Echt een aanrader voor een nieuweling.quote:Op woensdag 1 juli 2009 23:55 schreef Nicephorus het volgende:
De werken van Kant vind ik zelf erg inspirerend, met als hoogtepunt Kritik der reinen Vernunft natuurlijk.
Nu je het zegt… ik zal eens de archieven induiken. Dat is immers mijn taak als mod.quote:
Ik voeg me bij het Nietzsche-front.quote:Op donderdag 2 juli 2009 00:12 schreef Iblis het volgende:
Ik vind Nietzsche ook leuk, Wouter1989 niet, maar daar kan hij je vast meer over vertellen. Nietzsche gebruikt echter voor een deel wel een zeer effectief retorisch trucje: hij slaat een beetje een samenzweerderig toontje aan, waardoor jij als lezer snel het gevoel hebt ‘als enige’ met Nietzsche op één lijn te zitten.
Het leven is overigens wonderschoon. Maar het klinkt alsof existentialisten je dan wel moeten liggen. Ik zou zeggen, lees bijvoorbeeld Camus. Ik vind dat die ook best fijn schrijft, en een boekje als ‘de vreemdeling’ (L'étranger) is heus aardig. Ook Walging (La Nausée) van Sartre kan misschien leuk zijn, dat is Sartre. Beide meer filosofische romans dan echt filosofische boeken.
Grappig dat je dat als een verwijt presenteert, het is namelijk precies het punt dat hij maaktquote:Op donderdag 2 juli 2009 00:26 schreef Wouter1989 het volgende:
Iblis: ik heb inderdaad een hekel aan Nietzsche, maar daar kan ik niet meer over vertellen. Iedere discussie over hem speelt zich af buiten de arena van zulke algemeen toegankelijke kenvermogens als de rede en de wetenschap. Zijn werk is evocatief, intelligent en visionair, maar ongefundeerd. Voor zijn overtuigingskracht leunt het geheel en al op stijl. En tegenover stijl kun je alleen een andere stijl zetten, en ik ben stilistisch niet zo sterk. Niet dat ik geheel onbevattelijk ben voor die stijl, ik kan me tot op grote hoogte identificeren met Nietzsche, maar ik weiger mijn ziel te verkopen aan een sentimentje.
Wat me trouwens ook een heel belangrijke factor lijkt: nieuwigheid. Waren wij niet, zoals Nietzsche zei, de erfgenamen van 2 millennia gewetensvivisectie, maar van 2 millennia 'lordly indifference towards suffering' (zoals Russell in zijn reactie op hem zegt. Het moet me van het hart, zijn evaluatie van Nietzsche komt me voor als de adequaatste en übermenschlichste), en was Jezus toen langsgekomen, liepen eerstejaars nu te koketteren met hem.
Ik heb altijd het idee dat mensen op dit forum bij vragen over filosofische werken vooraan staan om Kant of Heidegger te roepen, maar ik vraag me af hoeveel mensen daar werkelijk iets van gelezen of begrepen hebben. Ik kom er eerlijk voor uit dat ik van Heidegger bijvoorbeeld echt geen hond snap. Dat zijn filosofen die je pas kunt lezen als je grondig ingelezen bent door middel van andere filosofen en handleidingen. Zo bezien beschik je niet over een uitgebreide basiskennis, wat ook niet erg is, maar luister dus niet teveel naar mensen die je dat adviseren. Ik raad je dan ook aan om met wat filosofische romans te beginnen, dat leest bovendien een stuk leuker op je handoekje in de zon. En als je dan ook nog teksten wil lezen die je doen beseffen hoe raar het leven eigenlijk is, dan is de keuze niet zo moeilijk. Ze zijn al eerder genoemd maar: Camus en Sartre. Met name Camus (de pest, de vreemdeling) heeft op mij enorme indruk gemaakt.quote:Op donderdag 2 juli 2009 00:07 schreef Anouk... het volgende:
Voor een zeer goed vak ' Meesters van het Wantrouwen' hebben we teksten gelezen van Darwin, Marx, Nietzsche en Freud. Nietzsche heeft zeer veel indruk op mij gemaakt. Ik wil vooral teksten lezen die je laten beseffen hoe raar het leven eigenlijk is, dat je alles niet zo serieus moet nemen (dat je bijv. niks zeker kunt weten).... dat soort teksten spreken me erg aan...
Welk werk van Schopenhauer vind je het beste? Ik neem trouwens aan dat je het over Arthur hebt..quote:Op donderdag 2 juli 2009 00:05 schreef Iblis het volgende:
Als Heidegger je aangeraden wordt dan vermoed ik dat je niet voor een kleintje vervaard bent. Want dat is niet het gemakkelijkst. Sowieso zijn veel filosofen stilistisch niet de beste schrijvers natuurlijk, behalve Schopenhauer. Schopenhauer is een genot om te lezen.
Wat Quir opmerkt is overigens heel nuttig.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |