BVO +1quote:
Het bewijs is geleverd. Idols klopt. De stemming van het Nederlandse publiek wordt een op een overgenomen door het programma. „Idols is geen doorgestoken kaart”, zo luidt de conclusie van zowel presentatrice Irene Moors als Radio 538-dj Jeroen van Inkel. Zij mochten afgelopen zaterdag in ´de kamer met de minste glamour van de studio´ meekijken over de schouder van uitvoerend producent Mark de Vink.
Beiden komen aangenaam verrast de ´bezemkast´ uit, waar de twee computers staan. „Iedereen is zo open geweest over de gang van zaken. Bij mij zijn alle twijfels weg”, zo zegt Irene. Jeroen vult aan: „Er staat een bureau met een stoel en daarop staan twee computers. Verder staat er alleen een enorme bak met trekdroppen en chocoladerepen. Inderdaad niet echt een gezellig televisiedecor.”
Voor Irene is de vraag beantwoord waarom RTL 4 deze kamer nooit in beeld bracht. „Het is echt een rommelhok.” Ze vervolgt: „Ik was een beetje sceptisch, juist omdat de uitslagen zo angstvallig geheim werden gehouden. Dat Jim twee weken geleden op de schopstoel terecht kwam, deed voor mij de deur dicht. Ik vond dat zo onwaarschijnlijk dat hij als favoriet zo laag zou scoren.” Jeroen: „Je ziet na elke oproep op televisie om te stemmen dat het aantal sms´jes en telefoontjes toeneemt. Op de twee computers zie je alles echt real-life binnenkomen en dat is wel heel bijzonder om mee te maken.”
Toch was Jeroen niet voor een gat te vangen. „Ik ben inderdaad op mijn knieën onder het bureau gekropen om te zien of er echt een verbinding door middel van een modem tot stand werd gebracht en ook dat was echt het geval. De ene computer staat in verbinding met KPN voor de telefoontjes, de ander met het bedrijf dat de sms´jes verwerkt. Natuurlijk kan er vanaf de andere kant nog gesjoemeld worden met het doorzenden van de gegevens, maar ik ben wel overtuigd dat het eerlijk gaat”, zo zegt Jeroen.
Irene valt bij; „Ze hebben er ook echt geen baat bij om zelf te beslissen wie de winnaar wordt. De mensen van de productie waren zelf ook hartstikke gespannen. Dat zou toch niet het geval zijn als zij al van de uitslag op de hoogte waren, lijkt mij.”
Jeroen licht een tipje van de sluier op van de gegevens die op de computerschermen te zien waren. „Het was echt een nek-aan-nekrace tussen Jim en David. Het was tot de laatste oproep om te stemmen onzeker wie er uiteindelijk het programma zou moeten verlaten. Pas in de laatste minuten liep David ietsje uit. Dan heb ik het niet over twee of drie stemmen hoor. Je praat wel over duizenden stemmen, maar dat is maar een klein percentage van alles dat binnenkomt”, zo onthult Jeroen, die het hele uur een bandrecorder heeft mee laten lopen als onomstotelijk bewijs voor de luisteraars van ´Rinkeldekinkel´ vanmiddag.
Irene en Jeroen mogen niet zeggen voor wie zaterdagavond de meeste stemmen binnenkwamen. Irene: „Ik kan alleen zeggen dat iedereen vrij dicht bij elkaar zat. Er waren er twee die boven de rest uitstaken. Meer zeg ik echt niet!”
De kandidaten waren ook blij met het bezoek van Irene en Jeroen. Met name Hind. „Ik vond die verhalen over dat mijn naam al besteld zou zijn in vuurwerkletters echt niet leuk. Sowieso die verhalen over doorgestoken kaart zijn echt onzin. Het legt bij mij een bepaalde druk en daar baal ik van. Nu Irene en Jeroen hier zijn geweest, hoop ik dat die onzinverhalen stoppen. Het zijn toch twee bekende Nederlanders die nu zeggen dat het allemaal eerlijk gaat, dus ik ga ervan uit dat hun mening toch wel iets waard is.”
Jeroen en Irene denken dat Idols helemaal klopt. Jeroen:
„Ik stel de openheid van zaken van HMG zeer op prijs en ik waardeer de uitnodiging. Ik ben ook echt wel om, maar met één kanttekening: als ze het programma zouden willen beïnvloeden, zouden ze naar mijn mening die mogelijkheid hebben. Ik denk alleen niet dat ze van die optie gebruik maken.”