abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  maandag 10 mei 2010 @ 12:24:49 #201
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_81247970
Ik doe de pauw wel
Het kan even een half uurtje duren, maar hij komt er
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  maandag 10 mei 2010 @ 12:58:53 #202
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_81249165
De pauw volgen:

Oorsprong

De oorsprong van dit spreekwoord komt letterlijk uit de biologie. Pauwen zijn net als zwanen redelijk monogame vogels. Ze leven samen met een vaste partner in hun habitat. Soms verschijnt er een andere hen aan de rand van de habitat en heeft de haan nog weleens de neiging om vreemd te gaan. Hij zet dan zijn veren op waarop de vreemde hen als een blok voor hem valt. Ze volgt de haan (peacock) dan zijn habitat in, waarna paring volgt. Na de paring jaagt hij de vreemde hen weer zijn gebied uit.

Betekenis:

Het betekent eigenlijk letterlijk vreemdgaan, fo een ont night stand hebben.

Voorbeeld

Toen haar man voor langere tijd op zakenreis was, kon zij de verleiding van haar collega niet weerstaan en volgde de pauw.

Nieuw spreekwoord:

Tegen de verkeerde muur aanschuren

[ Bericht 0% gewijzigd door Symphonic op 12-05-2010 21:16:39 ]
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  dinsdag 11 mei 2010 @ 21:53:02 #203
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_81316336
Niemand die gaat schuren?
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  woensdag 12 mei 2010 @ 21:17:23 #204
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_81358486
Oke, ander spreekwoord dan maar:

Vla in de boekenkast hebben
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  Moderator zaterdag 15 mei 2010 @ 21:10:59 #205
42184 crew  DaMart
pi_81468997
Vla in de boekenkast hebben

Oorsprong
Dit spreekwoord dankt zijn oorsprong aan een ongelukkige indeling van de eetkamer annex bibliotheek bij de familie de Boer uit Wolvega. Het was het begin van de twintigste eeuw, toen Trudy en Jan, de ouders in het gezin, weer eens een hoogoplopende ruzie kregen.

Als hij uit zijn werk kwam, dan ging hij zitten, gaf de kinderen een aai over hun bol en ging in zijn luie stoel bij het raam zitten lezen. Uiteraard stak hij daarbij zijn pijp op. Na een uur diende zij het eten op, zaten ze met zijn vieren aan tafel en daarna trok hij zich weer terug met pijp en boek ik zijn luie stoel.

Op een avond in februari was Trudy het zat. Toen hij binnenkwam vroeg ze of hij de tafel wilde dekken, en hij gaf die taak door aan hun jongste kind, zodat hij kon lezen. Zijn vrouw was daar niet blij mee, en onder het eten zei ze daar wat van. Zijn reactie was dat hij de hele dag hard had gewerkt in de fabriek en dat hij best even rust mocht hebben. Trudy werd furieus en verweet hem dat hij haar werk in het huishouden niet waardeerde. Ze waren bij het toetje aanbeland, en uit frustratie pakte Trudy haar bord met vla en smeet het weg. Het bord spatte uiteen tegen een plank van de boekenkast, en de kast en de boeken zaten onder de vla. Vervolgens zei ze tegen haar man:'Kijk nou wat je doet! Er zit vla in onze boekenkast, en dat is jouw schuld!'

Betekenis
Wanneer je vla in de boekenkast hebt, dan doe of zeg je iets in een ruzie, waar je iemand anders de schuld van geeft.

Voorbeeld
Nadat Frans uit frustratie over de parkeerbon een deuk in zijn eigen autodeur had getrapt, zei hij tegen zijn dochter dat het haar schuld was, omdat hij haar van balletles moest halen. 'Let maar niet op papa,' sprak haar moeder toen sussend, 'hij heeft gewoon vla in de boekenkast.'

Volgend spreekwoord:
We gooien die van Symphonic in de herhaling: Tegen de verkeerde muur aanschuren
  maandag 17 mei 2010 @ 13:29:56 #206
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_81531917
Ik ga met de muur aan de gang.
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  maandag 17 mei 2010 @ 14:56:14 #207
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_81535202
Tegen de verkeerde muur aanschuren

Oorsprong
Tegen de verkeerde muur aanschuren heeft zoals je zou verwachten, niets met jeuk te maken.
Het is een gezegde dat uit de agrarische sector komt. Vroeger werde erven volgebouwd met allerhande bouwsels. Schuren, stallen, kippenhokken en aanleunwoninkjes voor de gepensioneerde ouders.
Nou was daar vroger niet veel toezicht op, maar toen het vergunningstelsel werd ingevoerd, gingen de boeren daar nogal creatief mee om. Ze vroegen een vergunning aan voor een nieuwe loods of stal, en die werden dan doorgaans zo geplaatst, dat ze achter die schuur of loods naar hartelust konden bouwen wat ze wilden omdat het aan het zicht onttrokken was.

Het viel de ambtenaren in het gemeentehuis op dat de schuren en stallen zoals gebruikelijk niet meer aan de woonhuizen werden vastgebouwd, maar vaak onlogisch pepositioneerd waren op het erf. Toen ze een keer een grootscheepse controle gingen uitvoeren, bleken er inderdaad vaak illegale woninkjes aan de achterkant van de schuur vastgebouwd. Op het rapport werd dan steevast vermeld: tegen de verkeerde muur aangeschuurd. Oftewel: niet aan het woonhuis vast maar aan illegale bebouwing.

Betekenis:

Legale zaken opzetten om illegale zaken te verbloemen

Voorbeeld

De verhuurde van de loods wist niet dat de huurder achter zijn bandenopslag een valsemunterij runde. De hurude had tegen de verkeerde muur aangeschuurd

Nieuw spreekwoord:

Lepels om de roosters buigen
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  maandag 17 mei 2010 @ 15:32:24 #208
268107 eigenaar
Alle honden haten je!
pi_81536538
Oorsprong
Dit spreekwoord vindt zijn oorsprong in Limburg. Om precies te zijn in één van de Oranje-Nassau kolenmijnen. In de mijnen werd altijd bijzonder hard gewerkt, soms moest er zelfs zo hard gewerkt worden dat er voor de mijnwerkers in één volledige dienst niet eens de tijd was voor een pauze waarin normaal gesproken een stevige en broodnodige maaltijd genuttigd. Het verhaal gaat dat in één van deze mijnen een toezichthouder werkzaam was die, wanneer hij het personeel de hoogte moest brengen van het feit dat er in het strakke schema nou eenmaal geen tijd zou zijn voor een pauze, bij wijze van een grapje om de zaak wat luchtig te houden eens zei: 'Ja mannen, we zullen vandaag onze lepels om het rooster moeten buigen.'. Hiermee bedoelde hij te zeggen dat er tijdens het werken maar wat gegeten moest worden zonder dat hiervoor speciaal tijd vrij gemaakt zou worden.

Betekenis
Even iets snel tussendoor doen bij gebrek aan tijd.

Voorbeeld
Toen ik mij vanmorgen had verslapen haaste ik mij zo snel ik kon richting mijn werk. Om tijd te
besparen besloot ik lepels om het rooster te buigen en mijn ontbijt in de trein te nuttigen.


Nieuw spreekwoord:
Als kiezels voor een landloper
MC Kom je kuil uit & Door de pap
  dinsdag 18 mei 2010 @ 09:09:55 #209
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_81567753
Als hij vanmiddag nog open staat ga ik hem doen.
Heb helaas nu geen tijd.
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  dinsdag 18 mei 2010 @ 09:19:07 #210
265048 banapples
Appelig banaantje
pi_81567948
Ik heb op zich ook wel een idee voor de kiezels maar ook nog geen tijd. Ik geef wel aan als ik hem ga uitwerken als Symphonic nog niet begonnen is.
Sometimes you see knopjes
  woensdag 19 mei 2010 @ 10:02:47 #211
265048 banapples
Appelig banaantje
pi_81613114
Edit: Het is Landloper en niet Zandloper
SPOILER
Om spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Symphonic mag dan de Landloper doen

[ Bericht 4% gewijzigd door banapples op 19-05-2010 10:23:20 ]
Sometimes you see knopjes
pi_81613671
ehm, het was toch landloper en niet zandloper?
  woensdag 19 mei 2010 @ 10:20:23 #213
265048 banapples
Appelig banaantje
pi_81613761
quote:
Op woensdag 19 mei 2010 10:18 schreef Dichtpiet. het volgende:
ehm, het was toch landloper en niet zandloper?
Ik moet ook eerst goed lezen

En nu?
Sometimes you see knopjes
pi_81613984
zeg gewoon dat het later verbasterd werd naar landloper
  woensdag 19 mei 2010 @ 10:27:33 #215
85235 Tha_Erik
Erik Jezus Klaas.
pi_81614038
Ik dacht tot nu toe ook dat er zandloper stond !
Al die willen te kaap'ren varen, moeten mannen met baarden zijn.
Hoogachtend,
Erik.
  woensdag 19 mei 2010 @ 10:41:43 #216
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_81614539
Kwartiertje, dan doe ik de landloper wel, hoewel ik die zandloper ook heel er goed gevond vind...
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  woensdag 19 mei 2010 @ 11:13:54 #217
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_81615827
Als kiezels voor een landloper


Oorsprong:

Eigenlijk is dit een heel triest verhaal. Omstreeks 1750 zag een landloper de koets van Baron van Laayenligten tot Neppering in volle vaart voorbij komen. Door een enorm gat in de weg raakte de koets uit koers, en belandde op zijn kant in de naastgelegen rivier. De landloper bedacht zich geen moment, goiide zijn schamele bezittingen aan d ekant en sprong in de ijskoude rivier om de Baron en zijn gevolg te redden van een wisse verdrinkingsdood.

Toen iedereen op de kant was, en de landloper druipend en bibberend stond te wachten op wat komen ging, haalde de Baron een klein fluwelen zakje tevoorschijn. Hij liet de landloper een klein diamntje zien en sprak: "mijn danckbaarheid is soo groot, dat ik u mijn kostbaarschte juwelen schenk, maar kijk pas wat uwen nieuwe schat is als wij niet meer in zicht zijn"

Het gevolg stapte in de volgkoets en verdween al snel uit zicht. De landloper droomde inmiddels van zjin nieuw verworven rijkdom en zag zichzelf al warm in een mooi huis wonen en een rustig en comfortabel leven leiden. Maar zoals hem opgedragen was wist hij zijn nieuwsgierigheid te bedwingen en wachtte nog steeds bibberend en druipend op een boomstam langs de weg. Toen hij na een half uur het zakje openmaakte, zag hij zijn buit... een paar glimmende stukjes glas en een handjevol kiezelstenen.

De arme drommel was bedrogen. Verbitterd en berooid trok de landloper verder naar de volgende hoeve in de hoop iets eetbaars te krijgen. Hij liep een fikse longontsteking op die hij maar ternauwernood overleefde.

Betekenis:

Het betekent eigenlijk zoiets als stank voor dank of ondank is 's werelds loon.

Voorbeeld:

Hans bracht de op straat gevonden beurs met een flink bedrag erin terug naar de rechtmatige eigenaar.
Als dank kreeg hij een chocolade reep, maar dat was als kiezels voor de landloper.

Nieuw spreekwoord:

Met Paarse inkt schrijven (c) banapples
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  woensdag 19 mei 2010 @ 11:21:19 #218
265048 banapples
Appelig banaantje
pi_81616212
quote:
Op woensdag 19 mei 2010 11:13 schreef Symphonic het volgende:
Als kiezels voor een landloper


Oorsprong:

.....
De arme drommel was bedrogen. Verbitterd en berooid trok de landloper verder naar de volgende hoeve in de hoop iets eetbaars te krijgen. Hij liep een fikse longontsteking op die hij maar ternauwernood overleefde.

Betekenis:

Het betekent eigenlijk zoiets als stank voor dank of ondank is 's werelds loon.

Voorbeeld:

Hans bracht de op straat gevonden beurs met een flink bedrag erin terug naar de rechtmatige eigenaar.
Als dank kreeg hij een chocolade reep, maar dat was als kiezels voor de landloper.

Nieuw spreekwoord:

Met Paarse inkt schrijven (c) banapples
Arme landloper
Stomme Baron van Laayenligten tot Neppering
Sometimes you see knopjes
  zaterdag 22 mei 2010 @ 11:07:28 #219
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_81754880
schop...
Kom op mensen, paarse inkt..
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  zaterdag 22 mei 2010 @ 11:28:18 #220
16570 Thijz
Ignorance Is Bliss
pi_81755479
quote:
Op zaterdag 22 mei 2010 11:07 schreef Symphonic het volgende:
schop...
Kom op mensen, paarse inkt..
Oeh, ff een verhaaltje in elkaar kloppen
Na einai kalitero anthropo apo ton patera tou.
Op vrijdag 18 juni 2010 23:17 schreef Catwoman1986 het volgende:
Held :D
  zaterdag 22 mei 2010 @ 11:42:24 #221
16570 Thijz
Ignorance Is Bliss
pi_81755861
Met paarse inkt schrijven

Oorsprong
Deze uitdrukking komt van oorsprong uit het land van de rijsttafels. Samen met de specerijen is deze uitdrukking met de boot naar Nederland gekomen. Ambachtslui en kunstenaars maakten, normaal gesproken, gebruik van Oost-Indische inkt. Deze inkt, op roetbasis, is goed bestand tegen water en verkleurt niet in zonlicht. Echter, ten tijden van crisis en oorlogen kon het voorkomen dat bepaalde bestandsdelen niet of niet goed voorhanden waren. Daarom week men uit naar het gebruik van andere materialen en kleurstoffen. Vaak kwam men bij de kleur paars uit omdat deze kleur vlakbij het diepe, donkere zwart van de Oost-Indische inkt lag. Echter, de paarse inkt is niet zo waterresistent en verkleurt snel in zonlicht.

Betekenis
Het valt het best te omschrijven als 'roeien met de riemen die je hebt'.

Voorbeeld
Ondanks dat de bedrijfshal half was afgefikt en de helft van de voorraad in vlammen was opgegegaan, moest de order toch klaargemaakt worden. De medewerkers moesten dus echt met paarse inkt schrijven.


Nieuw spreekwoord
Een schaap door het veen zien vliegen
Na einai kalitero anthropo apo ton patera tou.
Op vrijdag 18 juni 2010 23:17 schreef Catwoman1986 het volgende:
Held :D
  dinsdag 1 juni 2010 @ 11:01:08 #222
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_82181153
Is er nou niemand die die schapen even door het veen heen jenst?
Zo niet doe ik hem morgen.
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
pi_82189312
Wat een leuk topic! Ik doe het schaap.
pi_82189948
Een schaap door het veen zien vliegen


Oorsprong

Dit spreekwoord is enkele eeuwen geleden ontstaan, in de tijd dat men in Noord-West Nederland op grote schaal leefde van de veengrond. Men haalde het veen onder de waterspiegel weg, om er vervolgens turf van te maken. Vele dorpen leefden van deze bezigheid, maar het was een hard bestaan. Mensen werden slechts karig betaald en werden door het harde werken niet oud. Dit gold ook voor de, in die streken beruchte, familie Bakker uit het Veendorp. Zij stonden erom bekend hun magere inkomsten aan te vullen met winstgevende criminele activiteiten. Niemand werd ontzien: zowel hun naaste buren als zelfs hun familie werd door hen beroofd, voorgelogen en bedreigd.

Op een dag was de omgeving de familie Bakker echter zat. De dorpsraad van Veendorp belegde een spoedvergadering: het kon zo niet langer. Er werd besloten vader en zoon Bakker de volgende avond, na één van hun vaste strooptochten, op te wachten. Zo gezegd, zo gedaan. De volgende avond stond het hele mannelijke deel van Veendorp (en zelfs enkele vrouwen) met zwaar geschut, waaronder hooivorken en veenmessen, klaar om de Bakkertjes eens een lesje te leren. De Bakkers hadden niets in de gaten. Zij kwamen in de duisterte van de nacht terug met hun zakken gevuld met de laatste centen van de arme buurt - blij dat zij hun geldvoorraad weer wat hadden aangevuld. Op dat moment werden zij overvallen door de meute woedende boeren. Vader Bakker wist te ontkomen, maar zoon Bakker kreeg de volle lading. Hij werd op meerdere hooivorken gespietst en het veen ingegooid. Op dat moment kwam net een nietsvermoedende burger uit een naburige stad langs in zijn rijtuig, die in de donkere nacht een vreemd figuur door de lucht zag vliegen. Uit angst voor vreemde machten, duivels en andere vreselijke gevolgen vluchtte hij weg, en thuis vertelde hij aan iedereen die het maar wilde horen dat in Veendorp de schapen door het veen vlogen. Sindsdien wordt het dorp door de omgeving gemeden.

Betekenis
Bijgelovig zijn.

Voorbeeld
Joost draagt altijd dezelfde broek als hij een tentamen heeft; hij gelooft dat dit geluk brengt. Volgens mij ziet hij de schapen door het veen vliegen!


Nieuw spreekwoord:
De tafel omdraaien.
  maandag 7 juni 2010 @ 11:44:28 #225
236734 Euskal_Herria
Wiet+McDrive-snol=Lachkick
pi_82435100
De Tafel Omdraaien

Oorsprong
Dit spreekwoord dateert uit het VOC-tijdperk, waarin veel armen in de steden tegen wil en dank werden geronseld voor een reis naar Indie (ook wel bekend als 'shanghaaien'). Vaak drongen de ronselaars, die goed betaald werden voor elke getrecruteerde matroos, de huizen van de ongelukkige 'vrijwilligers' binnen in het holst van de nacht. In der tijd bestonden huizen echter meestal uit een enkele grote kamer, waar de tafel in het midden stond en de bedstee aan de achterkant. Als een 'slachtoffer' de ronselaar in de nacht hoorde aankomen, was zijn enige optie vaak de tafel snel te draaien zodat de deur geblokeerd werd.

Betekenis:
Een wanhoopsdaad, de laatste strohalm pakken.

Voorbeeld:
"Joran probeerde de tafel nog om te draaien door naar Chili te vluchten"

Nieuw Spreekwoord:

Geen kloot aan de wiek kunnen hangen

[ Bericht 15% gewijzigd door Euskal_Herria op 07-06-2010 15:06:48 ]
"He'll shoot, He'll score, He'll eat your labrador... Seol Ky-Hyeon!"
pi_82487587
Geen kloot aan de wiek kunnen hangen


Oorsprong:
Dateert uit de 13e eeuw. Bij de start van het oogstseizoen werden altijd tal van activiteiten georganiseerd. Het was het hoogtepunt van het jaar waar iedereen lang naar uitkeek. Vooral de kinderen. Voor de volwassenen betekende het aanbreken van het oogstseizoen namelijk niet alleen een overvloed aan eten, maar vooral ook hard werken. De kleinste kinderen daarentegen hoefden nog niet zoveel te doen. Zij kregen hun lekkernijen wel toegestopt door de zorgzame moeders. Naarmate de kinderen echter ouder werden, nam de druk wel toe om mee te helpen met alle activiteiten. Vooral bij de jongens. Het was een eervolle taak om de oogst van het seizoen binnen te halen en naar de molens te dragen. Eervol maar zwaar. Elk jaar kwamen de jongens die dachten eindelijk opgewassen te zijn voor de taak voor de grootste molen bijeen. Daar lagen de grote ronde contragewichten voor de takels al op hen te wachten, de zogenaamde 'kloten'. Alle jongens probeerde dan een kloot aan een wiek van de ronddraaiend molen te hangen. Als het lukt dan hoorde je er bij. Je was dan een man en mocht meehelpen met de oogstactiviteiten. Lukte dit niet, dan moest je helaas nog een jaartje wachten. Je hoorde er dan nog niet bij. De rest van het jaar werden de jongens die het niet gelukt was gepest met het feit dat ze geen kloot aan de wiek konden hangen.

Betekenis:
Nog net de klein/jong zijn om er bij te horen.


Voorbeeld:
"Nee Jan, je mag nog niet mee gaan stappen. Je kunt nog geen kloot aan de wiek hangen."


Nieuw spreekwoord:
Pannen met spijkers vinden

[ Bericht 92% gewijzigd door xibalba op 08-06-2010 12:07:45 ]
pi_82490544
Ik neem de pannen ter hand!
pi_82492448
Pannen met spijkers vinden

Oorsprong:

Deze uitdrukking komt uit één van de wat minder bekende sprookjes van Moeder de Gans: het Varkensprinsje.

In dit verhaal vat een kroonprins hevige liefde op voor zijn eigen jongere halfbroeder. Om aan de begeerte van zijn broer te ontkomen, vlucht het jonge prinsje naar een naburig rijk, waar hij zich vermomt met twee aan elkaar genaaide varkenshuiden. Hij vindt onderdak in het paleis van de koning aldaar, waar hij in de keukens te werk wordt gesteld. Door zijn verfijnde smaak klimt het jongetje, dat vanwege de varkenshuiden èn zijn kookkunsten, door iedereen 'het Varkensprinsje' wordt genoemd, al snel op tot opperkok, en moet hij voor belangrijke bezoekers de meest onvoorstelbare feestmaaltijden bereiden.
Als zijn halfbroeder, de kroonprins, een bezoek brengt aan dit rijk, herkent deze de smaakstelling van de gerechten uit zijn thuisland, en beseft hij wie 'het Varkensprinsje' in werkelijkheid is. Hij verzoekt dan ook aan de koning, of hij deze fantastische kok de volgende dag in de keuken, zonder iemand erbij, een bezoek mag brengen. Het Varkensprinsje slaat de schrik om het hart, en hij laat de dienaar die de boodschap overbrengt dan ook weten: "U mag mij in de keuken een bezoek brengen, maar eerst wil ik graag antwoord op de volgende vraag: wat verdient een broeder, die zijn eigen broeder begeert?"
De vraag wordt in de eetzaal voorgelezen, en de kroonprins, die beseft te gast te zijn in een koninkrijk waar men bliksem in de koffie niet op prijs stelt, zegt: "O, die verdient het aan een boom gespijkerd te worden en daarna levend te worden gevild."
Na alom geprezen te zijn voor dit wijze antwoord, stond men de kroonprins genadiglijk een bezoek aan de keukens toe voor de volgende dag, en mocht hij zelfs te kennen geven welke gerechten hem dan bereid zouden worden.
Het Varkensprinsje lichtte echter de koning in over de aard van de betrekkingen tussen hemzelf en zijn broeder, zodat er voorzorgsmaatregelen genomen konden worden.
Toen dus de volgende dag de verliefde kroonprins de keuken binnentrad, en daar hoopte zijn lievelingsgerchten in de pannen te vinden, bereid door zijn aanbedene, om vervolgens nog een aangenaam herdersuurtje voor het fornuis door te brengen, vond hij tot zijn grote schrik, toen hij de deksels van de pannen op het vuur optilde, in iedere pan een hand spijkers gestrooid.
Met deze spijkers werd hij enkele minuten later aan een boom vastgenageld, en levend gevild.


Betekenis

Met heeft de illusie een enorm succes te behalen, maar krijgt juist een grote tegenslag.

Voorbeeld:

Jansen: "Heb je gehoord dat Van Waveren nu bij de chef moet komen? Hij krijgt per direct ontslag vanwege de printer-affaire!!"
De Bruin: "En hij dacht nog wel daardoor promotie te gaan maken!"
Pietersen: "Vindt die even pannen met spijkers!"
Allen: "Ha, ha, ha!"

Nieuw spreekwoord:
Het zwabberaapje pakken

[ Bericht 0% gewijzigd door Laureline op 09-06-2010 17:11:26 ]
  dinsdag 8 juni 2010 @ 13:31:44 #229
85235 Tha_Erik
Erik Jezus Klaas.
pi_82492620
Wat een toffe uitleg . En de volgende spreuk?
Al die willen te kaap'ren varen, moeten mannen met baarden zijn.
Hoogachtend,
Erik.
pi_82492797
quote:
Op dinsdag 8 juni 2010 13:31 schreef Tha_Erik het volgende:
Wat een toffe uitleg . En de volgende spreuk?
Ja, die was ik nog vergeten. Je moet bij dit topic ook aan zoveel tegelijk denken!
Al erbij geëdit!
  dinsdag 8 juni 2010 @ 13:42:33 #231
85235 Tha_Erik
Erik Jezus Klaas.
pi_82493166
Ik pak het zwabberaapje!
Al die willen te kaap'ren varen, moeten mannen met baarden zijn.
Hoogachtend,
Erik.
  dinsdag 8 juni 2010 @ 13:59:07 #232
85235 Tha_Erik
Erik Jezus Klaas.
pi_82494041
Het zwabberaapje pakken

Oorsprong
Dit spreekwoord stamt uit de tijd van het kolonialisme. Er kwamen in die tijd veel slaven naar Nederland, al dan niet om verkocht te worden. Voor het gewone volk was een slaaf niet te betalen, maar er waren altijd de rijke kooplui met hun villa's en landhuizen. Deze hadden altijd al veel personeel gehad, maar met de komst van de slavenhandel bleek dat zo'n importhulp vele malen goedkoper was en dus gunstiger om in dienst te nemen. Men was erg op geld gesteld en zocht dus steeds manieren om zo goedkoop af te zijn. Zo waren mannenslaven duurder dan vrouwenslaven en die waren weer duurder dan kinderslaven. Het kwam geregeld voor dat huishoudelijk personeel bestond uit een Nederlandse hoofdhulp (want die sprak de taal goed) en daarbij een scala aan slaven.

Omdat in die tijd de wegen nog slecht waren, en het vuil meestal gewoon op straat terecht kwam, was het niet onwaarschijnlijk dat een huis ook snel vies werd. Wanneer er gasten in een landhuis op bezoek kwamen was het ook gebruikelijk dat de gastheer of gastvrouw snel de moddersporen liet (!) opruimen door er met een doek of zwabber achteraan te gaan. Vaak werd er dan gekscherend tegen de gasten gezegd: "Daar heb ik een zwabberaapje voor!" Aap was namelijk een veelgebruikt scheldwoord (althans, in die tijd dacht men dat donkergekleurden mensen dichter bij apen stonden dan blanken) voor slaven uit Afrika.

Betekenis
Wanneer men een naar taakje wat beneden zijn stand is door een ander uit laat voeren.

Gebruik
"Jan, je hebt dit nog niet gekopieerd!"
"Oh, wacht, daar pak ik wel even een zwabberaapje voor, ik heb iets belangrijkers te doen."


Volgende:
Naar Venus vliegen.
Al die willen te kaap'ren varen, moeten mannen met baarden zijn.
Hoogachtend,
Erik.
  dinsdag 8 juni 2010 @ 18:02:08 #233
236734 Euskal_Herria
Wiet+McDrive-snol=Lachkick
pi_82506513
quote:
Op dinsdag 8 juni 2010 12:48 schreef Laureline het volgende:
Ik neem de pannen ter hand!
Leuk, een vrouw die haar plaats kent
"He'll shoot, He'll score, He'll eat your labrador... Seol Ky-Hyeon!"
pi_82526618
quote:
Op dinsdag 8 juni 2010 18:02 schreef Euskal_Herria het volgende:

[..]

Leuk, een vrouw die haar plaats kent
Nu moet je geen eieren gaan lopen scheren, hè!
  dinsdag 8 juni 2010 @ 23:14:19 #235
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_82527025
Tof dat dit topic weer leeft. Ik hoop dat ik binnenkort weer tijd heb om mee te doen
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  woensdag 9 juni 2010 @ 09:29:01 #236
265048 banapples
Appelig banaantje
pi_82535950
quote:
Op dinsdag 8 juni 2010 23:08 schreef Laureline het volgende:

[..]

Nu moet je geen eieren gaan lopen scheren, hè!

En gelijk toepassen wat je hebt geleerd in dit topic
Sometimes you see knopjes
  woensdag 9 juni 2010 @ 10:39:53 #237
236734 Euskal_Herria
Wiet+McDrive-snol=Lachkick
pi_82538363
quote:
Op dinsdag 8 juni 2010 23:08 schreef Laureline het volgende:

[..]

Nu moet je geen eieren gaan lopen scheren, hè!
Ach, zoals mijn grootmoeder altijd zegt: "Wie de melkboer niet bespot moet de schapen laten lopen"
"He'll shoot, He'll score, He'll eat your labrador... Seol Ky-Hyeon!"
  zondag 13 juni 2010 @ 14:52:51 #238
100476 Parkinson_XTC
Ripper is a gangster
pi_82742240
kende dit topic nog niet
hier, misschien kan iemand hier iets mee... ben niet zo creatief momenteel:
De leeuw tussen de tenen krabben...
-= http://moontroop.tumblr.com =-
Monkey on the car
  zondag 13 juni 2010 @ 15:08:44 #239
118585 Crutch
Filantroop || Taalzwengel
pi_82743043
Ik doe "Naar Venus vliegen"
Je moeder is een hamster
  zondag 13 juni 2010 @ 17:08:42 #240
118585 Crutch
Filantroop || Taalzwengel
pi_82748037
Naar Venus vliegen

Oorsprong
De bekendheid die James Ronald Howard, pseudoniem: King Capital, kreeg met zijn twee boeken wordt tot op de dag van vandaag nog steeds besproken.
Voordat hij zich bezighield met de schrijfkunst was hij een graag geziene gast bij Galileo Galilei en bouwde uit fascinatie voor deze wetenschapper en zijn theorieën de allereerste Globe.
James R. Howard hielp Galileo Galilei een belangrijk boek Nederland binnen te smokkelen, terwijl Galilei onder huisarrest stond.

Discorsi e Dimostrazioni Matematiche, intorno a due nuove scienze (Gesprekken en wiskundige bewijzen in twee nieuwe wetenschappen)

Dit boek was belangrijk voor Galilei omdat hij hierin zijn nieuwe inzichten verdedigde.
Na de publicatie van dit boek in 1637 te Leiden begon bij James R. Howard zijn liefde voor het schrijven toen hij zag hoe de publicatie ontvangen werd.
Samen met Galilei schreef hij zijn eerste boek genaamd: "Luna Fantastica" waarin Galilei kans zag om zijn inzichten over ons nu bekende zonnenstelsel onder te brengen, verpakt in een roman.
Precies een dag voor het overlijden van Galilei 8 januari 1642 werd het boek gepubliceerd en haalde het zelfs tot meest besproken boek in de periode 1642-1645.
Hoewel het verhaal eigenlijk ging over de liefde tussen een hoefsmid en de dochter van Keizer H. Dinathe, werd het voor veel geleerden die het boek in handen kregen al snel duidelijk dat er een boodschap van Galilei in zat.
Met name bij het hoofdstuk: "De kracht die de Maan aan ons samenzijn ontleent."

James R. Howard werd om dezelfde reden als Galilei in hechtenis genomen, maar bij gebrek aan celruimte ook onder huisarrest geplaatst in het toenmalige huis van Galilei.
Geschrokken en ontdaan sloeg hij met een lompe zwaai de Globe die hij voor Galilei had gemaakt van de tafel waadoor de bol brak en er een enveloppe met zijn naam erop uitviel.
Hij brak de zegel en las de brief en gooide de brief in het haardvuur.

Volgens de man die toen dienstdeed als bewaker van het huis van Galilei en James in de gaten hield werd het op dat moment stil in de kamer.
James R. Howard at en dronk nog wel, maar hield zich verder alleen maar bezig met schrijven en schreef twee jaar lang aan zijn volgende boek: "De vrouw die het leven gaf".

Toen James het manuscript voltooid had, lag het keurig opgestapeld op het bureau van Galilei, maar hij was verdwenen.
Nog tot op de dag van vandaag weten we niet hoe James heeft kunnen verdwijnen, maar het manuscript werd gepubliceerd.
Twee weken later werd in Florence het lichaam van James aangetroffen onder een nis waarin om onbekende reden nog nooit een beeld was geplaatst.
Alles leek samen te komen; aan het lichaam van James was te zien dat hij daar uitgeput op de grond is gaan liggen en vervolgens gestorven.
In zijn hand klemde hij tot aan zijn dood een opgerold vel papier met twee regels tekst welke later de échte laatste pagina van zijn manuscript bleek te zijn.
Het gepubliceerde stuk eindigde met: "De vrouw sprak in haar laatste adem over haar verloren zoon: 'Hij is niet hier....', haar ogen sloten zich langzaam en er was stilte".

De laatste bladzijde uit de handen van James R. Howard had deze regels: "De arts gaf haar een tik op haar wang en zei: 'Waar is hij? Niet in slaap vallen! Vertel ons waar hij is!', de vrouw knipperde met haar ogen en zuchte: 'Hij is naar Venus gevlogen.' "
En dat is precies wat James ook deed, hij was onderweg, in het geheim, om een belangrijke taak te vervullen.
Welke taak dat precies was weten we nog steeds niet, maar het had hoogstwaarschijnlijk met de brief van Galilei te maken.


De nis waaronder James R. Howard stierf heeft nu het standbeeld van Galilei.




Betekenis
In het geheim een belangrijke taak vervullen.

Gebruik
Heel zijn leven kijkt hij al uit naar het voltooien van zijn werk, maar nu de concurrentie een vermoeden heeft is hij toch maar naar Venus gevlogen.


Volgende:
Zo klots als een prinkel.
Je moeder is een hamster
  dinsdag 15 juni 2010 @ 01:48:12 #241
118585 Crutch
Filantroop || Taalzwengel
pi_82819263
Rustig hier heej
Je moeder is een hamster
  zondag 20 juni 2010 @ 12:12:00 #242
249756 Symphonic
Pret met een Kerstpakket
pi_83049322
Zo klots als een prinkel., ik kan er echt niets mee...
Idee om een nieuw spreekwoord te nemen?
Pietje Puk en de Plakbandcrisis
  zondag 20 juni 2010 @ 14:56:41 #243
118585 Crutch
Filantroop || Taalzwengel
pi_83055335
quote:
Op zondag 20 juni 2010 12:12 schreef Symphonic het volgende:
Zo klots als een prinkel., ik kan er echt niets mee...
Idee om een nieuw spreekwoord te nemen?
Verzin maar wat.
Het topic gaat wel een beetje dood vrees ik.
Je moeder is een hamster
  zondag 20 juni 2010 @ 15:00:45 #244
136730 PiRANiA
All thinking men are atheists.
pi_83055493
Suggesties:
  • Op de eerste maandag verjaren.
  • Oogsten op noorderwind
  • Op je staart zitten.
  •   Moderator donderdag 15 juli 2010 @ 21:52:33 #245
    42184 crew  DaMart
    pi_84109721
    Zo klots als een prinkel

    Oorsprong
    Dit spreekwoord is in het begin van de 18e eeuw ontstaan. Het Helmondse geslacht 'Prinkel' had een naam hoog te houden in de scheepvaart. Al drie generaties van deze familie waren erin geslaagd om kapitein te worden bij de VOC. Toen Hendrikus Nicolaas, kortweg 'Hendrik' Prinkel werd geboren, stond zijn loopbaan dan ook al vast.

    Op de dag van zijn vijftiende verjaardag, zwaaide zijn familie Hendrik uit, toen zijn vader hem als scheepsjongen meenam op een reis naar de koloniën. Hendrik voelde de druk van de familie op zijn schouders rusten. Hij moest en zou kapitein worden, en misschien zelfs wel meer. Het werd toch wel eens tijd dat een Prinkel in de directie van de VOC zou plaatsnemen.

    Maar het lot bepaalde anders. In tegenstelling tot zijn voorvaderen, had Hendrik namelijk niet de stalen zenuwen die nodig zijn voor het leven op open zee. Ze waren de haven nog niet uit, of hij spoedde zich naar de reling en stortte zijn maaginhoud in het water van de haven. Na twee dagen sloot hij zich op in zijn kajuit en bleef op bed liggen, om de deining niet te hoeven voelen. Nadat hij maanden later thuiskwam, heeft hij geen voet meer op een schip gezet en werd schoenmaker.

    Betekenis
    Klots was in die tijd een term die veel op schepen werd gebruikt voor zeeziekte, afgeleid van het klotsen en deinen van het water. Letterlijk betekent 'zo klots als een prinkel' dan ook dat je zo zeeziek bent als een prinkel, te weten Hendrikus Nicolaas Prinkel. Hendrik werd echter een begrip en elke keer als iemand te zwak bleek om datgene waarvoor hij voorbestemd was te bereiken, was hij zo klots als een prinkel.

    Praktijkvoorbeeld
    Iedereen dacht dat Jacob later rechter zou worden, maar door zijn onzekerheid was hij zo klots als een prinkel, en is hij wat anders gaan doen.

    Nieuw spreekwoord
    De bloemen van het servies krabben
      Moderator donderdag 15 juli 2010 @ 22:29:07 #246
    42184 crew  DaMart
    pi_84111715
    De wiki is tot hier bijgewerkt, ik had een achterstandje opgebouwd .
    pi_92949022
    Er is vraag naar dit topic, vandaar.

    Maar waarom alleen oud-Hollandse spreekwoorden?
    Waarom geen spreekwoorden, nieuw of oud, uit andere delen van Nederland?
    Onderschat nooit de kracht van domme mensen in grote groepen!
    Der Irrsinn ist bei Einzelnen etwas Seltenes - aber bei Gruppen, Parteien, Völkern, Zeiten die Regel. (Friedrich Nietzsche)
      vrijdag 18 februari 2011 @ 00:55:47 #248
    118585 Crutch
    Filantroop || Taalzwengel
    pi_92949190
    Je hebt toch wel door dat de spreekwoorden op totale fictie zijn gebaseerd?
    quote:
    Op vrijdag 18 februari 2011 00:52 schreef Kees22 het volgende:
    Er is vraag naar dit topic, vandaar.

    Maar waarom alleen oud-Hollandse spreekwoorden?
    Waarom geen spreekwoorden, nieuw of oud, uit andere delen van Nederland?
    Je moeder is een hamster
    pi_92950024
    quote:
    1s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 00:55 schreef Crutch het volgende:
    Je hebt toch wel door dat de spreekwoorden op totale fictie zijn gebaseerd?

    [..]

    Jawel.
    Maar je hebt toch wel door dat het gebruik van het woord Holland waar Nederland wordt bedoeld, op fictie is gebaseerd?
    Onderschat nooit de kracht van domme mensen in grote groepen!
    Der Irrsinn ist bei Einzelnen etwas Seltenes - aber bei Gruppen, Parteien, Völkern, Zeiten die Regel. (Friedrich Nietzsche)
      Moderator vrijdag 18 februari 2011 @ 08:02:30 #250
    42184 crew  DaMart
    pi_92952924
    Volgens mij is oud-Hollands een normale, algemeen geaccepteerde term die voor heel Nederland gebruikt kan worden en ook wordt. Als je daar een brede discussie over wilt voeren, dan graag in een ander topic. En je kunt hier altijd in Groningen de bloemen van het servies krabben, natuurlijk!
      vrijdag 18 februari 2011 @ 08:33:45 #251
    61661 Ang3l
    The Right Kinda Wrong
    pi_92953285
    :D hahaha, een kick. Toevallig, want afgelopen weekend vroeg ik nog aan iemand of ie ff het boek in de melk kon dopen!
    L'Amour menaçant:
    Qui que tu sois, voici ton maître. Il l'est, le fût ou le doit être.
      vrijdag 18 februari 2011 @ 19:47:30 #252
    249756 Symphonic
    Pret met een Kerstpakket
    pi_92979576
    De bloemen van het servies krabben

    oorsprong:

    Die spreekwoord heeft een dubbelzinnige betekenis. Het komt uit Drenthe uit de tijd van de veenafgravingen. Men probeerde in die tijd zo dicht mogelijk bij de venen te wonen en deed dat door vlakbij de afgravingen kleine huisjes te bouwen waar grote gezinnen in woonden. De mensen leefden in pure armoede, en er was amper geld voor eten, laat staan voor turf om de kachel te stoken. Daar werd dan ook erg spaarzaam mee omgegaan. Het stelen van veen werd in die tijd erg streng bestraft, dus dat liet men wel uit het hoofd. Nu was het is die tijd wel de gewoonte dat men ondanks de armoede een luxe servies meekreeg van huis als men ging trouwen. Dit servies werd dan betaald door de ouders van de bruid.

    Maar als het in de winter koud was dan vroor het in de huisjes net zo hard als buiten en stonden de ijsbloemen niet alleen op de ramen, maar zelfs op het servies. En omdat men geen geld had voor turf was het haast onmogelijk om de hut vorstvrij te houden. Als men wilde eten moest men de bloemen van het servies krabben.

    Betekenis:
    Door die barre kou werden veel mensen ziek en stierven jong. Vaak gebeurde het als er iamand ziek werd, dat men naar de stad trok om het dure servies(vaak met bloemmotief) op de markt te verkopen. Van het kleine beetje geld dat ze daarvoor kregen konden ze dan weer een voorraadje turf kopen om de kachel op te stoken. Later toen de lommerds in beeld kwamen werden de serviezen ook vaak naar de lommerd gebracht, maar ze werden zelden meer opgehaald.

    De bloemen van het servies krabben betekent dus eigenlijk in zulke armoede leven dat men noodgedwongen zijn spullen moet verkopen of belenen

    Voorbeeld

    De bijstandsmoeder kon de eindjes net aan elkaar knopen, maar toen haar wasmachine stuk ging moest ze de bloemen van het servies krabben

    Nieuw spreekwoord:

    Eieren over de kerk gooien
    Pietje Puk en de Plakbandcrisis
    pi_92981546
    Geniaal topic. Ik gooi de eieren wel even over de kerk.
    Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
    pi_92982702
    Eieren over de kerk gooien

    Oorsprong:

    Dit gezegde vindt zijn oorsprong in de zestiende eeuw, meer bepaald in de Tachtigjarige Oorlog. Bij het beleg van het West-Brabantse dorp Couyenscheedt door een grote Spaanse legermacht, besloten de dorpelingen te schuilen achter de kerk. De kerk van Couyenscheedt was een groot gebouw wat precies midden tussen de aanvallende Spanjolen en de arme dorpelingen in stond. De voorraden in het dorp raakten op, en om in leven te blijven moesten de dorpelingen hoe dan ook zorgen dat er weer voedsel aangevoerd kon worden. Maar hiervoor moesten wel de zwaar bewapende Spanjaarden verjaagd worden.

    In opperste wanhoop werd besloten om de enige beschikbare projectielen, namelijk eieren, over de kerk in de richting van de Spanjaarden te werpen. En wat bleek pardoes? De Spanjaarden hadden zich uitsluitend voorbereid op een aanvalsmissie, en hadden dus geen helmen, schilden of andere defensieve attributen bij zich. Tientallen Spanjaarden liepen ernstig hoofdletsel op, aangezien de eierschalen in die tijd aanzienlijk harder en dikker waren dan tegenwoordig (de zure regen kwam pas later). Flink gehavend en met achterlating van hun wapentuig namen de Spanjaarden de benen. Couyenscheedt was bevrijd, en de dorpelingen leefden nog lang en gelukkig.

    Betekenis:

    Een laatste wanhoopsactie uitvoeren, die op het eerste gezicht kansloos lijkt, maar toch de winnende zet blijkt te zijn.

    Bijvoorbeeld:

    De Titanic leek binnen enkele minuten te zullen zinken, maar de kapitein gooide de eieren over de kerk en ramde een zandbank, waardoor het schip goeddeels gespaard bleef.

    En de nieuwe: De ton bij het spek zetten
    Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
      vrijdag 18 februari 2011 @ 20:58:12 #255
    308438 Ser_Ciappelletto
    Semi-professionele SJW
    pi_92984127
    quote:
    1s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 20:37 schreef Dr_Flash het volgende:
    Eieren over de kerk gooien

    Oorsprong:

    Dit gezegde vindt zijn oorsprong in de zestiende eeuw, meer bepaald in de Tachtigjarige Oorlog. Bij het beleg van het West-Brabantse dorp Couyenscheedt door een grote Spaanse legermacht, besloten de dorpelingen te schuilen achter de kerk. De kerk van Couyenscheedt was een groot gebouw wat precies midden tussen de aanvallende Spanjolen en de arme dorpelingen in stond. De voorraden in het dorp raakten op, en om in leven te blijven moesten de dorpelingen hoe dan ook zorgen dat er weer voedsel aangevoerd kon worden. Maar hiervoor moesten wel de zwaar bewapende Spanjaarden verjaagd worden.

    In opperste wanhoop werd besloten om de enige beschikbare projectielen, namelijk eieren, over de kerk in de richting van de Spanjaarden te werpen. En wat bleek pardoes? De Spanjaarden hadden zich uitsluitend voorbereid op een aanvalsmissie, en hadden dus geen helmen, schilden of andere defensieve attributen bij zich. Tientallen Spanjaarden liepen ernstig hoofdletsel op, aangezien de eierschalen in die tijd aanzienlijk harder en dikker waren dan tegenwoordig (de zure regen kwam pas later). Flink gehavend en met achterlating van hun wapentuig namen de Spanjaarden de benen. Couyenscheedt was bevrijd, en de dorpelingen leefden nog lang en gelukkig.

    Betekenis:

    Een laatste wanhoopsactie uitvoeren, die op het eerste gezicht kansloos lijkt, maar toch de winnende zet blijkt te zijn.

    Bijvoorbeeld:

    De Titanic leek binnen enkele minuten te zullen zinken, maar de kapitein gooide de eieren over de kerk en ramde een zandbank, waardoor het schip goeddeels gespaard bleef.

    En de nieuwe: De ton bij het spek zetten
    Die ken ik! Dat zal ik direct even posten.
      vrijdag 18 februari 2011 @ 21:14:16 #256
    308438 Ser_Ciappelletto
    Semi-professionele SJW
    pi_92985217
    De ton bij het spek zetten

    Oorsprong:

    Sinds mensenheugenis is spek een van de lekkerste dingetjes ter wereld, behalve die vieze lillende en onverteerbare vetrandjes. Daarom zetten mensen er vroeger direct een ton bij, waar ze die oneetbare troep in konden gooien.

    Betekenis:

    Meteen het nadeel van elk voordeel tegengaan.

    Bijvoorbeeld:

    Na een avond flink doorzakken besloot Johan de ton bij het spek te zetten, en wat aspirientjes te nemen voor het slapengaan.

    Voor de volgende een recent gezegde: Met je skeelers op de foto
    pi_92985840
    quote:
    1s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 21:14 schreef Ser_Ciappelletto het volgende:
    Voor de volgende een recent gezegde: Met je skeelers op de foto
    Ja, working on it ^O^
    Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
    pi_92986752
    Met je skeelers op de foto

    Oorsprong:

    Dit gezegde is pas onlangs ontstaan, met dank aan de Duitse schaatsster Claudia Pechstein. Wegens vermeend dopinggebruik, en aanverwante aantijgingen die grotendeels in de hand gewerkt zijn door haar DDR-verleden natuurlijk, is zij veroordeeld tot een schorsing van 2 jaar. En iedereen weet hoe graag ze op de foto staat, met haar zwart-rood-gele pruik bij het behalen van weer een kampioenschap, gedrogeerd of niet. Helaas voor haar is ze door de mand gevallen en zat schaatsen er de afgelopen 2 jaar niet in. Haar ongebreidelde onschuldbewustzijn dwong haar daarbij derhalve om in plaats van met schaatsen, met haar skeelers op de foto te gaan. Overigens bleek ook deze actie niet bijster overtuigend.



    Betekenis:

    Tegen iedere overduidelijkheid in blijven schreeuwen dat je onschuldig bent.

    Bijvoorbeeld:

    Kees en zijn zusje hadden een basterdsuikerbaard van oor tot oor, maar toen hun moeder vroeg "Hebben jullie aan de bruine suiker gezeten?" stonden ze met hun skeelers op de foto nee te schudden :N

    En de nieuwe: Beter een rode kip dan een blauwe haan
    Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
      vrijdag 18 februari 2011 @ 21:42:04 #259
    281103 friemelaar
    Sommigen weten waarom
    pi_92986919
    Dat ken ik wel jah, die is voor mij :Y
    Open deuren, onweerstaanbaar !
      vrijdag 18 februari 2011 @ 21:43:27 #260
    249756 Symphonic
    Pret met een Kerstpakket
    pi_92986995
    *O*

    Owww echt weer helemaal leuk dit *O*
    Pietje Puk en de Plakbandcrisis
      Moderator vrijdag 18 februari 2011 @ 21:43:55 #261
    42184 crew  DaMart
    pi_92987024
    Geweldig dat dit topic weer helemaal opleeft _O_ *O*.
    pi_92987364
    quote:
    2s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 21:39 schreef Dr_Flash het volgende:

    Bijvoorbeeld:

    Kees en zijn zusje hadden een basterdsuikerbaard van oor tot oor, maar toen hun moeder vroeg "Hebben jullie aan de bruine suiker gezeten?" stonden ze met hun skeelers op de foto nee te schudden :N
    Die Kees was ik trouwens zelf, 6 jaar oud, in 1979 O-)
    Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
      vrijdag 18 februari 2011 @ 21:56:42 #263
    281103 friemelaar
    Sommigen weten waarom
    pi_92987769
    Beter een rode kip dan een blauwe haan.

    Een verbastering van de uitdrukking een kip met windeieren is nog altijd beter dan een poephaan.

    Het is een bekend maar vrij zeldzaam verschijnsel dat bij gebrek aan een haan in een populatie kippen er 1 kip die rol op zich zal nemen. Deze kip zal een ware geslachtsverandering ondergaan, een kam en grotere staart krijgen en
    's morgens gaan kraaien. Kippenhouders die op een gegeven moment de haan verliezen doordat deze overlijd staan vaak perplex als er plotseling weer een haan in de kippenren rondloopt. Het mag duidelijk zijn dat deze poephaan onvruchtbaar is en slechts "ceremoniële" taken op zich kan nemen. Het is dan ook belangrijk dat de kippenboer zo snel mogelijk weer een echte haan in de ren erbij zet omdat anders de kippen van de leg raken.

    Betekenis:
    Het kan maar beter duidelijk zichtbaar zijn als iemand niet presteert.

    Voorbeeld:
    Sjakie kan zijn werk duidelijk niet aan, maar beter een rode kip dan een blauwe haan.

    De volgende : De kat op de tafel binden
    Open deuren, onweerstaanbaar !
    pi_92988635
    quote:
    2s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 21:56 schreef friemelaar het volgende:

    De volgende : De kat op de tafel binden
    Die is voor iemand anders :)
    Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
      Moderator vrijdag 18 februari 2011 @ 22:21:48 #265
    42184 crew  DaMart
    pi_92989504
    Ik bind die kat wel op de tafel!
      vrijdag 18 februari 2011 @ 22:28:38 #266
    118585 Crutch
    Filantroop || Taalzwengel
    pi_92989907
    WOW! Ik begon er gisteren nog over. :@
    Kettingreactie? :P
    Ben benieuwd DaMart.
    Je moeder is een hamster
      vrijdag 18 februari 2011 @ 22:29:22 #267
    276374 najazeg
    dit kan toch niet?
    pi_92989945
    die wil ik wel doen, mag ik?

    want dan ga nu mijn post doen, momentje
    "najazeg heeft geen abonnement"
    Nee, en ik ga er ook geen aanschaffen, brutale vlerk!
    ik heb twee eervolle vermeldingen op mijn naam staan! *O*
      vrijdag 18 februari 2011 @ 22:34:18 #268
    118585 Crutch
    Filantroop || Taalzwengel
    pi_92990261
    quote:
    1s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 22:29 schreef najazeg het volgende:
    die wil ik wel doen, mag ik?

    want dan ga nu mijn post doen, momentje
    Wacht even hoor er is al iemand mee aan de slag.
    Je moeder is een hamster
      vrijdag 18 februari 2011 @ 22:37:33 #269
    276374 najazeg
    dit kan toch niet?
    pi_92990478
    ah, ik dacht dat DaMart de nieuwe post deed maar het was iemand daarvoor en DaMart bedoelde dat hij die ging doen. Jammer want ik was inmiddels al klaar maar dan kom ik een andere keer wel. Leuk topic iig ^O^ *O*
    "najazeg heeft geen abonnement"
    Nee, en ik ga er ook geen aanschaffen, brutale vlerk!
    ik heb twee eervolle vermeldingen op mijn naam staan! *O*
      Moderator vrijdag 18 februari 2011 @ 22:40:44 #270
    42184 crew  DaMart
    pi_92990693
    De kat op de tafel binden

    Oorsprong
    De oorsprong van dit spreekwoord ligt waarschijnlijk halverwege de 19e eeuw. Het was toen nog gebruikelijk dat ouderen inwoonden bij hun kinderen. Zo kwam het nog wel eens voor dat echtelieden ineens met een schoonmoeder in huis zaten opgezadeld. Het oude mens bemoeide zich doorgaans overal mee en maakte de schoonzoon of -dochter nogal eens het leven zuur. Omdat ze nogal kattig was, werd zo'n valse schoonmoeder in de volksmond een 'kat' genoemd.

