Wij wonen in Amsterdam en zijn bezig met het kopen van een nieuw (nieuwbouw dus) appartement. Amsterdam is een van de steden die nog erfpacht in rekening brengt in veel gevallen; zo ook bij ons nieuw te kopen appartement.
Met erfpacht kun je twee dingen doen: gewoonde jaarlijkse canon betalen (eventueel halfjaarlijks) of het afkopen voor (in ons geval) een periode van 50 jaar. De afkoop kost ons in dit geval 60.000 euro, die we dus extra moeten financieren in de hypotheek. De erfpacht is zowel bij afkoop als in canonbetaling fiscaal aftrekbaar.
De reden dat men de afkoop aanraadt, is omdat je dan niet verrast kunt worden door de verhoging van de jaarlijkse canon.
Wij vermoeden (maar dat heeft de makelaar niet bevestigd, die bleef nogal vaag) dat in de afkoopsom ook rekening wordt gehouden met een verhoging van de erfpacht over 50 jaar.
Nu hebben wij als volgt geredeneerd:
- wij willen er geen 50 jaar blijven wonen
- als je erfpacht afkoopt, heb je weliswaar de jaarlijkse verhoging niet, maar je hebt wel een hogere hypotheek
- je betaalt dus over dit meerdere (in ons geval 60.000 euro) ook rente die aftrekbaar is; stel 4,5% over 60.000 is 2700 euro, netto 1400 euro per jaar
- canonbetaling kan misschien wel hoger worden, maar geen extra rente
- als de HRA wordt afgeschaft, ga je dus 2700 euro per maand meer betalen aan je erfpacht; dat is volgens mij veel meer dan de erfpacht ooit per jaar gaat worden
- als wij het weer gaan verkopen, kan volgens de info die ik gevonden heb, de volgende koper weer zelf beslissen of hijwil afkopen of niet; we nemen dus geen beslissing voor een ander die vaststaat
Kortom, als we alles op een rijtje zetten, lijkt ons de canonbetaling een stuk interessanter. Toch lijkt afkoop erg veel gedaan te worden en ook aangeraden te worden. Zien wij iets over het hoofd?
Zijn er hier mensen met kennis van of ervaring met erfpacht?
And the young, they can lose hope cause they can't see beyond today,. ..
The wisdom that the old can't give away