abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  dinsdag 28 juni 2011 @ 22:29:29 #201
304498 Nibb-it
Dirc die maelre
pi_98794999
quote:
0s.gif Op zaterdag 11 juni 2011 11:17 schreef Sethje het volgende:
Hebben jullie nog aanraders/tips van goede WOII docu's / series ?
Waar ligt je interesse? Westfront? Oostfront? Vroege of late oorlog? Lucht- of landoorlog?
  zaterdag 23 juli 2011 @ 22:16:02 #202
304498 Nibb-it
Dirc die maelre
pi_99856090
Maar weer eens een schopje doen.

Onderzoek naar koepelkazematten wegens mogelijke reconstructie
Zoals wellicht bekend hebben de Duitsers na de inval in Nederland de betonnen bases van de gietstalen koepelkazematten rondom de Grebbeberg opgeblazen. Dit met als doel om de koepel uit de betonnen constructie te verwijderen en het staal voor de oorlogsindustrie naar Duitsland af te voeren. Zodoende bleef er van de gietstalen kazematten op de Grebbeberg ogenschijnlijk niets meer over dan wat brokken gewapend beton. Met het oog op een mogelijke reconstructie van een gietstalen koepelkazemat op de Grebbeberg was het noodzakelijk om te onderzoeken welke van de twee meest complete restanten hiervoor in aanmerking zou kunnen komen. Die onderzoeken betroffen de voormalige koepelkazematten G.16 en G.18, welke beide in de frontlijnsector vlakbij en aan de Heimersteinselaan te Rhenen stonden.

Het weekend van 19 en 20 september 2009 stond daarom in het teken van graafwerkzaamheden rondom deze G-kazematten. Zowel de G.16 als de G.18 werden aan een (letterlijk) diepgaand onderzoek onderworpen met als doelstelling inzicht te verkrijgen in de staat waarin de objecten zich bevinden. Aangezien dit type kazemat grotendeels onder de grond verborgen ligt moest er flink gegraven worden, op sommige punten tot ruim 2,5 meter diep.

Een groep van zeven vrijwilligers van het archeologisch advies- en onderzoeksbureau RAAP was bereid gevonden om de deskundige archeologische leiding over deze taak op zich te nemen. Met de hulp van een mini-graver werden grote sleuven om de objecten gegraven, de rest werd uiterst voorzichtig met de hand afgegraven. Gedurende de graafwerkzaamheden werden er metingen verricht en de nodige (technische) tekeningen opgesteld. Ook werden er diverse voorwerpen gevonden, waaronder vierkante blokjes van steen, Duitse en Nederlandse patroonhulzen, een schoen, diverse houtresten en het nodige ijzerwerk.

De kracht van de toenmalige sloopexplosie blijkt een flinke impact te hebben gehad op zowel de G.16 als de G.18. Bij de G.16 is de voorzijde van de betonnen constructie tot op de grondplaat volledig verwoest en rest er niet meer dan een hoop puin. Een gedeelte van de achterzijde van de kazemat is nog intact en geeft een indruk waar de ingang heeft gezeten. De nodige houtresten welke achter deze ingang werden gevonden doen veronderstellen dat de naderingsloopgraaf hier haaks op aansloot. Op de plek waar zich oorspronkelijk de gietstalen koepel bevond werd een grote ijzeren oliedrum teruggevonden. Tevens werd er een restant van een schoen gevonden.

De G.18 heeft in dat opzicht beduidend minder schade opgelopen. De graafwerkzaamheden zijn hier echter beperkt gebleven tot één zijde en een definitief oordeel laat daarom nog even op zich wachten tot een extra graafonderzoek heeft plaatsgehad. Wel is duidelijk geworden dat de betonnen constructie van de G.18 door de explosie iets is verschoven ten opzichte van de grondplaat.

Vooruitlopend op de definitieve bevindingen van het onderzoek kan inmiddels worden geconcludeerd dat de G.18 in een betere toestand verkeerd dan de G.16 en zodoende mogelijk in aanmerking komt voor verdere restauratie. De mogelijkheden hiervoor worden op dit moment nader onderzocht.
bron
  dinsdag 26 juli 2011 @ 20:20:23 #203
53283 Captain_Chaos
Aláááááááárm.....
pi_99973507
Klik maar eens op deze link http://www.go2war2.nl/artikel/1889/1 voor het bijzondere verhaal van de HrMs Abraham Crijnssen; de laatse om te vertrekken en de eerste om terug te keren op de rede van Soerabaja. Thans op een meer dan verdiende plaats nabij het marinemuseum. Ze lag lang in Rotterdam en huisvestte het plaatselijke Zeekadetkorps. Ik heb daar met gepaste trots jarenlang bijgedragen aan het drijvend houden van deze oude dame. De kleinere sucessen en opmerkelijke gebeurtenissen zijn vaak overschaduwd door grote krijgsverrichtingen als die afschuwelijke nacht in de Javazee en de verrichtingen in Rotterdam, De Grebbeberg, het Zuidfront en de Afsluitdijk. Het verhaal van elk van deze schepen is het lezen waard.

HrMs Abraham Crijnssen is een mijnenveger van de Jan van Amstelklasse waarvan er 8 gebouwd zijn. (eigenlijk 9, de Willem van Ewijck werd tijdens een ongeval verwoest waarop de Willem van Ewijck II werd gebouwd) .

ABC en D (Jan van Amstel, Pieter de Bitter, Abraham Crijnssen en Eland Dubois) gingen naar de Oost, EFG en H (Willem van Ewijck, Pieter Florisz, Jan van Gelder en Abraham van der Hulst) bleven in Nederland.

Het lot van de meeste schepen was grimmiger dan dat van de 'Crijnssen'.

Jan van Amstel; Tot zinken gebracht door Japanse torpedobootjager nabij Gili Radja 8 maart 1942.
Pieter de Bitter; Tot zinken gebracht door de bemanning te Soerabaja 6 maart 1942.
Abraham Crijnssen; Naar Australie uitgeweken. Uit dienst 1961.
Eland Dubois; Tot zinken gebracht door de bemanning te Gili Radja 8 maart 1942.
Willem van Ewijck; Gezonken na op eigen mijn te zijn gelopen tijdens een oefening 8 september 1939.
Pieter Florisz; Tot zinken gebracht door de bemanning in het Krabbegat (IJsselmeer) 14 mei 1940. Gelicht door de vijand en als M552 ingezet. Na de oorlog terug in dienst. Uit dienst 1961.
Jan van Gelder; Uitgeweken naar Eengeland. Uit dienst 1962.
Abraham van der Hulst; Tot zinken gebracht door de bemanning in het IJsselmeer 14 mei 1940. Gelicht door de vijand en als M553 ingezet. In Duitse dienst op een mijn gelopen 21 april 1944. Wrak gelicht en vernietigd door de Duitsers.
Willen van Ewijck II; Op de werf in Duitse handen gevallen en afgebouwd. Ingezet door de Duitsers als M551. Na de oorlog (bij vergissing) weer in dienst als Abraham van der Hulst. Uit dienst 1961.

Het verhaal van de Abraham Crijnssen is uniek. Hieronder een mooi plaatje. Elegantie ten top; maar ik ben natuurlijk niet helemaal objectief.

Jawohl Herr Kaloin!
  dinsdag 26 juli 2011 @ 20:32:14 #204
211797 Esses
Splendide mendax
pi_99974128
Staat er ook een voor op het schip een hitlergroet uit te brengen.
Conform aanwijzing SG-Sociale Media: Al mijn publicaties zijn op persoonlijke titel en zijn geen officiële publicaties van mijn werkgever.
[i]Sed quis custodiet ipsos custodes?[/i]
  dinsdag 26 juli 2011 @ 20:37:43 #205
168091 Cobra4
mr. Dkut
pi_99974446
quote:
0s.gif Op dinsdag 26 juli 2011 20:32 schreef Esses het volgende:
Staat er ook een voor op het schip een hitlergroet uit te brengen.
:')
"Any officer who goes into action without his sword is improperly dressed." - "Mad Jack" Churchill DSO MC
  dinsdag 26 juli 2011 @ 21:47:04 #206
211797 Esses
Splendide mendax
pi_99978268
quote:
1s.gif Op dinsdag 26 juli 2011 20:37 schreef Cobra4 het volgende:

[..]

:')
Want to deny?
Conform aanwijzing SG-Sociale Media: Al mijn publicaties zijn op persoonlijke titel en zijn geen officiële publicaties van mijn werkgever.
[i]Sed quis custodiet ipsos custodes?[/i]
  dinsdag 26 juli 2011 @ 21:48:21 #207
168091 Cobra4
mr. Dkut
pi_99978340
quote:
0s.gif Op dinsdag 26 juli 2011 21:47 schreef Esses het volgende:

[..]

Want to deny?
Ja, hij staat gewoon te wijzen naar de parkeerplaats van de stoomboot.
"Any officer who goes into action without his sword is improperly dressed." - "Mad Jack" Churchill DSO MC
  dinsdag 26 juli 2011 @ 21:57:32 #208
304498 Nibb-it
Dirc die maelre
pi_99978848
:')
  dinsdag 26 juli 2011 @ 22:01:26 #209
211797 Esses
Splendide mendax
pi_99979058
quote:
1s.gif Op dinsdag 26 juli 2011 21:48 schreef Cobra4 het volgende:

[..]

Ja, hij staat gewoon te wijzen naar de parkeerplaats van de stoomboot.
Whahaha
Conform aanwijzing SG-Sociale Media: Al mijn publicaties zijn op persoonlijke titel en zijn geen officiële publicaties van mijn werkgever.
[i]Sed quis custodiet ipsos custodes?[/i]
pi_99979440
quote:
0s.gif Op dinsdag 26 juli 2011 20:32 schreef Esses het volgende:
Staat er ook een voor op het schip een hitlergroet uit te brengen.
Misschien was hem nog niet ter ore gekomen dat er oorlog was uitgebroken ;)
pi_99979552
Bedankt voor de link Capatain_Chaos.

Weet jij misschien of daar ook koopvaardij heeft gelegen?
  dinsdag 26 juli 2011 @ 23:14:52 #212
53283 Captain_Chaos
Aláááááááárm.....
pi_99983328
Volgens mij was de Stoomvaart Maatschappij Nederland (de voorloper van Nedlloyd) de reder die lijndiensten onderhiel van Europese havens naar Nederlands Indië. Lokaal (voor zover je in zo een enorm gebied nog van lokaal kunt spreken) voerde de SMN lijndiensten uit die beter bekend zijn als 'de pakketboot'. Voor zover ik weet werd het Marine Etablissement Soerabaja (Oedjoeng) niet als gangbare haven voor de koopvaardij gebruikt, al zou de kruiserkade er misschien wel diep genoeg voor zijn geweest. Soerabaja zelf zal waarschijnlijk wel door de pakketboten aangedaan zijn via het naastgelegen Tandjong Perak. Hoeveel koopvaardij gekelderd of door de vijand gevorderd is zou ik even moeten nakijken hoor.

Moooie plaatjes achter deze link: http://www.maritiemdigita(...)t+Soerabaja+Oedjoeng
Jawohl Herr Kaloin!
pi_100115130
Ik kon het niet beter inscannen, een getuigenverhaal;



  zaterdag 30 juli 2011 @ 02:06:33 #214
304498 Nibb-it
Dirc die maelre
pi_100115542
Bedankt voor de scans Clan, die verhalen mbt collaboratie zijn mij allemaal onbekend. Misschien eens dat boek aanschaffen.
pi_100372294
Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger - Koninginnedag parade 1941

Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger - Propagandafilm 1946 ( Filmpje over de KNIL in WOII )
pi_100394266
hoe plaats je in godsnaam hier een foto?
  zaterdag 6 augustus 2011 @ 16:52:05 #217
304498 Nibb-it
Dirc die maelre
pi_100394282
Ja Imageshack doet altijd moeilijk, Photobucket e.d. doen het wel.
pi_100394605
deze bedoel je?

pi_100394640
pi_100394690
  zaterdag 6 augustus 2011 @ 17:05:38 #221
304498 Nibb-it
Dirc die maelre
pi_100394697
Prachtig BJ. Wees zuinig op je majoor, LSK kom je niet veel meer tegen (al het Nederlands trouwens) ;)
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')