quote:
Kuyt komt altijd boven drijven
Door PETER VAN DUYL
NOORDWIJK - Al jarenlang fungeert de twijfel van anderen als de brandstof voor zijn oersterke motor. Zet Dirk Kuyt in een hoek en hij haalt automatisch het beste uit zichzelf. Het heeft hem in zijn loopbaan veel gebracht en het ziet ernaar uit dat die karaktertrek hem nu een ticket voor het Europees kampioenschap oplevert. Toegegeven, hij had er ditmaal wel wat hulp van anderen bij nodig. In de eerste maanden van dit jaar daalde de scepsis van de buitenwacht weer eens voluit neer op de spits van Liverpool.
Zijn ploeg draaide niet, Kuyt scoorde niet en de ‘kenners’ in Nederland riepen meteen: de Katwijker zit in Engeland op een schopstoel. In februari en maart sloeg ook bondscoach Marco van Basten hem over voor de oefeninterlands in Kroatië en Oostenrijk.
Voordat Kuyt ook maar de kans kreeg kopje onder te gaan, werd hem een reddingsboei toegeworpen door Rafael Benitez, zijn manager bij Liverpool. De Spanjaard posteerde de centrumspits plotseling aan de rechterkant van het veld en dat bleek een schot in de roos. Vanaf het allereerste moment voelde Kuyt zich aan de zijlijn als een fijnproever in een restaurant met ster.
,,Soms,” grijnst Dirk Kuyt, ,,vallen dingen op de één of andere manier op zijn plaats. Toen we ermee begonnen, dacht ik dat het iets tijdelijks zou zijn. Maar het liep zo goed en iedereen voelde zich er zo prettig bij dat we erop doorgegaan zijn.
,,Ik ben geen vaste rechtsbuiten. Mag tussen de linies spelen, bij de spits komen en ik kom ook in scoringspositie. Bovendien kan ik er mijn ei kwijt. Iedereen weet dat ik een goed loopvermogen heb en ik vind het in sommige wedstrijden prettig om daar iets mee te doen. Ik denk dat deze plek bepaalde kwaliteiten van mij naar boven haalt.”
Gek genoeg haalt de aanvaller Kuyt op de flank nog de meeste voldoening uit zijn verdedigende taak. ,,Iedereen heeft het over de doelpunten die ik in de Champions League heb gemaakt. Dat is wat opvalt. Maar wat mij de meeste voldoening geeft – en dan probeer ik me niet op de borst te slaan – is dat ik overeind ben gebleven tegen de beste aanvallende backs van de wereld. Evra (Manchester United, red.), Ashley Cole (Chelsea, red.) en Clichy (Arsenal, red.) konden tegen mij niet doen wat ze graag willen. Ik ga met ze mee en op het moment dat wij de bal hebben, ga ik over ze heen. Je merkt toch dat ze daar moeite mee hebben.”
Aan de zijkant speelde Kuyt zo sterk dat een rentree in het Nederlands elftal niet kon uitblijven. Vanavond in de Kuip staat hij tegen Oekraïne aan de aftrap voor zijn 36ste interland en herneemt voor hem het leven zijn gewone gang.
Dat neemt niet weg dat Kuyt de afgelopen maanden weer eens met zijn neus op de realiteit werd gedrukt. ,,Ik wist het al, maar heb weer geleerd dat voetbal iets betrekkelijks en iets tijdelijks is,” zegt hij. ,,Als je er even niet bij bent, schrijven mensen je ook meteen af. Toen ik in het roulatiesysteem van Liverpool zat, werd ook gezegd: ‘Het gaat niet goed, hij moet weg’. Terwijl mensen daar helemaal geen kijk op hadden.
,,In mijn carrière hebben mensen mij al heel vaak afgeschreven, maar uiteindelijk kwam ik altijd weer boven drijven. Ik ga er altijd voor. Als ik mogelijkheden zie, probeer ik die altijd met twee handen te grijpen. Ik heb zelf ook nooit getwijfeld aan het EK. Omdat ik wist: Als ik bij Liverpool belangrijk ben, dan kom ik vanzelf weer in beeld.”
Toch heeft hij de afgelopen maanden wel eens verwonderd om zich heen gekeken. ,,Ik denk wel eens: ‘Zo ben je alles en zo ben je niks’. Daarom geniet ik juist van de mooie momenten. De algehele tendens kan zo snel omslaan. Als je ziet hoe mensen drie maanden geleden over mij spraken en hoe het nu is, dat is een wereld van verschil. Je gaat steeds beter beseffen hoe de voetbalwereld in elkaar zit. En wat écht belangrijk voor je is: Je familie en je vrienden. Want daar omheen valt er een hoop weg.”
Ook de keuzes van bondscoach Marco van Basten stemden Kuyt niet bepaald vrolijk. In de hiërarchie van de centrumspitsen heeft hij Klaas Jan Huntelaar definitief voorrang moeten verlenen. Dat hij tot twee keer toe helemaal niet werd opgeroepen, heeft hem echter pijn gedaan.
,,Ik begrijp dat er keuzes gemaakt moeten worden. Natuurlijk ben je het er niet mee eens maar dat ben je nooit als de beslissing negatief voor jou is. Ik vind dat ik een Nederlands elftal-waardige speler ben. Was teleurgesteld en ook wel kwaad. Als je ergens drie jaar lang bij bent en er voor je gevoel nog steeds bij hoort, dan is zo’n beslissing uiteraard teleurstellend. Ik weet best dat ik die periode niet het beste voetbal uit mijn carrière speelde, maar ik was ook niet absoluut uit vorm.”
Kuyt reageerde zoals je van hem kunt verwachten. Hij trok een extra blik energie open en knokte zich terug. Zoals hij dat nu eenmaal altijd doet. ,,De bondscoach heeft het mij toen uitgelegd en dan moet je doorgaan,” meent hij. ,,Ik heb persoonlijk helemaal niet zo’n behoefte aan ellenlange gesprekken, als er maar duidelijkheid is. De bondscoach zei dat ik niet uit beeld was en moest laten zien dat hij het verkeerd zag. Dat heb ik proberen te doen. Iedereen heeft kunnen zien dat ik nooit heb opgegeven.”
Zijn rentree in Oranje was doel één, zijn volgende mikpunt is een basisplaats. Kuyt zegt niet het idee te hebben dat hij zich opnieuw moet bewijzen, maar heeft zichzelf wel de opdracht gegeven zich zo nadrukkelijk mogelijk te profileren.
En hij spiegelt zich graag aan Robin van Persie die in 2006 als outsider binnenkwam, zich ten koste van Kuyt in de ploeg speelde en op het WK uitgroeide tot de ster van Oranje. ,,Zo kan het gaan,” weet hij dus uit ervaring. ,,Ik heb voor mezelf echt het idee dat ik belangrijk kan zijn voor de ploeg. En dat ik kan gaan spelen. Dát wil ik overbrengen op de trainers.”
Het voordeel voor Kuyt is dat het Nederlands elftal sinds kort op dezelfde manier speelt als zijn club Liverpool. Zijn inmiddels favoriete stek aan de rechterkant bestaat in Oranje dus ook. ,,De manier waarop het Nederlands elftal nu speelt, daar pas ik perfect in. Als ik eerlijk ben, denk ik dat op dit moment mijn grootste kans op rechts ligt. Ik wil het bij Oranje op dezelfde manier invullen als bij Liverpool. Ik moet de bondscoach overtuigen. Hoop kansen te krijgen, dan ga ik die gewoon pakken.”