abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_52205709
Voorgaande topics
  • Aardbevingen #1
  • Aardbevingen #2
  • Aardbevingen #3
  • Aardbevingen #4:

    Samenvatting
    Een aardbeving is een trilling of schokkende beweging van de aardkorst. Aardbevingen vinden plaats als er in de aardkorst plotseling veel energie vrijkomt. De energie plant zich dan in een golfbeweging vanuit het centrum naar de omgeving voort. Het denkbeeldige punt waar de beving ontstaat, het zwaartepunt van de energiedichtheid, heet het hypocentrum. Het punt aan het aardoppervlak daar loodrecht boven wordt het epicentrum genoemd. Een lijn van gelijke bevingintensiteit rond een epicentrum heet een isoseist. Seismologie is de wetenschap van aardbevingen.

    De meeste aardbevingen komen voor in de aardkorst tot op een diepte van ongeveer 30 kilometer. Er komen echter ook bevingen voor op dieptes tot ongeveer 700 kilometer. De meeste aardbevingen komen voor rondom de Grote Oceaan, in het Middellandse Zeegebied, in de Himalaya en Indonesië. Ook midden in oceanen komen bevingen voor. Aardbevingen die ontstaan onder de zeespiegel worden, minder correct, ook wel zeebevingen genoemd; een vloedgolf of tsunami kan dan het gevolg zijn.

    Veel aardbevingen hangen samen met de langzame interne bewegingen van de aardkorst. Op grote schaal kan het de aardschollen betreffen, die langzaam ten opzichte van elkaar bewegen (platentektoniek). Op kleinere schaal vindt er ook binnen de platen deformatie plaats.

    Door deze relatieve beweging wordt spanning opgebouwd in de korst. Als de spanning hoog genoeg is kan er een schoksgewijze beweging van het materiaal aan weerszijden van een breuk in de korst optreden: de aardbeving. Hierbij wordt (een deel van) de opgebouwde spanning ontladen. Naschokken zijn kleinere bevingen die binnen enkele uren na de eerste beving voelbaar zijn. Deze zijn vaak het gevolg van spanningsontlading op andere, nabijgelegen delen van dezelfde breuk of op andere nabije breuken. Dit type aardbevingen komt binnen platen voor tot een diepte van enkele tientallen kilometers en aan plaatranden ook tot op grotere diepte.

    Aardbevingen op dieptes van enkele honderden kilometers worden vaak toegeschreven aan andere mechanismen. Ten eerste kunnen deze worden veroorzaakt in een subducerende plaat door de overgang van mineralen van een fase naar de andere (zie convectie in de aarde). Wanneer de oude fase metastabiel was, kan de overgang naar de nieuwe fase zeer plotseling zijn. Op een vergelijkbare wijze kan het plotseling loslaten van water uit waterhoudende mineralen in de subducerende plaat een aardbeving veroorzaken.

    Kleine aardbevingen zijn het gevolg van vulkanische activiteit (vulkanische aardbevingen) of ontstaan door instorting van holtes in kalksteenformaties of mijnen (instortingsbevingen). Mogelijke andere oorzaken zijn ondergrondse kernproeven en meteorietinslagen.

    Menselijk ingrijpen kan bevingen veroorzaken. De bodemdaling door de winning van aardgas brengt aardschokken teweeg. Dit fenomeen doet zich onder meer voor in de provincie Groningen bij het dorp Loppersum.

    Hoe ontstaan ze?
    Een aardbeving is een trilling of schokkende beweging van de aardkorst. Aardbevingen worden veroorzaakt als er ergens in de aardkorst plotseling veel energie vrijkomt. Dit kan door bijvoorbeeld het langs elkaar heen schuiven van de aardschollen. (Platentektoniek genoemd) Of doordat aardschollen onder/over elkaar schuiven met brute kracht. De wrijving/spanning veroorzaakt dan een breuk/aardbeving.

    Breuklijnen, Aardschollen
    Op onderstaand plaatje kun je zien waar ter wereld de 'aardschollen' liggen. Op de grens van twee schollen komen dan ook de meeste aardbevingen ter wereld voor.



    Eén van de bekendste breuken ter wereld is de San Andreas Faultline (=breuklijn) in Californie. Deze is ontstaan doordat de Pacifische Plaat langzaam langs/onder de Noord Amerikaanse plaat schuift.



    Hoe worden ze gemeten?
    Aardbevingen komen meestal voor op een diepte tussen de 0 en 30 km. Maar ze kunnen ook op 600 km diepte voorkomen. Het punt aan de aardkorst oppervlakte dat loodrecht boven de plek van de beving staat noemen we het "epicentrum" De bevingen worden in kaart gebracht mbv de "Schaal van Richter (Vernoemd naar de geoloog Francis Richter uit 1935).

    De Richter schaal wordt gebruikt om de kracht van een aardbeving aan te geven. Het gaat daarbij om de hoeveelheid energie de vrijkomt tijdens de aardbeving. Op de Richter schaal wordt de kracht aangegeven met een getal. De Schaal van Richter is logaritmisch, dat wil zeggen dat de kracht van de aardbeving 10 keer zo groot is als het Richter getal met 1 toeneemt. Een aardbeving met kracht 6 is dus 10 keer zo zwaar als een aardbeving met kracht 5. Meer info over de richterschaal vind je o.a. in onderstaande links.

