Ik heb me er geen illusies over gemaakt dat een uitleg zou helpen. Op het moment dat hij de 1e keer zonder speen ging slapen schreeuwde hij er toch nog om en maakte de uitleg niks uit. Het gevoel is primairder dan het verstand, zeker bij een kindje van zijn leeftijd. Het leek me belangrijker hoe we ermee om zouden gaan als hij om zijn speen vroeg.
Mijn beleid zou zijn geweest: niet geven, niet over in discussie gaan en er daardoor voortdurend de nadruk op leggen maar hooguit eens zeggen dat het echt niet kan omdat we de speen weggegooid hebben. En vooral de nadruk leggen op alternatieven. Zo hebben we de afgelopen tijd andere elementen aan het slaapritueel toegevoegd, ik heb een knuffel in zijn armen gedrukt (hielp niet), een extra liedje voor hem gezongen, en uiteindelijk zou ik gewoon bij hem zijn gebleven en dat later indien nodig weer afgebouwd hebben. Dit zijn dingen waarvan ik weet dat ze bij Ivan helpen; bij andere kindjes zal dat wel weer anders zijn.
Ik weet niet of ik de speen weg zou halen als het haar steun en troost is, Lijnloos. Hoe vaak krijgt ze de speen nu? Misschien zou je kunnen afbouwen in bepaalde situaties. Mijn idee is dat niet alleen het kind maar ook jijzelf alternatieven moet leren vinden. Ivan kreeg vroeger bijvoorbeeld buiten de deur heel soms een speen als hij ontevreden leek te worden, maar toen we dat niet meer deden bleek dat andere dingen ook hielpen (eten geven, praten, even stoppen met wat je doet, afleiden, maken dat je wegkomt

). Als je moet dan ontwikkel je eenvoudigweg andere tactieken.
Maar goed, wat ik gezegd heb is dat we de speen weg gingen gooien. Dat het
beter was om zonder speen te slapen (Ivan is erg gevoelig voor het woord 'beter'). Beter omdat de speen heel vies was, omdat Ivans mond er te groot voor is en omdat het beter zou zijn voor het praten. Dat laatste begreep hij vast niet echt, dat tweede maar marginaal. Dat eerste zei hem wel iets. Omdat ik dacht dat een verhaal er omheen construeren hem weinig zou helpen heb ik het maar zo feitelijk mogelijk gehouden en hebben we de speen, heel simpel, weggegooid in de vuilnisbak. Ik heb meerdere keren aangekondigd dat we dat samen gingen doen.
I make it a thing, to glance in window panes and look pleased with myself.