Ík vraag me af wat er eerder was: het begrip strenge winter, of de Hellmann definitie...quote:Op maandag 10 oktober 2011 23:54 schreef ZoKanIkHetOok het volgende:
[..]
Dat klopt, het volk heeft het begrip omarmt, zeker bij de afgelopen twee winters.
Ik blijf er tegen ageren.
Dat valt ongetwijfeld op te zoeken.quote:Op dinsdag 11 oktober 2011 00:04 schreef pfaf het volgende:
[..]
Ík vraag me af wat er eerder was: het begrip strenge winter, of de Hellmann definitie...
Haha, ok, touché,,,quote:Op dinsdag 11 oktober 2011 00:06 schreef ZoKanIkHetOok het volgende:
[..]
Dat valt ongetwijfeld op te zoeken.
Ik vraag me dan vooral af hoe streng de winters waren die hebben gezorgd voor dat spreektaalbegrip strenge winter - en hoe lachwekkend de afgelopen twee in vergelijking waren.
De afgelopen 2 winters waren dan inderdaad lachertjes als je het vergelijkt met een strenge winter.quote:Op dinsdag 11 oktober 2011 00:06 schreef ZoKanIkHetOok het volgende:
[..]
Dat valt ongetwijfeld op te zoeken.
Ik vraag me dan vooral af hoe streng de winters waren die hebben gezorgd voor dat spreektaalbegrip strenge winter - en hoe lachwekkend de afgelopen twee in vergelijking waren.
quote:Relatief koude winter, op schaatsen!
Elk jaar kom ik zo eind september of begin oktober met een eerste voorlopige winterverwachting. Er is de afgelopen dagen veel om gevraagd. Dus is het nu zover.
Ik ga uit van een relatief koude winter 2011-2012. Allereerst verwacht ik dat de winter vroeg begint, in november wordt het al koud en krijgen we winterweer. Verder lijkt december ongeveer een graad te koud uit te vallen met kans om op schaatsen te komen. Januari volgt met nat en wisselvallig weer en is gemiddeld iets te zacht. Februari wordt een maand met een flink koude winterperiode en dus op schaatsen.
Eind november kom ik met een bijstelling. Met name over de maand februari heb ik nog wat twijfels.
Bijzonderheden: de kans op een winterse kerst is vrij groot.
Algemeen: het wordt opnieuw een winter met geregeld (veel) overlast door sneeuw, soms ijzel en af en toe veel wind.
Verband tussen gemiddelde wintertemperatuur en zonne-activiteit voor Nederland:quote:Op maandag 10 oktober 2011 18:24 schreef Frutsel het volgende:
Koude winters zijn te danken aan de zon
quote:OVER DE ZIN EN VOORAL ONZIN VAN WINTERVERWACHTINGEN
In één van de vele ‘cursiefjes’ die Godfried Bomans voor ‘De Volkskrant’ schreef en die gebundeld zijn in de paperback ‘Noten kraken’, beschrijft de geestige schrijver de volksaard van de Nederlander. Ik citeer het volgende stukje: “Een Nederlander behoort tot de beschaafde mensenrassen, maar achter het stuur van een auto wordt hij onmiddellijk een proleet”. Een dergelijke metamorfose treedt ook op bij menig weersvoorspeller die, in de tijd dat de blaadjes van de bomen vallen (oktober), zitting neemt achter zijn computer (voorheen schrijftafel). Hij/zij (meestal een man) verandert dan in een ‘fantast’.
De afgelopen weken hebben veel weerlieden via de landelijke media, waar al geruime tijd de slogan ‘blik op oneindig en verstand op nul’ gemeengoed is, ons laten weten dat het er de komende winter weer ouderwets aan toe zal gaan. Peter de Vries, werkzaam voor het KNMI op Schiphol, plukte ruim een week geleden enkele veel gebezigde kreten van het internet. Ik noem er enkele: “Koude winter op komst. IJskoude winter op komst. Extreem koude winter verwacht. Nederlanders kunnen zich opmaken voor een koudere winter dan normaal.”
Verder werd in het programma ‘EénVandaag’, op het eerste gezicht geen onverdienstelijk actualiteitenprogramma maar zodra het weer aan bod komt volledig doorslaand, kond gedaan van een naderende ijstijd (!). Wat een onzin toch allemaal en wat ieder jaar weer opvalt, is dat er zelden iemand opstaat die een (zeer) zachte winter in het vooruitzicht stelt!
In het verleden (eind jaren tachtig, jaren negentig) was dat wel het geval met Wolfgang Röder, verbonden aan de Freie Universität van Berlijn. De man werd verguisd, hoewel hij het toch dikwijls bij het rechte eind had. Later ging het overigens vaker fout dan goed en was Herr Röder niet echt geloofwaardig meer.
