http://www.parool.nl/paro(...)erkopen-dreigt.dhtmlquote:Tijdbom huizenmarkt: golf verkopen dreigt
15-10-11 11:09 uur
© ANP
In Nederland is een golf huisuitzettingen en gedwongen verkopen van woningen in aantocht. De banken zitten met bijna twintigduizend woningen waarvan de eigenaren hun hypotheekverplichtingen maanden niet zijn nagekomen.
Deze huizen worden nog niet executoriaal geveild, omdat de banken vrezen voor hun imago en niet bereid zijn vijftigduizend euro per geval af te schrijven, het gemiddelde verlies bij een gedwongen verkoop ter veiling.
Het groeiende reservoir huizen die banken wegens wanbetaling op de markt mogen brengen, vormt een bedreiging voor het toch al dalende niveau van de huizenprijzen en voor de balansen van de banken. De komende maanden zullen veel banken op grond van Europese regels moeten kiezen: de hypothecaire leningen waarvoor deze huizen als onderpand dienen, geheel of gedeeltelijk afschrijven of de woningen laten veilen.
De Rotterdamse notaris Vic van Heeswijk is één van degenen die de cijfers bevestigen; hij is betrokken bij dertig procent van alle executieveilingen. Volgens hem kunnen banken hun probleemgevallen niet langer verborgen houden. 'Dit probleem treedt vandaag of morgen in volle omvang naar buiten.'
De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) zegt 'dit beeld niet te herkennen'. Maar Hans André de la Porte van de Vereniging Eigen Huis (VEH) signaleert het probleem wel: 'Op executieveilingen worden probleemgevallen verkocht. De eigenaren zijn onvindbaar of willen vanwege problemen niet meewerken. De rest wordt via reguliere kanalen tegen lagere prijzen verkocht. Dat verklaart ten dele de daling van de huizenprijzen. Op 4,3 miljoen huizen zijn die twintigduizend nog niet alarmerend.' Het verlies dat banken lijden als deze woningen moeten worden geveild, bedraagt één miljard euro. De voorraad woningen van wanbetalers stijgt bovendien met vijfduizend per jaar.
Momenteel zijn er bij tweehonderdduizend woningen betalingsproblemen, waarvan tien procent ernstig is. Banken hebben tientallen specialisten ingehuurd om de schade te beperken. Dat gaat zo ver dat ze bij huizen die ze onderhands hopen te verkopen, het gras maaien of de gevel schilderen om de objecten toonbaar te houden. Daarmee houden banken het aantal executieveilingen kunstmatig laag. (Ton Damen/Albert de Lang)
gewoon veilen, dan worden ze wel gekocht hoorquote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:08 schreef LXIV het volgende:
[..]
http://www.parool.nl/paro(...)erkopen-dreigt.dhtml
Nu zal het met die golf van verkopen wel meevallen, want niemand wil nog kopen, dus hoe er dan verkocht moet worden snap ik niet.
Door wie? De banken zelf?quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:21 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
gewoon veilen, dan worden ze wel gekocht hoor
nee door particulieren, gewoon voor een schijtprijsjequote:
Het probleem daarbij is dat hierdoor de marktprijs in elkaar dondert, en er dus nog meer hypotheken vanzelf onder water komen te staan. De prijzen worden kunstmatig hoog gehouden, omdat niemand weet welke kant ze op moeten als de reeële prijzen op de borden verschijnen.quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:33 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
nee door particulieren, gewoon voor een schijtprijsje
Als particulieren op een normale manier kunnen meebieden lijkt dit me geen probleem. Hell, zet ze op eBay en ik ga gewoon voor de lol meebieden!quote:
Leg jij als particulier dan maar even een bankgarantie neer voor je mee gaat bieden. Dat wordt allemaal gewoon opgekocht door pandjesbazen/huizenmelkers.quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:33 schreef michaelmoore het volgende:
nee door particulieren, gewoon voor een schijtprijsje
Inderdaad. Heel bescheiden plannen om de HRA heel langzaam wat terug te brengen werden door met name Balkenende van het CDA gebruikt om de mensen bang te maken. Dan deed hij alsof Henk en Ingrid daardoor meteen dubbele lasten zouden krijgen en het huis zouden worden uitgezet. Die werden bang en stemden dan toch maar op het CDA (niemand zou om een andere reden op die partij stemmen).quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:43 schreef De_Nuance het volgende:
Als de HRA bubbel barst zijn we al helemaal de sjaak.
Gelukkig staat de HRA als een huis bij de VVD en hebben we niet D66 en de PvdA dit probleem toegestaan gefaseerd en gecontroleerd onschadelijk te maken...
gekocht wel, maar tegen en erg lage prijs, en dat zou een prijs-dumping betekenen van fiks formaat, en mogelijk de huizenprijzen nóg verder onder druk zetten...quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:21 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
gewoon veilen, dan worden ze wel gekocht hoor
Wat zijn eigenlijk reeele prijzen? Hoe komen die tot stand? En waarom zijn de huidige prijzen niet reeel? De huidige prijzen is ongeveer het prijspeil van 2007/2008 en toen was er niks aan de hand.quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:34 schreef LXIV het volgende:
[..]
Het probleem daarbij is dat hierdoor de marktprijs in elkaar dondert, en er dus nog meer hypotheken vanzelf onder water komen te staan. De prijzen worden kunstmatig hoog gehouden, omdat niemand weet welke kant ze op moeten als de reeële prijzen op de borden verschijnen.
Goede vraag die moeilijk te beantwoorden. Wat is de reeële prijs? Normaal gesproken is dat de marktprijs. Er zijn echter zoveel partijen die op oneigenlijke wijze invloed uitoefenen op die prijs dat die marktprijs dus niet zoveel meer zegt.quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:53 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
Wat zijn eigenlijk reeele prijzen? Hoe komen die tot stand? En waarom zijn de huidige prijzen niet reeel? De huidige prijzen is ongeveer het prijspeil van 2007/2008 en toen was er niks aan de hand.
We zijn er nu achter gekomen dat deze sind 1992 uit de hand zijn gelopen. Maar er nooit niemand aan de bel heeft getrokken.(puur uit eigenbehoud). Alle tussen liggende instanties hadden er nou eenmaal baat bij.quote:Wat zijn eigenlijk reeele prijzen? Hoe komen die tot stand? En waarom zijn de huidige prijzen niet reeel? De huidige prijzen is ongeveer het prijspeil van 2007/2008 en toen was er niks aan de hand.
Ik hoorde laatst (denk radio 1) dat een gemiddelde nieuwbouwwoning 330K ¤ kost, dus 40% te duur vind ik een te conservatieve schatting hoor.quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:56 schreef LXIV het volgende:
[..]
Goede vraag die moeilijk te beantwoorden. Wat is de reeële prijs? Normaal gesproken is dat de marktprijs. Er zijn echter zoveel partijen die op oneigenlijke wijze invloed uitoefenen op die prijs dat die marktprijs dus niet zoveel meer zegt.
Je zou ook kunnen zeggen: de bouwkosten (zonder extreme grondprijs) + 10% winstopslag. Dan zijn de huizen ongeveer 40% te duur.
Je kan ook een 'peer review' doen. Dus hoeveel kost een bepaald type huis in een land met een vergelijkbare economie? Dan zijn huizen ook ongeveer 40% te duur.
Je zou ook kunnen zeggen: wat is ongeveer betaalbaar voor een modaal gezin, zonder dat er allerlei subsidies nodig zijn of extreem hoge financieringen. Dan zijn huizen ongeveer 30% te duur.
10% winst is wel erg weinig hoor. Bedrijven streven naar maximale winst en als iemand meer wilt betalen dan moet een bedrijf dus maar zeggen: "nee doe maar niet, want dan wordt het te duur voor je"?quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:56 schreef LXIV het volgende:
[..]
Goede vraag die moeilijk te beantwoorden. Wat is de reeële prijs? Normaal gesproken is dat de marktprijs. Er zijn echter zoveel partijen die op oneigenlijke wijze invloed uitoefenen op die prijs dat die marktprijs dus niet zoveel meer zegt.
Je zou ook kunnen zeggen: de bouwkosten (zonder extreme grondprijs) + 10% winstopslag. Dan zijn de huizen ongeveer 40% te duur.
Je kan ook een 'peer review' doen. Dus hoeveel kost een bepaald type huis in een land met een vergelijkbare economie? Dan zijn huizen ook ongeveer 40% te duur.
