Was toch juist vorig jaar in het Paard?quote:Op maandag 31 januari 2011 20:10 schreef WeirdWestMan het volgende:
Die Llaunch party was toch in 2009 en niet vorig jaar?
Of was er vorig jaar ook 1?
08.11.2011 Oya Festival / Oslo, Norwayquote:Op maandag 31 januari 2011 21:34 schreef friekin_ het volgende:
05-21 Upper Darby, PA - Tower Theatre
05-25 Berlin, Germany - Astra
05-26 Munich, Germany - Dachau Summer of Music
05-28 Barcelona, Spain - Primavera Sound
05-30 Paris, France - Bataclan
05-31 London, England - Hammersmith Apollo
In mei ja.
Inderdaad, vorig jaar in het paard.quote:Op maandag 31 januari 2011 21:38 schreef itchycoo het volgende:
[..]
Was toch juist vorig jaar in het Paard?
Ze zijn er opeensquote:Op dinsdag 1 februari 2011 10:16 schreef indiaantje89 het volgende:
Hoe is dat andere jaren gegaan? Wordt er van te voren aangekondigd wanneer de namen bekend worden? Of zijn ze er oppeens?
"Alle info"... Hmmm....quote:Op dinsdag 1 februari 2011 10:46 schreef indiaantje89 het volgende:
Februari is zeker,
Staat op lowlands.nl:
Nieuwe site met alle info in februari 2011 online!
Wel FOK!ker zit er achter Lowlove? Of is het er geen?quote:Op dinsdag 1 februari 2011 21:26 schreef vaasinbloem het volgende:
Interview met van Eerdenburg:
http://www.lowlove.nl/nie(...)an-eerdenburg-deel-1
quote:Op dinsdag 1 februari 2011 22:14 schreef gewoonfaye het volgende:
Zou iemand het interview willen kopiëren. Mobiel sluit telkens internet af als ik wil kijken
Bron: http://www.lowlove.nl/nie(...)an-eerdenburg-deel-1quote:De recordsnelheid waarmee Lowlands 2011 uitverkocht, was een mooie aanleiding om met directeur Eric van Eerdenburg te praten. Hij ging uitgebreid in op verleden, heden en toekomst van Lowlands. Maar het interview in drie delen (morgen en donderdag de andere twee) begint uiteraard met het meest heikele onderwerp: kaartverkoop.
Het plan was oorspronkelijk: geen Llaunch om de start van de voorverkoop te vieren. Geen persbericht. Gewoon in stilte beginnen met kaartjes verkopen, ergens in februari. "Een soort fluistercampagne, dat zou het beste zijn."
Weer klinkt de kenmerkende bulderlach van de directeur door het kantoor aan de rand van Utrecht, waar de festivalorganisatie vaak vergadert. Het plan was inderdaad een beetje naïef. De editie-2010 verkocht uit in acht dagen. Voor het jaargang 2011 dacht hij iets meer tijd nodig te hebben vanwege de vervroegde start van de voorverkoop. Maar feitelijk kon na ruim twee uur al het bordje uitverkocht boven de kassa. Op een vrijdag in november 2010 al, om de btw-verhoging op concertkaartjes te ontwijken.
Van Eerdenburg kreeg per sms updates over de gang van zaken. Na een uurtje stond de teller op 8.000 verkochte tickets. Daarna ging het snel: in de negentig minuten daarna via 18.000 naar 31.000 naar 40.000 en verder. En het had nog sneller gekund. "Van Ticketmaster krijg ik de statistieken. De eerste twee seconden zitten veertigduizend man op F5 te drukken. Stel dat die allemaal twee kaartjes willen, en je kunt dat technisch voor elkaar krijgen, dan ben je in anderhalve seconde uitverkocht."
Vandaar dat Van Eerdenburg en consorten op zoek zijn naar oplossingen. Al beseft hij dat nooit iedereen tevreden zal zijn. Want: "Het echte probleem is schaarste. Als je na twee seconden hoort dat er geen kaartjes meer zijn, ben je net zo gefrustreerd als nu."