Nu rijst de vraag: “Wat gaat er dan werkelijk gebeuren de komende maanden?” Het antwoord daarop is dat iedereen die van de meteorologie / klimatologie geen karikatuur wil maken daar eigenlijk geen zinnig antwoord op kan geven. Oké: er zijn instellingen, zoals bijvoorbeeld de Amerikaanse weerdienst en het Britse MetOffice die, op wetenschappelijke gronden, pogen om een acceptabele seizoensverwachting te maken. Zij krijgen wat mij betreft het voordeel van de twijfel, maar hun kansberekeningen zijn geen kapstok om boude uitspraken aan op te hangen, zoals dat het in november al 20 graden gaat vriezen etc.etc.
Er zijn legio zaken die een rol spelen bij winterverwachtingen zoals de temperatuur in de stratosfeer (wel of geen ‘sudden warming’), de fase van ENSO (El Niño/La Niña), een positieve of negatieve fase van de NAO (Noord-Atlantische Oscillatie), de sneeuwbedekking in Siberië, zonnevlekken, de (dramatische) toestand van het zee-ijs in het Noordpoolgebied, de temperaturen en stromingen in onder meer de Atlantische Oceaan maar ook bijvoorbeeld de toestand in de relatief kleine Hudson Baai. Dit is slechts een kleine greep uit een uiterst complexe legpuzzel waarin alle stukjes op de juiste plaats moeten vallen. Kortom: het zou zomaar kunnen dat we aan de vooravond staan van een strenge winter, het zou ook kunnen dat het een zachte waaiwinter gaat worden. Dat is wellicht geen bevredigend antwoord maar, denk ik, wel de waarheid.
Jammer dat er geen trendlijn met 2-sigma aanduiding in die grafiek zit. De hoeveelheid stipjes kan verradelijk zijn maar zoals ik die grafiek interpreteer lijkt er nauwelijks een verband te zijn tussen aantallen zonnevlekken en de wintertemperatuur.quote:Op dinsdag 18 oktober 2011 21:09 schreef naamdrager het volgende:
[..]
Verband tussen gemiddelde wintertemperatuur en zonne-activiteit voor Nederland:
[ afbeelding ]
(bron: http://www.weerwoord.be/i(...)12&tid=1484341&exp=1)
Mijn idee, maar toch zijn er genoeg weergekken die precies dat beweren...quote:Op vrijdag 21 oktober 2011 20:34 schreef naamdrager het volgende:
Ik denk niet echt dat het nodig is om statistiek uit te rekenen bij die puntenwolk, om te zien dat er geen significant verband is. En hoe dan ook geen verband dat sterk genoeg is om een verwachting op te kunnen baseren.
De wens is de vader van de gedachte. Je hoopt natuurlijk in elk natuurlijk verschijnsel een verband te zien dat je weersverwachtingen trefzeker maakt.quote:Op vrijdag 21 oktober 2011 21:04 schreef cynicus het volgende:
[..]
Mijn idee, maar toch zijn er genoeg weergekken die precies dat beweren...
quote:'Winter des doods' is niet te voorspellen
DE BILT - Drie maanden Siberische kou, een dik pak sneeuw en verraderlijke ijzel
De winter slaat begin december in West-Europa genadeloos toe, zo voorspellen meerdere weerbureaus in Duitsland, Groot-Brittannië en de VS op basis van seizoensverwachtingen. Maar het KNMI heeft zijn twijfels over dergelijke langetermijnvoorspellingen.
''De voorspellingshorizon voor het weer is 10 dagen'', zegt Cees Molenaars van het KNMI.
Het KNMI volgt ''met belangstelling'' de langetermijnverwachtingen en voorspellingen over hete zomers en koude winters. Er bestaan heel veel weermodellen, maar is er is onvoldoende wetenschappelijke grond om ze echt serieus te nemen, aldus Molenaars. ''In het voorjaar zeiden sommigen dat we een lange hete zomer zouden krijgen. We kennen het resultaat.''
Depressie
West-Europa is qua weer afhankelijk van de Atlantische Oceaan. ''Elke depressie die voor de kust van Canada wordt geboren, zie je aankomen.'' Verder voorspellen blijft een hachelijke zaak. ''Het weer is zeer complex.''
Toch buitelen weerbureaus over elkaar heen met langetermijnverwachtingen. Het Duitse weerbureau Donnerwetter voorspelt een 'horrorwinter' en Britse meteorologen spreken nu al over een 'winter des doods'. De kans dat we dit jaar een witte kerst beleven, zou 40 procent zijn en de temperaturen kunnen in januari 's nachts tot min 25 graden dalen.
Ook Meteo Consult verwacht een strenge winter, gebaseerd op de inzichten van de World Climate Service. Die voorspelde vorig jaar een koude winter en dit jaar een koele en natte zomer. Beide verwachtingen kwamen grotendeels uit, meldt Meteo Consult op zijn website. Ook tv-weerman Piet Paulusma schrijft op zijn website: ''Ik ga uit van een relatief koude winter 2011-2012. Allereerst verwacht ik dat de winter vroeg begint, in november wordt het al koud en krijgen we winterweer.''
De winterse voorspellingen van de World Climate Service zijn onder meer gebaseerd op de temperaturen in de zomer rond de poolcirkel en de te verwachten luchtstromen in de winter. Berekeningen geven aan dat er de komende maanden veel polaire en dus koude lucht naar West-Europa zal stromen. ''Dat zijn slechts 2 factoren die van invloed kunnen zijn'', relativeert Cees Molenaars van het KNMI. ''Het weer is van zo veel factoren afhankelijk.''
Ze zijn d'r klaar voorquote:Limburgse dorp begint eigen sneeuwbrigade
VIJLEN - Het Limburgse heuvellanddorpje Vijlen heeft naar eigen zeggen de eerste vrijwillige sneeuwbrigade van Nederland opgericht. De brigade moet het dorp bij hevige sneeuwval bereikbaar houden voor de buitenwereld.
Dat maakte een van de initiatiefnemers, Viktor Terpstra, woensdag bekend. De afgelopen jaren raakten veel ondernemers ingesneeuwd, vorig jaar mede door het gebrek aan zout. Er is een rooster opgesteld en de sneeuwruimers zijn in ploegen verdeeld, zei Terpstra.
owquote:Op woensdag 2 november 2011 22:08 schreef Fredo55 het volgende:
Met hier bedoelde ik Vijlen.![]()
Ik woon in Zeeland.
In het weekend wel, maar daarna niet meer. GFS laat maandag nog 10 graden zien in een deel van het zuiden, maar daarna wordt het hooguit een graad of 8.quote:Op maandag 7 november 2011 09:21 schreef Felagund het volgende:
Laatste run van GFS laat bij mij nog maximum temperaturen van ruim 10 graden zien voor volgend weekend. Dus het is voorlopig nog even afwachten of die kou er echt komt.
SOEST - November lijkt eindelijk op een licht winterser toer te gaan! Vanaf komend weekeinde maken de temperaturen een duikvlucht.quote:Op maandag 7 november 2011 11:54 schreef Evertjan het volgende:
http://www.telegraaf.nl/b(...)_kouder__.html?p=1,1
Waar haal je die kaartjes vandaan? Ik zoek ze al een tijdjequote:Op donderdag 17 november 2011 13:00 schreef aloa het volgende:
CFS laat December steeds kouder worden voor Europa. Op het gifje is duidelijk een trend naar de koude kant te zien.
[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
http://www.cpc.ncep.noaa.(...)images3/euT2mMon.gifquote:Op vrijdag 18 november 2011 11:41 schreef BazzersKing het volgende:
[..]
Waar haal je die kaartjes vandaan? Ik zoek ze al een tijdje
Dankuquote:Op vrijdag 18 november 2011 11:47 schreef aloa het volgende:
[..]
http://www.cpc.ncep.noaa.(...)images3/euT2mMon.gif
Hier kun je nog meer van dergelijke kaarten vinden.quote:
Nogmaals dankuquote:Op vrijdag 18 november 2011 11:52 schreef aloa het volgende:
[..]
Hier kun je nog meer van dergelijke kaarten vinden.
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfs_fcst/
je bedoelt die jas die je van het Leger des Heils hebt gekregen en waarmee je op die dagen met een bekertje in je hand bij het centraal station staat te bedelen als ik langskom?quote:Op woensdag 28 september 2011 18:26 schreef JaimyLee het volgende:
Ik heb alleen de samenvatting gelezen, en hoop dat die waar is
Sneeuw
Dan kan ik mijn bazenwinterjasweer aan
![]()
![]()
Seizoensweer in Europa is bijna niet te voorspellen.quote:Op vrijdag 18 november 2011 14:01 schreef marcb1974 het volgende:
Gelukkig komt dit van dezelfde mensen die hebben voorspeld dat er een hete droge zomer zou komen
twitter:mpoppel twitterde op maandag 21-11-2011 om 12:15:19Weather Services International Expects Mildest European Winter since 2007-08 reageer retweet
Euh nee hoor.. de zomer kwam van Weeronline, deze winter van Meteoconsult.quote:Op vrijdag 18 november 2011 14:01 schreef marcb1974 het volgende:
Gelukkig komt dit van dezelfde mensen die hebben voorspeld dat er een hete droge zomer zou komen
Pssst Frutsquote:Op maandag 21 november 2011 12:18 schreef Frutsel het volgende:
twitter:mpoppel twitterde op maandag 21-11-2011 om 12:15:19Weather Services International Expects Mildest European Winter since 2007-08 reageer retweet
Uh nee... 2010/2011 was niet kouder dan normaal. Voor de perceptie van de Nederlander was het wel winters door de grote hoeveelheden sneeuw in december.quote:Op maandag 21 november 2011 13:26 schreef cynicus het volgende:
Zou kouder dan normaal nog steeds niet gewoon de warmste winter sinds 2007/08 kunnen zijn? De afgelopen twee winters waren iig kouder dan normaal. Van 2008/09 weet ik het niet meer.
Ok, nu het ik het echt opgezocht.quote:[b]Op maandag 21 november 2011 13:45 schreef [url=http://forum.fok.nl
Uh nee... 2010/2011 was niet kouder dan normaal. Voor de perceptie van de Nederlander was het wel winters door de grote hoeveelheden sneeuw in december.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |