abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  zondag 14 februari 2010 @ 13:45:17 #1
29444 RemcoDelft
4 8 15 16 23 42
pi_77982141
Recentelijk kwam weer in het nieuws dat de overheid de Nederlandse taal wil vastleggen in de Grondwet, iets wat blijkbaar al in het regeerakkoord stond in 2007.
Hier zie ik enkele problemen bij ontstaan: Om te beginnen is "Nederlands" niet iets wat simpel op 1 A4tje is samen te vatten, je kan er vele boeken mee vullen. Hoe willen ze dat in de Grondwet vastleggen? Want "de Nederlandse taal" is nu iets heel anders dan 500 jaar geleden, en een Grondwet is juist bedoeld om wijzigingen te voorkomen. Sterker nog, dat zou ook betekenen dat wijzigingen aan de taal voortaan een wijziging van de Grondwet noodzakelijk maken.
Maar lastiger nog: voor het wijzigen van de Grondwet (wat de overheid nu dus wil, om "Nederlands" vast te leggen) bestaat een procedure:
quote:
Nadat de voorstelwet is aangenomen, wordt de Tweede Kamer ontbonden. Binnen drie maanden volgen verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer en komt het parlement in zijn nieuwe samenstelling bijeen. In de praktijk wordt de Tweede Kamer niet speciaal hiervoor ontbonden, maar wordt de voorstelwet kort voor toch al te houden verkiezingen aangenomen. Een gevolg is wel dat normaal gesproken slechts eens in de vier jaar een of meer grondwetswijzigingen kunnen plaatsvinden.

De nieuwe Staten-Generaal behandelen nu de voorgestelde wijziging. De Tweede Kamer kan de wet niet amenderen. De nieuwe Staten-Generaal moeten het voorstel van de oude Staten-Generaal dus aannemen of afwijzen zoals het er ligt. Bovendien geldt nu dat Tweede en Eerste Kamer met een versterkte meerderheid (een tweederdemeerderheid) voor moeten stemmen om de grondwetswijziging werkelijk door te voeren. Als de nieuwe Staten-Generaal voorstemmen, volgt verder de normale procedure voor wetswijziging en de Koning bekrachtigt de wijziging in de grondwet.
Gaan ze werkelijk na de verkiezingen moeite doen voor een tweederde meerderheid voor iets onbenulligs als "de taal" in een wetje?
censuur :O
  zondag 14 februari 2010 @ 13:46:57 #2
163094 Ladidadida
En zo is het. En niet anders.
pi_77982190
Onbenulligs?
Op vrijdag 6 februari 2009 08:48 schreef ajf het volgende:
Cada día te quiero más que ayer y menos que mañana O+
pi_77982321
T is een nutteloze actie. Wat in de grondwet kan kan er ook weer uit als het nodig is.
stupidity has become as common as common sense was before
pi_77982372
quote:
Op zondag 14 februari 2010 13:46 schreef Ladidadida het volgende:
Onbenulligs?
Nou ja, symboolpolitiek met weinig praktische waarde is vrij onbenullig op een moment dat de arbeidsmarkt ontzettend onzeker is en de motieven voor de missie in Irak op zijn zachtst gezegd niet helemaal rechttoe rechtaan waren, nee.
If you have a problem, if no-one else can help, and if you can find them, maybe you can hire the A-Team
pi_77982516
Met name het fries vastleggen in de grondwet is te triest voor woorden.
De enige echte BaggerUser!
Riemen
fiets kopen
pi_77982521
Klopt idd, dat is ook het eerste waar ik aan dacht bij dit voorstel. Hoe gaan ze dit doen.
En stel dat het lukt om de taal in de Grondwet te verankeren (door bijv. een instituut op te richten of aan te wijzen die over de taal waakt), dan wordt de overheid de hoogste instantie in zake de Nederlandse taal? Net als in de roman 'nineteeneightyfour'.
I´m back.
  zondag 14 februari 2010 @ 13:58:59 #7
66444 Lord_Vetinari
Si non confectus non reficiat
pi_77982546
De pessimist ziet het duister in de tunnel
De optimist ziet het licht aan het eind van de tunnel
De realist ziet de trein komen
De machinist ziet drie idioten in het spoor staan....
pi_77988534
Oh ja dubbel
If you have a problem, if no-one else can help, and if you can find them, maybe you can hire the A-Team
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')