Het hangt ook zeer af wat de doelstelling van de filosoof in kwestie is.quote:Op donderdag 21 september 2006 07:23 schreef RobertoCarlos het volgende:
Grappig, ik hoorde nou juist dat Wittgenstein echt hard-core is en de moeilijkste filosoof, maar dat blijkt dus wel mee te vallen. Wat is dan de moeilijkste filosoof?
Kan er zoiets bestaan als praktische filosofie ?quote:Op maandag 31 juli 2006 17:51 schreef mariatrepp het volgende:
Bertrand Russel heeft bij mij heel veel pluspunten omdat hij zich voor mijn oom Heinz Brandt heeft ingezet toen deze (pacifist) in de DDR-gevangenis zat. Brandt kwam vrij opgrond van de interventie van Amnesty International en Russel.
Ik houd van filosofen die de theorie in de praktijk brengen
Daar zit iets in. Handelen doe je vanuit een geloofsbasis. Handelen is altijd kwestbaar, kritiseerbaar, van tevoren tot fouten maken veroordeeld. Natuurlijk vloeit je wetenschappelijke kennis daarbij ook in.quote:Op donderdag 21 september 2006 08:55 schreef Oud_student het volgende:
[..]
Kan er zoiets bestaan als praktische filosofie ?
Het lijkt mij een contradictie, immers als een bepaalde filosofie een praktische waarde of toepassing heeft, dan wordt het wetenschap, zo zijn logica, wiskunde, natuurkunde, biologie, etc. ontstaan.
Daarentegen is de ethiek nog steeds een filosofische discipline, maar uit de filosofische studie volgt niet welke ethiek ik in de praktijk moet volgen.
Russel had uitgesproken (pacifistiche) ideeen en door zijn bekendheid en status, kreeg hij aandacht en werd er naar hem geluisterd. Maar ik denk niet dat hijzelf zijn handelen filosofisch zou hebben kunnen en willen funderen.
Kant is van alles; diepzinnig, baanbrekend enz. Maar NIET leuk om te lezen!quote:Op dinsdag 25 juli 2006 10:50 schreef Gauge het volgende:
[..]
Op http://www.gutenberg.org/ kan je wel de werken vinden van de grote filosofen, wat ik vooral deed was wetenschapsfilosofie, waarop is de basis geformuleerd etc.
Emmanual Kant is sowieso toch erg leuk om te lezen?
Een echte volgorde zal er wellicht niet zijn tenzij je geinteresseerd bent in hoe de ene de andere heeft geinspireerd...
Misschien kom ik wel arrogant over, maar zo is het niet bedoeld.
Zijn schrijfstijl is niet toegankelijk en dat is inderdaad niet leuk. Maar Kant is niets vergeleken met de onnodig moeilijkdoenerij van filosofen als Heidegger en Derrida.quote:Op donderdag 21 september 2006 13:51 schreef TheDutchMachiavelli het volgende:
[..]
Kant is van alles; diepzinnig, baanbrekend enz. Maar NIET leuk om te lezen!
Lees het uiterst spottende en sarcastische "De Antichrist" van Nietzsche. Dat zo'n boek eind 19e eeuw kon worden uitgegeven is echt verwonderlijk. Al het nu werd uitgebracht, zou het veel controverse teweeg brengen in religieuze kringen.quote:Op donderdag 21 september 2006 14:41 schreef Bombardier het volgende:
Het enige wat ik tot nu toe kan zeggen is dat de cynische toon van Friedrich Nietzsche me bevalt. Vooral zijn gitzwarte visie op geloof is erg vermakelijk te noemen.
Daar doel ik juist op. Heerlijke lectuur. Staat al in mijn boekenkast.quote:Op donderdag 21 september 2006 14:44 schreef Dr_Jack het volgende:
[..]
Lees het uiterst spottende en sarcastische "De Antichrist" van Nietzsche. Dat zo'n boek eind 19e eeuw kon worden uitgegeven is echt verwonderlijk. Al het nu werd uitgebracht, zou het veel controverse teweeg brengen in religieuze kringen.
Dat weet ik dus niet, omdat veel filosofie idd verbaal drijfzand is; en aan slecht geschreven moeilijkdoenerij ga ik me niet bezondigen.quote:Op donderdag 21 september 2006 07:23 schreef RobertoCarlos het volgende:
[..]
Grappig, ik hoorde nou juist dat Wittgenstein echt hard-core is en de moeilijkste filosoof, maar dat blijkt dus wel mee te vallen. Wat is dan de moeilijkste filosoof?
Waar men zich onbegrepen voelt, kan Nietzsche helpen. Je hebt tegenstand nodig, een kudde geestelijke antipoden, om Nietzsche überhaupt te willen begrijpen. Nietzsche's filosofie is een filosofie van uitzondering en van onafhankelijkheid. Als je het met niemand eens bent, en niemand is het eens met jou, kan je altijd nog roepen dat je vóór Nietzsche bent. In het beste geval leidt dat tot nóg luider boegeroep; en dat is dan precies waar je op uit bent.quote:Op donderdag 21 september 2006 18:08 schreef mariatrepp het volgende:
Ik ben ook een grote Nietzsche-fan, en mijn wetenschappelijk werk staat helemaal in het teken van Die froehliche Wissenschaft. Voor wie van Nietzsche houdt, en ook graag moeilijke teksten leest: lees Peter Sloterdijk, die sterk door Nietzsche is beinvloed, en ook over N. heeft geschreven: Der Denker auf der Buehne.
Nietzsche werd misbrikt door de nazi's, en wordt nu misbruikt door een "roofdiers"-rechtspopulist als Afshin Ellian. Maar dat krijgt Nietsche niet stuk, die zelf geen sociaaldarwinist was, in tegendeel.
Erg sterk idd.quote:Op vrijdag 22 september 2006 01:24 schreef Xennia het volgende:
"Als God zwijgt kun je hem doen zeggen wat je wil."
![]()
De meesten ouwehoeren maar wat...quote:Op donderdag 21 september 2006 15:03 schreef Bombardier het volgende:
Ik neem aan dat hier in dit topic allerlei jongeren (18-30) zitten. Hoe kun je in deze drukke periode van je leven in Godsnaam de gelegenheid vinden om je veelvuldig in filosofische werken te verdiepen. Hoe zijn jullie nú al in staat om te oordelen? Mijn ervaring is dat deze lectuur bijzonder intensief en tijdrovend is. Sterker nog; soms kan ik weken vooruit met 1 alinea van Friedrich Nietzsche. Filosofie is volgens mij ook niet alleen lezen en luisteren, maar vooral beleven. Je hebt een bepaalde interactie nodig met de stof om het juist te kunnen beleven. De vragen die gesteld worden stel ik mezelf ook, en ga altijd lange tijd met die materie aan de haal tot ik tot een bevredigend antwoord ben gekomen. Pas dan pak ik het werk weer op en het proces herhaalt zich.
Van de student Filosofie kan ik me een grote relevante kennis overigens wél voorstellen.
quote:Op donderdag 21 september 2006 18:29 schreef Ringo het volgende:
[..]
Waar men zich onbegrepen voelt, kan Nietzsche helpen. Je hebt tegenstand nodig, een kudde geestelijke antipoden, om Nietzsche überhaupt te willen begrijpen. Nietzsche's filosofie is een filosofie van uitzondering en van onafhankelijkheid. Als je het met niemand eens bent, en niemand is het eens met jou, kan je altijd nog roepen dat je vóór Nietzsche bent. In het beste geval leidt dat tot nóg luider boegeroep; en dat is dan precies waar je op uit bent.
Wie ouwehoert er dan maar wat?quote:Op vrijdag 22 september 2006 11:59 schreef TheDutchMachiavelli het volgende:
[..]
De meesten ouwehoeren maar wat...
wittgenstein is denk ik niet de moeilijkste filosoof. In ieder geval niet in mijn optiek. Hij heeft wel twee verschillende perioden in zijn werk gehad, deze twee moet je eigenlijk niet beide proberen te integreren omdat de 1 de ander totaal tegenspreekt. Dat maakt het voor mij juist zo boeiend, de man is na 7 jaar in een hutje op de hei opeens totaal geswitched van wereldbeeld en mening waardoor het extra boeiend is. Het tweede werk sprak mij daarnaast in het bijzonder aan.quote:Op donderdag 21 september 2006 07:23 schreef RobertoCarlos het volgende:
[..]
Grappig, ik hoorde nou juist dat Wittgenstein echt hard-core is en de moeilijkste filosoof, maar dat blijkt dus wel mee te vallen. Wat is dan de moeilijkste filosoof?
quote:Op dinsdag 25 juli 2006 07:25 schreef Clourhide het volgende:
[..]
Hij moet een opleiding filosofie hebben gehad of toch op zijn minst een werkelijk grondige kennis van de filosofie hebben.
Volgens mij voldoet Pirsig daar ABSOLUUT NIET aan. Ja, "wat leuke theorietjes", dat heeft iedereen. Maar probeer eerst eens de werken van bv. Immanuel Kant te lezen, dán weet je wat "filosofie" is.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |