abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  woensdag 14 februari 2007 @ 08:27:04 #202
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_46287326
Ik vond dit toch wel een bijzonder opmerkelijk bericht gisteravond. Verbaast me dat het nog niet op dit subforum staat. Toch één van de bekendste historische figuren van Nederland. Ook absoluut een perfect figuur voor een film of een televisieserie.
quote:
Michiel de Ruyter heette Trouwhand

MIDDELBURG (ANP) - De zeeheld Michiel de Ruyter heette in het echt helemaal niet De Ruyter, maar Trouwhand. Dat bleek dinsdag uit een onderzoek van het Zeeuws Archief.
Michiel Adriaanszoon de Ruyter, zoals zijn volledige naam altijd luidde, werd op 24 maart 1607 geboren in Vlissingen. Omdat hij dit jaar precies vierhonderd jaar geleden is geboren, zijn allerlei activiteiten georganiseerd.
Michiel Trouwhand was admiraal tijdens onder meer drie Engelse Zeeoorlogen. In 1676 raakte hij tijdens de Slag om Etna gewond en hij overleed op 29 april 1676 in de Baai van Syracuse, in het zuidoosten van Sicilië, aan zijn verwondingen.
Michiel noemde zich vanaf 1636 De Ruyter. Die naam is door anderen aan Michiel gegeven en heeft niets van doen met zijn verleden als ruiter of dat van zijn familie. De naam verwijst naar ruiten of roven in de betekenis van vrijbuiter, zoals hij bekend stond. De naam kwam mede tot stand door zijn schip de Graeuwen Heynst. Dat werd in 1636 verdacht van piraterij.
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
  woensdag 14 februari 2007 @ 08:37:04 #203
66444 Lord_Vetinari
Si non confectus non reficiat
pi_46287436
Volgens de Quest van deze maand heeft Michiel zichzelf De Ruyter genoemd, als eerbewijs aan een oom van hem, die bij de ruiterij was en met wie hij korte tijd heeft gediend.
De pessimist ziet het duister in de tunnel
De optimist ziet het licht aan het eind van de tunnel
De realist ziet de trein komen
De machinist ziet drie idioten in het spoor staan....
  woensdag 14 februari 2007 @ 09:11:57 #204
30789 RonaldV
Phabulous Phantoms
pi_46287876
Harderwijk blijkt veel ouder dan gedacht. Tijdens opgravingen de afgelopen maanden in de binnenstad van Harderwijk zijn aanwijzingen gevonden dat Harderwijk al veel langer bestaat dan de in 1231 verkregen stadsrechten doen vermoeden. Aan de Bruggestraat werden de resten gevonden van een stadskasteel uit de 12e eeuw.
- "Blind faith in your leaders, or in anything, will get you killed" Bruce Springsteen - War
- Door controle aan de landsgrenzen op te heffen kan men nu grenzenloos gaan controleren...
- Privacy Matters
  woensdag 14 februari 2007 @ 09:55:01 #205
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_46288586
quote:
Op woensdag 14 februari 2007 08:37 schreef Lord_Vetinari het volgende:
Volgens de Quest van deze maand heeft Michiel zichzelf De Ruyter genoemd, als eerbewijs aan een oom van hem, die bij de ruiterij was en met wie hij korte tijd heeft gediend.
Interessant, da's dus weer een andere lezing.
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
pi_46291002
tvp'tje
Wie met niets tevreden is, bezit alles.
  donderdag 15 februari 2007 @ 09:20:02 #207
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_46322354
Voor enkele miljoenen aangekocht van een Belgische baron hoorde ik vanmorgen op Radio 1.
quote:
Uniek middeleeuws handschrift in KB

De Koninklijke Bibliotheek heeft het Gruuthuse-handschrift aangekocht, een uniek middeleeuws handschrift. Dat wordt beschouwd als een van de belangrijkste bronnen voor de Nederlandse letterkunde en cultuurgeschiedenis uit die tijd.

Het handschrift is genoemd naar de 15e- eeuwse verzamelaar Lodewijk Gruuthuse. Het bevat gedichten, liederen en gebeden uit de 14e eeuw, onder meer het bekende Egidius-lied: Egidius waer bestu bleven/ Mi lanct na di, gheselle mijn/Du coors die doot, du liets mi tleven.

Het handschrift was in particuliere handen. Het komt integraal op de website van de KB te staan.
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
  donderdag 15 februari 2007 @ 12:43:54 #209
66444 Lord_Vetinari
Si non confectus non reficiat
pi_46327855
De pessimist ziet het duister in de tunnel
De optimist ziet het licht aan het eind van de tunnel
De realist ziet de trein komen
De machinist ziet drie idioten in het spoor staan....
  vrijdag 6 april 2007 @ 14:31:04 #211
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_48079811
Ik weet niet zeker of het specifiek op dit forum thuishoort en of het een apart topic waard is, dus dan maar hier. UPC voegt de zender The History Channel toe aan het digitale pakket. Later volgen ook de andere kabelaars. Het betreft een op Nederland gerichte variant op de zender zoals die ook in het Verenigd Koninkrijk te zien is. Later volgt ook nog The Biography Channel. De datum van de launch is zoals gebruikelijk bij UPC nog een raadsel, maar toch wel goed nieuws denk ik.
quote:
In de voetsporen van Sc-Fi en 13th Street komt ook The History Channel naar de Benelux, zo maakte het bedrijf bekend. Het kanaal is een joint venture van het Amerikaanse A&E Television Networks (AETN) en British Sky Broadcasting (BSkyB) en specialiseert zich in programma’s over ‘geschiedenis’. De lancering is voorzien in het tweede kwartaal.

Zoals we eerder meldden in de internationale editie, gaat het kanaal reeds op 1 mei van start in het digitale pakket van het Vlaamse Telenet, waar het Adventure One zal vervangen dat begin maart uit het aanbod van Telenet verdween.

Het kanaal zal in een speciale versie voor de Benelux worden uitgespeeld vanuit het Digital Media Center (DMC) van Chellomedia in Amsterdam. In eerste instantie komt het kanaal beschikbaar via UPC Nederland, maar men verwacht binnenkort ook andere distributie overeenkomsten aan te kunnen kondigen. Chellomedia verzorgt ook de vertegenwoordiging van het kanaal in Nederland en België.

De zender zal series uitzenden als ‘Battle Stations, Engineering an Empire’, ‘MegaDisasters’, ‘Digging for the Truth’; en specials zoals ‘The Crusades: Crescent and The Cross’, ‘Titanic, French Revolution and Egypt: Beyond the Pyramids’. Na de lancering van The History Channel hoopt men op termijn ook andere kanalen te brengen, te weten The History Channel HD, The Biography Channel en het Crime & Investigation Network.
http://www.nederland.broadbandtvnews.com/vandaag/?p=183
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
pi_48082331
History Channel ! Heb ik in het buitenland vaak gekeken.

Jammer dat ik geen UPC heb
All those moments will be lost, like tears in rain... Time to die.
pi_48082521
Ja nice
pi_48239484
quote:
Tentoonstelling over Belgische vluchtelingen in Roosendaal

11/04/2007 13:00

Met kruiwagen, duwkar, fiets, te voet of met de trein trokken ze in oktober 1914 over de grens met Nederland en arriveerden in Roosendaal; duizenden zoniet tienduizenden Belgen op de vlucht voor het bombardement van Antwerpen en op zoek naar een veilige plek in het neutrale Nederland. Vanaf 25 april laat het gemeentearchief in Roosendaal dit uniek stukje geschiedenis uit de Eerste Wereldoorlog zien in een speciale tentoonstelling.

Foto's, voorwerpen en een heus dagboek van een Roosendaalse ooggetuige laten zien hoe de Belgische vluchtelingen aankomen, worden opgevangen en doorreizen. Het inwonertal verdubbelt binnen enkele dagen en de stad krijgt al snel te maken met een voedseltekort. Met gratis treinkaartjes trekken de vluchtelingen
later verder Nederland in tot België weer veilig is. Ongeveer drieduizend Belgen blijven voorgoed in Roosendaal.

De tentoonstelling duurt tot eind augustus.
http://www.knack.be/nieuw(...)n44-article2667.html
  woensdag 12 december 2007 @ 10:37:56 #215
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_55211444
Italiaanse onderzoekers hebben uitgevonden dat Leonardo Da Vinci mogelijk van Arabische afkomst is. Dit wordt afgeleid uit het bestuderen van een vingerafdruk van de kunstenaar/uitvinder. De conclusie past in een steeds populairdere theorie die ervanuit gaat dat de moeder van Da Vinci een vanuit Istanbul afkomstige slavin was.

De Daily Telegraph schrijft erover. >>>
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
  woensdag 12 december 2007 @ 10:45:35 #216
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_55211596
Dezelfde Daily Telegraph meldt dat Frankrijk de as van de laatste keizer en eerste president van Frankrijk terug wil halen. Deze liggen al sinds de dood van Napoleon III in St. Michael's Abbey in het Britse graafschap Hampshire. De Benediktijnse monniken van dit klooster zijn niet erg gecharmeerd van dit voorstel.

Lees het hele artikel >>>
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
pi_55284876
quote:
Rusland wil van geen "Oekraïense genocide" weten
Zoltán Dujisin

PRAAG, 14 december 2007 (IPS) - De Oekraïense president Viktor Joesjtsjenko doet zijn uiterste best om de wereld te laten erkennen dat de hongersnood van 1932-1933 een genocide was. Volgens Rusland is de actie opportunistisch en politiek gemotiveerd.

De Oekraïense hongersnood blijft een heikel punt: historici, politici en burgers zijn het niet eens over het dodental, noch over de term die ervoor gebruikt mag worden. Was het een genocide, gepleegd door de sovjetautoriteiten? Westers georiënteerde politici proberen er de stemmen van de nationalisten mee te winnen, terwijl hun Russisch georiënteerde tegenstanders de zaak vooral negeren of relativeren.

De Oekraïense hongersnood, bekend als Holodomor (hongerplaag), kostte volgens academische schattingen aan tussen 2,6 en 3,5 miljoen mensen het leven, al worden er in Oekraïne cijfers van 10 miljoen genoemd. Vier vijfde van hen waren etnische Oekraïners. Voorts werden ook delen van Rusland en Kazachstan door hongersnood getroffen.

In 2006 stemde het parlement voor een resolutie die de hongersnood als genocide tegen het Oekraïense volk betitelde. Rusland heeft officieel zijn afkeur uitgesproken over de “opportunistische politiek-ideologische drijfveer” en ontkent de genocide. “Het beledigt de herinnering aan de slachtoffers die de hongersnood bij andere volken heeft geëist”, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken.

Sommige organisaties gaan wel heel ver. De “Patriotten van Oekraïne” beweren zelfs dat twee derde van de geheime diensten van de Sovjet-Unie uit joden bestond en eisen een financiële compensatie van zowel Rusland als Israël.

Joesjtsjenko houdt niet Rusland, maar Stalins communistische regime verantwoordelijk voor de daad. Hij heeft 2008 uitgeroepen als herdenkingsjaar met allerlei activiteiten, en hij heeft een wetsvoorstel ingediend dat ontkenning hiervan strafbaar stelt, net als de Holocaust, om de wereld te behoeden voor herhaling van één van beide gebeurtenissen.

“Dat is wel een politieke stellingname,” vindt Maria Falina, historica in Duitsland, “want de dood van Oekraïners was niet het uiteindelijke doel van de sovjets, zoals dat wel was voor de joden en de nazi's.”

Dat neemt niet weg dat de meeste wetenschappers tegenwoordig erkennen dat de ramp vooral aan mensen te wijten was en niet alleen aan de natuur. Ook de Amerikaanse regering heeft dat na officieel onderzoek geconcludeerd. Nadat Stalin de boeren eerst vrijwillig liet kiezen voor collectivisatie, dwong hij het al snel af toen de productie achterbleef. Ambtenaren en activisten werden naar de Oekraïne gestuurd om het verzet te breken. Hele dorpen werden tegelijk beroofd van hun geld en hun werktuigen en tegen regio's werden handelsboycots ingesteld. Toen vervolgens in 1931 ook nog droogte uitbrak, wierpen de autoriteiten barricades op om boeren het vluchten te beletten.

Nadat Moskou de hongersnood aanvankelijk ontkende, kwam de regering later wel met hulp, maar dat was te laat en te weinig.
IPS(FM, MC)
pi_55287307
quote:
Nijmegen uitstekende vestigingsplaats voor Romeinse leger

10 december 2007

Inzichten uit de hedendaagse militaire psychologie blijken ook toepasbaar te zijn voor de Romeinse tijd. Dat blijkt uit onderzoek naar de grote Romeinse legerplaats op de Hunerberg in Nijmegen. Onderzoeker Mark Driessen wijst erop dat de aanleg van de Romeinse legerplaats geldt als een voorbeeld van gemeenschapsmonumentaliteit, waar actief werd gewerkt aan de ‘teamspirit’. Bovendien was Nijmegen – en in het bijzonder de Hunerberg – een uitstekende standplaats voor een groot Romeins militair kamp door zijn logistieke en infrastructurele voordelen. Mark Driessen promoveert op 12 december bij de Universiteit van Amsterdam.

De keuze voor de Nijmeegse stuwwal als vestigingsplaats voor het Romeinse leger te verklaren vanuit de ‘padafhankelijkheid’. Eenvoudig gezegd komt dit er in grote lijnen op neer dat ‘keuzes die in het verleden zijn gemaakt, mede bepalend zijn voor latere keuze’. Caesars eerste militaire succes in 62 voor Christus en de Germaanse migratiestromen vanuit het Elbe-gebied in de richting van de Rijn leidden tot de Romeinse militarisering van de Nederrijn ten tijde van keizer Augustus (27 voor Chr. – 14 na Chr.). In korte tijd legden de Romeinen een groot aantal forten aan, waaronder de grote legerplaats op de Hunerberg. De Nijmeegse stuwwal was een standplaats par excellence voor de aanleg van een groot Romeins militair kamp, ook gezien de logistieke en infrastructurele ligging.

De legerplaats werd op de Hunerberg tijdens de regeerperiode van keizer Vespasianus (69 – 79 na Chr.). Dat men weer gekozen heeft voor de Nijmeegse stuwwal heeft te maken met first location advantages: er was al Romeinse bewoning met bijbehorende infrastructurele voorzieningen, lokale ervaringen en afhankelijkheidspatronen. Deze nieuwe legerplaats heeft onder andere gezien de logistieke en infrastructurele rol een functie als militaire centrale plaats gehad. Het hoofdkwartier moest voor de legionairs hét symbool zijn van de macht, onoverwinnelijkheid en alom aanwezigheid van Rome en de Romeinse keizers. Kortom, het kamp was in deze periode een voorbeeld van politieke monumentaliteit. Het omliggende kampdorp (canabae) had een functie als handelsnederzetting. Er was een periodieke veemarkt, die niet alleen handig was voor het legioenskamp en het kampdorp, maar die ook de uitwisseling met de regio ondersteunde en gestimuleerde. Het kampdorp had tevens een amfitheater voor de militaire en civiele bevolking.

Teambuilding in het Romeinse leger
De aanleg van de vroege Romeinse legerplaats is een voorbeeld van gemeenschapsmonumentaliteit. Inzichten uit de hedendaagse militaire psychologie blijken ook toepasbaar te zijn voor de Romeinse tijd. De bouw van de grote Romeinse legerplaats op de Hunerberg was een belangrijk instrument om gemeenschapszin te kweken onder de gelegerde manschappen met diverse culturele en etnische achtergronden. Hierdoor werd ook de discipline verstevigd zodat men zich eensgezind kon richten op hum gezamelijk doel: de strijd tegen de Germanen en de bezetting van vijandelijk Germaans territorium.

Het onderzoek is deel van onderzoeksprogramma: ‘Roman Nijmegen: headquarters and capital in the region of the Batavians.’.
http://www.nwo.nl/nwohome.nsf/pages/NWOA_79SEX3
  Trouwste user 2022 zaterdag 15 december 2007 @ 18:19:55 #219
7889 tong80
Spleenheup
pi_55295023
Goeiemorgen

Ik noem een Tony van Heemschut,een Loeki Knol,een Brammetje Biesterveld en natuurlijk een Japie Stobbe !
pi_55305833
quote:
Op woensdag 12 december 2007 10:45 schreef Dwersdriever het volgende:
Dezelfde Daily Telegraph meldt dat Frankrijk de as van de laatste keizer en eerste president van Frankrijk terug wil halen. Deze liggen al sinds de dood van Napoleon III in St. Michael's Abbey in het Britse graafschap Hampshire. De Benediktijnse monniken van dit klooster zijn niet erg gecharmeerd van dit voorstel.

Lees het hele artikel >>>

Slaat natuurlijk nergens op, eerst trappen ze hem het land uit en nu willen ze hem terug.
"Academics, people who know the word for coal in seventeen languages but gape and stammer when asked to lay a fire."
pi_55409658
'Mummie van Thorn' ouder dan gedacht
quote:
12-12-2007

AMSTERDAM - De mummie van Thorn moet rond 1600 hebben geleefd en het overschot is daarom niet van de laat 17e-eeuwse kanunnik Kwanjel (ook wel Quanjel).

Bekijk video


Radiologen van AMC in Amsterdam leggen de mummie uit de Abdijkerk in Thorn onder de scanner

Teams van het Academisch Medisch Centrum (AMC) en het Amsterdam Archeologisch Centrum concluderen dat uit onderzoek dat zij de afgelopen maanden hebben uitgevoerd.

Restanten van de oorspronkelijke kleding maken duidelijk dat de mummie een geestelijke was. Het gemummificeerde overschot kwam aan het eind van de 19e eeuw tevoorschijn uit een graf in de abdijkerk van Thorn waar meer geestelijken begraven hebben gelegen.

De resultaten van het speciale onderzoek maken duidelijk dat het overschot is van een zwaarlijvige 1,75 meter lange man die tussen 65 en 75 jaar oud is geworden, maakte het AMC dinsdag bekend. Sporen van aderverkalking en het ontbreken van gewrichtsslijtage tonen dat het ging om een persoon met aanzien en een welgestelde levensstijl. "Zware lichamelijke arbeid was hem vreemd."

Arm

Ook een als relikwie bewaarde arm werd door de wetenschappers onderzocht. Het zou gaan om de arm van de heilige Benedictus, maar de uitkomst van het uitgevoerde onderzoek maakt dat onwaarschijnlijk, meldt het AMC.

Het lichaamsdeel is bijna duizend jaar oud terwijl Benedictus zes eeuwen eerder leefde. De heilige zou bovendien ongeschonden begraven liggen in de Frans abdij van Fleury in Saint Benoît-sur-Loire.

Slag om de arm

Maar deken Rene Maessen van Thorn houdt een 'slag om de arm' waar het gaat om de relikwie uit de elfde eeuw. "De arm mag dan niet aan Benedictus hebben toebehoord, waarschijnlijk is die van Benedicta, de eerste abdis van het klooster in Thorn", zei Maessen. "Benedicta leefde in de elfde eeuw, dus dat zou goed kunnen".

Maessen is niet bang dat bezoekers wegblijven uit Thorn na de ontmaskering van de mummie als niet-Kwanjel. "Het gaat om een belangrijk persoon, hier kan iemand die wil promoveren op een wetenschappelijk onderzoek, zijn tanden in zetten".

De grafvondsten zijn inmiddels gereinigd en geconserveerd en terug in de abdijkerk van de Sint Michaëlsparochie in Thorn. De resten worden daar tentoongesteld.

(nu.nl)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
  woensdag 26 december 2007 @ 09:46:55 #222
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_55546295
The last World War I veteran in Ohio, and one of only three known remaining U.S. veterans of the conflict, has died. J. Russell Coffey was the last WWI vet in the state, according to the Veterans Affairs Department. He died Thursday at the age of 109, said the Smith-Crates Funeral Home in North Baltimore, about 35 miles south of Toledo.

Coffey, born Sept. 1, 1898, did not see action overseas. He enlisted in the Army while he was a student at Ohio State University in October 1918, a month before the Allied powers and Germany signed a cease-fire agreement.

http://abcnews.go.com/US/wireStory?id=4036166
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
  donderdag 27 december 2007 @ 11:27:16 #223
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_55568432
De befaamde/beruchte/geruchtmakende/opzienbarende oud-FBI-directeur J. Edgar Hoover was deze week weer in het nieuws in de Verenigde Staten. Uit recent vrijgegeven documenten blijkt dat hij rond de Korea-oorlog plannen had om twaalfduizend Amerikanen te interneren die hij verdacht van gebrek aan loyaliteit aan de Verenigde Staten. De presidenten Truman en Eisenhower verwezen deze plannen echter naar de prullenbak.

Lees het hele bericht in de New York Times >>>
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
  zondag 10 februari 2008 @ 11:05:44 #224
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_56639689
Dit is ook wel een opmerkelijk verhaal uit USA Today. Archeologen denken in Rome de legendarische grot te hebben gevonden waar Romulus en Remus verbleven. Of het is iets heel anders natuurlijk. Maar wel een heel aparte vondst.
quote:
The discovery of an ancient Roman cave has unearthed a debate about its historical purpose and delved into a deeper question for scholars: Can archaeology prove mythology?

The cave was found when a camera was lowered through a hole in Rome's Palatine Hill during restorations of the palace of the Emperor Augustus, who ruled from the late first century B.C. until his death in A.D. 14. The Palatine Hill was a seat of power in ancient Rome; today it is home to the fragile remains of palaces and temples.

The discovery of the vaulted cavern, more than 50 feet underground and covered in mosaics, was announced in November. Some believe it is a shrine of the Lupercale, the sacred cave where Romulus and Remus, the legendary founders of Rome, are said to have been suckled by a wolf —lupa in Latin.
http://www.usatoday.com/t(...)emus-lupercale_N.htm
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
  zondag 10 februari 2008 @ 11:09:43 #225
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_56639729
Een geruchtmakende moord vijfhonderd jaar geleden aan het hof van de De Medici's is eindelijk opgelost. Leuk verhaal in de Daily Telegraph.
quote:
After 500 years, one of Renaissance Italy's most enduring murder mysteries has been solved by forensic scientists.

Ever since Giovanni Pico della Mirandola, a mystical and mercurial philosopher at the court of Lorenzo de' Medici, suddenly became sick and died in 1494, it has been rumoured that foul play was involved.

Scientists display the bones of Giovanni Pico della Mirandola. Medici philosopher's mystery death is solved
Scientists display the bones of
Giovanni Pico della Mirandola

Pico's fame has faded, but he was a celebrated figure at the Medici court.
http://www.telegraph.co.u(...)02/07/wmedici107.xml
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
  dinsdag 12 februari 2008 @ 13:32:33 #226
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_56683057
Napoleon is toch niet vergiftigd, zo blijkt uit nieuw onderzoek.
quote:
Definitive evidence that Napoleon did not die of arsenic poisoning is published today.After nearly 200 years of debate about what killed the French emperor, researchers at Italy's National Institute of Nuclear Physics (INFN) have examined his hair to shed light on the suggestion that he was poisoned by guards during his exile in Saint Helena, an island in the South Atlantic, following the Battle of Waterloo.
Het hele verhaal staat in de Daily Telegraph >>>
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
pi_56694239
Napoleon is niet vergiftigd
quote:
12-02-2008

ROME - Napoleon is niet vergiftigd. Dat hebben Italiaanse wetenschappers ontdekt.

Officieel is de Franse keizer Napoleon Bonaparte in 1821 in ballingschap overleden aan maagkanker. Maar algemeen werd aangenomen dat de 51-jarige keizer was vergiftigd door Britse cipiers om te voorkomen dat hij weer aan de macht kwam.

Arsenicum

In zijn lichaam zijn hoge concentraties arsenicum gevonden. Volgens de Italiaanse wetenschappers had Napoleon echter dezelfde concentratie arsenicum in zijn lijf als zijn vrouw en zoon.

Haren

De Italianen onderzochten Napoleons haren en die van mensen die in diezelfde tijd leefden. "Het milieu waarin mensen aan het begin van de negentiende eeuw leefden, bevatte honderd keer meer arsenicum dan nu", aldus een van de wetenschappers. Vooral in lijm en verf zaten grote hoeveelheden arsenicum.

(c) ANP

(nu.nl)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_56853777
19-02-2008

Vesting van ruim 3200 jaar oud ontdekt in Roemenië

TIMISOARA - Onderzoekers hebben in de buurt van de stad Timisoara in het oosten van Roemenië een archeologische nederzetting met verdedigingswerken van ruim 3200 jaar oud blootgelegd. Het complex heeft een oppervlakte van 2000 hectare.

Volgens de onderzoekers is het wellicht de grootste archeologische opgraving in Europa tot nu toe, meldde de Roemeense televisie.

Intact

De vondst is vooral bijzonder door de oppervlakte en omdat de nederzetting geheel intact is gebleven. De onderzoekers hebben nog geen idee wie de bouwers van de vesting waren. In de tijd dat deze gebouwd moet zijn, 1200 voor Christus, bestond het schrift nog niet.

Tegen de tijd dat de nederzetting beschreven kon worden, moet deze al lang verlaten zijn geweest.

Satellietopnamen

De ontdekking is gedaan aan de hand van satellietopnamen en met behulp van het Google Earth-systeem. Voor het verdere onderzoek zijn immense bedragen nodig, zo heeft het museum van Banat in Timisoara inmiddels laten weten.

De hulp van onder meer de VN-cultuurorganisatie Unesco is inmiddels ingeroepen.

(c) ANP

(nu.nl)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_57027704
28-02-2008

Is de bedenker van de piramide gevonden?



Britse archeologen denken het graf te hebben gevonden van Imhotep, de eerste en grootste architect aller tijden.

Een van de twee moet het graf vanImhotep zijn, denkt de Britse archeoloog Ian Mathieson, leider van het Saqqara Geophysical Survey Project. ‘We hebben nu twee grote graftomben gevonden op de plaats waar hij begraven zou moeten zijn. De grootste is 90 meter lang en 50 meter breed. De tweede, er vlak naast, is 70 bij 50 meter. Ze zijn stukken groter dan alle andere bouwwerken in de buurt. Alleen een figuur zo machtig als Imhotep zou de kunstenaars en arbeiders kunnen optrommelen om dergelijke monumenten te maken.’

Imhotep is een legendarische figuur – geen farao, maar een geniaal architect. Hij is de bedenker van de trappenpiramide van koning Djoser, die leefde rond 2650 voor Christus. Tot die tijd werden de farao’s altijd bijgezet in graven onder de grond, waarover een grafheuvel werd opgeworpen. Imhotep bedacht voor zijn koning iets revolutionairs: hij verving de heuvel door een stenen gebouw dat er uitzag als een serie steeds kleiner wordende tempeltjes, oprijzend ten hemel. Zo ontstond de wereldberoemde trappenpiramide van Djoser in Saqqara, het eerste werkelijk monumentale stenen gebouw op aarde.

Djosers trappenpiramide werd een lichtend voorbeeld voor latere farao’s. De enige toevoeging aan het oorspronkelijke ontwerp was het ‘gladstrijken’ van het trapprofiel, zodat de bekende abstracte piramidevorm ontstond waarmee we tegenwoordig zo vertrouwd zijn, en dat vooral dankzij de drie immense piramides van Gizeh, die anderhalve eeuw na de dood van Djoser zijn gebouwd. Imhotep zelf, die waarschijnlijk van eenvoudige komaf was, groeide in de eeuwen daarna uit tot een god, de beschermer van architecten en een vermaard genezer.

Grote vraag is: zouden zich in een van de tomben resten bevinden van de grootste architect aller tijden? Zo ja, dan gaat het hier om de belangrijkste egyptologische vondst sinds de ontdekking van het graf van Toetankhamon, in 1922. Mathieson wil dus dolgraag verder graven – maar dat mag niet. Na een onaangename aanvaring met archeologen heeft de Egyptische Hoge Raad voor Oudheden, verantwoordelijk voor alle opgravingen in Egypte, een verbod afgekondigd op al het graafwerk in de omgeving van Saqqara. De Raad staat onder leiding van de oppermachtige archeoloog Zahi Hawass en het verbod geldt nog steeds. Maar Mathieson heeft goede moed: ‘Wie weet. Deze ontdekking kan ervoor zorgen dat de Egyptische autoriteiten zich bedenken.’

(depers.nl)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_57049750
28-02-2008

Oudste monument Peru

Aan de kust van Peru is het oudste monument van dat land ontdekt. Het ceremoniële pleintje is 5.500 jaar oud en ligt vlak naast de oude ruïneheuvel van Sechin Bajo.


Het ontdekte plein.
Foto AP

Daarmee lijkt het begin van de Zuid-Amerikaanse landbouwbeschavingen weer ouder te zijn dan bekend was. Duitse en Peruaanse archeologen hebben dat afgelopen week bekend gemaakt. Het plein is ongeveer veertien meter breed.

Zes jaar geleden werd de naburige Peruaanse ruïne Caral uitgeroepen tot de oudste stad van Zuid-Amerika: 4.600 jaar oud. Er moeten duizenden mensen hebben gewoond: het centrum mat 1 bij 0,6 kilometer en er stonden huizen tot zes verdiepingen hoog. Peru geldt als een van de zes landen ter wereld waar ongeveer vijfduizend jaar geleden steden ontstonden. Dat gebeurde ook in Mesopotamië, Egypte, China, India and Midden-Amerika.

Het nu gevonden pleintje bij Sechin Bajo hoort duidelijk tot een een bouwcultuur die aan Caral vooraf ging: nog geen stad, maar al wel een grote stenen constructie, die wijst op groeiende sociale verbanden. In dit gebied en deze periode komen veel van dit type cirkelvormige pleintjes voor. Tot nu toe werd gedacht dat de periode terug ging tot 5.000 jaar geleden, maar nu lijkt zij 600 jaar eerder te beginnen. Het eerste werd in 1965 ontdekt, op luchtfoto’s van het gebied.

Volgens de archeologen zijn er ter plekke nog wel constructies te vinden die ouder zijn dan het pleintje. „Onder dit plein hebben we al oudere lagen gezien, het lijkt wel of er nog vier of vijf pleintjes onder liggen”, zei een van hen tegen het persbureau Reuters. „Misschien werden ze iedere paar honderd jaar herbouwd.”

(nrc)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_57080087
quote:
Venezuela onderzoekt dood nationale held Bolívar
Humberto Márquez

CARACAS, 13 februari 2008 (IPS) - Venezuela maakt zich op de sarcofaag van Simón Bolívar (1783-1830) te openen. Een onderzoekscommissie moet nagaan of de onafhankelijkheidsstrijder werd vermoord. Dat is de hypothese van zijn grootste vereerder, president Hugo Chávez. In de geschiedenisboeken staat dat Bolívar stierf aan tuberculose.

Bolívar veroverde in 1813 Caracas en in 1814 Bogotá op het Spaanse leger. Hij staat aan de wieg van landen als Venezuela, Colombia, Panama, Peru en het naar hem vernoemde Bolivia. Maar El Libertador (‘de bevrijder’), zoals Bolívar bekend staat in heel Zuid-Amerika, werd geboren in Caracas, en dus kunnen de Venezolanen hem als de hunne beschouwen.

Chávez heeft zich de voorbije jaren ontpopt als de allergrootste Bolívar-fan. Hij noemt de hervormingen die hij in gang zette sinds hij in 1999 aan de macht kwam de ‘Boliviariaanse revolutie’.

Nu heeft Chávez een presidentiële commissie in het leven geroepen die precies moet uitzoeken hoe el Libertador in 1830 aan zijn einde kwam. Volgens de Venezolaanse president hebben de toenmalige machthebbers in Bogotá en Caracas de dood van Bolívar op hun geweten.

