Relativiteitstheorie gaat uit van verschillende observaties van bv tijd.
http://www.stuif.com/rel3.htmlhier staat wel een aardige vergelijking:
# Gebeurtenissen die in mijn laboratorium gelijktijdig plaatsvinden, zijn in het algemeen niet gelijktijdig voor een waarnemer die mijn lab met (grote) snelheid passeert! En omgekeerd, gebeurtenissen die in het lab van de waarnemer gelijktijdig plaatsvinden, worden door mij als niet gelijktijdig waargenomen.
# Wanneer in beide laboratoria indentieke klokken staan, neem ik waar dat de klok in het laboratorium van de waarnemer langzamer loopt dan mijn eigen klok! Omgekeerd neemt de waarnemer waar dat mijn klok langzamer loopt dan de zijne.
# Wanneer de waarnemer in zijn laboratorium een afstand heeft uitgezet, dan meet ik voor die afstand een kleinere waarde dan de waarnemer zelf meet. Omgekeerd meet de waarnemer voor afstanden in mijn laboratorium kleinere waarden!
Childhood is over the moment you know you're going to die.
'Snelwegen verbreden om files op te lossen? Dat is zoals de broeksriem losser maken tegen obesitas'