Bij deze de uitwerking van de significante risico's. Mocht iemand feedback hebben, het is héél welkom

1. Bij onderneming X is sprake van een huismerkproduct en een merkproduct. Beide producten hebben een andere verkoopprijs. Dit geeft als risico dat een merkproduct wordt verantwoord als een huismerkproduct. Dit leidt tot een onvolledige opbrengstverantwoording. Het betreft een significant risico, omdat hier sprake is van fraude (paragraaf 28a NV COS 315). Het voldoet immers aan de drie eisen van fraude; het is een opzettelijke handeling waarbij gebruik gemaakt wordt van misleiding teneinde een onrechtmatig voordeel te behalen (paragraaf 11 NV COS 240).
a. De administratie controleert de verkoopfacturen aan de hand van het prijzenbestand of contracten.
b. Alle verkoopprijzen dienen vastgelegd te worden in prijstabellen en deze dienen geautoriseerd te worden door de directie.
c. Functiescheiding tussen: afsluiten contract (vaststellen prijzen), autoriseren contract, invoeren van contract, invoercontrole van invoer contract, facturering, bewaren van de goederen en de controle op de ontvangst.
2. Bij onderneming X wordt een grote voorraad aangehouden met producten met een beperkte houdbaarheid. Dit geeft als risico dat incourante voorraad niet afgewaardeerd wordt. Dit leidt tot een onjuiste waardering van de voorraad per balansdatum. Het betreft een significant risico, omdat hier sprake is complexiteit (paragraaf 28c NV COS 315). Het risico voor de accountant is dat het lastig is te bepalen voor welk bedrag afgewaardeerd dient te worden.
a. De administratie dient de omloopsnelheid van de voorraad te analyseren. Lange omloopsnelheden duiden op incourante voorraden.
b. De onderneming dient periodiek partieel roulerend te inventariseren, in het bijzijn van de magazijnmeester. Tijdens de inventarisaties dienen de producten beoordeeld te worden op incourantheid.
c. Functiescheiding tussen: inkopen van goederen, bewaren van goederen, verkoop van goederen, inkoopfacturen inboeken, inkoopfacturen betalen en de controle op de betaling.
3. Bij onderneming X is sprake van een ‘overwerkopslag’. Dit geeft als risico dat normaal gewerkte uren worden verantwoord als overwerkuren. Dit leidt tot een onjuiste weergave van de personeelskosten. Het betreft een significant risico, omdat hier sprake is van fraude (paragraaf 28a NV COS 315).
a. Functiescheiding tussen: urenregistratie, toezicht op gewerkte uren, salarisadministratie, betaling van salarissen & lonen en controle op de betaling.
b. Een afdelingchef dient de gewerkte uren van zijn medewerkers te autoriseren voordat deze worden verwerkt in de salarisadministratie.
4. Bij onderneming X is sprake van zowel aanneemopdrachten als regieopdrachten. Dit geeft als risico dat gemaakte kosten bij een regieopdracht worden verantwoord als kosten bij een aanneemsom. Dit leidt tot een onvolledige opbrengstverantwoording. Het betreft een significant risico, omdat hier sprake is van fraude (paragraaf 28a NV COS 315).
a. Projectleiders verantwoordelijk maken voor de projecten en alleen op regieopdrachten zetten of alleen op aanneemsommen.
b. Functiescheiding tussen: urenregistratie, toezicht op gewerkte uren, boeken in projectadministratie, salarisadministratie, betaling van salarissen & lonen en controle op de betaling.