![images?q=tbn:ANd9GcSoEdurvzWkswgv-h9V_7MQgp6p12_ExPejnOP8bwVNfhHcW2IuHw]()
Kreatief met Kurk was een satirisch televisieprogramma van Arjan Ederveen, Tosca Niterink en Pieter Kramer (regie), dat van januari tot en met maart 1993 (les 1 tot en met 13) en van januari tot en met juni 1994 (les 14 tot en met 26) is uitgezonden door de VPRO.
Het duo Ederveen en Niterink had al eerder de programmaserie Theo en Thea gemaakt. Nu begonnen ze met een serie op de late avond, met een aantal vrije onderwerpen met wisselende invalshoeken. Het programmathema was steeds een duo, dat een cursus "Kreatief met Kurk" presenteerde alsof het een Teleac-cursus was. Het was een parodie op het programma 'Kreatief met karton' met Ellen Brusse en Wim Kros. Tussen de cursus door werd het programma onderbroken door sketches, waarin Ederveen en Niterink diverse typetjes uitbeeldden. Deze sketches werden in 1996 deels herhaald in de opvolger van Kreatief met Kurk: Borreltijd.
Bekend gebleven standaardconversaties tussen de cursusleider Peter van de Pood en de presentatrice Ellen zijn:
Ellen: "En wat is het basismateriaal van vandaag?"
Peter: "Het basismateraal van vandaag is kurk."
Ellen: "Waar moet je op letten?"
Peter: "Altijd van je af snijden!"
Het laatste programma ging vergezeld van een heuse overzichtstentoonstelling van de voorwerpen die tijdens de uitzendingen waren gemaakt in het Amsterdamse Stedelijk Museum. Deze tentoonstelling werd geopend met een toespraak door Rudi Fuchs, de toenmalige directeur van het museum. Ook Peter van der Pood hield een toespraak en wierp symbolisch een kurk in een bak met water, ten teken dat de tentoonstelling geopend was.
In 2005 verscheen bij de VPRO een 3-DVD-box met daarop de 13 uitzendingen van 1993. In oktober 2007 verscheen een 2-DVD-box met de 13 uitzendingen van 1994. Op de DVD's ontbreken 'door juridische omstandigheden' de Poppenstory-items.
![images?q=tbn:ANd9GcS_l2KdAa_TwW6765slkjewd0Zx6X6i5K6qTTUASZcAyLHOlVT4vQ]()
Wat een prachtprogramma!
Helaas heb ik het nooit meegemaakt, toen was ik nog niet geboren, maar herhalingen heb ik met vreugd bekeken!
Wat vonden jullie hiervan?
Pareltje of Bagger?