    Regelmatig dreef zo'n kat ook haar eigen kind tot wanhoop met haar valse bemoeizucht. Een zekere Paulus Wiedewaeijer, timmerman in Elst, ontwierp een lage tafel met een aantal metalen ogen erin toen de relatie met zijn vrouw erg gespannen werd door de bemoeienissen van zijn schoonmoeder. Deze tafel werd in de kelder geplaatst. Nadat hij zijn schoonmoeder een slaapmiddel had gegeven, droeg hij haar de kelder in, legde haar op de tafel en bond haar vast met een touw dat hij door de metalen ogen haalde.

    Hoewel de kat gilde dat ze wilde worden losgemaakt, hoorden Paulus en zijn vrouw haar niet omdat ze in de kelder lag. Voor het eerst hadden ze een rustige avond zonder ruzie samen.

    betekenis
    De kat op de tafel binden betekent dat je mogelijke problemen naast je neerlegt en negeert, om de goede vrede te bewaren.

    Voorbeeld
    Toen Wouter nieuwe informatie ontving die de potentiële klant af zou kunnen schrikken, besloot hij de kat op de tafel te binden om de order toch binnen te halen.

    Nieuwe
    Opa tussen de boeken zetten
      vrijdag 18 februari 2011 @ 22:42:24 #271
    118585 Crutch
    Filantroop || Taalzwengel
    pi_92990807
    LOL!

    najazeg, doe jij 'm? Anders doe ik 'm. :P
    Je moeder is een hamster
    pi_92991005
    Ik doe m niet iig :)
    Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:17:19 #273
    118585 Crutch
    Filantroop || Taalzwengel
    pi_92993123
    Opa tussen de boeken zetten

    Oorsprong
    Tijdens het kerstfeest ca. 1812-1834 werd er bij de welvarende gezinnen in huiselijke kring gesproken over het ontstaan van de familie.
    Dit kwam natuurlijk goed uit omdat het gezin inclusief de familie weer bij elkaar kwamen om het feest te vieren.
    Naast de traditionele kerststal lag op een dressoir (in uitzonderlijke gevallen ergens anders) een boek met daarin handgeschreven aantekeningen over de stamboom van de familie.
    Dit boek werd van generatie op generatie overgedragen aan de oudste man van de familie en voor hem was het zaak om daarin naast de stamboom ook de laatste ontwikkelingen van de familie bij te houden.

    Na het kerstdiner verzamelde iedereen zich in de woonkamer en las (over)grootvader de laatste bijgehouden aantekeningen sinds het vorige jaar voor.

    Na kerst werd de kerststal weer opgeruimd en het boek weer bij opa in de boekenkast gezet.
    Men sprak toen van: "Opa tussen de boeken zetten", omdat het bijhouden van het boek opa's laatste eervolle taak was tijdens zijn laatste jaren.

    Betekenis

    Het afsluiten van een moment waar naartoe geleefd is.

    Voorbeelden

    - Na de nieuwjaarsborrel zetten we opa weer tussen de boeken.

    - Verslagen keerden de fans van schilder Wilbert den Hooghe weer terug naar huis toen ze te horen kregen dat opa al tussen de boeken was gezet en er het volgende jaar weer een nieuwe expositie zal zijn.

    Nieuwe
    Het mes onderhands aangeven.

    [ Bericht 0% gewijzigd door Crutch op 18-02-2011 23:21:05 (was een woordje vergeten.) ]
    Je moeder is een hamster
    pi_92993234
    wauw. Goed verhaal Crutch :)
    Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:21:23 #275
    118585 Crutch
    Filantroop || Taalzwengel
    pi_92993359
    quote:
    17s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 23:19 schreef Dr_Flash het volgende:
    wauw. Goed verhaal Crutch :)
    Thx. :)
    Je moeder is een hamster
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:22:14 #276
    308438 Ser_Ciappelletto
    Semi-professionele SJW
    pi_92993412
    quote:
    14s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 23:17 schreef Crutch het volgende:

    Nieuwe
    Het mes onderhands aangeven.
    Deze wil ik eventueel wel doen, met jullie toestemming. :@
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:22:48 #277
    85235 Tha_Erik
    Erik Jezus Klaas.
    pi_92993448
    Je bent de eerste die wil dus je mag :D.
    Al die willen te kaap'ren varen, moeten mannen met baarden zijn.
    Hoogachtend,
    Erik.
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:23:25 #278
    85235 Tha_Erik
    Erik Jezus Klaas.
    pi_92993491
    Leuk trouwens, dat het weer opleeft!
    Al die willen te kaap'ren varen, moeten mannen met baarden zijn.
    Hoogachtend,
    Erik.
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:24:38 #279
    118585 Crutch
    Filantroop || Taalzwengel
    pi_92993567
    quote:
    3s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 23:23 schreef Tha_Erik het volgende:
    Leuk trouwens, dat het weer opleeft!
    Inderdaad. O+
    Mijn vingers gingen weer als een speer over het toetsenbord.
    Je moeder is een hamster
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:25:10 #280
    308438 Ser_Ciappelletto
    Semi-professionele SJW
    pi_92993594
    quote:
    3s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 23:22 schreef Tha_Erik het volgende:
    Je bent de eerste die wil dus je mag :D.
    YEAH 8-)
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:43:25 #281
    308438 Ser_Ciappelletto
    Semi-professionele SJW
    pi_92994702
    Het mes onderhands aangeven

    Oorsprong

    Deze komt uit de kunstwereld. Op het wereldbekende fresco 'Het Laatste Avondmaal' staat een zwevende hand die een mes onderhands aan geeft.


    De kunstwereld ruziet al eeuwen over waar dat mes vandaan komt, en wie het in handen heeft. Er zijn al vele theorieën over gemaakt, de een buitenissiger dan de ander, maar niemand heeft ooit precies kunnen vaststellen waar het vandaan komt. Dit heeft geleid tot de volgende betekenis:

    Betekenis

    Bij een mysterieus object wordt een belachelijke theorie bedacht.

    Voorbeelden

    'Dan Brown laat vele kunstwerken het mes onderhands aangeven' of

    'Het liefdesbriefje dat de kleuterjuffen in de speelgoedbak vonden, gaf meer dan eens het mes onderhands aan'

    Voor de volgende: 'Een Romeinse aars aansteken'
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:45:32 #282
    118585 Crutch
    Filantroop || Taalzwengel
    pi_92994820
    _O- Ik zou het bijna écht geloven.
    Je moeder is een hamster
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:49:00 #283
    85235 Tha_Erik
    Erik Jezus Klaas.
    pi_92995025
    Ik doe de aars wel :').
    Al die willen te kaap'ren varen, moeten mannen met baarden zijn.
    Hoogachtend,
    Erik.
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:49:04 #284
    281103 friemelaar
    Sommigen weten waarom
    pi_92995030
    Die romeinse aars inspireerd me wel :Y

    Ik zal het proberen netjes uit te leggen O-)

    OK eerlijk is eerlijk, erik was 4 seconden eerder _O- _O- _O-
    Open deuren, onweerstaanbaar !
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:50:20 #285
    85235 Tha_Erik
    Erik Jezus Klaas.
    pi_92995102
    Sorry :@ :D.
    Al die willen te kaap'ren varen, moeten mannen met baarden zijn.
    Hoogachtend,
    Erik.
      vrijdag 18 februari 2011 @ 23:50:31 #286
    308438 Ser_Ciappelletto
    Semi-professionele SJW
    pi_92995118
    quote:
    14s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 23:49 schreef Tha_Erik het volgende:
    Ik doe de aars wel :').
    Was ie té? :@
      Moderator vrijdag 18 februari 2011 @ 23:52:32 #287
    42184 crew  DaMart
    pi_92995229
    quote:
    14s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 23:49 schreef Tha_Erik het volgende:
    Ik doe de aars wel :').
    :D.
    pi_92995647
    Doe jij die aars even Erikje *)
    Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
      zaterdag 19 februari 2011 @ 00:00:29 #289
    85235 Tha_Erik
    Erik Jezus Klaas.
    pi_92995678
    'Een Romeinse aars aansteken'

    Oorsprong:
    Vaak wordt foutief gedacht dat dit spreekwoord erg ver de historie in duikt, maar niet is minder waar. De oorsprong van dit spreekwoord bevindt zich in de jaren 50 van de vorige eeuw. In Leiden waren studentencorpsen altijd al een fenomeen, en de broederschappen genoten onder beginnende studenten een erg hoog aanzien. Om er toe toegelaten te worden moesten de aspirant-broeders vaak vernederende opdrachten uitvoeren. De feuten werden opgedragen om bijvoorbeeld een maand lang in leggings rond te lopen, of een maand lang de slaaf te zijn van de vereniging.
    Een andere opdracht was dat er een Romeinse kaars (een tamelijk onschuldig vuurwerk) in het achterwerk gestoken moest worden en dan op die manier aangestoken werd. Daar zat je dan, naakt met een kaars in je achterste. Zo sproeide de aars dan vuurwerk, wat voor grote lachsalvo's zorgde. Het spreekwoord is een komische verbastering van "een Romeinse kaars afsteken".

    Betekenis:
    Onder vrienden voor schut gezet worden.

    Voorbeeld:
    Jan had een Romeinse aars afgestoken, door zijn blikje bier zo te openen dat het leek alsof ie in zijn broek gepiest had.

    Volgend spreekwoord:

    Met twee tanden een erwt eten.
    Al die willen te kaap'ren varen, moeten mannen met baarden zijn.
    Hoogachtend,
    Erik.
      zaterdag 19 februari 2011 @ 00:09:30 #290
    281103 friemelaar
    Sommigen weten waarom
    pi_92996203
    OK , doe mij die maar ;)
    Open deuren, onweerstaanbaar !
      zaterdag 19 februari 2011 @ 00:27:01 #291
    281103 friemelaar
    Sommigen weten waarom
    pi_92997253
    Met twee tanden een erwt eten.

    Dit spreekwoord is ontstaan aan het begin van vorige eeuw.
    Een nieuwe uitvinding maakte het toen voor de gegoede stand mogelijk om voor altijd met een stralend gebit rond te lopen. Door de slechte kennis van de tandheelkunde en door een redelijk eenzijdig dieet was het toen gebruikelijk dat men zo rond het 40e levensjaar enkel wat bruine tanden in de mond had, en zelfs dat was vaak een luxe die was voorbehouden aan de gegoede stand. Nu echter was het kunstgebit een feit. Pieter Janszoon Jong, koopman van stand in leiden, was een van de eerste die zich zoo een pronkstuk liet aanmeten voor het lieve bedrag van maar liefst 6 Hollandse gulden en 35 centen. Pieter was niet voor niets een van de rijkste kooplieden in leiden. Hij was sluw, maar vooral zuinig en al snel ging het verhaal rond dat hij zijn nieuwe kunstgebit uit deed voordat hij ging eten om te voorkomen dat het zou slijten. Zonder zijn valse tanden had Pieter Janszoon Jong nog precies 2 tanden, een boven en een onder. Men gaf dus al snel sneer "met twee tanden een erwt eten" aan mensen die bijzonder overdreven zuinig waren op hun spulletjes.

    Betekenis :
    Bijzonder zuinig zijn op spullen en gereedschap en deze liever niet gebruiken.

    Voorbeeld :
    Hij wilde weer eens met twee tanden een erwt eten en groef die fundering uit met één oude schop.

    Volgende : Een krom kompas volgen
    Open deuren, onweerstaanbaar !
    pi_92999045
    quote:
    14s.gif Op vrijdag 18 februari 2011 08:02 schreef DaMart het volgende:
    Volgens mij is oud-Hollands een normale, algemeen geaccepteerde term die voor heel Nederland gebruikt kan worden en ook wordt. Als je daar een brede discussie over wilt voeren, dan graag in een ander topic. En je kunt hier altijd in Groningen de bloemen van het servies krabben, natuurlijk!
    Het is een beetje dom om Holland te zeggen als je Nederland bedoelt.

    En in de onderstaande posts wordt uitgelegd wat "bloemen van het servies krabben" betekent.
    Onderschat nooit de kracht van domme mensen in grote groepen!
    Der Irrsinn ist bei Einzelnen etwas Seltenes - aber bei Gruppen, Parteien, Völkern, Zeiten die Regel. (Friedrich Nietzsche)
      Moderator zaterdag 19 februari 2011 @ 01:07:45 #293
    42184 crew  DaMart
    pi_92999113
    quote:
    1s.gif Op zaterdag 19 februari 2011 01:05 schreef Kees22 het volgende:

    [..]

    Het is een beetje dom om Holland te zeggen als je Nederland bedoelt.

    En in de onderstaande posts wordt uitgelegd wat "bloemen van het servies krabben" betekent.
    Niets doms aan. Het is gewoon goed Nederlands. En nogmaals: een dergelijke discussie ontsiert dit topic, dus als je die wilt voeren, dan graag in een apart topic.
      zaterdag 19 februari 2011 @ 01:09:36 #294
    37950 JAM
    Sic transit gloria mundi.
    pi_92999174
    Een krom kompas volgen, vergeef me hier het gebrek aan onverwachte uitweidingen, betekent niets anders dan advies opvolgen van iemand die (vooral achteraf bezien) niet het juiste advies tot zijn beschikking heeft. Het volgende spreekwoord zal zijn:

    De haven zien branden; als in: ...dus ik kom bij Marijke aan, nou, je kon de haven zien branden!
    "The world will note that the first atomic bomb was dropped on Hiroshima, a military base."
    pi_92999590
    quote:
    14s.gif Op zaterdag 19 februari 2011 01:07 schreef DaMart het volgende:

    [..]

    Niets doms aan. Het is gewoon goed Nederlands. En nogmaals: een dergelijke discussie ontsiert dit topic, dus als je die wilt voeren, dan graag in een apart topic.
    Slecht, want onduidelijk, Nederlands.
    En het schopte dit topic omhoog, met klinkend effect. Dus zo ontsierend was het nou ook weer niet.
    Onderschat nooit de kracht van domme mensen in grote groepen!
    Der Irrsinn ist bei Einzelnen etwas Seltenes - aber bei Gruppen, Parteien, Völkern, Zeiten die Regel. (Friedrich Nietzsche)
      zaterdag 19 februari 2011 @ 01:23:07 #296
    118585 Crutch
    Filantroop || Taalzwengel
    pi_92999719
    quote:
    Op zaterdag 19 februari 2011 01:19 schreef Kees22 het volgende:

    [..]

    Slecht, want onduidelijk, Nederlands.
    En het schopte dit topic omhoog, met klinkend effect. Dus zo ontsierend was het nou ook weer niet.
    Gast, je loopt het topic te verzieken. Scheer je weg, psssst.
    Je moeder is een hamster
      zaterdag 19 februari 2011 @ 08:29:38 #297
    276374 najazeg
    dit kan toch niet?
    pi_93003229
    het is toch niet de bedoeling dat je zelf al een context verzint voor je spreekwoord maar dat de gene na jou dit doet? Wat dat betreft vind ik JAM's post wel een beetje makkelijk.

    Aangezien dit topic bijna vol is wacht ik op een (hopelijk) tweede deel :)
    "najazeg heeft geen abonnement"
    Nee, en ik ga er ook geen aanschaffen, brutale vlerk!
    ik heb twee eervolle vermeldingen op mijn naam staan! *O*
    pi_93005173
    quote:
    1s.gif Op zaterdag 19 februari 2011 08:29 schreef najazeg het volgende:
    het is toch niet de bedoeling dat je zelf al een context verzint voor je spreekwoord maar dat de gene na jou dit doet? Wat dat betreft vind ik JAM's post wel een beetje makkelijk.

    Aangezien dit topic bijna vol is wacht ik op een (hopelijk) tweede deel :)
    Hier ben ik het me eens. En bij deze een duit in het zakje op weg naar het volgende topic :)
    Salivili hipput tupput tapput äppyt tipput hilijalleen
      zaterdag 19 februari 2011 @ 10:54:20 #299
    118585 Crutch
    Filantroop || Taalzwengel
    pi_93005229
    Mee eens. Dat kromme kompas mag wat mij betreft opnieuw of we verzinnen een nieuwe.
    Je moeder is een hamster
      Moderator zaterdag 19 februari 2011 @ 10:56:35 #300
    42184 crew  DaMart
    pi_93005290
    Ja, het moet wel volledig, natuurlijk.

    Maar JAM is het verhaal van kapitein Schuytema vergeten, volgens mij. Ik zal dat nog wel even opzoeken.
    abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
    Forum Opties
    Forumhop:
    Hop naar:
    (afkorting, bv 'KLB')