Er is echter geen systeem op de wereld dat zo veel ticketverkopen in een korte tijd aan kan. De directeur vestigt voorlopig zijn hoop op Virtual Queue, dat nog volop in ontwikkeling is. Dat systeem moet er voor zorgen dat iedereen die kaarten aan wil vragen, automatisch een mailtje krijgt. Ze krijgen dan een nummer in een virtuele wachtrij, en kunnen in de daaropvolgende twee dagen tickets scoren. Doen ze dat niet, dan vervalt hun kooprecht. In theorie zou het festival dan inderdaad in seconden uitverkocht kunnen zijn en wordt het een loterij wie wel of niet kaartjes heeft. Maar in alternatieven ziet Van Eerdenburg weinig. In de rij staan voor het postkantoor? "Dan gaan die tien minuten later open dan beloofd, want de medewerkers staan kaarten uit te draaien voor de zwarthandel."
Heb je bewijs voor die beschuldiging?
"Ja. We konden de postkantoren aanwijzen waar onevenredig veel kaarten verkocht werden. Daarom zijn we met fysieke verkoop gestopt, we willen de controle over de kaartprijzen terug. De prijsopdrijving stoort me enorm."
Heb je ooit aangifte gedaan?
"Mojo heeft veel rechtszaken gevoerd, allemaal verloren. Sinds je moet aanvinken dat je kaartjes niet structureel doorverkoopt, gaat het stukken beter. Al moeten we alsnog bewijzen dat jij structureel doorverkoopt."
Hoe bewijs je dat?
"We hebben enorme lijsten van mensen die structureel veel kaarten kopen. Als je naar Lowlands, Marco Borsato én Take That gaat, zeggen we: jij bent een zwarthandelaar. We kopen dan zelf tickets bij de zwarthandel om dat te bewijzen, scannen de barcode en maken de kaartjes van die persoon ongeldig. We hebben wel eens van iemand 500 kaarten a 60 euro ongeldig verklaard, dat is 30.000 euro. Dan zeggen we tegen zon handelaar: bindt maar een rechtszaak tegen ons aan. Doen ze niet." Even weerklinkt weer de bulderlach.
Glastonbury heeft een heel ander systeem. Daar moeten liefhebbers zich vooraf registreren, met pasfoto en personalia. Alleen zij kunnen tickets aanvragen, al is dat festival ook dan nog binnen uren helemaal uitverkocht. Van Eerdenburg ziet dat niet zitten. "Het is een enorm logistiek probleem. Bovendien staat het hele dorp bomvol, zo lang duurt de toegangscontrole."
Wat wél hoog op zijn verlanglijstje staat, is een doorverkoopsysteem voor tweedehands kaartjes. Dat beloofde het festival vorig jaar al, maar bleek technisch gecompliceerd. En de samenwerking met Seatwave, dat wel over geschikte technologie beschikt, liep stuk. "Met een extern doorverkoopbureau valt geen afspraken te maken. De zwarthandel had al weer snel veel grip daarop. Je krijgt alleen controle als je het helemaal zelf doet."
Dan ben je dus aangewezen op Ticketmaster.
"Kijk, ik wil het goed doen of niet doen. Lowlands kan niet in zijn eentje een doorverkoopsite runnen, dus zou Mojo als geheel zon systeem moeten invoeren. Ik hoop dat we daar nu met Ticketmaster de goede faciliterende partij voor hebben."
Heb je er vrede mee dat Ticketmaster aan zon Lowlandsvoorverkoop een half miljoen verdient terwijl allerlei dingen mis gaan?
Na enkele seconden bedenktijd: "Ik heb er geen probleem mee, nee. Het is gewoon een service die wij inkopen en waar een prijs aan hangt. Kijk, ze hoeven niet voor niets te werken, het hoeft geen charitatieve instelling te zijn, wat sommigen lijken te willen suggereren. Het is uiteindelijk een kwestie van onderhandelen dat de servicekosten niet tien procent van de kaartprijs zijn, maar tien euro. Als iemand het goedkoper en net zo goed of beter kan, moet hij vooral langs komen."
