quote:
Ethiopië bombardeert Somalische stad
Uitgegeven: 24 december 2006 12:58
Laatst gewijzigd: 24 december 2006 14:59
BAIDOA - De gevechten in Somalië tussen de door Ethiopië gesteunde interim-regering en de islamitische milities die grote delen van het land beheersen, zijn verder opgelaaid.
Ethiopische gevechtsvliegtuigen hebben zondag een bolwerk van de islamieten bij de stad Baladwayne bij de grens met Ethiopië bestookt met raketten, meldden ooggetuigen. Ook zouden stellingen rond de stad Bandiradley, dieper in Somalië, zijn gebombardeerd.
Ethiopië erkende zondag voor het eerst dat het actief bij de strijd in het buurland is betrokken. Volgens het ministerie van Defensie is "uit zelfverdediging" een tegenoffensief gelanceerd tegen de "extremisten en buitenlandse terroristen".
Grondgevechten
Zware gevechten op de grond werden gemeld rond Baidoa, waar de zwakke Somalische Federale Overgangsregering (TFG) zetelt, en de Somalische hoofdstad Mogadishu, waar de Hoge Islamitische Rechtbankenraad (SICC) in juni zijn opmars begon.
Het regeringsleger zou de plaats Idale, 80 kilometer ten zuiden van Baidoa, hebben heroverd op de islamitische milities. Een verslaggever van het Franse persbureau AFP telde zeker honderd lijken in de stad.
Regionaal conflict
De afgelopen week is zwaar gevochten tussen de islamitische strijdkrachten en militairen die loyaal zijn aan de regering. Beide partijen claimen dat ze honderden strijders van de tegenpartij hebben gedood. De regeringstroepen worden ondersteund door duizenden militairen uit Ethiopië. De islamisten krijgen militaire hulp uit Eritrea.
Dit kan een rechtstreekse confrontatie tussen Ethiopië en Eritrea, die eerder met elkaar oorlog voerden, tot gevolg hebben. Ook andere landen in de regio zijn bij het conflict in Somalië betrokken. Gevreesd wordt dat dit escaleert tot een regionaal conflict waarbij ook Kenia en Djibouti betrokken raken.
Een leider van de Somalische islamitische milities riep zaterdag voor het eerst buitenlandse strijders op tot een jihad (heilige oorlog) tegen Ethiopië.
bron:
http://www.nu.nl/news/926(...)Somalische_stad.htmlDit gaat uit de hand lopen vrees ik, Eritrea wordt erin betrokken en de andere buurlanden ook. Zeer spijtig, met name omdat tot enige tijd terug enige hoop gloorde, met name tussen Ethiopie en eritrea. Inmiddels is het weer zo goed als oorlog en deze invasie in somalie kan wel eens flink olie op het vuur zijn. Zorgwekkend ook dat nog meer landen erbij dreigen betrokken te raken. Interessant ook, omdat Djibouti een verdrag heeft met Frankrijk dat zij de souvereiniteit van dat land zullen waarborgen (overblijfel uit de koloniale tijd) Ethiopie echte aast al jaren op de anexatie van Djibouti, omdat het dan een eigen zeehaven heeft, maar durft het land niet aan te vallen, omdat de Fransen er zwaar militair vertegenwoordigd zijn (oa mirages en vreemdelingenlegioen) zodra de fransen er weg zijn valt Ethiopie binnen zo is de verwachting.
Ander issue is dat Ethiopie dikke vrienden is met de Amerikanen. Kwade tongen beweren dat Ethiopie nu in SOmalie (een broeinest van teroristen omdat er geen gezag is) de Amerikaanse kastanjes uit het vuur haalt in ruil voor wapens en economische steun. (Ethiopie wil graag het machtigste land in de regio zijn)
[ Bericht 3% gewijzigd door BloodhoundFromHell op 24-12-2006 15:22:18 ]