Nog 0,02 centen.
Beetje boter in de pan, beslist niet te heet. Breek de eieren en gooi ze voorzichtig in de pan. Wacht tot het ei begint te stollen en zet het vuur lager. Plaats een deksel over de pan, kijk af en toe. Als je de dooiers heel laat stollen die op een gegeven moment ook en heb je een mooi gebakken eitje. Zonder uitloop.
---
Recept voor Eitje Wazig (c)1988 Mike & friends
- Spek
- Kaas
- Ham
- Eieren
- Peper en zout
- Boter, liefst een krul koude roomboter
- Brood
- Selectie van wat je aan kruiden in de kast aantreft, 3 soorten max.
Bak het spek aan, gooi de eieren erbij, gooi peper, zout en een snufje kruiden naar keuze erbij. Vuur laag, eventueel deksel erover. Als het ei goed gestold is een plak kaas eroverheen totdat het begint te smelten, niet meebakken. Dit gooi je op met roomboter bestreken en met ham belegde boterhammen. Een stevige mok zwarte koffie erbij doet katers verdwijnen als sneeuw voor de zon.
Zelfs overgebleven gebakken aardappelschijfjes kun je gebruiken. Kervel en bieslook zijn wat mij betreft dé kruiden bij uitstek, alhoewel paprikapoeder ook verrassend kan zijn. Verhoudingen zijn belangrijk. Verstegen heeft overigens een speciale kruidenmix voor eieren, dit wordt nogal eens in restaurants gebruikt. Beslist een aanrader om je eitje op smaak te brengen.
Nog wat tips. Probeer te experimenteren. Een ei breken in een kokende soep bijvoorbeeld, niet origineel, maar het kan erg lekker zijn. Ook in soepen waar je niet direct aan ei denkt. Of breek eens wat eieren in een pruttelende Bolognesesaus en roer stevig door. Ei heeft zelf een karakteristieke smaak, maar het heeft ook de eigenschap om als een soort kathalisator te dienen voor andere smaken. Net als vet en room en in sommige gevallen kaas.
Eidooiers en eiwit scheiden en apart gebruiken kan ook verrassend zijn. Als je nasi maakt bijvoorbeeld: eiwit bij de rijst en andere kruiden, het eigeel bij het sausje wat je maakt. Zoetzure sausjes doen het goed, iets scherps als satehsaus is snel te overweldigend. Wil je echt serieus aan de gang, laat je niet tegenhouden door de verhoudingen die de natuur geeft. Wie heeft er wel eens een gebakken ei gegeten met veel eigeel en weinig eiwit? Bijvoorbeeld. Natuurlijk in combinatie met kruiden en andere ingredienten.
Nog serieuzer, je kunt ook truffel gebruiken bij bereiding. Neem wel echte truffel en geen surrogaat. Truffel en ei gaan perfect samen. Truffel is prijzig, maar je hebt slechts een snufje nodig voor een heerlijk gerecht. Wel oppassen met kruiden, truffel is de smaakbepaler.