"Ik kan mij de frustratie van mensen die uit de virtuele wachtrij worden gegooid goed voorstellen. Het eerste uur was het systeem overbelast door de enorme hoeveelheid mensen die een kaartje probeerden te kopen. Maar uiteindelijk zijn er wel 55.000 kaarten verkocht in iets meer dan twee uur verkocht. En er wordt gewerkt aan een verbetering van het systeem. Virtual Queue en een doorverkoopsite met een maximum prijsverhoging, ondersteund door wetgeving, staan hoog op mijn verlanglijstje."
Foto: www.martijndevries.nl. Morgen het tweede deel van ons interview met Eric van Eerdenburg.
quote:In twee uur uitverkopen is een droom voor elke festivaldirecteur. Toch zag Van Eerdenburg ook de mindere kanten van zijn vak, toen vlak na zijn aantreden in 2002 Lowlands niet uitverkocht. In het tweede deel van een drieluik (hier deel 1, morgen het laatste deel) gaat het over de jaren nul, of om in Lowlands-termen te blijven: zer00s heroes.
In zijn kantoor hangen allemaal sfeerfotos uit Biddinghuizen. Lachende bezoekers, bezwete artiesten, en in 2001 een rij van veel te gespierde securitymensen voor het buitenpodium. Het was het jaar na het drama in Roskilde, waar enkele festivalbezoekers overleden in het gedrang tijdens het optreden van Pearl Jam.
Dat was dus in 2001 reden voor de Lowlands-organisatie om crowdsurfen te verbieden. "De sfeer was toen best grimmig, het was even oorlog met een deel van het publiek. Vandaar dat we uit Engeland securitymensen haalden. We hadden altijd heel veel gewonden. Lenzen in de ogen, gebroken neuzen. Sinds ik een bril draag is het verboden, ha."
Inderdaad, weer een bulderlach. Hij was destijds directeur in opleiding, in 2002 nam Van Eerdenburg de leiding helemaal in handen. Het werd de drukste editie, met 60.000 mensen, maar ook de ommekeer. "Er waren te veel mensen binnen en we hadden al een paar jaar niet meer de juiste acts, in de Alpha, maar ook op de kleinere podia."
De analyse was helder: de concurrentie met Leeds en Reading in hetzelfde weekend was te heftig. "Die hebben duurdere kaartjes. Die hebben alleen podia, vreetschuren en biertaps. Zij hebben tachtigduizend man binnen. Het is gewoon de macht van het geld. Ze kochten alles voor onze neus weg." De remedie was om (samen met Pukkelpop in België) een week te vervroegen. De concurrentie is dan wat minder heftig. "Dan hebben wij het meeste geld stuk te slaan, das ook wel een voordeel. Met die verschuiving van datum is het ook goed gekomen met het programma, terwijl het concept onveranderd is. We hadden onze scherpte in het programma terug."
De slechte editie van 2002 zorgde aanvankelijk nog wel voor een behoorlijke dip in belangstelling. 2003 was bij lange na niet uitverkocht, 2004 net niet. Wat naast de wijziging in datum hielp, was dat de samenwerking met 3FM inniger werd. Zendercoördinator Paul van der Lugt vond Lowlands alternatieve herrie. Diens opvolger in 2003, Florent Luyckx, zag wel wat in een koersverlegging, met wat minder mainstream muziek. "Ze doen het nu veel beter met wat moeilijker muziek. Zij maken hits in Nederland, ook op alternatief gebied. Zij draaien Arcade Fire, Snow Patrol, Mumford & Sons naar grotere hoogten. We houden ze goed op de hoogte welke bands er gaan komen en hebben ook wel gesprekken over wat ze allemaal draaien, al maken ze uiteraard uiteindelijk hun eigen keuzes in wat ze oppikken voor airplay."
Toch lijkt de samenwerking met 3FM steeds verder te gaan. Op de laatste editie stond MakeBelieve, een commercieel poppunkbandje dat vooral door die zender naar voren lijkt te worden geschoven. Alsof 3FM die spot op het podium voor ze koopt. Doet Lowlands dat om nieuwe doelgroepen aan te boren?
"Ik geloof niet dat ik extra doelgroepen moet aanboren. Waar ik wel in geloof is dat de niche die we zijn met alternatieve muziek, zo breed mogelijk moet bedienen. Anouk en MakeBelieve zijn de uiterste rand van de toegankelijkheid en helemaal aan de andere kant staat een band als And So I Watch You From Afar. En laten we wel wezen: Anouk speelt de Alpha stampvol. Dat is allemaal onderdeel van het concept: de hoofdtent kan hooguit de helft van al het publiek aan, dus de andere helft moet ergens anders terecht kunnen."
Zijn er bands die je daarom niet boekt?
"Absoluut. Muse heeft hier een aantal keer gespeeld, maar kan niet meer. Red Hot Chili Peppers kan niet meer. Ze zijn te groot geworden voor Lowlands. Coldplay kan niet meer - niet dat je het zou willen. Snow Patrol kan volgend jaar waarschijnlijk niet meer. The Killers? Kan wel, maar die vragen zulke idiote bedragen dat het het voor Lowlands niet meer waard is."
Al maakt het op dit moment nauwelijks uit wat het programma is, het festival verkoopt toch wel uit. Van Eerdenburg maakt er een kanttekening bij: "Al kunnen we echt niet op onze lauweren gaan rusten. Twee jaar een kutprogramma en Lowlands is leeg." Maar uiteraard rept hij van een enorm compliment, een blijk van vertrouwen, een bewijs van succes. Toch blijft de schaduwkant van de snelle voorverkoop hangen. "Je leest alle frustraties die naar boven komen. Vriendengroepen die uit elkaar zijn getrokken, omdat slechts de helft kaartjes heeft. Dat stemt me niet vrolijk. Ook is er de angst dat een soort hyperigheid ontstaat rond het woord Lowlands, waardoor mensen die je wil houden afgeschrikt worden, en mensen die je het liefst ziet gaan juist wél komen."
Wie zie je liever niet komen?
"Mensen die alleen komen om wat rond te stuiteren, die hebben gelezen dat het best leuk is. Het Lowlands-gevoel is wat mij betreft namelijk toch dat je een behoorlijke interesse hebt in de inhoud. En dat je komt om gelijkgestemde zielen te ontmoeten. Je wilt toch een verzamelplek voor een jongerencultuur zijn."
Vorig jaar had je die angst ook.
"Klopt, maar er bleek gelukkig volop interesse voor de inhoud. De tenten zaten vol, ondanks het goede weer. En laten we wel zijn: Glastonbury en T in the Park verkopen ook snel uit, maar zijn nog steeds leuke festivals met een leuk publiek. Ik heb er uiteindelijk ook wel vertrouwen in. Maar wat me stoort is dat veel mensen gefrustreerd zijn en de zwarthandel floreert."
Wat ben jij een baas!quote:Op woensdag 2 februari 2011 11:18 schreef eucalyptus het volgende:
Oh huppa, ik ben ook aanwezig!
1e keer trouwens..
Begrijp je reactie welquote:Op woensdag 2 februari 2011 11:21 schreef friekin_ het volgende:
[..]
godzijdank. Die hoef ik daar ook echt niet te hebben.
Zijn anders toch echt wel helden hoorquote:Op woensdag 2 februari 2011 11:21 schreef friekin_ het volgende:
[..]
godzijdank. Die hoef ik daar ook echt niet te hebben.
Al op LL geweest. En idd te groot. Doe maar gewoon Arcade Fire oidquote:Op woensdag 2 februari 2011 14:01 schreef indiaantje89 het volgende:
[..]
Zijn anders toch echt wel helden hoor
Het is geen LL band meer.. Het is een arena act geworden. Dat is mijn argument. Sowieso, voor het bedrag dat Muse komt, kun je op zijn minst 8 andere acts nemen.quote:Op woensdag 2 februari 2011 14:09 schreef indiaantje89 het volgende:
Heb ze nooit gezien op Lowlands nee, maar heb ze wel op 7 verschillende locaties zien optreden en 7x geweldig. Dus dan moet Lowlands ook wel kunnen. Alleen de drukte inderdaad, maar dat ligt niet aan de band.
Ik heb ook dat Takkie shirt! Met achterop zelf een Lowlands logo erop gepimpt, yes!quote:Op woensdag 2 februari 2011 11:33 schreef GotC het volgende:
Ben gelijk weer in Lowlands sfeer![]()
Vandaag m'n 'Takkie is my best friend' shirt aan, met gepimpte Lowlands All Stars
[ afbeelding ]
quote:Op woensdag 2 februari 2011 14:36 schreef Dupje het volgende:
[..]
Ik heb ook dat Takkie shirt! Met achterop zelf een Lowlands logo erop gepimpt, yes!
die komen toch sowieso al op Pinkpop?quote:Op woensdag 2 februari 2011 15:58 schreef Gitaarmat het volgende:
Zullen Foo Fighters ook te groot zijn? Ze zijn veel op 3FM te horen ook live en dan op LL '05 ofzo.
Bekijk het maar zo: als ik met mijn dronken hoofd in een plas kots val, lig jij lekker thuis in je fijne bedje.quote:Op woensdag 2 februari 2011 16:19 schreef Prenzlauer het volgende:
geen lowlands voor mij dit jaar
ik troost mij met de gedachte dat Lowlands nu toch niet meer leuk is. Ik bedoel wat is er nou leuk aan 3 dagen niet slapen, alleen maar bier tot je beschikking hebben en de hele dag door modder en herrie te moeten banjeren...
Die eerste lowlands quote kon ik nog begrijpen, maar dit gaat me te ver qua lowlands gevoelquote:Op woensdag 2 februari 2011 16:27 schreef gewoonfaye het volgende:
[..]
Bekijk het maar zo: als ik met mijn dronken hoofd in een plas kots val, lig jij lekker thuis in je fijne bedje.
Dit is ook geen lowlandsgevoel, dit id Faye en lompe acties. Bij appelpop ging ik in pis zitten en met pinkpop vond ik verse modder wel lekker liggen...quote:Op woensdag 2 februari 2011 21:19 schreef t0mmyb0y199 het volgende:
[..]
Die eerste lowlands quote kon ik nog begrijpen, maar dit gaat me te ver qua lowlands gevoel
Dan noem je ook wel twee lompe festivals zegquote:Op woensdag 2 februari 2011 21:34 schreef gewoonfaye het volgende:
[..]
Dit is ook geen lowlandsgevoel, dit id Faye en lompe acties. Bij appelpop ging ik in pis zitten en met pinkpop vond ik verse modder wel lekker liggen...
Awesome! Ik zeg gewoon doen Ericquote:Wat is je verlanglijstje voor 2011?
(Denkt even na) "Arcade Fire zou ik erg graag willen hebben. Interpol, Arctic Monkeys komen met nieuw werk. En het is altijd leuk als Radiohead een keer komt. Zijn eigenlijk te groot, maar ik zou het wel aandurven. Ja, dat zijn dingen die we wel op de kop zouden willen tikken dit jaar."
http://www.lowlove.nl/nie(...)rdenburg-arcade-fire
Als die allemaal komen is de line-up voor mij al 100% geslaagd!quote:Op donderdag 3 februari 2011 10:56 schreef Haunter het volgende:
[..]
Awesome! Ik zeg gewoon doen Eric
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |