Jacht op alcohol geopend AMSTERDAM - Na het rookverbod lijkt nu de jacht op alcohol geopend in Europa. Onder de bezielende leiding van de Zweden, die de tweede helft van dit jaar voorzitter zijn van de Europese Unie, moet het alcoholgebruik worden teruggebracht.
Maar met name de bierbrouwers zetten zich schrap en gooien alles uit de kast om de Zweedse voornemens te dwarsbomen. Een immense lobby is inmiddels opgezet om het belang van de drankindustrie in Brussel te onderstrepen. Maar gerust zijn de brouwers niet: "Het zou desastreus zijn als deze plannen worden ingevoerd."
De Zweden zijn gezworen vijanden van alcoholmisbruik. In hun eigen land gelden strenge regels en nu grijpen de Scandinaviërs hun voorzitterschap aan om de rest van Europa mee te krijgen, zo is in Brussel te horen. Zweden zou de komende maanden met verregaande plannen het gebruik van alcohol in de EU willen terugschroeven. Onder meer door reclame te verbieden, de accijnzen te verhogen en de supermarktverkoop te staken.
Het Zweedse ministerie van Volksgezondheid bevestigt dat er voorstellen in de maak zijn. "De gevolgen van alcohol voor de gezondheid, verkeersveiligheid, kinderen en jongeren en ook voor de economie zijn enorm. Daarom willen we hier serieus werk van maken tijdens ons voorzitterschap", meldt een woordvoerder. Hij benadrukt wel dat de beslissing uiteindelijk door de lidstaten zelf wordt genomen. "Maar wij doen meer dan een aanbeveling of een oproep, want het is ons menens." Niet gek dus dat de drankindustrie in opperste staat van paraatheid is.
Directeur Jack Verhoek van het Centraal Brouwerijkantoor, waar alle Nederlandse biermakers lid van zijn, heeft geen goed woord over voor de Zweden. "Ze hangen de theorie aan dat als de algemene consumptie daalt, ook het alcoholmisbruik daalt. Maar dat is nooit bewezen, sterker nog, het is zelfs wetenschappelijk gefalsifieerd. Wat er bij te veel bemoeienis gebeurt, is dat mensen zeggen de overheid zorgt toch voor me, ik ga eens even lekker uit de ban springen."
Volgens Verhoek heeft Nederland nu al één van de strengste regimes als het gaat om bierreclames. "Het is een hele strenge code met wel 18 subkopjes. Dan gaat het over voor de hand liggende zaken als kinderen, zwangere vrouwen, matigheid enzovoorts. Soms vragen brouwers wel eens: wat mogen we nog wel?"
Verhoek vindt dat hij in hetzelfde hoekje wordt gedrukt als de rokers. "Als de hele sector niet meer zou adverteren, zou dat niet per se betekenen dat er minder wordt omgezet. Alleen zouden de marktaandelen niet meer veranderen omdat een merk moeilijk nieuwe markten kan veroveren. Maar de reden van het niet meer adverteren zorgt wel voor forse omzetderving. Als een overheid jouw product zwart maakt, is dat niet goed voor je product. Als er niet meer geadverteerd mag worden met de reden dat alcohol zeer schadelijk voor je is, dan heeft dat zeker invloed op de consumptie ja." De brouwers gooien dan ook alles in de strijd om de verwachte alcoholjacht van Brussel in te dammen.
Naast actief lobbywerk wordt dinsdag een nieuw rapport van advieskantoor Ernst & Young openbaar dat het belang van de sector moet aantonen. Uit een onderzoek van 2006 bleek al dat in Europa 2,6 miljoen mensen werk hebben dankzij de biersector. Net zoveel als de totale werkgelegenheid in Denemarken destijds. En de belastingbijdrage van 39 miljard euro was meer dan de totale overheidsuitgaven van Polen. Maar of deze cijfers de Zweden tegenhouden, is maar de vraag.
Bron:
Telegraaf