Chávez maakt zich sterk dat hij in 1999 een einde maakte aan de oligarchie die het de voorbije eeuwen in Venezuela voor het zeggen had. In Colombia is volgens hem nu nog “de meest ranzige en criminele oligarchie van heel Latijns-Amerika” aan de macht.

Met dergelijke uitspraken giet de linkse Chávez olie op het vuur in zijn conflict met de conservatieve Colombiaanse president Álvaro Uribe. Chávez zegt zelfs dat hij het voor mogelijk houdt dat Colombia gewapende acties tegen Venezuela voorbereidt.

Colombia en Venezuela zijn als buurlanden op elkaar aangewezen, maar ze hebben altijd een haat-liefde verhouding gekend. Van 1819 tot 1830 maakten de twee gebieden deel uit van een door Bolívar opgerichte republiek die ook het grondgebied van het huidige Panama en Ecuador omvatte. Plaatselijke elites in Bogota en Caracas deden die republiek uiteenspatten. Misschien hebben die “verraders” ook het einde van Bolívar zelf bespoedigd, gist Chávez.

De commissie die dat aan de hand van de stoffelijke resten van de held moet laten onderzoeken, bestaat uit vicepresident Ramón Carrizalez en negen ministers.

Scepsis


De commissie zal met overtuigende bewijzen moeten komen om de huidige wetenschappelijke consensus over de dood van Bolívar te ontkrachten. Een onderzoek van de Venezolaanse Academie voor Geschiedenis uit 1964 kwam tot de conclusie dat Bolívar aan tuberculose leed en dat de kans groot is dat hij ook aan de gevolgen ervan stierf, ondanks de behandeling van de kwaal in zijn laatste levensjaar.

Chávez betwijfelt onder meer of Bolívar wel goed werd verzorgd. Misschien werd hij zelfs vergiftigd. Maar de president is er ook niet zeker van of de stoffelijk resten die sinds 1842 in Caracas worden bewaard, wel van de grote held komen. Marcos Chávez, de baas van de gerechtelijke politie in Venezuela en geen familie van de president, neemt dat aspect van het onderzoek voor zijn rekening.

Tegenstanders van Chávez winden zich op over de zoveelste Spielerei van hun president. “Bolívar is omgebracht door de CIA”, grapt de historicus Manuel Caballero, die Chávez wel vaker op de korrel neemt. “We moeten ook afwachten of de kruisiging van Christus niet het werk is van het Pentagon.”
IPS(PD, JG)
  maandag 3 maart 2008 @ 08:16:44 #232
61891 zakjapannertje
rijksmonument
pi_57119841
quote:
Het sensuele Midden-Oosten is kuis geworden

door Michel Hoebink

29-02-2008

Onder Nederlandse schrijvers en kunstenaars bestond in de negentiende eeuw grote belangstelling voor het Midden-Oosten. Kunsthistoricus Jan de Hond schreef een proefschrift over deze oriëntalisten. Sommigen waren er op uit om de superioriteit van de eigen westerse cultuur te bewijzen, anderen zochten in de Oriënt juist zaken die ze thuis misten. Zoals de vrije liefde.
hele artikel: http://www.wereldomroep.n(...)080229-midden-oosten
  dinsdag 4 maart 2008 @ 13:50:33 #233
79262 Dwersdriever
Justified Ancient of MuMu
pi_57148807
Het ANP heeft een berichtje over MI5, Hitler en een astroloog.
quote:
Duitse astroloog gaf Britten raad tegen Hitler (2)

N i e u w bericht, meer informatie

LONDEN (ANP/DPA) - De Britse geheime dienst MI5 heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog de hulp ingeroepen van een Duitse astroloog in de strijd tegen Hitler. Dit blijkt uit een document dat het Britse nationale archief dinsdag openbaar maakte.
De Duitse astroloog De Wohl kwam in 1935 naar Engeland en overtuigde de Britse geheime dienst ervan dat Hitler geen enkel militair besluit nam zonder raadgeving van de Zwitserse astroloog Karl Ernest Krafft. De Wohl beweerde de voorspellingen van Krafft te kunnen achterhalen. De Wohl voorzag de Britse geheime dienst tussen 1940 en 1943 van verschillende horoscopen die Hitlers militaire strategieën voorspelden.
In 1941 stuurden de Britten De Wohl naar de Verenigde Staten om de Amerikanen te overtuigen van Hitlers zwakke punten, en hen te bewegen zich aan te sluiten bij de alliantie.
Enkele leden van de geheime dienst waren sceptisch over De Wohl. In rapporten werd hij uitgemaakt voor charlatan en schurk. Na de oorlog is uit interviews met vertrouwelingen van Hitler gebleken dat Hitler inderdaad geen enkele interesse in astrologie had.


[ Bericht 22% gewijzigd door Dwersdriever op 04-03-2008 13:56:39 ]
We Came A Long Time Ago
Nine Nine Two - But You Did Not Know
pi_57391454
14-03-2008

Ruïne van Inca-tempel ontdekt in Peru (video)

AMSTERDAM - Archeologen hebben de ruïnes van een oude tempel, een weg en een irrigatiesysteem ontdekt in de buurt van een beroemd Inca-fort in de zuidelijke hooglanden van Peru.

Bekijk video

De archeologen denken dat de tempel dateert van voor de Inca-periode, maar door de Inca's werd uitgebreid en verfraaid. De tempel omvat elf kamers die vroeger vermoedelijk mummies en afgodsbeelden hebben bevat, zei de leider van het archeologische team, Oscar Rodriguez.

Cuzco

De ruïnes liggen ongeveer anderhalve kilometer van de zigzagmuur van het Sacsayhuaman-fort, dat uitkijkt op de oude Inca-stad Cuzco. Ze bevinden zich naast een rotsformatie die waarschijnlijk als begraafplaats heeft gediend. Vooral de tempel is een belangrijke vondst, zei directeur Washington Camacho van het archeologische park Sacsayhuaman.

Datering

De archeologen moeten nog wachten op de uitslag van koolstofdatering, maar aan de hand van de bouwstijl van de ruïnes en keramiek die zij hebben aangetroffen zijn zij vrij zeker van hun zaak.

Het Inca-rijk floreerde in de vijftiende eeuw, een eeuw voor de komst van de Spanjaarden. Het lag aan de westkant van Zuid-Amerika en had Cuzco als centrum. Tegenwoordig is Cuzco een trekpleister voor toeristen, die van hieruit ook de goed verborgen ruïnes van Machu Picchu bezoeken.

Verwoest

Een deel van de tempel is begin 20e eeuw, toen de plek als steengroeve werd gebruikt, verwoest door dynamietexplosies. De opgraving van een geavanceerd hydraulisch systeem, dat mogelijk werd gebruikt om Cuzco van water te voorzien, is nog aan de gang. De archeologen denken dat het is aangelegd door de Ayarmaca, die tussen 900 en 1200 in het gebied woonden, aangezien ze veel aardewerk van de Ayarmaca hebben gevonden.

(c) Novum

(nu.nl)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_57461631
quote:
Ritthem-wrak oudste oorlogsbodem
18-02-2008
Het scheepswrak dat in 1999 bij Ritthem werd gevonden, blijkt 'van hoge archeologische waarde'.

Dat concludeert Arent Vos van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) na diverse onderzoeken.

Volgens hem gaat het mogelijk om het 'voor Nederland oudste teruggevonden oorlogsschip, wat functioneerde rond het begin van de Tachtigjarige Oorlog'.

Een duikteam onder leiding van Vos heeft eind 2006 bij een zogeheten waardestellende verkenning houtmonsters genomen en drie kanonnen boven water gehaald. Eén monster met 105 jaarringen bracht aan het licht dat het hout in 1552 werd gekapt. Een tweede monster leverde een nagenoeg gelijke datering op, aldus Vos. Met inachtneming van een zekere marge gaat de onderwaterarcheoloog er van uit dat het schip omstreeks 1555 tot 1560 in de vaart is gekomen. Eveneens nog in de tweede helft van de zestiende eeuw vond het zijn ondergang in de Westerschelde. Onderzoek van de kanonnen staaft die bewijsvoering, zegt Vos.

De kanonnen zijn sterk aangegroeid door een klomp zand, schelpen en ijzerdeeltjes en daardoor moeilijk te onderzoeken. Röntgenbeelden hebben uitgewezen dat ze niet (meer) geladen zijn.

Volgens Vos kan dat inhouden dat het schip in een gevecht ten onder is gegaan. Wanneer de onderzoekers er in slagen de korst rondom voorzichtig te verwijderen, kunnen mogelijk aan de hand van inscripties verdere details worden afgelezen over de herkomst. Vos houdt het vooralsnog op 'een vroeg admiraliteitsschip, mogelijk Zeeuws'.

Souvenirduikers hebben eerder vier en mogelijk zelfs zes kanonnen opgedoken. Twee zijn verkocht aan een particulier, waarvan er één via een Londens veilinghuis voor veel geld weer is doorverkocht. Op foto's en tekeningen die door de duikers en (amateur) archeologen zijn gemaakt, is duidelijk de zogeheten vuurslag van de Hertogen van Bourgondië te herkennen. Indertijd waren dat de graven van Zeeland, Holland en Vlaanderen.

Vos werd door de Wrakduikstichting de Roompot (WDSR) uit Kamperland attent gemaakt op de bijzondere vondsten. Van het wrak is weinig meer over dan een stuk bodem (het middendeel) van 18 meter lang en 9 meter breed. Het ligt op de rand van een ongeveer 20 meter diep plateau. Het grootste deel van het schip is verdwenen in de vaargeul en weggespoeld door de harde getijdestroom. Het restant dreigt door de 'oprukkende hoofdgeul' in de aanloop naar de Sloehaven het zelfde lot te ondergaan, waarschuwt Vos.

De archeoloog zou het liefst zien dat het wrak op korte termijn wordt geborgen. Dat bepleit hij in een verslag voor de bundel Maritieme Vindplaatsen, die deze maand werd uitgebracht door de landelijke werkgroep LWAOW en het RACM. Alleen met een opgraving kan 'de historische informatie, die in het wrak besloten ligt, worden veiliggesteld', zegt Vos.

Hij betitelt de vondst als 'onverwacht oud'. De stroming in de Westerschelde is dusdanig, dat de kans nog een wrak te vinden uit de zestiende eeuw volgens hem 'uiterst klein' was. "Eigenlijk had dat al tweehonderd jaar geleden weg moeten zijn. Sterker nog, als het schip vijftig meter verder was gezonken, wás er nu niets meer van over geweest." Het wrak ligt in druk vaarwater, waar duiken officieel verboden is.

Bron: Marcel Modde, PZC 18 februari 2008
http://www.scheldenet.nl/nl/nieuws/archief_jaar?story=2944&year=2008
pi_57472603
2.700 jaar oude tempel ontdekt in Jemen

Duitse archeologen hebben in Jemen een tempel uit het eerste millennium voor Christus ontdekt. Het team stootte tijdens opgravingen in de historische stad Sirwah (provincie Marib) op de ruïnes van het 30 op 15 meter grote gebouw uit de tijd van het koninkrijk van Saba.

Uniek
Het Duitse Archeologisch Instituut (DAI) deelde in de Jemenitische hoofdstad Sanaa mee dat de plattegrond en de façade van de tempel, waarin zowel steen als hout is verwerkt, enig in hun soort zijn voor deze regio. De ingang van de tempel is door grote pilaren afgezet. Het bouwwerk, waarvan reeds verscheidene ruimtes werden blootgelegd, ligt een veertigtal meter verwijderd van het in de zevende eeuw voor Christus gedateerde Almaqah-heiligdom, dat door de Duitse archeologen wordt gerestaureerd.

Belang
Sirwah was eertijds naast de 40 kilometer verder gelegen stad Marib de belangrijkste stad van het koninkrijk van Saba. De stad lag toen aan een van de voornaamste karavaanroutes van Saoedi-Arabië, waarlangs wierook en andere begeerde luxegoederen uit die tijd ook naar Mesopotamië werden gebracht.

Inscriptie
Tot de spectaculaire vondsten van de Duitse archeologen in Sirwah behoort ook een meer dan zeven meter brede steen met een ruim 2.700 jaar oude Sabaanse inscriptie, die intussen door professor in de semitistiek Norbert Nebes werd ontcijferd. De monumentale inscriptie bleef volgens de archeologen zo goed bewaard, omdat de steen destijds bij een aardbeving was omgevallen. Het gaat over een bericht van een Sabaanse koning, die vertelt over zijn krijgstochten om de controle te krijgen over dit deel van de wierookroute.

http://www.demorgen.be/dm(...)tdekt-in-Jemen.dhtml
Op zaterdag 15 augustus 2009 23:05 schreef eer-ik het volgende:
Ik vind je sig nogal denigrerend.
pi_57552987
9000 jaar oude nederzetting en grafstede gevonden

Een nederzetting en een grafstede uit het neolithicum zijn in het oosten van Macedonië ontdekt. Archeologen stootten bij opgravingen in de omgeving van de centrale stad Stip op een voor de Balkan uniek 9000 jaar oud graf, aldus de kranten in de hoofdstad Skopje vrijdag.

