quote:ma 05 dec 2011, 19:07
Nederlandse huizenmarkt een kaartenhuis
AMSTERDAM - De Nederlandse huizenmarkt is een kaartenhuis, zo concludeerde ik in november 2007 en diverse malen daarna, bijvoorbeeld in januari 2008. Dat werd mij destijds niet in dank afgenomen. Inmiddels buitelen echter de analisten over elkaar om aan te geven hoe erg het is.
“Mortgage Burden Looms Over Dutch” kopt The Wall Street Journal op 5 december 2011. Het FD kopt op 5 december “Huizenprijzen dalen sneller dan in buitenland”. Echt een verrassing is dit natuurlijk niet. We weten dat de hypotheken in Nederland, dankzij de unieke hypotheekrenteaftrek, hoger zijn dan in de rest van de wereld.
Banken profiteren
De enige die profiteren van de hogere hypotheken zijn natuurlijk de banken.
Nog meer subsidie
Een ander effect van de opgelopen huizenprijzen is dat daardoor de huren ook worden opgetrokken. De scheefgroei in de woningmarkt wordt door het kabinet netjes opgelost met jawel, nog een subsidie, maar nu aan de huurzijde. Er wordt nu dus met twee handen tegelijk geld uit gegeven. Zo kennen we de ‘vrienden’ in Den Haag weer.
Groter en groter
Alle lucht die door de subsidies in de woningmarkt werd geblazen, wordt vervolgens nog eens opgewarmd door de steeds verder dalende rente. Sinds de jaren ’80, toen de hypotheekrente rond 14% stond, is de rente steeds verder gedaald. Het gevolg was dat de maandlasten voor huizenkopers daalden en er dus meer kon worden geboden voor een huis. De ballon werd door de warme lucht steeds groter en groter.
De staat kan circa ¤ 9,2 miljard euro besparen op de hypotheekrenteaftrek.
De Koopsubsidie en de Starterslening vielen al weg. Als er nog meer geld bezuinigd moet gaan worden, dan zou natuurlijk het H-woord opnieuw kunnen vallen.
Alles overziend, dan zouden de rente, de bezuinigingen, de economie, de onbalans in de huizenmarkt, de schuldenberg ten opzichte van het inkomen of de spaargelden nog een behoorlijke invloed kunnen hebben op de huizenprijzen.
Om het gekkenhuis compleet te maken moeten ze naast de dubbele HRA voor de 'verkopers' ook eigenlijk huursubsidie gaan geven aan de huurdersquote:Op dinsdag 17 januari 2012 19:20 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
Ja het is de waanzin ten top weer![]()
Ja hebben ze recht op als men onder de huurgrens blijftquote:Op dinsdag 17 januari 2012 20:23 schreef fedsingularity het volgende:
[..]
Om het gekkenhuis compleet te maken moeten ze naast de dubbele HRA voor de 'verkopers' ook eigenlijk huursubsidie gaan geven aan de huurders
Sterker nog wanneer de huur niet te hoog is en het inkomen van de huurder laag is gebeurd dat al.quote:Op dinsdag 17 januari 2012 20:23 schreef fedsingularity het volgende:
[..]
Om het gekkenhuis compleet te maken moeten ze naast de dubbele HRA voor de 'verkopers' ook eigenlijk huursubsidie gaan geven aan de huurders
Is dat ook bij tijdelijke huur van een te koop staande woning? Pervers. Alles om de bubble maar in stand te houden..quote:Op dinsdag 17 januari 2012 20:27 schreef Basp1 het volgende:
[..]
Sterker nog wanneer de huur niet te hoog is en het inkomen van de huurder laag is gebeurd dat al.
uiteraard, als je vrienden een studerende dochter of zoon hebben die op kamers wil en ze verhuurt aan haar studiegenoten, dan krijgen ze ook huursubsidiequote:Op dinsdag 17 januari 2012 20:28 schreef fedsingularity het volgende:
[..]
Is dat ook bij tijdelijke huur van een te koop staande woning? Pervers. Alles om de bubble maar in stand te houden..
Dat is in mijn optiek net zo pervers als ouders die leningen tegen "relatief" hoge rentes aan kinderen verstrekken. Waardoor de kinderen nog maximaler hra kunnen trekken en de ouders wederom weer een gedeelte van hun renteinkomsten als belastingvrij schenking doen.quote:Op dinsdag 17 januari 2012 20:30 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
uiteraard, als je vrienden een studerende dochter of zoon hebben die op kamers wil en ze verhuurt aan haar studiegenoten, dan krijgen ze ook huursubsidie
Huursubsidie staat hier feitelijk los van.quote:Op dinsdag 17 januari 2012 20:28 schreef fedsingularity het volgende:
[..]
Is dat ook bij tijdelijke huur van een te koop staande woning? Pervers. Alles om de bubble maar in stand te houden..
Maar rutte zal toch niet luisteren naar boele.quote:NVB wil nationaal akkoord over woningmarkt
Laatste update: 17 januari 2012 23:21 info.
HILVERSUM - Voorzitter Boele Staal van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) pleit voor een ''nationaal akkoord'' tussen alle partijen die betrokken zijn bij de woningmarkt.
Hij hoopt dat het kabinet de aftrek van de hypotheekrente niet langer taboe verklaart en vroeg dinsdag in het tv-programma Nieuwsuur om een visie op de hele woningmarkt.
Diverse banken hebben verschillende voorstellen gedaan om de aftrek van hyptheekrente te beperken en dat deed ook De Nederlandsche Bank.
Staal sprak geen voorkeur uit voor een van de varianten: ''Er zijn veel wegen die naar Rome leiden''.
Schijnzekerheid
Boele Staal vindt wel dat het kabinet ''schijnzekerheid'' biedt door de belofte niet te tornen aan de aftrek van hypotheekrente. Mensen kopen een huis voor een periode van 20 jaar, niet voor de zittingsperiode van een kabinet, aldus Staal'.
Hij pleit voor een visie op de hele woningmarkt op lange termijn, die ook scheefwonen en huurprijzen omvat. Het op gang brengen van de woningmarkt draagt bij aan de groei van de economie, aldus Staal.
Hij vindt dat het kabinet de discussie over de woningmarkt niet moet blokkeren door het spreken over de aftrek van hypotheekrente taboe te verklaren
Ah, je eigen belangen veiligstellen ten koste van starters dus? Jij hebt toch al minder dan 30 jaar recht op HRA, dus voor jou heeft het inderdaad alleen maar voordelen.quote:Op dinsdag 17 januari 2012 22:07 schreef Bijvlagenzinvol het volgende:
Doe mij het plan van de ING maar, dus met ingang van vandaag over 30 jaar in 1 keer totaal afschaffen.
Er komen heel veel mensen in de problemen, namelijk zelfs kinderen die over 10 jaar een huis willen kopen en dan nog steeds mogen opdraaien voor de veel te hoge aanschafprijs... HRA heeft alleen voordeel voor de mensen die het al hebben.quote:Dan komt er niemand in de problemen, en iedereen die nu een nieuwe hypotheek gaat afsluiten kan exact zijn maandlasten uitrekenen.
quote:wo 18 jan 2012, 07:08 | 0 reacties | lees voor
CDA wil vlaktaks
AMSTERDAM - De bestaande drie belastingschijven moeten plaatsmaken voor een uniform tarief van bijvoorbeeld 35 procent.
Hogere inkomens betalen meer via een solidariteitsheffing.
Dat blijkt uit voorstellen van het CDA waar de Volkskrant over schrijft.
Vrijdag worden de plannen gepresenteerd en zaterdag buigt het CDA-congres zich erover.
De partij vindt dat het huidige stelsel nodeloos ingewikkeld is, overmatig lenen stimuleert en arbeid ontmoedigt.
Probleem is is dat dat al gebeurt, maar dat er vervolgens gewoon geen afbouw van de inkomstenbelasting tegenover staat. Dat durf ik hier wel te beweren.quote:Op woensdag 18 januari 2012 08:41 schreef Goofjansen het volgende:
Het lijkt me het beste om door te gaan met de HWF ieder jaar te verhogen, dat is het makkelijkst en juist voor starters het voordeligst, dan is het fiscaal voordeel het snelst weg
Een subsidie op schulden maken is niet van deze tijd
Dat klopt wel natuurlijk, het is ter compensatie van het (achterlijke) huurwaardeforfait. Als ze dat afschaffen mag van mij de HRA er ook wel af. Stuk eerlijker.quote:Op dinsdag 17 januari 2012 15:11 schreef ComplexConjugate het volgende:
[..]
Mogelijk.... maar de HRA laten ze ongemoeid, ze willen immers geen kiezersbedrog plegen
"De hypotheekrente aftrek is er immers om de te hoge belastingdruk te compenseren, als ze niet bestond zou ik haar invoeren" Aldus Mark Rutte![]()
Verkoop jij je huis maar eens momenteel...quote:
nee het is een compensatie voor het wegvallen van de overdrachtsbelastingquote:Op woensdag 18 januari 2012 08:49 schreef _VoiD_ het volgende:
[..]
Probleem is is dat dat al gebeurt, maar dat er vervolgens gewoon geen afbouw van de inkomstenbelasting tegenover staat. Dat durf ik hier wel te beweren.
of vervangen door een woonlastenaftrekquote:Op woensdag 18 januari 2012 08:49 schreef Scorpie het volgende:
HWF per direct afschaffen, vlaktaks van 20% instellen voor iedereen, geen solidariteitsbelasting voor rijkeren, HRA afschaffen in 15 jaar, huursubsidies ook in 15 jaar tijd afschaffen.
Dat is dus exact hetzelfde als nu, maar met een andere naam!quote:Op woensdag 18 januari 2012 08:48 schreef Goofjansen het volgende:
De bestaande drie belastingschijven moeten plaatsmaken voor een uniform tarief van bijvoorbeeld 35 procent.
Hogere inkomens betalen meer via een solidariteitsheffing.
Het schijvensysteem is niet ingewikkeld, dat kan je zeer eenvoudig uitrekenen. Wat het ingewikkeld maakt is de aftrekposten, uitzonderingen, bijtellingen, tientallen (!!) mogelijke extra heffingskortingen, etc.! Schaf dat af, en houd een basissysteem met schijven over. Of nog beter, vervang die schijven door een functie (als in: wiskunde), zodat er geen duidelijke grens meer is, maar elke euro extra gewoon iets zwaarder wordt belast.quote:De partij vindt dat het huidige stelsel nodeloos ingewikkeld is, overmatig lenen stimuleert en arbeid ontmoedigt.
Dan moeten we eerst de kwaliteit van het onderwijs verbeteren Remco... want wiskunde is moeilijk.... dus de mensen begrijpen het niet. Gaat dan dus geen meerderheid voor komenquote:Op woensdag 18 januari 2012 08:51 schreef RemcoDelft het volgende:
Of nog beter, vervang die schijven door een functie (als in: wiskunde), zodat er geen duidelijke grens meer is, maar elke euro extra gewoon iets zwaarder wordt belast.
Het HWF is natuurlijk het gedrocht wat voor de HRA gezorgd heeft, dan moeten we niet nog de HWF gaan verhogen, dat is niet de juiste manier, en alleen maar nog steeds een beloning voor mensen die overgefinancierd zitten.quote:Op woensdag 18 januari 2012 09:31 schreef Goofjansen het volgende:
Maar de meest snelle manier om de HRA af te schaffen is denk ik, het HWF jaarlijks op te hogen met 10%, dat scheelt 10 miljard per jaar, en dan is er ook ruimte om de economie te stimuleren
Jaa voor starters dat is dus het mooie, dat die ontzien wordenquote:Op woensdag 18 januari 2012 09:35 schreef Basp1 het volgende:
[..]
Het HWF is natuurlijk het gedrocht wat voor de HRA gezorgd heeft, dan moeten we niet nog de HWF gaan verhogen, dat is niet de juiste manier, en alleen maar nog steeds een beloning voor mensen die overgefinancierd zitten.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |