Bron: De Pers, DAGquote:De hype rond borstvoeding heeft onvoldoende wetenschappelijke basis, zegt hoogleraar Pieter Sauer: ‘Ik durf met grote zekerheid te zeggen dat flesvoeding vrijwel net zo goed is als borstvoeding.’
Niet lang geleden was flesvoeding een symbool voor rijkdom en emancipatie, voor vrije keuze en voor moderne gezinsverhoudingen. Maar tijden zijn veranderd. Aan het begin van de 21e eeuw heeft borstvoeding een bijna heilige status verworven, opmerkelijk genoeg vooral onder dezelfde rijke en geëmancipeerde vrouwen. Aangespoord door de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO), La Leche League, de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Verloskundigen en binnenkort zelfs het kabinet gaan moeders massaal terug naar de natuur en wordt flesvoeding zo goed als verworpen.
Geheel ten onrechte, stelt Pieter Sauer, hoofd van het Groningse Beatrix Kinderziekenhuis en hoogleraar pediatrie. ‘Wetenschappelijk gezien is er geen bewijs dat borstvoeding voor de baby grote voordelen heeft boven flesvoeding.’
Sauer werkt ruim dertig jaar in de kindergeneeskunde, de laatste tien jaar als hoofd van het Beatrix Kinderziekenhuis. In die functie heeft hij het groeiende enthousiasme over borstvoeding van dichtbij meegemaakt, een ontwikkeling die volgens hem niet voortkomt uit gedegen wetenschappelijk bewijsmateriaal, maar vooral uit een uitermate sterke lobby van wat hij ‘de borstvoedingsmensen’ noemt. Sinds het begin van de jaren tachtig is reclame voor flesvoeding verboden en voert de WHO wereldwijd actief campagne voor de natuurlijke wijze van voeden.
Hoewel de campagne vooral is ingegeven door de gezondheidsgevaren die in ontwikkelingslanden bestaan rondom flesvoeding, wordt in de westerse wereld dezelfde boodschap verkondigd als bijvoorbeeld in Ghana: borstvoeding is beter voor de gezondheid van de baby dan flesvoeding. Een bewering die voor Nederland echter niet of nauwelijks opgaat. Sauer: ‘In principe benadert goede flesvoeding borstvoeding dusdanig dat er nauwelijks verschil is waar te nemen. De reden dat de WHO zo fanatiek campagne voert voor borstvoeding, is dat er in ontwikkelingslanden wel degelijk gevaren zijn met flesvoeding. Het water waarmee de melk moet worden aangemaakt is er vaak onhygiënisch en kan dus schadelijk zijn voor het kind. Aan het melkpoeder ligt dat niet. In Nederland, waar we altijd schoon water bij de hand hebben, is er dan ook geen enkele reden om vrouwen wijs te maken dat ze hun kind tekort doen als ze de fles geven.’
Het is opmerkelijk dat de fanatieke lobby voor borstvoeding in Nederland zich grotendeels baseert op onderzoeken in ontwikkelingslanden. In bijvoorbeeld Brazilië en Wit-Rusland werd inderdaad een positief verband aangetoond tussen borstvoeding en de gezondheid van het kind. Maar dit verband kan dus zijn veroorzaakt door de slechte kwaliteit van het water. Slechts een keer werden de effecten onderzocht in een ontwikkeld land, Italië. Daar bleek inderdaad dat borstgevoede iets minder lichte koortsaanvallen hadden. ‘Maar ook in dat onderzoek is geen aantoonbaar causaal verband’, legt Sauer uit.
‘De resultaten zijn beïnvloed door nevenfactoren, die onmogelijk zijn uit te schakelen. Dan zou je twee a-selecte groepen moeders moeten hebben, waarbij de ene groep wordt gevraagd borstvoeding te geven en de andere flesvoeding. Maar ethisch gezien is het niet verantwoord om een vrouw te dwingen om voor een onderzoek een andere voedingsmethode toe te passen dan zij eigenlijk wil.’ Sauer: ‘Er zijn vele tientallen onderzoeken gedaan naar de effecten van borstvoeding en flesvoeding op infecties, de helft hiervan geeft aan dat borstvoeding beter is, de andere helft dat beide evengoed zijn. Dat is hoe dan ook geen basis om te concluderen dat borstvoeding veel beter is.’
Vergelijkbare twijfels moeten worden gesteld bij conclusies uit onderzoeken naar het effect van borstvoeding op overgewicht, intelligentieniveau of allergieën. Want hoewel inderdaad is vastgesteld dat kinderen die met de borst zijn gevoed minder vaak te maken krijgen met overgewicht en gemiddeld een hoger intelligentieniveau hebben, is ook bekend dat vrouwen die borstvoeding geven gemiddeld hoger zijn opgeleid dan vrouwen die flesvoeding geven. Genetisch gezien is de kans dus groter dat een met de borst gevoed kind een hoger intelligentieniveau heeft dan een kind dat met de fles is grootgebracht. Bovendien heeft het opleidingsniveau weer invloed op de kans op obesitas; hoger opgeleiden hebben meer kennis over voeding en hebben bovendien gemiddeld meer geld voor gezond eten. Het is dus zeer de vraag of de obesitas het gevolg is van de borstvoeding zelf of van andere omstandigheden.
Voor een verhoogd risico op allergieën is helemaal weinig bewijs. ‘Ik kan je een enorme stapel artikelen geven waarvan de helft aangeeft dat voeding hier een rol bij speelt en de andere helft dat het geen rol speelt.’
De feiten overziend is het vreemd dat Nederlandse moeders vol overgave vallen voor borstvoeding. Met pijnlijke borsten, slapeloze nachten, overmatige stress en zelfs ondervoede baby’s tot gevolg. Volgens Sauer doet de borstvoedingshype inmiddels meer kwaad dan goed: ‘Begrijp me goed, ik heb niets tegen borstvoeding. Integendeel. Maar we zijn inmiddels zo ver dat vrouwen zich schuldig voelen als ze kiezen voor de fles, zelfs weigeren om flesvoeding te geven om het kind wanneer nodig bij te voeden. Met als gevolg dat we hier in het ziekenhuis ondervoede baby’ sen baby’s met uitdrogingsverschijnselen binnen krijgen. Dat is toch te gek voor woorden!’
Extra schrijnend is het dat deze problemen deels worden veroorzaakt door de veronderstelling bij veel vrouwen dat borstvoeding minstens een half jaar moet worden volgehouden. Een veronderstelling waar geen enkel bewijs voor is, zo gaf een van de schrijvers van het WHO-rapport over borstvoeding onlangs vertrouwelijk aan Sauer toe.
Rest de vraag waarom men in Nederland zo enthousiast achter de borstvoedingshype aanloopt. Sauer wijt het aan de terreur van de ‘borstvoedingsmensen’. ‘Binnen de wetenschap zijn er genoeg mensen die ervan zijn overtuigd dat flesvoeding in wezen even goed is en ook veel artsen bevelen het zonder problemen aan. Maar bijna niemand durft het te zeggen, want dan wordt je direct gebrandmerkt als vrouwonvriendenlijk, kindonvriendelijk en natuuronvriendelijk.’
Pardon? Mag ik weten waar je dat vandaan haalt?quote:Op maandag 28 januari 2008 21:29 schreef cinnamongirl het volgende:
Vind het echt treurig dat vrouwen hier wordt wijsgemaakt dat borstvoeding het allerbeste is en dat je dat tot elke prijs moet proberen. Lees het ook in het borstvoedingsdraadje hier.
Sorry, ik druk me wat ongelukkig uit. Met 'hier' bedoeld ik Nederland en zeker niet OUD op Fok...heb hier inderdaad niet het idee dat men hier in OUD flesvoeders veroordeelt!quote:Op maandag 28 januari 2008 21:43 schreef YPPY het volgende:
[..]
Pardon? Mag ik weten waar je dat vandaan haalt?
Ok dan is het goed, ik was al zo verrast. Ik vind juist dat iemand die met bv stopt juist positief wordt benaderd in het bv topic. Verder lijkt dit me een eeuwig durende discussie die elke paar jaar een andere kant op gaat.quote:Op maandag 28 januari 2008 21:47 schreef cinnamongirl het volgende:
[..]
Sorry, ik druk me wat ongelukkig uit. Met 'hier' bedoeld ik Nederland en zeker niet OUD op Fok...heb hier inderdaad niet het idee dat men hier in OUD flesvoeders veroordeelt!
Ik denk ook dat de discussie ook nooit zal ophouden, zelfs als de wetenschap uiteindelijk fles/borst als 'het beste' aan zou kunnen wijzen. Het beste bepaal je nl. zelf als ouders!quote:Op maandag 28 januari 2008 21:54 schreef YPPY het volgende:
[..]
Ok dan is het goed, ik was al zo verrast. Ik vind juist dat iemand die met bv stopt juist positief wordt benaderd in het bv topic. Verder lijkt dit me een eeuwig durende discussie die elke paar jaar een andere kant op gaat.
Misschien is het ook geen onzin...quote:Op maandag 28 januari 2008 22:01 schreef cinnamongirl het volgende:
Ik vind het alleen zo jammer dat sommige ouders misschien een keuze maken die is gebaseerd op onzin... (bijv. die derde wereldonderzoeken).
Kan ook. Maar dan nog is het logischer om er vanuit te gaan dat de ene methode niet slechter/beter is dan de andere!quote:Op maandag 28 januari 2008 22:02 schreef Bass-Miss het volgende:
[..]
Misschien is het ook geen onzin...
Wij konden kiezen uit ik meen 3 merken: Nutrilon, Friso en ???quote:Op maandag 28 januari 2008 22:23 schreef Bass-Miss het volgende:
En euhm, dat kinderartsen makkelijk een bepaald merk poedermelk gaan voorschrijven komt vooral voort uit de overeenkomst die fabrikanten aangaan met ziekenhuizen.
In het ziekenhuis waar mijn moeder werkt, krijgen alle mama's een voorschrift mee voor een bepaald merk en dat schijnt de gewone gang van zaken te zijn. Er worden ook zeer gul geschenkjes uitgedeeld.quote:Op maandag 28 januari 2008 22:28 schreef marlieske het volgende:
[..]
Wij konden kiezen uit ik meen 3 merken: Nutrilon, Friso en ???
Dus niet één merk gebonden, dus geen verplichting wilde je een ander merk dan nam je dat gewoon zelf mee.
Ik had zelf al een pak bij, wist niet eens dat we dat kregen van het ziekenhuis.
Dus die lobby valt reuze mee.
Vreemd dat hij zo de nadruk legt op het advies van de WHO. De redenen waarom in de VS en West-Europa borstvoeding wordt aangeraden zijn heel verschillend van deze van de WHO en zijn wel degelijk gebaseerd op studies uitgevoerd in die landen.quote:human milk is the preferred feeding for all infants. This includes premature and sick newborns, with rare exceptions. Of course, breast milk would appear to be the most ideal food for your newborn. It is the food least likely to cause allergic reactions, it is inexpensive, it is readily available at any hour of the day or night; babies accept the taste readily; and the immunity factors in breast milk can help the baby fight off some infections.
[..]
The cholesterol content is also high in human milk and very low in formulas. Cholesterol promotes brain growth and provides the building blocks of hormones, vitamin D, and intestinal bile.
Formula-fed babies also have the risk of developing an allergy to a particular formula. When a baby develops an allergy to formula, he or she may have symptoms that include irritability, crying after feedings, nausea, vomiting, diarrhea, or a skin rash.
Ah, dat laatste beantwoordt meteen mijn grootste vraag over dit artikel: hoe onafhankelijk is deze arts. NIet heel erg dus.quote:Op maandag 28 januari 2008 22:47 schreef poemojn het volgende:
Hier ook, meestal Nutrilon omdat Nutricia meerdere producten heeft die voor ziekenhuizen interessant zijn, en een alles-in-één deal dat ook is.
Sauer is overigens niet onomstreden aangezien hij onderzoeken uitvoert voor Numico (Nutricia/Nutrilon) en dus niet altijd als onafhankelijk wordt gezien.
quote:Op maandag 28 januari 2008 23:09 schreef Lucille het volgende:
Een zoektocht met Google laat een berg onderzoeken zien van hem met sponsering van Nutricia, dus hij is niet onafhankelijk.
Adviseur Numico Research..lijke me idd. niet echt onafhankelijkquote:Prof.dr. P.J.J. Sauer, lid-geneeskundige
1. Hoogleraar Kindergeneeskunde RUG
2. Hoofd Afd. Kindergeneeskunde, UMCG
3. Lid Gezondheidsraad
4. Lid Beraadsgroep Voeding, Gezondheidsraad
5. Adviseur Numico Research
6. Lid van de Centrale Commissie Mensgebonden Onderzoek
Zo denk ik er ook overquote:Op maandag 28 januari 2008 22:17 schreef wijsneus het volgende:
Ik kan me gewoonweg niet voorstellen dat je een door het lichaam zelf geproduceerde stof met zulke ingewikkelde eiwitketens, vetten en weerstand verhogende stoffen kunt vervangen door poeder.
Maar dat is meer een gut-feeling dan een wetenschappelijk onderbouwde stelling
Dat ook, maar in borstvoeding kunnen ook schadelijke stoffen zitten als je als moeder medicijnen gebruikt, rookt, alcohol gebruikt en noem maar op. Wellicht is dan flesvoeding beterquote:Op maandag 28 januari 2008 22:17 schreef wijsneus het volgende:
Ik kan me gewoonweg niet voorstellen dat je een door het lichaam zelf geproduceerde stof met zulke ingewikkelde eiwitketens, vetten en weerstand verhogende stoffen kunt vervangen door poeder.
Maar dat is meer een gut-feeling dan een wetenschappelijk onderbouwde stelling
Als al die keren dat moeders nou geen schadelijke stoffen bij zich dragen door medicatie of drugs oid, ze wel bv zouden geven, dan zou veel meer schelen op de ziekte- en allergielijstjes dan de keren dat fv beter is.quote:Op dinsdag 29 januari 2008 03:52 schreef Troel het volgende:
[..]
Dat ook, maar in borstvoeding kunnen ook schadelijke stoffen zitten als je als moeder medicijnen gebruikt, rookt, alcohol gebruikt en noem maar op. Wellicht is dan flesvoeding beter
Ik wist het.quote:Op maandag 28 januari 2008 23:09 schreef Lucille het volgende:
Een zoektocht met Google laat een berg onderzoeken zien van hem met sponsering van Nutricia, dus hij is niet onafhankelijk.
over dat bijvoeden verbaas ik me idd ook, moeders die panisch zijn als het kind ondergewicht heeft, en ze dus dreigen te moeten bijvoeden, helemaal tot tranen toe in de stress schieten omdat dan de borstvoeding wel eens terug zou kunnen lopen, en dat willen ze niet, want ooooh het is zo fijn je kind zo te voeden, en ooh het is het beste wat je je kind kan geven.quote:Op maandag 28 januari 2008 21:29 schreef cinnamongirl het volgende:
[..]
Bron: De Pers, DAG
Ik vind het toch wel schokkend dat de boodschap van de borstvoedinglobby gebaseerd is op onderzoeken in ontwikkelingslanden, waarvan de resultaten niet gelden voor de Westerse wereld!
Hier is het water immers schoon.
Vind het echt treurig dat vrouwen hier wordt wijsgemaakt dat borstvoeding het allerbeste is en dat je dat tot elke prijs moet proberen. Lees het ook in het borstvoedingsdraadje hier.
Er is niets tegen borstvoeding, maar flesvoeding is net zo prima en je moet ook aan jezelf denken. Maar goed, deze discussie is hier vast al uitentreure gevoerd.
Hopelijk gaan vrouwen zich door deze nieuwe inzichten minder gedwongen en minder schuldig voelen.
Dat is zéker een reden om heel trots te zijn ja.quote:
ik geef gewoon mijn mening, en daar zitten ergenissen in, ja, F_H, mag het?quote:Op dinsdag 29 januari 2008 08:36 schreef Five_Horizons het volgende:
Ga jij even een hysterische discussie beginnen......
"quote:Op dinsdag 29 januari 2008 08:43 schreef milagro het volgende:
[..]
ik geef gewoon mijn mening, en daar zitten ergenissen in, ja, F_H, mag het?
je hoeft er niet op in te gaan, hè, niemand niet, ik spui gewoon, daar is Fok ook voor, niet waar? topics vol met dagelijkse spuisels, vooral hier in OUD.
moet ik anders even een hulde en pro BV post plaatsen, kan ik ook, hoor, als dat een smalende reactie van jou kan voorkomen.
quote:Geen borstvoeding geven verhoogt het risico van de moeder op borstkanker
Het is al enige jaren bekend dat het geven van borstvoeding in verband wordt gebracht met een lagere kans op borstkanker voor de menopauze. Een nieuwe studie uit China heeft aangetoond dat een vrouw die 24 maanden van haar leven borstvoeding geeft, de helft minder kans op borstkanker heeft dan een vrouw die geen borstvoeding heeft gegeven. De beschermende werking loopt op tot 75% voor die moeders die in totaal 109 maanden borstvoeding geven. Dit bleek te gelden voor typen borstkanker die zowel voor als na de menopauze voorkomen.
quote:Het krijgen van kunstvoeding verhoogt voor een meisjesbaby het risico om later borstkanker te ontwikkelen
Vrouwen die als kind kunstvoeding kregen hebben als volwassene een grotere kans op het ontwikkelen van borstkanker. Voor zowel borstkanker voor de menopauze als borstkanker na de menopauze geldt, dat vrouwen die als kind borstvoeding kregen, zelfs al was dat maar van korte duur, 25% minder kans op het ontwikkelen van borstkanker hadden. Dit in vergelijking met vrouwen die kunstvoeding kregen.
quote:Kunstvoeding wordt in verband gebracht met een lager IQ
Moedermelk bevordert de hersenontwikkeling en verbetert de cognitieve ontwikkeling, op een manier die voor kunstvoeding onmogelijk is. Uit een studie bleek dat het gemiddelde IQ van 7- en 8-jarige kinderen die als baby borstvoeding hadden gekregen, 10 punten hoger was dan het IQ van hun met kunstvoeding gevoede leeftijdgenootjes. Alle kinderen uit het onderzoek waren te vroeg geboren en met een sonde gevoed. Dit geeft aan dat de moedermelk zelf, en niet het voeden aan de borst, het verschil in IQ veroorzaakt.
Een andere studie die deze stelling ondersteunt komt uit Nieuw Zeeland. Een longitudinale, 18 jaar durende studie met meer dan 1.000 kinderen gaf aan dat de kinderen die als baby borstvoeding hadden gekregen, een hogere intelligentie en betere schoolprestaties hadden dan kinderen die kunstvoeding hadden gekregen.
quote:Borstvoeding vergemakkelijkt het loskomen van meconium
Baby's worden geboren met een plakkerige substantie in hun darmpjes, het zogenaamde meconium. Colostrum (de eerste melk) heeft de unieke eigenschap dat het er voor zorgt dat deze substantie zo snel mogelijk het lichaam verlaat.
(nou goed, eigenlijk gaat het lijstje maar door en door...)quote:Borstvoeding beschermt tegen de ziekte van Crohn
De ziekte van Crohn is een chronische ontsteking van de dikke darm, die zich uit kan breiden in de diepere lagen van de ingewanden. Het is een moeilijk te behandelen aandoening, maar meerdere studies hebben aangetoond dat door het geven van borstvoeding de baby minder kans heeft op het ontwikkelen van de ziekte van Crohn.
dan hoef jij je ook niet aangesproken te voelen, dus.quote:Op dinsdag 29 januari 2008 08:45 schreef beefcake het volgende:
Milagro, ik denk dat een moeder wel érg onzeker (en/of misschien al gevoelig voor een depressie) moet zijn om het stoppen met borstvoeden zo op te vatten als jij beschrijft. Ik heb het zelf helemaal niet zo ervaren bij mijn eerste, en ik was ook best onzeker over het hele moederschap. Hier in OUD en irl waren mensen gewoon behulpzaam, zowel bij de borstvoeding zelf als bij het afbouwen (en dat was al best snel, na een week of drie)
er is nog steeds niets aan de hand, ik geef gewoon MIJN eigen beleving, LOS van alle reacties hier, ik reageer op niemand, enkel op de OP.quote:Op dinsdag 29 januari 2008 08:46 schreef Five_Horizons het volgende:
[..]
""
Die 'smalende' reactie was omdat er namelijk niets aan de hand was, totdat iemand de eerste steen ging werpen.
Je geeft het zelf al aan: "Je hoeft er niet op in te gaan".
Er is ergens een tegenonderzoek dat heeft uitgezocht waarom dit zo is. Vermoedelijk komt dit helemaal niet door de flesvoeding zelf. Maar welk soort ouder er voor FV kiest. Vaak zijn het hoger opgeleiden die BV geven, en bij problemen beter de weg weten naar de oplossingen. Lager opgeleiden gebruiken vaker FV, als ze BV geven en het loopt niet zo lekker, dan stappen ze veel sneller over.quote:Op dinsdag 29 januari 2008 08:47 schreef Jarno het volgende:
Kijk, van mij mag iedereen het lekker zelf weten hoor, maar je maakt mij niet wijs dat als je onderstaand lijstje ziet:Kunstvoeding wordt in verband gebracht met een lager IQ
Het zal gerust ook met hormonen te maken hebben hoor E.T. maar ik heb dus echt gehad dat wildvreemde mensen in de supermarkt letterlijk zeiden: Ah wat een leuk kindje. Krijgt ze borstvoeding of flesvoeding? Nou daar zakt (mede door de hormonen) je broek dan echt van af hoor. Vooral als je dan een hele preek over bv krijgt (ik ben gewoon weggelopen). Ik ben na 4 maanden gestopt met de bv, maar dan is het helemaal zonde want' je houdt het toch al 4 maanden vol? Nog even doorzetten joh!quote:Op dinsdag 29 januari 2008 09:11 schreef E.T. het volgende:
Ik heb voornamelijk het idee dat de 'druk' die gevoeld wordt door de moeders zelf (onbewust) is opgelegd.
"ik wil stoppen met bv, maar ik durf niet, want dan gaan mensen moeilijk doen en dan vinden ze me een slechte moeder, 'iedereen' wil toch dat ik doorga, etc en blablabla" En dat allemaal voordat er ook maar een woord over gesproken is.
Achteraf blijkt dat er steun uit diverse hoeken komt, dat er hooguit twee keer wordt gevraagd waarom je stopt door over-ijverige-bemoeizuchtige mensen en dat 't voornamelijk de hormonen zijn die het moeilijk maken ipv gefundeerde angst.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |