Psychologie, als je mensen gaat dwingen dan is het gewoon een vervolging. Ze moeten dus aantoonbaar een gevaar voor hun omgeving zijn.quote:Op maandag 13 februari 2012 15:58 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Wat heb je gestudeerd dan ?
Hoe bedoel je als het verder gaat heb je een monster ?
Ja het rotte van de hedendaagse psychologie dat er veel bewijs word gezocht in de genetische\biologische kant in plaats van de cognitieve kant. psychologie moet meer met ervaringdeskundigen werken ipv zich richten op de biologie van de mens. Dat is een beetje het probleem van dit moment, daarom werk ik liever niet als psychiater.quote:Op maandag 13 februari 2012 16:04 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Dat is waar ja. Maar goed ook dat dat zo gaat.
Waar wordt er precies bewijs voor gezocht? En wat geldt als cognitief bewijs?quote:Op maandag 13 februari 2012 16:11 schreef picardmike het volgende:
[..]
Ja het rotte van de hedendaagse psychologie dat er veel bewijs word gezocht in de genetische\biologische kant in plaats van de cognitieve kant. psychologie moet meer met ervaringdeskundigen werken ipv zich richten op de biologie van de mens. Dat is een beetje het probleem van dit moment, daarom werk ik liever niet als psychiater.
je hebt tegenwoordig epigentica, wat meer op het cognitieve gericht is. Epigenetica gaat er meer van uit in welke omgeving je genen het beste presteren en gaat niet echt uit van foute genen. Daarbij zijn er jaarlijks misstanden te zien op het nieuws over de psychiatrie, dus ze moeten wel.quote:Op maandag 13 februari 2012 16:28 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Daar kun je beter de nadruk op leggen inderdaad, dat vind ik persoonlijk ook het beste. De vraag is een beetje of dat een kant is die men op wil.
Ja, het lijkt mij een vooroordeel als je zegt dat een bepaald gen perse bepaalt gedrag uitlokt. In epigentica zijn er eeneiige tweeling studies gedaan waar er bijv grote intelligentie verschillen zijn tussen 2 mensen met dezelfde genen.quote:Op maandag 13 februari 2012 16:39 schreef eldodo het volgende:
[..]
Waar wordt er precies bewijs voor gezocht? En wat geldt als cognitief bewijs?
Zelf ben ik ook wel geinteresseerd in het biologische aspect van geestelijke problemen. Het valt alleen absoluut niet daartoe te reduceren, lijkt me. Mag ik je overigens vragen of je werk doet in de geestelijke gezondheidszorg, en zoja, wat voor werk dat is?
Laten we het er op houden dat ik graag op bepaalde vlakken anders zou willen zijn. Waardoor ik makkelijk sociale contacten leg of een relatie kan krijgen. Autisme zorgt er bij mij voor dat ik niet zo kan zijn zoals ik het liefst zou willen zijn.quote:Op zondag 12 februari 2012 08:52 schreef beestjuh het volgende:
[..]
Blijft de vraag, ben jij (of wie dan ook, behept met een zogenaamde 'stoornis') ziek, of is de maatschappij dat?
It is no measure of health to be well-adjusted to a profoundly sick society!
Dit is psychologische oorlogsvoering van de bovenste plank: Mensen die van zichzelf denken dat ze mentaal ziek zijn, zijn makkelijk onder controle te houden. Ze hebben het geloof in hun eigen denkbeelden verloren, dus zullen niet in opstand komen.
Dat lijkt mij een goede richting om te beginnen met onderzoek, de meest logische. Mocht daar dan uitkomen dat het toch genetisch is dan heb je de rest uitgesloten namelijk.quote:Op maandag 13 februari 2012 16:39 schreef picardmike het volgende:
[..]
je hebt tegenwoordig epigentica, wat meer op het cognitieve gericht is. Epigenetica gaat er meer van uit in welke omgeving je genen het beste presteren en gaat niet echt uit van foute genen. Daarbij zijn er jaarlijks misstanden te zien op het nieuws over de psychiatrie, dus ze moeten wel.
Met gedragsgenetica is het belangrijk in je achterhoofd te houden dat het erom gaat variatie van een eigenschap in een populatie, op een bepaald moment te verklaren. De verschillen tussen mensen kunnen aan omgeving en erfelijkheid (genen) worden toegedicht. Adoptiestudies en tweelingstudies kunnen een schatting maken van de rol van genetische overerving, door genetische verwantschap, omgevingsfactoren en de gemeten eigenschap tegenover elkaar af te zetten.quote:Op dinsdag 14 februari 2012 09:21 schreef Gertje-Plongers het volgende:
[..]
Dat lijkt mij een goede richting om te beginnen met onderzoek, de meest logische. Mocht daar dan uitkomen dat het toch genetisch is dan heb je de rest uitgesloten namelijk.
De variatie van IQ scores is grotendeels te verklaren door erfelijkheid, voor zover dat uit allerlei onderzoeken blijkt: http://en.wikipedia.org/wiki/Heritability_of_IQquote:Inderdaad met intelligentie is ook zoiets, dat begrijp ik ook niet. Ik dacht namelijk ook dat het grotendeels met nurture te maken had, maar dat kan ook weer niet alles verklaren misschien. Met intelligentie bijvoorbeeld is het denk ik vooral gericht op geheugen, de rest kun je aanleren als je niet erg beschadigt bent.
quote:
De gehele gedachten al dat men alles moet willen verklaren aan de hand van genen ? Dat maakt het al kansloos. De wetenschap an sich over het hele euvre mogen ze van mij morgen opdoeken.quote:[quote]Op dinsdag 14 februari 2012 10:46 schreef eldodo het volgende:
[..]
Met gedragsgenetica is het belangrijk in je achterhoofd te houden dat het erom gaat variatie van een eigenschap in een populatie, op een bepaald moment te verklaren. De verschillen tussen mensen kunnen aan omgeving en erfelijkheid (genen) worden toegedicht. Adoptiestudies en tweelingstudies kunnen een schatting maken van de rol van genetische overerving, door genetische verwantschap, omgevingsfactoren en de gemeten eigenschap tegenover elkaar af te zetten.
Er worden ook pogingen gedaan om specifieke genen te isoleren die samenhangen met gedrag. Het moeilijke daaraan is dat bij complex gedrag er waarschijnlijk een groot aantal genen met afzonderlijk kleine invloed een rol spelen. Af en toe wordt er een interessant gen gevonden met significante invloed, maar vervolgens wordt dat weer niet of beperkt gerepliceerd in andere onderzoeken.
Hier nog zo'n bijzonder wetenswaardig verhaal over een rijtje vaardigheden. Wat zoals je weet ooit bedoeld is om mensen te helpen die een achterstand hadden ?quote:[..]
De variatie van IQ scores is grotendeels te verklaren door erfelijkheid, voor zover dat uit allerlei onderzoeken blijkt: http://en.wikipedia.org/wiki/Heritability_of_IQ
Een erfelijkheid van bijv. 0.7 betekent helemaal niet dat het IQ van een willekeurig persoon voor 70% bepaald wordt door genen en 30% door omgeving. Hoeveel invloed genen en omgeving hebben op afzonderlijke scores of de gemiddelde score is niet bekend. Afwijkingen van het gemiddelde kunnen echter wel aan erfelijkheid of omgeving toegekend worden (omdat mate van genetische verwantschap en omgevingsinvloed varieert). Erfelijkheid verklaart dan wel voor 70% de variatie in een populatie, wat betekent dat genen een grote rol spelen bij waar mensen terecht komen op het continuum van scores in een populatie.
quote:Op vrijdag 17 februari 2012 08:40 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Voor geïnteresseerde een leuke les in Behavioral genetics.
Ik reageer later nog een keer op jouw bericht Eldodo.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Of iemand alles aan de hand van genen wil verklaren moet hij zelf weten. Dat er een samenspel en interactie is tussen genen en omgeving is geloof ik het meest geaccepteerde standpunt. Wat is er mis met genetisch onderzoek, waarom zou dat helemaal moeten verdwijnen?quote:Op zondag 19 februari 2012 09:32 schreef Gertje-Plongers het volgende:
De gehele gedachten al dat men alles moet willen verklaren aan de hand van genen ? Dat maakt het al kansloos. De wetenschap an sich over het hele euvre mogen ze van mij morgen opdoeken.