    De twaalf sterkste aardbevingen sinds 1900 zijn:



    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
        Locatie                      Datum       Kracht 
     1. Chile                        22-mei-1960 9.5
     2. Prince William Sound, Alaska 28-mrt-1964 9.2
     3. Off W. Coast of N. Sumatra   26-dec-2004 9.1
     4. Kamchatka                    04-nov-1952 9.0
     5. Off the Coast of Ecuador     31-jan-1906 8.8
     6. Rat Islands, Alaska          04-feb-1965 8.7
     7. Northern Sumatra, Indonesia  28-maa-2005 8.6
     8. Andreanof Islands, Alaska    09-maa-1957 8.6
     9. Assam - Tibet                15-aug-1950 8.6
    10. Kuril Islands                13-okt-1963 8.5
    11. Banda Sea, Indonesia         01-feb-1938 8.5
    12. Kamchatka                    03-feb-1923 8.5


    De aardbeving die de meeste slachtoffers kostte was overigens veel lichter. In 1976 deed zich in China een aardbeving voor met een kracht van 8.0. Omdat het een zeer dicht bevolkt gebied was waren er ongeveer 250.000 doden te betreuren. Op 26 december 2004 vond een aardbeving plaats voor de kust van het Indonesische eiland Sumatra. Deze zeebeving had een kracht van 9.0 op de schaal van Richter. Er vielen echter slachtoffers in de hele regio Zuid-Oost Azië (India, Sri Lanka, Thailand, Indonesië zelf) als gevolg van de tsunami (vloedgolf) die volgde op de zeebeving. Waarschijnlijk zijn daar ook 200.000 slachtoffers gevallen. (In 2003 vielen bij een aardbeving in Iran meer dan 40.000 doden bij een beving in Bam van 6.2)

    Aardbevingen? Ook in Nederland?
    Ook in Nederland komen aardbevingen voor. In het zuidoosten worden elk jaar kleine aardbevingen gemeten met een kracht van 2 tot 3 op de schaal van Richter. Soms zijn er sterkere aardbevingen, zoals op 13 april 1992 in de buurt van Roermond met een kracht van 5.8 en in 2002 iets ten oosten van Roermond in Duitsland met een kracht van 4.9.

    In Noord-Nederland komen, vooral in Groningen en Drenthe, lichte aardbevingen voor. Die worden naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt door de gaswinning uit de bodem, waardoor de aardbodem zakt. Op 24 oktober 2003 was er in de omgeving van Loppersum een lichte aardbeving met een kracht van 3.0. Het verslag van het KNMI over deze aardbeving vind je hier. In diezelfde omgeving vond ook op 22 september 2003 een (lichtere) aardbeving plaats, kracht 2.3.

    Hoeveel aardbevingen vinden er plaats?
    Het gemiddeld aantal bevingen per jaar met de bijbehorende magnitude (kracht) zijn:

    -3000 met magnitude 5.0-5.9
    -100 met magnitude 6.0-6.9
    -20 met magnitude 7.0-7.9
    -2 met magnitude 8.0 of meer

  • Dit plaatje geeft weer waar er aardbevingen zijn geweest tussen 1963 en 1998.
  • Dit plaatje geeft weer waar er aardbevingen zijn geweest tussen 1978 en 1987.

    Tsunami's - een gevolg van een zeebeving
    Sinds de catastrofale zeebeving op 2e kerstdag 2004 is het woord 'tsunami' niet meer weg te denken uit de woordenboeken. Wat is nou een Tsunami?

    Alle gebeurtenissen waarmee een grote hoeveelheid water in korte tijd wordt verplaatst kunnen een tsunami veroorzaken. Vloedgolven kunnen veroorzaakt worden door een zeebeving, een aardbeving waarvan het epicentrum onder de zeespiegel ligt, door een meteoriet, of door een vulkanische uitbarsting onder zee of vlak aan zee, vooral als daarbij door een grote aardverschuiving veel gesteente de zee in schuift. Ook bij plotseling afkalven van een gletsjer of ijsberg kan een vloedgolf ontstaan. Ook kan het zo zijn dat er grote stukken land of gebergte het water invallen. Hierdoor ontstaan vaak kleinere tsunami's omdat er minder water wordt verplaatst.

    De meeste tsunami's komen voor rondom de Grote Oceaan, omdat langs de randen daarvan door de platentektoniek de meeste aardbevingen plaatsvinden.



    Door de verplaatsing van de zeebodem, vooral als deze kilometers diep plaatsvindt, wordt een enorme kolom water opgetild. Aan het wateroppervlak is daarvan weinig te zien, er ontstaat een golf van misschien een hoogte van enkele decimeters, met een enorme golflengte van 100 tot 400 kilometer. Door deze grote golflengte zijn er op volle zee maar enkele pieken en dalen merkbaar; op een schip zal de tsunami ongemerkt voorbij gaan. Een golf die door de wind wordt veroorzaakt kan weliswaar een veel grotere hoogte bereiken, tot 10 meter, bij een golflengte van 200 meter, maar de energie die in de tsunami is opgeslagen is veel groter. De waterbeweging vindt bij een tsunami plaats tot op de zeebodem, terwijl een golf door de wind slechts aan het oppervlak van de zee te merken is. Een normale golf bereikt een snelheid tot 40 km/uur, maar een tsunami kan zich met een veel hogere snelheid verplaatsen. De periode van de tsunami (het tijdsverloop tussen twee toppen) bedraagt een kwartier tot een uur.

    Wat is GEE?
    GEE betekent Global Earthquake Explorer. Het is een programma voor je desktop waar je live aardbevingen en data mee ontvangt.

  • Developer page
  • Download GEE
  • Screenshots




    Naslagwerken / Informatie / Nuttige Links / Sites

    Aardbevingen
  • Nederlandse Aardbevingsite
  • US Geological Survey Website
  • WikiPedia Aardbeving
  • Natuurrampen pagina
  • Stan's Earthquake Warnings
  • Aardbevingsdossier Kennislink

    Tsunami's
  • WikiPedia Tsunami
  • Tsunamidossier Kennislink

    Deze op is te vinden in de FOK!Wiki:
  • Fok!Wiki OP/Aardbevingen
  • pi_52205739
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:19 schreef zoalshetis het volgende:
    zit nederland eigenlijk op een breuk?
    Geen grote breuken zoals bij Indonesië. Wel kleinere, zoals de Feldbiss breuk en Peelrandbreuk hier in Limburg: http://risicokaart.limbur(...)gen/aardbevingen.asp
    quote:
    Aardbevingen komen vrijwel nooit zomaar ergens geïsoleerd voor; ze zijn altijd verbonden met breuken die in de ondergrond lopen. Door onze provincie lopen twee grote breuken, de Peelrandbreuk en de Feldbissbreuk. Beide breuken lopen van het noord-westen naar het zuid-oosten van Limburg. De noordelijke breuk is de Peelrandbreuk en de zuidelijke is de Feldbissbreuk. Het gebied tussen deze twee breuken, de Roerdalslenk, zakt langzaam ten opzichte van de gebieden erbuiten. Deze daling gebeurt niet altijd vloeiend, maar soms schoksgewijs, dat zijn aardbevingen. De aardbeving bij Roermond in 1992 is de krachtigste ooit geregistreerd in Nederland. De aardbeving vond plaats langs de Peelrandbreuk op een diepte van 15 km.

    In Zuid-Limburg lopen ook nog een aantal kleinere breuken, waarvan er op dit moment ook een aantal actief zijn, zoals de Kunradebreuk bij Voerendaal / Heerlen / Kunrade. De grootste aardbeving die tot nu toe langs die breuk heeft plaatsgevonden had een kracht van 3,9 op de schaal van Richter.
    De aardbeving van 22 juli 2002 bij Alsdorf vond plaats op een breuk die parallel loopt aan de Feldbissbreuk. De beving had veel naschokken net zoals de beving bij Roermond. Een relatie tussen de mijnbouw en aardbevingen in Limburg is tot nu toe niet vastgesteld.
    Overzicht van aardbevingen (hoe groter de cirkel, hoe hoger de intensiteit:

    pi_52205863


    MAP 7.4 2007/08/08 17:04:57 -5.924 107.741 282.1 JAVA, INDONESIA
      woensdag 8 augustus 2007 @ 19:34:34 #4
    71480 zoalshetis
    eerlijk=eerlijk
    pi_52205962
    kan je vanaf hier ook zien of die impact een tsunamie veroorzaakt? of zijn dit landelijke breuklijnen, die niet onder zee zitten?
    hoofdletters kosten teveel tijd
    don't avoid pain to gain pleasure
    niet iedereen is iedereen
    pi_52205981
    het nieuws begint nu ook te komen, instortingen. Verder nog niets.
      woensdag 8 augustus 2007 @ 19:36:47 #6
    71480 zoalshetis
    eerlijk=eerlijk
    pi_52206049
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:35 schreef indahnesia.com het volgende:
    het nieuws begint nu ook te komen, instortingen. Verder nog niets.
    ik hoop zo min mogelijk slachtoffers.

    er zijn wel meer krachtige aardbevingen geweest met miraculeuze slachtofferlijsten.
    hoofdletters kosten teveel tijd
    don't avoid pain to gain pleasure
    niet iedereen is iedereen
    pi_52206110
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:35 schreef indahnesia.com het volgende:
    het nieuws begint nu ook te komen, instortingen. Verder nog niets.
    .
    Epicentrum ligt ook dichtbij land.
    pi_52206133
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:36 schreef zoalshetis het volgende:

    [..]

    ik hoop zo min mogelijk slachtoffers.

    er zijn wel meer krachtige aardbevingen geweest met miraculeuze slachtofferlijsten.
    Zowel naar boven als naar beneden (gelukkig). Soms heb je bevingen van dik 7.0 en hoor je niets over slachtoffers of schades (terwijl je dat verwacht), maar helaas ook vaak andersom .
    pi_52206164
    Nou, in ieder geval eventjes aan NEIC melden dat ik hem gevoeld heb en dan op zoek naar nieuws, want er is nog niets
    pi_52206185
    SKY meldt de beving iig:
    http://news.sky.com/skynews/article/0,,70131-1279181,00.html
    quote:
    Powerful Earthquake Hits Jakarta
    Updated: 18:30, Wednesday August 08, 2007

