Truant, mijn beide ouders zijn beide (zeer) laag opgeleid wat er samen met een nog belangrijke factor (binnen de familie) voor zorgde dat ik op het vmbo werd geplaatst. Het vmbo is het zieke afvalputje van de maatschappij, en ik voelde mij daar vier jaar lang enorm tegen het harnas gejaagd. De meest belangrijke gesprekken van de dag waren "weet juhh hoe veul ik gezopuhh hepp? Kankergaaf, man!". Wanneer een leraar iets uitlegde dat - volgens hen - boven hun niveau lag, schaamde ze zich er niet voor om te zeggen dat dit niet geleerd hoefde te worden, "omdat ze toch maar vmbo doen en geen toekomst hebben". Hun eigen woorden, niet de mijne.
Tot zover een inleidende cursus 'vmbo voor de bezorgde ouder'. Het minste wat je kan doen als je kind op het vmbo zit, is hem of haar weerbaar maken tegen groepsdruk. Maar dat geldt natuurlijk (misschien in ietwat mindere mate) ook voor de andere niveaus.
Nu heb ik mij inmiddels opgewerkt tot de universiteit, en zit ik dus in een vergelijkbare maar tegenovergestelde situatie. Over het bachelor-master systeem hoef ik niet te beginnen, want dat begrijpen ze niet. Als je zegt 'doctor' te kunnen worden, zijn ze volledig in de war omdat ze niet begrijpen wat een studie psychologie of archeologie nou met een arts te maken heeft. Om over studiepunten of inhoud van de studie nog maar te zwijgen.
Maar goed, de enige reden dat ik dit vertel is omdat er mogelijk een parallel te trekken valt. Wie weet zijn uw zoons zeer goed in techniek, waar u misschien niets van af weet. Probeer je er dan zoveel mogelijk in te verdiepen en interesseren. Als er een onzinopleiding in hun hoofd zit, probeer ze dan eventueel subtiel te motiveren om Havo te doen. Het kan natuurlijk ook zijn dat uw zoons gewoon laatbloeiers zijn. Ik denk overigens dat uw zoons er niet zozeer mee zitten dat hun ouders hoogopgeleid zijn - vmbo'ers en pubers in het algemeen hebben nogal weinig notie van klasseverschil (zoals het hoort, want mbo'ers zijn niets beter of slechter), tenzij dit ze met de paplepel in is gegoten. Ik hoop daarom dat dit niet is gebeurd.