Door: Marcia Nieuwenhuis
Gepubliceerd: maandag 16 maart 2009 00:47
Rita Verdonk belandt – als er nu verkiezingen gehouden zouden worden – in haar uppie in de Kamer. Van de 26 zetels in de peiling is er nog maar één zeteltje over.
Slechts 1 procent van de bevolking zou nu kiezen voor Trots op Nederland. Dat blijkt uit onderzoek van Maurice de Hond. Een groot deel van de aanhang van Rita Verdonk is overgestapt naar de Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders, die met 28 zetels voor de derde keer op rij de grootste is in de peiling.
Verdonk zei zondag op de Meedenkdag van Trots op Nederland de overgebleven zetel als een realiteit te zien. ‘Wij kijken naar de toekomst en naar de inhoud. We gaan uit van onze eigen kracht.’ Maar ook in den lande kalft de belangstelling voor haar beweging af, zo bleek zondag in de Jaarbeurs. De bravoure waarmee Rita Verdonk haar beweging op 3 april vorig jaar lanceerde in de Amsterdamse Passenger Terminal, was nu ver te zoeken. De symboliek was compleet toen de TON-vlag die de boel een beetje op moest fleuren, naar beneden viel.
Trots op Nederland mist bravoure van het beginGrijze muren, grijze vloer, grijs plafond en een met witte tl-buizen verlicht podium. ‘Het lijkt wel een begrafenis’, grapt een actieve Trots op Nederlander als de muziek inzet. Omstanders lachen, maar eigenlijk is het een pijnlijke conclusie voor de vrijwilligers van de vernieuwingsbeweging van Rita Verdonk. De vertrokken spindoctor, mannetjesmaker Kay van de Linde, wordt node gemist. De glans is eraf en de schwung is eruit.
Met een paar stukjes tape wordt in de haast een oranje vlag van Trots op Nederland op het troosteloze podium gehangen, om de boel nog een beetje op te fleuren. Tot overmaat van ramp laat uitgerekend tijdens de speech van Verdonk een deel van vlag los. De gedachte dat het doek al ver voor de verkiezingen gevallen is, dringt zich op.
Het nieuws van de meest recente peiling van Maurice de Hond komt hard aan op de Meedenkdag. Van de 26 zetels die zij tien maanden geleden nog kreeg, is er nog slechts ééntje over. Verdonk neemt hiervoor zelf de verantwoordelijkheid. ‘Er zijn dingen gebeurd binnen onze beweging die niet hadden mogen gebeuren. Maar we hebben schoon schip gemaakt.’
Het ligt voor de hand dat de TON-voorvrouw hiermee doelde op de ruzie met haar voormalige vertrouweling Ed Sinke. Zelf wilde zij echter niet inhoudelijk ingaan op de oorzaken van de teruggang in de peilingen. Afgelopen week erkende Verdonk dat zij haar voormalig adviseur Ed Sinke ten onrechte heeft beschuldigd van verduistering.
Op de landelijke manifestatie kwamen net iets meer dan tweehonderd mensen af, een aantal dat zij tijdens de voorjaarstournee in een willekeurige provincieplaats geregeld overtrof. En vele malen minder dan het aantal bezoekers bij de lancering van Trots op Nederland in de Amsterdamse Passenger Terminal op 3 april vorig jaar.
10.000 euro boete In aparte zalen mochten mensen hun mening geven over het conceptprogramma dat is opgesteld rond tien thema’s, waaronder migratie, integratie, mobiliteit, ontwikkelingshulp en criminaliteit. Zo wil Verdonk een boete van 10.000 euro invoeren voor mensen die geweld gebruiken tegen hulpverleners. Tot veler verbazing stond er ook in dat Trots op Nederland de variabele kosten voor autovervoer omhoog wil doen, door de prijs van benzine te verhogen. Hier staat dan wel tegenover dat de vaste kosten worden verlaagd door de houderschapsbelasting af te schaffen. De plannen waren nog niet compleet, omdat Verdonk niet alles aan de meeluisterende concurrentie wil weggeven, meldden de stukken.
Verdonk beloofde wel plechtig de goede suggesties te verwerken in het definitieve programma, dat in mei klaar moet zijn. De politica stelde dat Trots op Nederland met de Meedenkdag parlementaire geschiedenis heeft geschreven, omdat burgers hun directe inbreng mogen leveren. ‘Dit is democratie. Fantastisch.’
Opnamen en foto’s tijdens de bijeenkomst, waren uit den boze, omdat sommige aanwezigen niet herkend wilden worden als een aanhanger van Verdonk.
![]()