Vertel mij namelijk maar eens waar het heen gaat de hele ontwikkeling ? Of worden dat de nieuwe Lobotomies van de toekomst.
In het verleden is er een eugenetica beweging geweest. Dat is de duistere en trieste geschiedenis van erfelijkheidsonderzoek. Nu ben ik me er niet van bewust dat er onderzoeken gesponsord worden door mensen die eugenetische wetgeving willen doorvoeren?
Dat is altijd het punt met wetenschap ? die doen gewoon alles tot iemand er iets mee kan. De wetenschap valt niets te verwijten uiteraard, die zijn slechts bezig met de werkelijkheid beschrijven en onderzoeken.quote:Of iemand alles aan de hand van genen wil verklaren moet hij zelf weten. Dat er een samenspel en interactie is tussen genen en omgeving is geloof ik het meest geaccepteerde standpunt. Wat is er mis met genetisch onderzoek, waarom zou dat helemaal moeten verdwijnen?
Stond gisteren nog in het dagblad de 'Toekomst' geloof ik.quote:In het verleden is er een eugenetica beweging geweest. Dat is de duistere en trieste geschiedenis van erfelijkheidsonderzoek. Nu ben ik me er niet van bewust dat er onderzoeken gesponsord worden door mensen die eugenetische wetgeving willen doorvoeren?
Wat bedoel je? Wat zal er wel of niet ontwikkelen als de omstandigheden goed zijn (wat zijn die goede omstandigheden?) Wat voor praktische toepassingen zou je willen op basis van onderzoek?quote:Op zondag 19 februari 2012 10:22 schreef Gertje-Plongers het volgende:
Ik heb net even gekeken naar de afleveringen en hij brengt het allemaal goed en duidelijk. Wat ik alleen graag zou zien nu, is het logische vervolg op deze bevindingen. Namelijk de praktijk. Dat is alleen een beetje moeilijker te realiseren.
Wat hij zegt is dat als de omstandigheden goed zijn, er bijna niets zal ontwikkelen bij niemand ? Helaas is daar onze maatschappij niet op ingericht en wij mensen wellicht ook niet.
Dit is bij mij het geval. Zonder dat autisme had ik nu allang een WO studie afgemaakt kunnen hebben en zat ik nu niet in deze shit.quote:Op zondag 19 februari 2012 16:42 schreef pietkanarie het volgende:
Stoornissen zeggen wel hoe je reageert in bepaalde situaties, in die zin ben je die stoornis dus ook.
Een docent heeft wel eens gesuggereerd dat ik autisme zou hebben (hij wist het zelfs vrij zeker) in werkelijkheid had ik op dat moment zo weinig zelfvertrouwen dat ik gewoon erg teruggetrokken was. En ik kijk wat moeilijker aan (omdat ik slechter hoor, ik kijk naar het hele gezicht en naar de omgeving waarin we zijn) maar heb zeker geen autisme.
Toch vond ik de suggestie alleen al vrij pijnlijk. Want aan autisme koppel ik toch wel dat je mensen in sociale contacten niet kan bieden wat zij nodig hebben (omdat je bijvoorbeeld moeite hebt om 'tussen de regels door te luisteren' of lichaamstaal te interpreteren)
Of je kunt spreken van een stoornis hebben... ik denk het wel. Als je op zo'n manier 'in elkaar zit' dat je ontwikkeling verstoort verloopt (je kan bijvoorbeeld geen werk vinden of een studie afmaken terwijl je dit wel wilt. Dan is de stoornis de factor die je wensen dwarsboomt.) lijkt de uitspraak 'een stoornis hebben' me wel op z'n plaats.
Moet daarbij wel zeggen: sommige 'doorsnee' mensen hebben erg veel moeite met mensen dat minder doornsnee zijn en ook een andere ontwikkeling doormaken dan zij zelf. Dan wordt een stoornis pas echt een stoornis. Mensen hebben bijvoorbeeld op het werk (standaard) verwachtingen van je, maar door de stoornis voldoe je hier niet aan. Als dit niet geaccepteerd wordt raak je je werk kwijt en is je daginvulling verstoort t.o.v de mensen die wel werken (het hebben van werk wordt op een bepaalde leeftijd de standaard). Werd het wel geaccepteerd dan functioneer je welliswaar anders dan doorsnee, maar je daginvulling is niet verstoord ten opzichte van de standaard.
Dat is heel vervelend inderdaad. Hoe gaat het met je studie dan? Doe je er langer over of moest je stoppen/terugstromen naar het hbo?quote:Op zondag 19 februari 2012 17:03 schreef magnetronkoffie het volgende:
[..]
Dit is bij mij het geval. Zonder dat autisme had ik nu allang een WO studie afgemaakt kunnen hebben en zat ik nu niet in deze shit.
Echt waar, mocht er ooit een pilletje tegen autisme uitgevonden worden, dan sta ik vooraan in de rij!
Ik heb er nooit om gevraagd die rotstoornis te hebben, zou er maar wat graag vanaf willen. Maar tot het zover is moet ik maar doorbeunen en leven met het onbegrip van velen
Hier hetzelfde.quote:Op zondag 19 februari 2012 17:03 schreef magnetronkoffie het volgende:
[..]
Dit is bij mij het geval. Zonder dat autisme had ik nu allang een WO studie afgemaakt kunnen hebben en zat ik nu niet in deze shit.
Echt waar, mocht er ooit een pilletje tegen autisme uitgevonden worden, dan sta ik vooraan in de rij!
Ik heb er nooit om gevraagd die rotstoornis te hebben, zou er maar wat graag vanaf willen. Maar tot het zover is moet ik maar doorbeunen en leven met het onbegrip van velen
Studie is alweer wat jaartjes geleden. Ik heb helemaal moeten stoppen want studeren lukte helemaal niet. Ik kon niet omgaan met het hele student zijn. Op school ging het allemaal nog wel omdat het daar nogal voorgekauwd werd.quote:Op zondag 19 februari 2012 17:16 schreef pietkanarie het volgende:
[..]
Dat is heel vervelend inderdaad. Hoe gaat het met je studie dan? Doe je er langer over of moest je stoppen/terugstromen naar het hbo?
Ik geloof meteen dat je graag van je autisme af zou willen. Zodat je gewoon de dingen kan doen die je graag wilt!
En dat irritante onbegrip, jammer is dat altijdiedereen is anders en dat is juist leuk! Daarbij, wat je zelf ook al zegt, mensen hebben echt niet gevraagd of ze alsjeblieft een stoornis mochten hebben.
De symptomen of het ziektebeeld zo je wil, zal minder minder snel of niet verschijnen bij een omgeving die niet stressend is.quote:Op zondag 19 februari 2012 16:11 schreef eldodo het volgende:
[..]
Wat bedoel je? Wat zal er wel of niet ontwikkelen als de omstandigheden goed zijn (wat zijn die goede omstandigheden?) Wat voor praktische toepassingen zou je willen op basis van onderzoek?
Net gekeken, vond het wel aansluiten op dit onderwerp.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
[ Bericht 10% gewijzigd door Gertje-Plongers op 20-02-2012 09:04:13 ]Kreeg ooit sprookjes te horen. Zit nu in therapie.
quote:Op maandag 20 februari 2012 08:34 schreef Gertje-Plongers het volgende:
[..]
De symptomen of het ziektebeeld zo je wil, zal minder minder snel of niet verschijnen bij een omgeving die niet stressend is.
Die goede omstandigheden zijn de basis veiligheid en een omgeving met juiste omgangsvormen. Dus geen ellende kortgezegd.
Over de praktische invulling ? Dat is moeilijk. En niet erg nuttig voor deze discussie.Ja, heb de afleveringen gezien. Het klopt dat stress een grote bemiddelende rol speelt tussen genen en ontwikkeling van geestelijke problemen. De genetische erfenis van een individu kan hem meer of minder kwetsbaar maken voor omgevingsfactoren (diathesis-stress model). De geestelijke en neurologische ontwikkeling op jonge leeftijd draagt ook bij aan kwetsbaarheid of weerbaarheid op latere leeftijd.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Een onderzoeksproject over omgevingsfactoren in de jeugd en invloed op latere gezondheid is de ACE studie.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |