Hallo mede-K&W-ers
Afgelopen zomervakantie ben ik drie weken in Ecuador op “vakantie”geweest. In die drie weken heb ik daar gebouwd aan een kantoor gebouw met woning erbij. Hierbij een verslag en wat uitleg over het hoe en wat van het project.
De organisatie:
Ik ben op project geweest via de organisatie
World Servants. World Servants is een christelijke, nederlandse organisatie die hulpverleningsprojecten organiseert voor groepen in ontwikkelingslanden in Zuid-Amerika, Afrika, India en Oost-Europa. Dit jaar gaan in totaal 900 personen met de organisatie “op project” Het grootste gedeelte van deze personen zijn in de leeftijd van 16 tot 23. (bijna 700) De overige 200 personen zijn onder te verdelen in 21 tot 30 jaar, en 30 plus.
De projecten voor de jongeren gebeuren voornamelijk in de zomervakantie, en voor de 30 plus groep in het voor en najaar.
Per project ga je met een groep van ongeveer 30 tot 35 personen, waaronder 5 stafleden, mensen met meestal meerdere projectervaringen, en ook meestal ouder als de groep zelf.
De manier van aanpak van World Servants is als volgt: samen met een lokale organisatie wordt een project bepaald, meestal een gebouw voor de gemeenschap (kliniekje, schooltje, kerkje, woningen of zoals in mijn geval: een kantoorgebouw met opslag en woonruimte voor de lokale boeren) De bouwkosten van dit gebouw worden grotendeels betaald door World Servants, en ook wordt er een lokale aannemer ingeschakeld en betaald om het gebouw te bouwen. Daarbij regelt World Servants dat er 3 weken lang een groep jongelui naar die gemeenschap komt om te helpen met bouwen. Daarnaast is er ook nog kinderwerk, tijdens het project organiseren elke dag een aantal deelnemers een gedeelte van een schooldag. Denk hierbij aan het vertellen van een bijbelverhaal, het zingen van liedjes en het maken van een knutselwerkje.
De kosten:
Per persoon kost een reis 1950 euro (er worden ook projecten per bus naar Oekraïne georganiseerd, deze zijn goedkoper) en met dit geld betaal je je reis en verblijf en een gedeelte van de bouwkosten. Veel van de deelnemers halen (een gedeelte van) dit geld op door acties te houden. Zo ook bij mij. Vanuit de kerk is er een lokale actiegroep opgericht, en hebben we verschillende acties gehouden (catering verzorgen bij feestjes en beurzen, kraampje met eten tijdens koninginnedag, sponsorloop en sponsorfietstocht enz.)
Op deze manier is een groot gedeelte van het geld bij elkaar gesprokkeld, en de rest is zelf bijgedragen (dit is ook de normale gang van zaken)
toevoeging: behalve de 1950 euro aan bijdrage, kwam hier nog ongeveer 250 euro aan extra kosten bij, zoals klamboe, inentingen, malariapillen en andere benodigdheden
Motivatie:
Mijn motivatie om mee te gaan is eigenlijk langzaamaan een beetje gegroeid, al 10 jaar gaan er vanuit het dorp mensen met World Servants mee, dus het was geen nieuw iets voor mij. Ook zijn een oom, twee nichtjes, een vriend en twee vriendinnen al eens meegeweest. Een aantal keer had ik zelf ook al gezegd: ik wil ook nog wel eens mee met zoiets, maar toen had ik elk jaar een goed excuus om niet mee te gaan (studeerde nog, dus had de zomervakantie hard nodig om geld te verdienen voor het schooljaar erop) Ergens in oktober 2005 kwam een goede vriendin naar me toe (zij is al twee keer eerder geweest) en vroeg of ik met haar mee wilde. En dit jaar kon ik eigenlijk geen excuus aandragen om niet mee te gaan.
Mijn motivatie is natuurlijk niet alleen dat ik gevraagd ben, en geen nee durfde te zeggen, en is ook niet vanwege het geloof (ben namelijk niet gelovig, kom meer in de kerk omdat ik het wel interessant vind en vrienden van me wel geloven) Mijn motivatie is wel dat ik het als “rijke westerling” goed vond om eens een keer mijn vrije tijd te besteden aan het goede doel, en zodanig mensen die het een stuk minder als ik hebben te helpen.
Het project zelf:
De reis en het verblijf
De reis begon op Schiphol, en via Madrid vlogen we naar Quito, waar we de dag erop met de bus naar onze eindbestemming in noord-ecuador zijn gereden. We waren te gast in een kleine gemeenschap van ongeveer 20 boeren die in de buurt van ons kamp en de bouw woonden. Wij bouwden voor een boeren-coöperatie van ongeveer 15 boeren, die weer onderdeel was van een grotere landelijke coöperatie, met wie World Servants jaarlijks projecten uitvoert.
