quote:
Alsnog de held van het Philips Stadion
door Frank van den Muijsenberg. donderdag 11 juni 2009 | 02:46 | Laatst bijgewerkt op: donderdag 11 juni 2009 | 09:04
Allen droomden ze ervan ooit hun opwachting te maken in een vol Philips Stadion. Als een van de weinigen heeft Guus Meeuwis die droom verwezenlijkt. "Al moest ik slinkse omwegen maken en kostte het de nodige tijd", zegt hij met gevoel voor ironie.
Voetbaltalent had hij niet. Maar dankzij zijn gave voor het schrijven van liedjes, sympathieke podiumpresentatie en herkenbare zangstem is Guus Meeuwis nu tóch de vedette van het Philips Stadion. De oud-Lieshoutenaar verricht morgen de aftrap van zijn traditionele concertreeks onder de titel 'Groots met een zachte G'.
Op de plek van de jongensrang zijn al jaren kantoren en sponsorruimten gevestigd. "Daar is nu onze kleedkamer", zegt Meeuwis (37). De teloorgang van zijn oude stekkie maakt hem niet sentimenteel. "Nee, dat is inherent aan het huidige voetbal. PSV heeft veel profijt van de sponsors, waardoor de club goede spelers naar Eindhoven kan halen."
Na het jongensrangtijdperk heeft hij 'op alle plekken' in het stadion gezeten. Hij roemt de intieme, Engelse sfeer in het PSV-bolwerk, waar de toeschouwers dicht op het veld zitten. En waar muziek niet rond-echoot. "Het Philips Stadion is uitermate geschikt voor concerten, omdat het geluid gemakkelijk weg kan. Ik vind een stadion ook meer rock 'n roll als er geen dak op zit."
Zelf volgt hij stadionconcerten het liefst vanaf het veld.
"Je hebt daar de meeste beleving, je kunt het voelen. Al wil ik daarmee de sfeer op de tribunes niet tekort doen. Ik heb laatst tijdens het optreden van Tina Turner (in het Gelredome in Arnhem, red.) ook op het veld gestaan. Onwijs goed." De reacties van andere toeschouwers, die hem uiteraard herkenden, stoorden hem niet. "Ze wilden het eerste kwartier foto's maken en daarna raakten ze eraan gewend. Als ik daar allemaal rekening mee zou moeten houden, kwam ik nergens meer."
Als puber ('Ik speelde nog in de fanfare van Houthem-St. Gerlach') zag hij de Rolling Stones 'live'; het was Meeuwis' eerste mega-optreden. Daarna liet hij zich imponeren door onder anderen Bruce Springsteen en Marco Borsato. Behalve als fan, bekijkt hij stadionconcerten ook met de ogen van een artiest. "Je hebt U2 en de Stones die vol uitpakken met enorme decors. En je hebt mensen als Springsteen: hij hangt een rood en een blauw lampje op en staat ruim twee uur te rammen met zijn E Street Band. Is ook oké. Ik probeer een mix te maken. We willen elk jaar iets nieuws verzinnen. Maar het moet wel bij je passen."
De drie Eindhovense shows van 2009 – dit jaar voorafgegaan door twee 'uitwedstrijden' in het Abe Lenstra Stadion in Heerenveen – betekenen weer een 'stapje vooruit'. "Je moet het optreden gewoon over je heen laten komen. We presenteren een snelle set met niet al te veel ballads en veel beweging op het podium. Het is voorbij in een scheet."
Zal hij als hoogbejaarde, in navolging van onder anderen bluesveteraan B.B. King (83), nog steeds in grote accommodaties optreden? "Ik heb geen plannen anderzijds", zegt Meeuwis. Hij voegt bescheiden toe dat een tienjarig jubileum van zijn stadionconcerten ook een mooie mijlpaal zou zijn. "Als het mij gegund is, ga ik zolang mogelijk door."
(Trouwens, voor 11 juni 2010 staat alweer een Guus-concert in het Philips Stadion gepland. De voorverkoop begint morgenochtend om 10.00 uur)
Bron