    A 7.4 magnitude earthquake has struck 110 km (70 miles) from Jakarta, Indonesia.
    Nu ook Breaking @ CNN:
    quote:
    Breaking NewsAP: U.S. Geological Survey says powerful earthquake of magnitude 7.3 has hit near Indonesian capital of Jakarta
    Zal hier dadelijk ook wel wat binnendruppelen...
    pi_52206237
    Epicentrum bij Indramayu, kuststadje. Geen bericht over golven, maar de zee is ondie (als Noordzee) daar.
      woensdag 8 augustus 2007 @ 19:44:27 #13
    71480 zoalshetis
    eerlijk=eerlijk
    pi_52206347
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:42 schreef indahnesia.com het volgende:
    Epicentrum bij Indramayu, kuststadje. Geen bericht over golven, maar de zee is ondie (als Noordzee) daar.
    als het op land is geweest hoef je nauwelijks bang te zijn voor tsunami's
    hoofdletters kosten teveel tijd
    don't avoid pain to gain pleasure
    niet iedereen is iedereen
    pi_52206398
    Epicentrum ligt op een diepte van 281 km. Dat lijkt me te diep om een tsunami te veroorzaken.
    Huidige trend atmosf. CO2 Mauna Loa: 411 ppm ,10 jaar geleden: 387 ppm , 25 jaar geleden: 358 ppm
    pi_52206401
    Hoorde het net op rtlnieuws,nog weinig info.
    Geen kans op tsunami gelukkig.
    Life is Music
      woensdag 8 augustus 2007 @ 19:46:51 #16
    89730 Drugshond
    De Euro. Mislukt vanaf dag 1.
    pi_52206677
    geen tsunami, te diep inderdaad.

    inmiddels opgeschaald naar een 7.5
    pi_52206721
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:45 schreef barthol het volgende:
    Epicentrum ligt op een diepte van 281 km. Dat lijkt me te diep om een tsunami te veroorzaken.
    En dan toch een 7.5 beving. Wat een krachten .
    pi_52206743
    Stukje van Nu.nl
    quote:
    In de hoofdstad Jakarta renden mensen in pyjama in paniek de straat op. Er zijn nog geen berichten over persoonlijke ongelukken of schade.

    Volgens Amerikaanse seismologen ging het zelfs om een zeer sterke beving met een kracht van 7,4.
    Life is Music
    pi_52206782
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:53 schreef Fredo55 het volgende:
    Stukje van Nu.nl
    [..]
    Beetje raar dat er meteen foto's bij staan ... Lijkt me wat snel .
    En toch weer grote verschillen in de gemeten kracht: 7,0 - 7,3 - 7,4 - 7,5 ...
      woensdag 8 augustus 2007 @ 19:56:00 #23
    71480 zoalshetis
    eerlijk=eerlijk
    pi_52206834
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:54 schreef Roel_Jewel het volgende:

    [..]

    Beetje raar dat er meteen foto's bij staan ... Lijkt me wat snel .
    En toch weer grote verschillen in de gemeten kracht: 7,0 - 7,3 - 7,4 - 7,5 ...
    kan jij net zo snel rennen als glasvezels?
    hoofdletters kosten teveel tijd
    don't avoid pain to gain pleasure
    niet iedereen is iedereen
    pi_52206836
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:54 schreef Roel_Jewel het volgende:

    [..]

    Beetje raar dat er meteen foto's bij staan ... Lijkt me wat snel .
    En toch weer grote verschillen in de gemeten kracht: 7,0 - 7,3 - 7,4 - 7,5 ...
    Ja idd.
    Life is Music
    pi_52206902
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:56 schreef zoalshetis het volgende:

    [..]

    kan jij net zo snel rennen als glasvezels?
    .
    pi_52206973
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:53 schreef Roel_Jewel het volgende:

    [..]

    En dan toch een 7.5 beving. Wat een krachten .
    Ja, het is een monster hoor.
      woensdag 8 augustus 2007 @ 20:01:18 #27
    71480 zoalshetis
    eerlijk=eerlijk
    pi_52207039
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 19:59 schreef indahnesia.com het volgende:

    [..]

    Ja, het is een monster hoor.
    waar was jij toen je het voelde? en hoe voelde het?
    hoofdletters kosten teveel tijd
    don't avoid pain to gain pleasure
    niet iedereen is iedereen
    pi_52207175
    ik in Jogja, op 400 km afstand. Ik voelde het als een lange rommel (meer dan 30 seconden zeker, maar hij was langer als een minuut)... uit bed, naar buiten en wachten tot het over was. Geen omgevallen dingen hier of zo..

    Inmiddels heb ik wat mense kunnen bereiken, allemaal wakker maar geen directe schade bij hen.
      woensdag 8 augustus 2007 @ 20:07:16 #29
    71480 zoalshetis
    eerlijk=eerlijk
    pi_52207260
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 20:04 schreef indahnesia.com het volgende:
    ik in Jogja, op 400 km afstand. Ik voelde het als een lange rommel (meer dan 30 seconden zeker, maar hij was langer als een minuut)... uit bed, naar buiten en wachten tot het over was. Geen omgevallen dingen hier of zo..

    Inmiddels heb ik wat mense kunnen bereiken, allemaal wakker maar geen directe schade bij hen.
    in jogja heb je toch mariborro street?

    even off topic om iets leuks te melden.
    hoofdletters kosten teveel tijd
    don't avoid pain to gain pleasure
    niet iedereen is iedereen
    pi_52207281
    Nou, ik wil eigenlijk gaan slapen, misschien het nieuws afwachten of ik er op af ga. Het is iets van 6 uur met de auto normaal. Even bekijken over enkele uurtjes dus.
      woensdag 8 augustus 2007 @ 20:08:35 #31
    71480 zoalshetis
    eerlijk=eerlijk
    pi_52207313
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 20:07 schreef indahnesia.com het volgende:
    Nou, ik wil eigenlijk gaan slapen, misschien het nieuws afwachten of ik er op af ga. Het is iets van 6 uur met de auto normaal. Even bekijken over enkele uurtjes dus.
    slapen.
    hoofdletters kosten teveel tijd
    don't avoid pain to gain pleasure
    niet iedereen is iedereen
    pi_52207367
    @zoalshetis, Malioboro idd.

    Als ik duidelijk bericht heb over de toestand ter plekke maak ik de afweging of ik er naartoe ga of niet. Dat horen jullie dus nog wel.
    pi_52207402
    tvp!
    Op zaterdag 15 augustus 2009 23:05 schreef eer-ik het volgende:
    Ik vind je sig nogal denigrerend.
      woensdag 8 augustus 2007 @ 20:12:23 #34
    71480 zoalshetis
    eerlijk=eerlijk
    pi_52207437
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 20:09 schreef indahnesia.com het volgende:
    @zoalshetis, Malioboro idd.

    Als ik duidelijk bericht heb over de toestand ter plekke maak ik de afweging of ik er naartoe ga of niet. Dat horen jullie dus nog wel.
    haal diep adem en blijf lekker thuis.
    hoofdletters kosten teveel tijd
    don't avoid pain to gain pleasure
    niet iedereen is iedereen
    pi_52207489
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 20:09 schreef indahnesia.com het volgende:
    @zoalshetis, Malioboro idd.

    Als ik duidelijk bericht heb over de toestand ter plekke maak ik de afweging of ik er naartoe ga of niet. Dat horen jullie dus nog wel.
    Indah, tijd niet gesproken!
    Gelukkig is de situatie bij jou iig goed!
    Op zaterdag 15 augustus 2009 23:05 schreef eer-ik het volgende:
    Ik vind je sig nogal denigrerend.
    pi_52207562
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 20:09 schreef indahnesia.com het volgende:
    @zoalshetis, Malioboro idd.

    Als ik duidelijk bericht heb over de toestand ter plekke maak ik de afweging of ik er naartoe ga of niet. Dat horen jullie dus nog wel.
    Ga eerst maar es ff slapen .
    pi_52208087
    mensen een stad of twee verderop dachten dat de Merapi uitgebarsten was. Zegt toch wel iets over de kracht van de beving
    pi_52208719
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 20:32 schreef indahnesia.com het volgende:
    mensen een stad of twee verderop dachten dat de Merapi uitgebarsten was. Zegt toch wel iets over de kracht van de beving
    dat zegt heel wat idd.
    Life is Music
      woensdag 8 augustus 2007 @ 20:53:58 #41
    71480 zoalshetis
    eerlijk=eerlijk
    pi_52208762
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 20:32 schreef indahnesia.com het volgende:
    mensen een stad of twee verderop dachten dat de Merapi uitgebarsten was. Zegt toch wel iets over de kracht van de beving
    de vulkanen worden natuurlijk ook op scherp gezet met platen die schuiven en al die oerharde trillingen die daar bij te pas komen.
    hoofdletters kosten teveel tijd
    don't avoid pain to gain pleasure
    niet iedereen is iedereen
    pi_52208912
    dit is toch de breuklijn die ze al van voor DE tsunami in de gaten hielden?

    hopelijk is er relatief weinig schade en slachtoffers.

    ander onderwerp: Weet iemand waar je de breuklijnen van over de hele wereld kan zien, zoals hierboven van nederland?
    Kein gewalt! Wir sind das volk!
    Steps taken forwards but sleepwalking back again.
    ''And the Germans kill the Jews, And the Jews kill the Arabs, And the Arabs kill the hostages
    And that is the news.''
    pi_52209141
    laatmaar
    Life is Music
    pi_52209206
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 20:58 schreef One_of_the_few het volgende:
    dit is toch de breuklijn die ze al van voor DE tsunami in de gaten hielden?

    hopelijk is er relatief weinig schade en slachtoffers.

    ander onderwerp: Weet iemand waar je de breuklijnen van over de hele wereld kan zien, zoals hierboven van nederland?
    http://www.rdnap.nl/stelsels/stelsels.html
    Op zaterdag 15 augustus 2009 23:05 schreef eer-ik het volgende:
    Ik vind je sig nogal denigrerend.
    pi_52210110
    wtf hoorde net van moeder dat me tante daar zit.
    Life is Music
      Moderator woensdag 8 augustus 2007 @ 21:38:13 #46
    8781 crew  Frutsel
    pi_52210141
    heftige beving... mazzel dat ie zo diep zat
    pi_52210628
    quote:
    dank u.

    nu.nl meld nu dat het een zeebeving is. Eerst maakten ze nog melden van een diepe beving waar alleen land boven was. Zeebeving is uberhaupt al raar, maar goed, dat is nu eenmaal de gewoonte.

    7.5 geven ze het nu. wordt steeds hoger..
    Kein gewalt! Wir sind das volk!
    Steps taken forwards but sleepwalking back again.
    ''And the Germans kill the Jews, And the Jews kill the Arabs, And the Arabs kill the hostages
    And that is the news.''
    pi_52210957
    als er een tsunami was dan zou die nu wel aanland zijn geweest. Zeker een locale. Gelukkig diep genoeg, al maakt misschien het type beving meer uit.
    Kein gewalt! Wir sind das volk!
    Steps taken forwards but sleepwalking back again.
    ''And the Germans kill the Jews, And the Jews kill the Arabs, And the Arabs kill the hostages
    And that is the news.''
      Moderator woensdag 8 augustus 2007 @ 23:10:42 #49
    8781 crew  Frutsel
    pi_52213452
    The following list includes recent notable earthquakes in Indonesia.

    March 6, 2007: Southern Sumatra, Indonesia

    Magnitude: 6.4
    Fatalities: 70

    July 17, 2006 : South of Java, Indonesia

    Magnitude: 7.7
    Fatalities: 730

    May 26, 2006 : Java, Indonesia

    Magnitude: 6.3
    Fatalities: 5,749

    March 28, 2005 : Northern Sumatra, Indonesia

    Magnitude: 8.6
    Fatalities: 1,313

    Dec. 26, 2004 : Sumatra-Andaman Islands

    Magnitude: 9.1
    Fatalities: 283,106 (tsunami)
    pi_52213955
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 23:10 schreef Frutsel het volgende:
    The following list includes recent notable earthquakes in Indonesia.


    Dec. 26, 2004 : Sumatra-Andaman Islands

    Magnitude: 9.1
    Fatalities: 283,106 (tsunami)
    Die blijft bizar .
    pi_52214159
    opmerkelijk weinig naschokken.

    Na veel grote(hoofd) bevingen zie je toch veel naschokken. Als gevolg avn de eerste knal. Nu zie je dat helemaal niet eigenlijk. Zou dit dan juist de spanning erop gooien inplaats van eraf?

    Zoals alaska laatst. Geen hele zware beving, maar gelijk een aantal naschokken. Bij deze niks.

    Het gebeurt wel vaker, voor december 2004 ook, maar iedereen weet nu wat er later is gekomen.

    Ik heb te weinig kennis om echt te kunnen weten of het een beetje klopt, mijn gedachtegang, jullie misschien?
    Kein gewalt! Wir sind das volk!
    Steps taken forwards but sleepwalking back again.
    ''And the Germans kill the Jews, And the Jews kill the Arabs, And the Arabs kill the hostages
    And that is the news.''
    pi_52216820
    OA, nog een vraagje.

    Toen ik in quito was zeiden ze daar dat quito op dezelfde faultline ligt als de in californie bekend staande san andreas breuklijn. Maar ik kan dat eigenlijk nergens op internet vinden. Weet jij iets waar je dat soort info vandaan haalt. In de geschiedenis zijn er wel aardbevingen geweest in quito van rond de 8.5 - 9. Buiten de aardbevingen onder invloed van de vulkanen om.
    Kein gewalt! Wir sind das volk!
    Steps taken forwards but sleepwalking back again.
    ''And the Germans kill the Jews, And the Jews kill the Arabs, And the Arabs kill the hostages
    And that is the news.''
    pi_52218757
    quote:
    Op woensdag 8 augustus 2007 23:28 schreef One_of_the_few het volgende:
    opmerkelijk weinig naschokken.

    Na veel grote(hoofd) bevingen zie je toch veel naschokken. Als gevolg avn de eerste knal. Nu zie je dat helemaal niet eigenlijk. Zou dit dan juist de spanning erop gooien inplaats van eraf?

    Zoals alaska laatst. Geen hele zware beving, maar gelijk een aantal naschokken. Bij deze niks.

    Het gebeurt wel vaker, voor december 2004 ook, maar iedereen weet nu wat er later is gekomen.

    Ik heb te weinig kennis om echt te kunnen weten of het een beetje klopt, mijn gedachtegang, jullie misschien?
    Het lag ook op een plaats waar weinig aardbevingen voorkomt , zeker met zo'n grote schok .

    Laten we houden dat dit de grote aardbeving is en alles rustig is, want ik wil nog wel in oktober naar Bali ! (als dat dan nog bestaat )
    If the attacking bear is black, fight back!.. If the attacking bear is brown, drop down!
    pi_52301616
    quote:
    Top Seismologist: Southern California Due For Major Quake

    A top seismologist is warning that another major earthquake is in our future, a big one that could devastate Southern California, from the desert to the sea.

    Lucy Jones, of the U.S. Geological Survey says it's not a question of where but when a big quake will strike the Coachella Valley, sandwiched between the San Andreas and San Jacinto faults.

    Jones says that region is long overdue, and the seismic clock is ticking.

    Jones says a magnitude 7.8 quake or more could collapse major freeways, knock down buildings in Downtown L.A., kill thousands of people and cause hundreds of billions of dollars in damage.

    Officials in the Coachella Valley say they're taking her warning very seriously.
    Zie ook: Large quake in I.E. could have devastating effects
    pi_52321689
    quote:
    Op donderdag 9 augustus 2007 00:49 schreef One_of_the_few het volgende:
    OA, nog een vraagje.

    Toen ik in quito was zeiden ze daar dat quito op dezelfde faultline ligt als de in californie bekend staande san andreas breuklijn. Maar ik kan dat eigenlijk nergens op internet vinden. Weet jij iets waar je dat soort info vandaan haalt. In de geschiedenis zijn er wel aardbevingen geweest in quito van rond de 8.5 - 9. Buiten de aardbevingen onder invloed van de vulkanen om.
    Hmmm, beetje laat antwoord...

    Ik heb eerlijk gezegd geen idee waar dat soort info te vinden is...
    Die link heb ik ook maar gevonden door te googlen...
    Als je naar de afbeelding kijkt (klik op de link) zie je wel dat de San Andreas breuklijn doorloopt langs Zuid Amerika. Daardoor krijg ik het idee dat Quito niet direct op de lijn ligt, maar er wel vlak aan.
    Op zaterdag 15 augustus 2009 23:05 schreef eer-ik het volgende:
    Ik vind je sig nogal denigrerend.
    pi_52406862


    6.5 bij de Aleoeten zojuist
    pi_52412395
    Ongeveer een kwartier geleden zijn voor de kust van Peru drie zeer zware aardbevingen geweest met een kracht van 7.7, 7.5 en nogmaals 7.5.

    Er zou grote schade zijn.

    Laatste nieuws: http://twitter.com/BreakingNewsOn


    quote:
    Powerful quakes hit Peru, spark tsunami warning

    Bron : [url=http://www.reuters.com/article/newsOne/idUSN1529225920070816[/url]


    LIMA (Reuters) - Two powerful earthquakes within minutes of each other struck Peru on Wednesday, rattling buildings in the capital and triggering a tsunami warning for four countries.

    The quakes had a magnitude of about 7.5 and office workers ran onto the streets in fear as buildings in Lima shook in two bouts that lasted around 20 seconds each.

    The Pacific Tsunami Warning Center in Hawaii issued a tsunami warning for Peru, Chile, Ecuador and Colombia.

    Peruvian civil defense officials said there were no immediate reports of fatalities but radio stations said there was a fire in one district of Lima and that several poorly constructed homes in Pisco, a town near the epicenter of the quake, were knocked down.

    Ambulance sirens blared in the darkened capital and the health ministry declared a disaster.

    "People here hugging and crying in fear on the streets," said Cristyane Marusiak, a 31-year-old resident.

    The U.S. Geological Survey said the first quake hit about 25 miles northwest of Chincha Alta and that the second quake hit shortly afterward, both with a magnitude of 7.5.

    The USGS says earthquakes measuring more than 7 magnitude often result in fatalities.

    (Additional reporting by Adam Tanner in San Francisco)


    [ Bericht 44% gewijzigd door Drugshond op 16-08-2007 03:31:27 ]
    pi_52412404
    dat zijn flinke schokken.

    (leuke site trouwens)
    0023
    pi_52412423
    Even serieus. Wat kan het ons tegenwoordig nog schelen al die rampen?

    Rampen, oorlogen. Het lijkt tegenwoordig wel nieuws van alledag.. En wij maar hier leven op ons veilig eilandje. Hoe lang kan dat nog duren?
    pi_52412433
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:09 schreef IHVK het volgende:
    Even serieus. Wat kan het ons tegenwoordig nog schelen al die rampen?

    Rampen, oorlogen. Het lijkt tegenwoordig wel nieuws van alledag.. En wij maar hier leven op ons veilig eilandje. Hoe lang kan dat nog duren?
    Voor een dergelijke ramp kan je nog lang wachten in Nederland
    0023
    pi_52412437
    7.5 / 7.7 Aardbeving Peru

    (CNN) -- Three major earthquakes struck Peru on Wednesday evening -- a magnitude 7.7, then two magnitude 7.5 quakes a moment later, according to the U.S. Geological Survey.

    The first two quakes struck offshore, while the third was on land.
    Dostojewski: "Je kunt je niet van je eigen gezond verstand overtuigen door je buurman op te sluiten."
    pi_52412443
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:10 schreef ikJur het volgende:

    [..]

    Voor een dergelijke ramp kan je nog lang wachten in Nederland
    Genoeg potentiële rampenscenario's in Nederland hoor.
      donderdag 16 augustus 2007 @ 02:12:25 #64
    8898 Darklight
    The Truth Will Set You Free
    pi_52412457
    allemaal achter elkaar? Wel heftig
      donderdag 16 augustus 2007 @ 02:13:12 #65
    8898 Darklight
    The Truth Will Set You Free
    pi_52412470
    The US Geological Survey says one earthquake struck Peru meassuring at least 7.5. Earlier reports of 3 quakes are incorrect.
    pi_52412477
    Dat gaat weer storten worden op 555.
    pi_52412485
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:11 schreef IHVK het volgende:

    [..]

    Genoeg potentiële rampenscenario's in Nederland hoor.
    Aaah help scenario's bibber
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:13 schreef ikwilookwatzeggen het volgende:
    Dat gaat weer storten worden op 555.
    vraag me af hoe groot de bevolkingsdichtheid in die gebieden is
    0023
    pi_52412496
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:14 schreef ikJur het volgende:
    vraag me af hoe groot de bevolkingsdichtheid in die gebieden is
    Ik denk 10 lama's en 2 boeren per vierkante kilometer.
    pi_52412502
    The US Geological Survey says one earthquake struck Peru meassuring at least 7.5. Earlier reports of 3 quakes are incorrect.
    0023
    pi_52412506
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:15 schreef Bolkesteijn het volgende:

    [..]

    Ik denk 10 lama's en 2 boeren per vierkante kilometer.
    RIP
    0023
    pi_52412517
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:11 schreef IHVK het volgende:
    Genoeg potentiële rampenscenario's in Nederland hoor.
    Minder Netwerk en EénVandaag kijken.
    pi_52412522
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:15 schreef Bolkesteijn het volgende:

    [..]

    Ik denk 10 lama's en 2 boeren per vierkante kilometer.
    quote:
    In Peru wonen zo’n 28 miljoen mensen. Het grootste deel van de bevolking woont in de smalle kuststrook.
    bron

    en
    quote:
    Door de verstedelijking - en vooral door de kolossale groei van de bevolking van de hoofdstad Lima - woont hier nu ongeveer de helft van de bevolking van het land.
    bron
    0023
    pi_52412533
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:17 schreef Bolkesteijn het volgende:

    [..]

    Minder Netwerk en EénVandaag kijken.
    Water.


    En de choas in de wereld samengenomen met globalisering en de enorme verschillen in welvaart.
    pi_52412558
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:19 schreef IHVK het volgende:
    Water.

    En de choas in de wereld samengenomen met globalisering en de enorme verschillen in welvaart.
    Water gaat echt nooit meer een probleem spelen in Nederland. Dat stadium zijn wij wel voorbij. Er zijn afdoende mogelijkheden om ongewenst water buiten de deur te houden, er vind goed doordacht watermanagement plaats (verdroging tegengaan!) en qua drinkwater zit Nederland er heel erg ruim bij. Het barst hier van het water.
      donderdag 16 augustus 2007 @ 02:24:02 #75
    67174 Dos37
    Come on Twente
    pi_52412569
    Ik las Breaking News ik schrok me rot.
    Premier League toto winnaar 2007-2008 en [b]2008-2009[/b]
    Held Blaise NKUFO [b]All time topscoorder in Enschede[/b]
    [b]WE WON IT ELEVEN TIMES![/b]
    pi_52412580
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:22 schreef Bolkesteijn het volgende:

    [..]

    Water gaat echt nooit meer een probleem spelen in Nederland. Dat stadium zijn wij wel voorbij. Er zijn afdoende mogelijkheden om ongewenst water buiten de deur te houden, er vind goed doordacht watermanagement plaats (verdroging tegengaan!) en qua drinkwater zit Nederland er heel erg ruim bij. Het barst hier van het water.
    Er is wel veel geld en management nodig om ongewenst water buiten de deur te houden.
    En het kan goed misgaan, gezien de ranstad heel dichtbevolkt is en voor een groot deel onder de zeespiegel is.
    pi_52412588
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:18 schreef ikJur het volgende:
    bron

    en

    bron
    Dat is niet zo gunstig als het epicentrum vlakbij de kust ligt.
    pi_52412592
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:24 schreef IHVK het volgende:

    [..]

    Er is wel veel geld en management nodig om ongewenst water buiten de deur te houden.
    En het kan goed misgaan, gezien de ranstad heel dichtbevolkt is en voor een groot deel onder de zeespiegel is.
    Dat geld en management hebben we hier dus hou maar weer op met paniek zaaien
    Het kan goed misgaan, het is misgegaan met de watersnoodramp en daar hebben we van geleerd.
    0023
    pi_52412596
    quote:
    Op donderdag 16 augustus 2007 02:22 schreef Bolkesteijn het volgende:

    [..]

    Water gaat echt nooit meer een probleem spelen in Nederland. Dat stadium zijn wij wel voorbij. Er zijn afdoende mogelijkheden om ongewenst water buiten de deur te houden, er vind goed doordacht watermanagement plaats (verdroging tegengaan!) en qua drinkwater zit Nederland er heel erg ruim bij. Het barst hier van het water.
    Je bent het echt hè Frits....

    pi_52412601
    (CNN) -- Three major earthquakes struck Peru on Wednesday evening -- a magnitude 7.7, then two magnitude 7.5 quakes a moment later, according to the U.S. Geological Survey.

    The first two quakes struck offshore, while the third was on land.

    There were power outages in Lima, the capital, and people ran onto the streets in panic as the quakes shook office buildings, Reuters reported.
    abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
    Forum Opties
    Forumhop:
    Hop naar:
    (afkorting, bv 'KLB')