Wij sliepen als jongens (christelijke organisatie, dus gescheiden slapen) in de kerk, en de dames sliepen in een woning, die tijdelijk was ingericht als slaapzaal. Het eten werd door de lokale bevolking gemaakt voor ons, en ook wasten zij onze kleren. Het douchen en naar de wc gaan was ook even wennen, want stromend water was er niet, dus moesten we ons douchen met een regenton en plastic bekers, die we over ons heengooiden. De WC was een soort van pot, met een ton ernaast met water om door te spoelen.
de kerk waar we sliepen
![]()
de douche
![]()
de wc
![]()
![]()
De bouw:
Wat we gebouwd hebben, is een kantoor gebouw met opslagruimte, en op de eerste verdieping een woning voor een boer, die op dat stuk land dan kon werken. Daarbij hebben we ook nog een varkensstal gebouwd. Het gebouw zou gebruikt worden om cacao te kweken en te verbouwen, en ook om cacao te drogen en te verhandelen.
Toen we kwamen, zou de vloer klaar zijn, en de kolommen zouden staan,zodat wij met metselen konden beginnen, alleen dit was niet zo. Er waren alleen wat wapeningskorven met een werkvloertje op hun plek gezet, en wij zijn dus begonnen met het ontgraven van de fundering en daarna hebben we de vloer gestort. Toen dat klaar was hebben we gemetseld, de verdiepingsvloer gelegd en een gedeelte van de wanden gestuct. Van de varkenstal hebben we iets minder afgekregen, de fundering, vloeren en kolommen waren gestort, en de eerste 50 stenen gemetseld.
de bouw toen we aankwamen
![]()
de eerste (zelf gevlochten) korven voor de fundering
![]()
de kisten voor de kolommen
![]()
de eerste vloeren gestort, en de kolommen en fundering ook op de foto
![]()
metselen
![]()
na een week bouwen, de wanden op hoogte
![]()
de verdiepingsvloerbalken erop
![]()
het eindresultaat van het hoofdgebouw, niet zo ver als gepland, maar toch redelijk ver
![]()
het eindresultaat van de varkkenschuur, let niet op de fundering
![]()
De overige dingen die we gedaan hebben:
Behalve gebouwd hebben we ook nog wat cultuur opgesnoven daar. We hebben in kleine groepjes wat gezinnen bezocht en daar wat rondgekeken. Ook hebben we een project van een jaar eerder bezocht, wat nu zo goed als klaar was (wordt afgemaakt en ingericht door de lokale mensen, en betaald door World Servants)
En we hebben de natuur bekeken, we zijn walvissen wezen kijken aan de kust en we hebben een stuk door de jungle gelopen.
Ook heeft iedereen dus een keer geholpen met een programma op de basisschool, en sommige mensen zijn nog wezen kijken in een ziekenhuis in de dichtstbijzijnde stad.
de natuur
![]()
de walvissen:
![]()
![]()
Mijn ervaring en mening achteraf:
Ik heb de drie weken ervaren als een geweldige ervaring, je leert een hele andere cultuur kennen, ziet een geweldige natuur en ziet heel direct hoe de mensen geholpen zijn met jouw inzet.
Alleen als klusser pur sang was ik niet geheel tevreden. Dit had meerdere factoren, te weten: per dag werkten we maar ongeveer 6 uur op de bouw, dit omdat het behoorlijk warm (ruim 30 graden) was, en er ook jongens en meisjes van 16 mee waren, die na 6 uur aardig op waren. Ikzelf kon dan meestal nog wel een uur of 3 of 4 doorgaan. Ook was niet iedereen even gemotiveerd om hard te werken, maar die waren liever aan het ouwehoeren of pauze houden. Ik kreeg daarbij het idee dat die mensen meer meegingen voor de vakantie en het verre land, dan om te bouwen. Ook is het natuurlijk zo dat niet iedereen die meegaat twee rechterhanden en veel kluservaring heeft, dus ook dat is wel eens frustrerend (alhoewel iedereen natuurlijk wel weet hoe een schop en een kruiwagen werkt)
Maar deze dingen hebben mijn project niet verpest, ik heb voor mezelf zo veel mogelijk gedaan, en kijk ook zeer tevreden terug op het gehele project.
Mijn tip voor andere K&W-ers:
Als je het leuk lijkt om zoiets te doen, kijk eens bij world servants (www.worldservants.nl) maar houd wel rekening met wat ik hierboven vertel. Ook moet je wel een beetje openstaan voor het christelijke, want elke dag heb je een praat half uurtje, en dan komt het nog wel eens ter sprake.
Behalve world servants zijn er ook nog andere organisaties, zoals livingstone, habitat en nog vele anderen, ziehier:
http://www.worldservants.nl/links.phpEn van deze uit zijn er wel een aantal met een christelijke grondslag, maar ook een groot aantal niet.
Zo, dit was het voorlopig, ik zal van de week nog even wat dingen online zetten die mij als bouwer nogal opvielen (leuke ladders en ander gereedschap enzo)
[ Bericht 0% gewijzigd door Gurb op 16-08-2006 13:53:16 ]