quote:
Wat denken jullie hiervan, en mocht de informatie juist zijn, heeft Israel gelijk?
Israël heeft gelijk als het het regime van Iran bekritiseert op tal van vlakken. Zeker wat mensenrechten betreft is en blijft Iran een steen des aanstoots. Of het nu gaat om het ophangen van homo's, het stenigen van overspelige vrouwen of het executeren van politieke tegenstanders, zulke dingen zijn onaanvaardbaar.
Maar daarover gaat het Israël niet. Ze hebben op het vlak van mensenrechten zelf een slecht blazoen en moeten derhalve niet te hoog van de toren blazen.
Wat betreft de nucleaire ambities van Iran heeft Israël ongelijk. Een rapport van alle 16 geheime diensten van de VS stelt klaar en duidelijk dat Iran haar kernwapenprogramma in 2003 heeft stop gezet en dat er niets op wijst dat ze er opnieuw aan begonnen zijn.
Tot dezelfde vaststelling komt het IAEA: Iran is een beetje halstarrig maar werkt mee aan de controles en niets wijst op verduistering van nucleaire grondstoffen, de aanmaak van een wapen of het bestaan van geheime installaties.
Dat is wat het IAEA en de 16 geheime diensten van de VS zeggen. Daarbij komt de officiële stelling van de Iraanse regering en de uitspraken en fatwa's van de Ayatollah's die de productie, het bezit en gebruik van kernwapens afwijzen en in tegenspraak met islam zien.
Dat alles zijn argumenten genoeg om ervan uit te gaan dat er in Iran geen kernwapenprogramma die naam waardig bestaat. Het lijkt me dus niet e reden waarom Israël Iran wil bombarderen. Het heeft daarvoor andere, niet uitgesproken motieven.
Maar Israël heeft geen enkel recht Iran te beschuldigen zich niet aan het NPT te houden, aangezien Israël dat verdrag niet eens ondertekend heeft en alles erop wijst (en zowat iedereen het daarover eens is, dat Israël het enige land in het Midden-Oosten is dat over nucleaire wapens beschikt.
Ik vermoed - en analysten schrijven dat ook - dat Israël saen met de VS de absolute hegemonie in de regio zoeken. Met Jordanië en egypte hebben ze geen problemen zolang de dictators en koningshuizen daar stevi in het zadel zitten. Irak, hun belangrijkste tegenstrever is naar de middeleeuwen gebombardeerd zodat Syrië er relatief geïsolleerd staat. Syrië is ook geen wereldmacht.
Iran stoort omdat het de legitieme eisen van de Palestijnen steunt en hen tevens financiert en bewapent. In Gaza via Hamas, in het Zuiden van Libanon via Hezbollah. Volgens mij ligt daar de belangrijkste reden voor Israël om Iran uit te willen schakelen.
Want dat is het punt: men schrijft dat het zal gaan om precisiebombardementen, maar men mag me uitleggen hoe men een werkende nucleaire reactor of een volop functionerend nucleair laboratorium of andere installaties waar zich nucleaire isotopen bevinden met een precisiebombardement kan uitschakelen zonder dat een hele regio en vele mensen door de fall-out zullen aangetast worden. Een dergelijke aanval is geen aanval op een politiek, op een bewapeningsprogramma of op een beleid maar zonder meer op het Iraanse volk.
De gevolgen daarvan zijn niet te voorzien, niet in het minst voor Israël zef. Zoals hier al werd aangehaald, zal de haat tegenover Israël en daaruit volgend het antisemitisme alleen maar toe nemen. Kan dat de bedoeling zijn?
Men kan er van uitgaan dat zowel de Palestijnen als Libanezen, Syrië en tal van organisaties en individuen tegen Israël (en ev. de VS) wraak zullen willen nemen. In en rond Israël maar ook op andere plaatsen waar men meent de belangen van Israël of gewoon Joden te kunnen treffen. De wereld zal er dus een pak onveiliger op geworden zijn. Kan dat de bedoeling zijn?
quote:
Of geloven jullie eerder in de 'zachte' aanpak van de wereld tegen Iran vandaag?
Wat we vandaag zien is geen 'aanpak van de wereld tegen Iran' maar van een deel van de wereld, met name de VS en Europa. Rusland en China denken een heel pak genuanceerder en vooral Afrika en Latijns-Amerika volgen bepaald niet die optiek. Het is dus niet 'de wereld tegen Iran' maar het Westen tegen Iran.
Overigens sta ik nog altijd versteld over het feit dat mensen vandaag bereid zijn de VS-politici in hun analyse en argumenten te geloven aangezien het precies dezelfde spinning en leugens zijn zoals we die bij Irak hebben mogen meemaken. Men zou denken 'een ezel stoot zich geen twee keer aan dezelfde steen' maar hier zitten klaarblijkelijk toch wat ezels die daar klakkeloos en zonder kritische zin en nadenken in meegaan. Daar ta ik een beetje van versteld, eerlijk gezegd. Ik had gehoopt dat mensen hun ogen zouden opengaan na de barrage van leugens met betrekking tot Irak en dat de propagandamachines vanuit de VS en Israël wat spaak zou lopen. Niet dus.
quote:
Denken jullie dat de wereld het risico moet nemen om Iran een nucleaire macht te laten worden wegens het standpunt "ieder hetzelfde recht"?
Als men tegenstander is van nucleaire wapens - zoals ik dat ben - zou men moeten beginnen met de bestaande nucleaire machten en wapens af te bouwen. Dat zou een helder engagement zijn waaruit men hoop zou kunnen putten. Maar de loutere vaststelling dat de VS, Israël, Rusland, Frankrijk, China dat niet doen, bewijst dat ze geen problemen hebben met de productie van nucleaire wapens, de opslag ervan en dus het eventuele gebruik ervan.
Ze hebben alleen een probleem als specifieke landen dat ook willen. Daar zit niets ethisch in, het is machtspolitiek.
Tot slot: als men het regime in Iran onwelvallig is, zoals ik dat ben, dan doet men er goed aan de bevolking geen externe vijand aan te bieden maar juist de verdeeldheid binnen Iran te vergroten door het steunen van die groepen, partijen en personen die aansluiten bij onze visie op politiek, mensenrechten en buitenlands beleid.
Een bombardement op Iran zal het gehele volk inclusief de oppositie verenigen en het hele land nog meer in de armen van godsdienstwaanzinnigen duwen.
Is dat misschien de bedoeling?
(Geleend uit een discussie elders op internet, volstrekt mee eens).