Je zou ook kunnen zeggen: wat is ongeveer betaalbaar voor een modaal gezin, zonder dat er allerlei subsidies nodig zijn of extreem hoge financieringen. Dan zijn huizen ongeveer 30% te duur.
De bevolking heeft het dus gedaan? En wie geven we nu de schuld?quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:58 schreef jannekecompeer het volgende:
[..]
We zijn er nu achter gekomen dat deze sind 1992 uit de hand zijn gelopen. Maar er nooit niemand aan de bel heeft getrokken.(puur uit eigenbehoud). Alle tussen liggende instanties hadden er nou eenmaal baat bij.
Je kan wel Balkenende de schuld geven, maar deze bang maak commercials komen toch echt van de VVD en daar hebben ze ook mee gescoordquote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:46 schreef LXIV het volgende:
[..]
Inderdaad. Heel bescheiden plannen om de HRA heel langzaam wat terug te brengen werden door met name Balkenende van het CDA gebruikt om de mensen bang te maken. Dan deed hij alsof Henk en Ingrid daardoor meteen dubbele lasten zouden krijgen en het huis zouden worden uitgezet. Die werden bang en stemden dan toch maar op het CDA (niemand zou om een andere reden op die partij stemmen).
Uiteindelijk komen H&I dankzij Balkenende alsnog op straat te staan.
Maar wat is nu de reeele prijs van zo'n woning? Is dat 90k + inflatie? Is dat het gemiddelde? Hoe bepaal die dat? Is dat de prijs die jij voor het huis wilt betalen? Zo ja, dan is dat dus de marktprijs? Maar was dat juist niet te hoog voor de gemiddelde mens?quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:59 schreef Ryan3 het volgende:
[..]
Ik hoorde laatst (denk radio 1) dat een gemiddelde nieuwbouwwoning 330K ¤ kost, dus 40% te duur vind ik een te conservatieve schatting hoor.
Gemiddelde nieuwbouwwoning zat (nog maar) 20 jaar geleden op ca. 90k ¤.
Een 10% marge is zelfs vrij hoog. Maar zelfs met een 15% marge zouden huizen nog veel goedkoper kunnen zijn, mits de grond tegen een normale prijs verstrekt werd en of er minder belastingen geheven werden. (40% van een nieuwbouwhuis is belasting)quote:Op zaterdag 15 oktober 2011 14:59 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
10% winst is wel erg weinig hoor. Bedrijven streven naar maximale winst en als iemand meer wilt betalen dan moet een bedrijf dus maar zeggen: "nee doe maar niet, want dan wordt het te duur voor je"?
De economie van Nederland is vergelijkbaar met die van Duitsland of België. Qua BNP, arbeidsrecht, etc. Meer dan bijv. de economie van Chili of die van Angola.quote:Hoe vergelijk je economien met elkaar?
Het percentage eigendomswoningen in Nederland ligt verhoudingsgewijs laag. Zeker voor zo'n rijk land. En in de geschiedenis waren vakanties, reizen, eigen vervoersmiddelen, gezondheidszorg, onderwijs ook alleen weggelegd voor de rijken. Gaan we dat allemaal dan ook kunstmatig zo duur maken dat alleen de rijken het betalen kunnen? Waarom zou je dat willen? Waarom zou je niet willen dat 'gewone mensen' op een normale manier zelf een huis kunnen betalen?quote:Waarom zou een modaal gezin een huis moeten kunnen kopen? Eigendom van een huis is door de geschiedenis alleen weggelegd voor de rijken.
Bevolking is de gehele samenleving (nee dus). Ik bedoel (tussenliggend einstanties) Overheid ontwikkelaar en notaris en bank. De eerste symptonen waren daar ook zichtbaar.quote:De bevolking heeft het dus gedaan? En wie geven we nu de schuld?
Nu heb je het weer over normale prijzen. Maar wat is dat dan?quote:Een 10% marge is zelfs vrij hoog. Maar zelfs met een 15% marge zouden huizen nog veel goedkoper kunnen zijn, mits de grond tegen een normale prijs verstrekt werd en of er minder belastingen geheven werden. (40% van een nieuwbouwhuis is belasting)
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |