quote:
Op maandag 13 augustus 2012 20:27 schreef bellabeauti het volgende:Ik zie al die kazen voorbij komen en denk iedere keer bij mijzelf dat ziet er lekker uit!

Maar helaas iedere keer als ik een stukje kaas koop valt de smaak mij toch tegen (te sterk?). Misschien is kaas iets dat je leert waarderen in de loop der tijd? Want ik vond kaas vroeger altijd zo stinken en at het daarom ook zelden. Maar dat neemt niet weg dat ik kaas altijd erg appetijtelijk vond/vind uitzien
Hebben jullie kaas altijd al lekker gevonden? Ook de sterke schimmelkazen?
Ja. Toen ik een jaar of acht was of zo at ik al de trolley met allerlei afschrikwekkende stinkkazen in een Frans restaurant leeg toen mijn ouders even niet opletten. Zo'n trolley moet namelijk meerdere tafels langs en mijn ouders waar zeer streng op dat soort wellevendheid.
Maar alles wat 'prikt', wat op het randje tussen vies en lekker zit, heeft me altijd aangetrokken. Ik hou ook van Whiskey met jodiumsmaak, van een venijnige calvados, en als kind vond ik de geuren van benzine, spiritus en lijm ook altijd al iets aantrekkelijks hebben (daar waren mijn ouders gelukkig ook streng op), en ook kaas mag in mijn neus prikken. Zo'n casa mirzu, die met die maden, ga ik ook eten als ik in de buurt ben. Hij schrikt mij ook af, maar hij trekt me daardoor ook meer aan.
Ik hou ook van milde kazen, mits wel karaktervol, maar er is geen bovenkant, het kan me niet te sterk zijn.
quote:
En nog aanbevelingen qua kaassoorten voor de kaasbeginnelingen onder ons?

Zoek een echt goeie kaasboer. Stel plankjes samen, een stuk of 5 verschillende kleine stukjes en drink er wat smaakvols bij, port doet het goed, een volle rooie wijn, of een bijpassend Belgisch bier (ben ik niet zo in thuis, maar er zijn hele boeken volgeschreven over welk bier bij welke kaas past).
- Varieeer in mildheid en eet een beetje in volgorde oplopend naar de scherpere. In jouw geval, vraag je kaasboer expliciet naar milde maar toch met veel smaak.
- Zoek zoveel mogelijk rauwmelkse uit. Zeker bij geit en schaap en juist bij de milde kan dat heel veel karakter schelen. Sowieso zijn die altijd met liefde gemaakt, omdat het veel meer gedoe is dan bacterien en smaak wegpasteuriseren. Als de smaak je niet zoveel kan schelen pasteuriseer je.
- Neem verschillende soorten melk, en verschillende typen (blauwschimmel, witschimmel, roodbacterie) en rijpingen en hardheden. Probeer uit dus en onthou degenen die je lekker vind, een beetje zoals bij bonbons. Het gaat niet om die ene die je echt niet trekt of niks aan vindt, het gaat om de hele ervaring van proeven en er iets van vinden en vooral om die ene die je echt fantastisch vindt die je op die manier tegenkomt.
-Snij kleine stukjes af, het standaard formaat blokje is te groot voor karaktervolle kaas. Bij te grote stukken proef je juist minder. En neem de tijd in je mond, want de eerste smaak is niet de enige smaak.
-Ambachtelijk en traditioneel is eigenlijk altijd wel aan te raden, maar er wordt ook op hoog niveau geexperimenteerd en ontwikkeld. Industriele kaas is meestal niet zo interessant.
- Mengkaas is meestal niet zo interessant. Gemengde melk wel, geit/schaap, koe/geit, ochendmelk/avondmelk, maar het zijn meestal niet de karaktervolle kazen die met ander kazen worden gemengd. Ook heb je de andere toevoegingen, kruiden, calvadoscamembert, komijn, fenegriek, ik vind het allemaal niet zo interessant omdat de kaas zelf meestal vrij flets is.
- Die zachte stinkkazen (bijv. Munster, Langres, Stinking Bishop en brie heeft dat ook wel een beetje) stinken harder dan dat ze smaken. Maar die stank bouwt zich op, laat die even wegwaaien, hoeveel stank zo'n kaas in een uurtje produceert valt heel erg mee, het is het zakje opendoen na 2 dagen waar mensen van schrikken.
- Serveer op kamertemperatuur en bewaar op keldertemperatuur. Enkele dagen kan ook wel op kamertemperatuur. Desnoods de groentela van de koelkast. Maar echt koud is helemaal niet goed voor kaas, het is al bedorven melk, niet te panisch over doen.
- Eet de korst erbij op als die niet van plastic is. De vormt samen de met de kern een geheel. Niet alle natuurlijke korsten gelden als eetbaar, maar dat zegt je kaasboer dan wel, en ook als ze niet als eetbaar gelden zijn ze dat meestal wel, alleen niet zo lekker.
- Koop in het seizoen, heel veel lekkere kaas is alleen maar zo lekker te krijgen in bepaalde jaargetijden.
- Dat soort kaas is duur als je het vergelijkt met een kilo jong van de Aldi, het is echter spotgoedkoop als je het vergelijkt met andere producten die zoveel smaak per gram hebben. Laat gewoon een stukje van een ons afsnijden of zo.
Maar ik merk dat ik eigenlijk al voorbij de beginnerstips ben, maar misschien maakt het je nieuwsgierig. Als je even zegt wat je gehad hebt en te sterk vond, of wat je wel lekker vindt in bepaalde kaas, dan kan ik misschien concreet een supermarktkaasje aanraden om eens te proberen.
Wees gehoorzaam. Alleen samen krijgen we de vrijheid eronder.