quote:Geachte heer xxxxxxx,
Naar aanleiding van ons telefoongesprek eerder vandaag heb ik nog even verder gezocht naar een antoniem van preventief. Enigszins verstopt bij het trefwoord preventief in de Grote Van Dale (2005) vond ik repressief: 'dienend om te onderdrukken (t.w. iets dat zich reeds heeft voorgedaan), m.n. met de bedoeling om herhaling te bemoeilijken of te voorkomen'. Voorbeeld: repressieve maatregelen in tegenstelling tot preventieve maatregelen. Ook de grondwoorden repressie en preventie zijn antoniemen van elkaar.
Hopelijk kunt u hiermee voldoende uit de voeten. Ik zal ervoor zorgen dat deze termen in de volgende editie expliciet als antoniemen genoemd worden.
Met vriendelijke groet,
xxxxxxx
redacteur Van Dale Lexicografie
Ja, met die driedeling was ik ook al bekend, en een collega attendeerde mij daarop...quote:Op donderdag 8 juni 2006 15:56 schreef Allantois het volgende:
Preventief heeft denk ik een aantal tegenovergestelden. Volgens mij is preventief namelijk een combinatie van 'voorafgaande aan iets' en 'tegengaan'. Regressief gaat in op het tegenovergestelde van 'voorafgaande aan iets', namelijk 'achteraf iets' en 'tegengaan'.
Maar je kan ook toch iets 'voorafgaande aan iets' 'bevorderen': stimuleren?
Of brabbel ik maar wat?![]()
edit: toevoeging:
Even uitgaande van de geneeskunde: preventief een ziekte voorkomen wordt bij ons onderverdeeld in primaire, secundaire en tertiaire preventie en het lijkt erop dat regressief veel wegheeft van tertiaire preventie.
Huh? Bij mij niet, op dezelfde versie van de Van Dale cd.quote:Op donderdag 8 juni 2006 16:12 schreef Frollo het volgende:
Ik snap het probleem niet zo. In mijn dikke Van Dale (cd-rom bij 14 editie, 2005) staat bij 'repressief' gewoon luid en duidelijk 'antoniem: preventief'
Vreemd.quote:Op donderdag 8 juni 2006 16:19 schreef nerd4sale het volgende:
[..]
Huh? Bij mij niet, op dezelfde versie van de Van Dale cd.
Alleen bij repressieve controle staat een antoniem.
Juist, zo is het.quote:Op donderdag 8 juni 2006 16:30 schreef nerd4sale het volgende:
Ach, ik zie het. Niet goed gelezen.
Bij repressief staat als antoniem wel preventief, maar bij preventief staat niet als antoniem repressief.
Is belangrijk hoor!quote:Op donderdag 8 juni 2006 16:31 schreef pedofiel het volgende:
waar je je allemaal wel niet over druk kan maken
Reactief is vrijwel gelijk aan regressief, alleen is regressief iets specifieker.quote:Op donderdag 8 juni 2006 16:22 schreef dwarfs het volgende:
"reactief" is volgens mij ook aan antoniem van preventief
Zo heeft er 1 niks te doen ofzoquote:Op donderdag 8 juni 2006 16:31 schreef pedofiel het volgende:
waar je je allemaal wel niet over druk kan maken
dat was ook wat door mijn hoofd ging.quote:Op donderdag 8 juni 2006 16:22 schreef dwarfs het volgende:
"reactief" is volgens mij ook aan antoniem van preventief
met een d nog welquote:Op donderdag 8 juni 2006 16:43 schreef Gizmo112 het volgende:
Ongelofelijk, deze man verdiend een Nobelprijs.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |