt ieder mens is gelijk.

-Stel, de andere partij vindt niet dat alle mensen gelijk zijn(in beginsel), en dat daarom niet elk mens in beginsel gelijke rechten heeft.

Daar heb je een valse start, in beginsel is er al een praktisch onoverkomelijke kloof omdat beide partijen totaal andere uitgangspunten hebben. Wellicht kan je er uitkomen doordat de ene partij de andere partij er van overtuigd dat zijn/haar visie de beste is en men sluit een akkoord om deze visie te delen en na te streven. Belangrijk is dan hoe open men staat voor elkaars visie. Wanneer je de visie hebt dat menselijkheid vooraan staat, dan heb je een visie die met elk mens verenigbaar is zolang deze mensen betreft. Dus ongeacht welke visie de betreffende mens heeft, deze is in eerste instantie en dat biedt de mogelijkheid er voor open te staan.

Dus als je er vanuitgaat dat alle partijen menselijkheid voorop hebben staan dan kun je er theoretisch altijd uitkomen. Maar in dit voorbeeld is er een essentieel verschil dat eerst overwonnen moet worden. Dan rijst de vraag, "is er ruimte om die eerste onoverkomelijkheid te overkomen?" Een van beide partijen zal dat eerste obstakel moeten weghalen. Maar hoe "willing" zijn beide partijen?

De bereidheid om visie aan te passen om tot overeenkomst te komen

Om te bepalen of die bereidheid er is moet men ook een overeenkomstig belang hebben bij de uitkomst. Welke uitkomst streven de partijen na?

-Stel, de ene partij die menselijkheid vooropstelt heeft als doel een leefbare wereld te creeeren voor iedereen ongeacht zijn/haar visie.

-Stel, de andere partij wil niet per definitie een leefbare wereld, enkel een wereld die is gebaseerd op een van te voren bepaald ideaalbeeld dat gebaseerd is op maar 1 visie en geen rekening wil houden
met andere visies.

In dit geval wordt het een moeilijk verhaal, maar wellicht kun je bereidheid creeeren door toch die andere partij te overtuigen van het voorop stellen van de menselijkheid, want daar zit het grote knelpunt.

Of er hier uit te komen is, is afhankelijk van de vrijheid van de andere partij om dat knelpunt te laten vallen. Dit is afhankelijk van hoe gebonden men is aan die visie. En feitelijk is hier nu al een onoverkomelijk probleem. Beide partijen hebben nog steeds een totaal ander visie. Een van beide moet dus de basis laten vallen om er uit te komen. De ene partij is vrij om te beslissen of het knelpunt gedropt kan worden door het menselijkheids uitgangspunt te laten vallen. Maar wat blijft er dan over? Niks eigenlijk. De andere partij kan de visie laten vallen dat de visie die boven de menselijkheid staat te alten vallen. Wat blijft er dan over? Het mens zijn. Dus het zou theoretisch gezien kunnen.

Maar is die partij bereid die visie te laten vallen om op 1 lijn te komen? Dat is volkomen afhankelijk van de wil die de mens heeft. Echter, de visie is boven alles gesteld, en de visie eist van die partij dat die visie bovenalles blijft bestaan en er is dus geen ruimte om op 1 lijn te komen. Het maximaal bereikbare is nu om naast elkaar te leven zonder conflict. Op 1 lijn komt men niet betreffende het zelfde ideaalbeeld nastreven. De ene partij vind de mens belangrijk de andere voornamelijk de visie.

- Stel, de partij die de visie boven alles stelt wordt door de visie ook voorgeschreven om een ieder die de visie niet deelt als minderwaardig te zien. dez epartij wordt ook verteld uit de visie dat men zich ver moet houden van alles dat niet volgens de regels van de visie leeft. Is samenleven zonder conflict dan mogelijk?

Wat de ene partij betreft is er niet direct een conflict. Deze partij stelt het mens zijn voorop. Er kan dan wel een probleem zijn met hoe de andere partij over anderen denkt, maar de mens staat voorop dus dat maakt de visie van de "visiepartij" van ondergeschikt belang. Er is wat de "menspartij" niet een dringend conflict. De andere partij heeft wel een conflict met de "menspartij". De "menspartij" leeft namelijk niet volgens het ideaalbeeld van de "visiepartij" en moet zich daarom eigenlijk ver houden van deze partij. Is naast elkaar leven dan nog wel bereikbaar?

Dat kan wat de "menspartij" betreft wel, de mens gaat voor de visie, het kan volgens de "visiepartij" namelijk niet. De visie gaat voor de mens. Het is een onoverkomelijk probleem geworden. Maar men kan misschien als men van goede wil is nog wel elkaar negeren en zodoende in 1 land leven. Maar echt samenleven kan je het niet meer noemen.

Nu komt er nog een punt bij dat een nog grotere belemmering maakt van de situatie. Volgens de visie partij moet de visie verspreid worden en een ieder die de visie niet deelt er van overtuigd worden ook de visie te delen. Deelt men de visie niet, dat zegt de visie dat de niet delers van de visie eigenlijk de vijand zijn. Eigenlijk verplicht de visie de volgers dus om ze te bekeren of te negeren/haten(en misschien nog wel erger).

Nu is er een groot probleem, de ene partij wil wel(maar al te graag), maar de andere partij wil het maar op 1 zeer specifieke manier. Kan je er nog vanuitgaan dat dit allemaal maar goed komt of goed blijft gaan?

De onverenigbaarheid
Nu de grote vraag. Kan een Moslim(of de volger van een andere totalitaire visie) die de islam(of een andere totalitaire visie) boven het mens zijn stelt de fundamenten van de visie ondergeschikt maken en zich nog volger van de Islam(of een andere totalitaire visie) noemen?

Met andere woorden, kan je jezelf Moslim noemen en niet de voorgeschreven regels van de Islam (gedeeltelijk maar wel essentieele punten) volgen? De Islam is daar vrij duidelijk in volgens mij. De Islam gaat boven alles, het woord van god en Mohammed is absoluut en niks gaat daar boven.

Daarom kan je niet anders concluderen dat een overtuigd Moslim niet verenigbaar is met democratie, vrijheid van meningsuiting, gelijke rechten, vrij denken, homosexualiteit.

We kunnen wel denken dat je met overtuigd moslims vanuit menselijk perspectief kunnen samenleven, maar in theorie en praktijk is het in wezen niet mogelijk. Niet omdat de democratie het niet toelaat, maar om dat de beperkende wil en visie van de islam het niet toestaat.

Een democratie moet het mogelijk maken voor een ieder om te kunnen samenleven in de basis wanneer er op een wederzijdse respectvolle basis samen te leven valt. Die basis is de menselijkheid. Wanneer het een religie betreft die iets anders boven de menselijkheid stelt dan sluit deze visie zichzelf bij voorbaat uit. Een democratie moet geen ruimte geven aan een visie die zichzelf uitsluit. Doet een democratie dit wel dan zal dit een enorm potentieel gevaar opleveren in de toekomst. Niet omdat de democratie het wil, maar omdat de democratie een bedreigende visie er de ruimte voor geeft.

De democratie heeft geen probleem met de mens achter de moslim, het probleem verschijnt ten tonele daar waar de moslim de mens ondergeschikt maakt aan de totalitaire visie.
pi_155901441
En nu? Wat wil je precies aan discussie starten/vragen met dit schrijven?

[ Bericht 42% gewijzigd door motorbloempje op 07-09-2015 18:38:24 ]
Ja doei.
  maandag 7 september 2015 @ 18:33:44 #3
64670 Dagonet
Radicaal compromist
pi_155901483
quote:
0s.gif Op maandag 7 september 2015 18:32 schreef motorbloempje het volgende:
En nu?
Goede reactie wel. Mooie toonzetting voor het topic ook wanneer een mod er zo een start aan geeft.

Laat het lekker aan de kundige users in F&L over om er hier een goede discussie uit te halen, die kunnen dat prima zonder dat ze dat voorgekauwd wordt.
Op woensdag 24 sept. 2008 schreef Danny het volgende:
Dagonet doet onaardig tegen iedereen. Je bent dus helemaal niet zo bijzonder als je denkt...
Mijn grootste bijdrage aan de FP.
pi_155901512
Ik had graag een vraag gezien, bijvoorbeeld, aan de FOK!kers, met wat zij daar bijvoorbeeld van vinden.. Dan kan ik daar bijvoorbeeld op antwoorden. Wil TS graag horen wat wij er van vinden in het algemeen, van zijn schrijfsel. Het is nogal op zichzelfstaand zo.
Ja doei.
  maandag 7 september 2015 @ 18:36:08 #5
64670 Dagonet
Radicaal compromist
pi_155901543
Ik denk trouwens dat TS een behoorlijk verkeerd beeld heeft van religie en dit alleen kent van de huidige ultraorthodoxe stromingen terwijl, wanneer je over een langere periode kijkt, je ook veel verlichtere tijden meemaakt.

Een democratie is niet zo kwetsbaar als TS het voor doet komen en welke vrijheid heb je als er vanuit de overheid een grens wordt gesteld aan wat je mag denken?
Op woensdag 24 sept. 2008 schreef Danny het volgende:
Dagonet doet onaardig tegen iedereen. Je bent dus helemaal niet zo bijzonder als je denkt...
Mijn grootste bijdrage aan de FP.
  maandag 7 september 2015 @ 18:37:28 #6
313152 Harvest89
Black Metal fan
pi_155901570
Eens met de OP natuurlijk.
Maar ook het nog steeds opkomende neoliberalisme vind ik een groot gevaar voor Noord Europa.
Deceit for a lifetime has taken it's toll.
An emotional void, I feel numb and cold.
You're all dead to me now. And has been for long.
The time has come to reap what you've sown.
  maandag 7 september 2015 @ 18:37:38 #7
64670 Dagonet
Radicaal compromist
pi_155901574
quote:
3s.gif Op maandag 7 september 2015 18:34 schreef motorbloempje het volgende:
Ik had graag een vraag gezien, bijvoorbeeld, aan de FOK!kers, met wat zij daar bijvoorbeeld van vinden.. Dan kan ik daar bijvoorbeeld op antwoorden. Wil TS graag horen wat wij er van vinden in het algemeen, van zijn schrijfsel. Het is nogal op zichzelfstaand zo.
Dit zegt al meer dan een "en nu?".
Op woensdag 24 sept. 2008 schreef Danny het volgende:
Dagonet doet onaardig tegen iedereen. Je bent dus helemaal niet zo bijzonder als je denkt...
Mijn grootste bijdrage aan de FP.
pi_155901592
Al aangepast joh.
Ja doei.
pi_155901666
Islam is sowieso met niets verenigbaar behalve islam zelf. Het is pure haat voor alles dat anders is samengevat in een boek.
Conscience do cost.
pi_155901672
quote:
4s.gif Op maandag 7 september 2015 18:32 schreef motorbloempje het volgende:
En nu? Wat wil je precies aan discussie starten/vragen met dit schrijven?
Lees eerst eens, je bent erg snel met reageren zonder de enige kennis te nemen van wat ik zeg.
pi_155901682
quote:
0s.gif Op maandag 7 september 2015 18:37 schreef Harvest89 het volgende:
Eens met de OP natuurlijk.
Maar ook het nog steeds opkomende neoliberalisme vind ik een groot gevaar voor Noord Europa.
Gek ik heb nog nooit een goede definitie van neoliberalisme gezien. Neoliberalisme is een gidswoord, het verraadt de aanwezigheid van een antikapitalist.
Weten wat men weet en weten wat men niet weet: dat is kennis - Confucius
pi_155901690
quote:
0s.gif Op maandag 7 september 2015 18:40 schreef HongKongPhoey het volgende:

[..]

Lees eerst eens, je bent erg snel met reageren zonder de enige kennis te nemen van wat ik zeg.
Maar wat wil je horen? Wil je commentaar op je schrijven? Wil je andere meningen? Wat wil je precies? Je post een 'mooi' essay met leuke kopjes, maar wat wil je er precies mee?
Ja doei.
pi_155901715
"Neoliberlisme" is een slippery slope, en ondanks dat het doet vermoeden dat het één duidelijk 'iets' is, is dat 't niet. *zoekt in stapel papers*

http://jos.sagepub.com/content/early/2012/04/19/1440783312442256

Interessant leesvoer :)
Ja doei.
pi_155901729
quote:
7s.gif Op maandag 7 september 2015 18:36 schreef Dagonet het volgende:
Ik denk trouwens dat TS een behoorlijk verkeerd beeld heeft van religie en dit alleen kent van de huidige ultraorthodoxe stromingen terwijl, wanneer je over een langere periode kijkt, je ook veel verlichtere tijden meemaakt.
Mijn stelling is dus; Los van alle toevoeging aanIslam. De basis de Koran, is in essentie al onverenigbaar
  maandag 7 september 2015 @ 18:44:30 #15
313152 Harvest89
Black Metal fan
pi_155901767
Deceit for a lifetime has taken it's toll.
An emotional void, I feel numb and cold.
You're all dead to me now. And has been for long.
The time has come to reap what you've sown.
  maandag 7 september 2015 @ 18:44:43 #16
64670 Dagonet
Radicaal compromist
pi_155901773
quote:
0s.gif Op maandag 7 september 2015 18:42 schreef HongKongPhoey het volgende:

[..]

Mijn stelling is dus; Los van alle toevoeging aanIslam. De basis de Koran, is in essentie al onverenigbaar
Dan is de Torah of de Bijbel net zo onverenigbaar, de praktijk wijst uit dat dit niet zo is.
De invulling die eraan gegeven wordt is veel belangrijker dan de letters op papier.
Op woensdag 24 sept. 2008 schreef Danny het volgende:
Dagonet doet onaardig tegen iedereen. Je bent dus helemaal niet zo bijzonder als je denkt...
Mijn grootste bijdrage aan de FP.
pi_155901808
quote:
0s.gif Op maandag 7 september 2015 18:41 schreef motorbloempje het volgende:
Maar wat wil je horen? Wil je commentaar op je schrijven? Wil je andere meningen? Wat wil je precies? Je post een 'mooi' essay met leuke kopjes, maar wat wil je er precies mee?
Wat een rare vraag, het is toch duidelijk dat ik een stelling doe? Daar kun je inhoudelijk op reageren en onderbouwen waarom mijn stellin fout is. Maar je toonzetting "En nu" toont al aan dat je al geen nekele moeite doet om deel te nemen aan een inhoudelijke discussie. Simpele "onlineliners" die je wilt helpen een discussie niet.
pi_155901886
quote:
14s.gif Op maandag 7 september 2015 18:44 schreef Dagonet het volgende:
Dan is de Torah of de Bijbel net zo onverenigbaar
Klopt, dat deel ik helemaal met je. Echter ligt die ellende inmiddels grotendeels in het verleden. De geschiedenis leert wat een religie die God en het woord van God boven alles stelt, de basis is voor enorm veel ellende. Laat men van de geschiedenis leren. Nu is het zeer actueel met `Islam`, vandaar dat het daar over gaat n mijn tekst.
pi_155901895
quote:
0s.gif Op maandag 7 september 2015 18:45 schreef HongKongPhoey het volgende:

[..]

Wat een rare vraag, het is toch duidelijk dat ik een stelling doe? Daar kun je inhoudelijk op reageren en onderbouwen waarom mijn stellin fout is. Maar je toonzetting "En nu" toont al aan dat je al geen nekele moeite doet om deel te nemen aan een inhoudelijke discussie. Simpele "onlineliners" die je wilt helpen een discussie niet.
Ik wil juist een inhoudelijke discussie. Daarom zou het fijn zijn als je aan het eind van je betoog even zet "wat vinden jullie van deze stelling", of dat je even iets meer laat weten van wat je verwacht in dit topic. Er worden zoveel schoolessays geplaatst hier, simpele copy-pastes, met een TS die met de noorderzon vertrekt om wat willekeurige reacties van gebruikers te gaan quoten in zijn huiswerk, :) Excuses voor het kort-affe.
Ja doei.
pi_155901935
quote:
14s.gif Op maandag 7 september 2015 18:44 schreef Dagonet het volgende:
De invulling die eraan gegeven wordt is veel belangrijker dan de letters op papier.
Maar de basis is de Koran, men is geen overtuigd Moslim als men de Koran niet letterlijk aanneemt als de absolute waarheid. Dat sluit `invulling` uit omdat aanname van een absolute waarheid het zelf denken uitschakelt.
pi_155901970
Ook interessant, over dat neoliberalisme: http://www.sok.bz/web/media/video/ABriefHistoryNeoliberalism.pdf
Ja doei.
pi_155901973
quote:
0s.gif Op maandag 7 september 2015 18:48 schreef motorbloempje het volgende:
Ik wil juist een inhoudelijke discussie. Daarom zou het fijn zijn als je aan het eind van je betoog even zet "wat vinden jullie van deze stelling"
Daar heeft niemand dat zinnetje toch voor nodig=
  maandag 7 september 2015 @ 18:54:35 #23
64670 Dagonet
Radicaal compromist
pi_155902104
quote:
0s.gif Op maandag 7 september 2015 18:48 schreef HongKongPhoey het volgende:

[..]

Klopt, dat deel ik helemaal met je. Echter ligt die ellende inmiddels grotendeels in het verleden.
Maar je stelling is dat een heilig geschrift in de basis al onverenigbaar is, dat is het dus niet, het verleden wijst ook uit dat dat het niet is in de Islam.
Op woensdag 24 sept. 2008 schreef Danny het volgende:
Dagonet doet onaardig tegen iedereen. Je bent dus helemaal niet zo bijzonder als je denkt...
Mijn grootste bijdrage aan de FP.
  maandag 7 september 2015 @ 18:55:11 #24
64670 Dagonet
Radicaal compromist
pi_155902131
quote:
0s.gif Op maandag 7 september 2015 18:49 schreef HongKongPhoey het volgende:

[..]

Maar de basis is de Koran, men is geen overtuigd Moslim als men de Koran niet letterlijk aanneemt als de absolute waarheid. Dat sluit `invulling` uit omdat aanname van een absolute waarheid het zelf denken uitschakelt.
Dat is het huidige denken dat de voorpagina's haalt, dat is wat anders dan de realiteit.
Op woensdag 24 sept. 2008 schreef Danny het volgende:
Dagonet doet onaardig tegen iedereen. Je bent dus helemaal niet zo bijzonder als je denkt...
Mijn grootste bijdrage aan de FP.
pi_155902162
quote:
0s.gif Op maandag 7 september 2015 18:50 schreef HongKongPhoey het volgende:

[..]

Daar heeft niemand dat zinnetje toch voor nodig=
Nee, blijkbaar niet omdát je nog wel reageert, zoals ik al zei, excuses. Er zijn echter genoeg mensen, zoals ik ook al zei, die hit-and-run posts doen, precies op deze wijze, met hun vwo-5 opdrachtje, en verder niets bijdragen. Dus, ga zo door, zou ik zeggen. ^O^

Verder, ontopic: ik denk niet dat je dit zomaar kunt 'generaliseren'. Genoeg gelovigen op deze wereld, moslim of christen of wat dan ook, die met de tijd meegaan, zelf trouw aan hun geloof en god zijn, maar prima kunnen leven in een moderniserende en globaliserende wereld. Er is niet één islam, er is niet één christendom. Er zijn miljoenen gelovigen in NL, waaronder miljoenen die voor zichzelf, en niet voor een ander geloven. Die niet de door de media gerapporteerde vorm aanhangen, die wel het minst compatibel is met wat dan ook, niet alleen Nederlandse en westerse normen en waarden. Slecht nieuws verkoopt beter.
Ja doei.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')