Het graf van een man bevond zich slechts 30 centimeter diep onder de aarde. Op de graafplaats werden ook de fundamenten van woonplaatsen uit hout en riet, resten van een centrale stookplaats en primitieve stenen werktuigen gevonden.

De vindplaats ligt langs het gepland tracé van een nieuw watervoorzieningssyteem. Tot nu toe zijn 44 archeologisch belangrijke vindplaatsen in het gebied geregistreerd.

Bron
Op zaterdag 15 augustus 2009 23:05 schreef eer-ik het volgende:
Ik vind je sig nogal denigrerend.
  zondag 23 maart 2008 @ 10:24:12 #238
61891 zakjapannertje
rijksmonument
pi_57553451
quote:
Verdronken eiland Bosch in beeld

DOOR WILLEMIEN GROOT
21-03-2008
)
Bij het oostelijk deel van het Waddeneiland Schiermonnikoog hebben geologen vermoedelijk resten gevonden van het verdronken eiland Bosch. De onderzoekers hebben met behulp van grondradar een kwelder en mogelijk ook voorwerpen aangetroffen. Het eilandje verdween in 1717 in de golven van de onstuimige Waddenzee.
hele artikel + media: http://www.wereldomroep.nl/actua/nl/nederland/080321_bosch
pi_57594132
Nieuwe ontdekkingen op site kolossen van Memnon

LUXOR - Een team van archeologen heeft nieuwe spectaculaire ontdekkingen gedaan op de de site van de kolossen van Memnon in Luxor, in het zuiden van Egypte. De vondsten veranderen grondig de kijk op de beroemde site.
De ontdekkingen van de Europese en Egyptische archeologen werden bekendgemaakt tijdens een bezoek aan Thebe van de Egyptische premier Ahmad Nazif, minister van Cultuur Faruk Hosni en het hoofd Egyptische oudheden, Zahi Hawass.

De archeologen presenteerden een standbeeld van 3,62 meter hoog van de echtgenote van Amenhotep III, Tiye, twee sfinxen die het koninklijke paar voorstellen en tien standbeelden in zwart graniet van Sekhmet, de godheid met een leeuwenhoofd.

De Kolossen van Memnon zijn twee enorme standbeelden van farao Amenhotep III, een farao uit de achttiende dynastie, op de westoever van de Nijl nabij Luxor. De beelden zijn gemaakt 3.400 jaar geleden. In 27 voor Christus was er een aardbeving in dit gebied, die een van de beelden ernstig beschadigde.

'Door de ontdekking van die nieuwe standbeelden verandert de kijk op de site volledig. Het wordt een van de belangrijkste openluchtmusea uit de tijd van de farao’s', verklaarde Hurig Suruzian, de directrice van het team.

http://www.nieuwsblad.be/(...)leID=DMF23032008_015
Op zaterdag 15 augustus 2009 23:05 schreef eer-ik het volgende:
Ik vind je sig nogal denigrerend.
pi_57619693
DOVO zamelt per jaar 200 ton niet-ontploft oorlogstuig in

Meer dan 90 jaar na de Wereldoorlog I en meer dan 60 jaar na Wereldoorlog II zamelt de ontmijningsdienst DOVO jaarlijks nog zo'n 200 ton niet-ontplofte munitie in. Dat heeft DOVO-korpschef en luitenant-kolonel Eric Carette vandaag verklaard bij de voorstelling van nieuw DOVO-materieel in Oud-Heverlee, nabij Leuven. "Dat cijfer blijft nagenoeg stabiel", zo legde Carette uit aan minister van Defensie Pieter De Crem (CD&V).

Westhoek
Vorig jaar kreeg DOVO meer dan 3.000 zogenaamde EOD-oproepen (Explosive Ordnance Disposal) voor het opruimen van munitie afkomstig van beide wereldoorlogen. De meeste interventies vinden plaats in de Westhoek, het hevigste strijdtoneel tussen 1914 en 1918. Van de 1,5 miljard projectielen die toen werden afgevuurd, is er een belangrijk deel nog niet ontploft.

140 ton in Loncin
De ontmijners hebben vorig jaar 353 ton oude munitie teruggevonden, waarvan 140 ton in het fort van Loncin nabij Luik. In Attre, nabij Brugelette, werd dan weer 450 ton aan artillerieobussen en mortieren opgehaald uit een oud munitiedepot van tijdens Wereldoorlog I.

http://www.hln.be/hln/nl/(...)oorlogstuig-in.dhtml
Op zaterdag 15 augustus 2009 23:05 schreef eer-ik het volgende:
Ik vind je sig nogal denigrerend.
pi_57666448
27-03-2008

Oudste resten West-Europeanen ontdekt

MADRID - Spaanse wetenschappers hebben de tot nu toe oudste overblijfselen van de eerste West-Europeanen ontdekt. Het gaat om de onderkaak en tanden van een mens die ruim een miljoen jaar geleden in het Atapuerca-gebergte in de Noord-Spaanse provincie Burgos leefde.

Bekijk video

Dat meldt het team onderzoekers in het tijdschrift Nature, dat donderdag verschijnt. De restanten zouden van een Homo antecessor zijn, waaruit zich zowel de moderne mens (Homo sapiens) als de Neanderthaler ontwikkelden.

Zij zijn aangetroffen tijdens opgravingen in een laag van 1,1 tot 1,2 miljoen jaar oud gesteente. In dezelfde regio was veertien jaar geleden de eerste, ongeveer 780.000 jaar oude Homo antecessor ontdekt.

(nu.nl)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_57786813
Muntstuk uit tijd van Karel de Grote gevonden in Aken

Archeologen hebben voor het eerst in Aken een muntstuk uit de tijd van Karel de Grote (768-814) gevonden. De zilveren denarius werd volgens het domkapittel na 794 geslagen. De munt is "in wonderbaarlijk goede toestand", zei dombouwkundige Helmut Maintz.

Ze lag oorspronkelijk in de vloer van de domkerk van Aken. De munt zou vandaag een waarde van ongeveer 50 euro hebben. Volgens toenmalige maatstaven was dat heel veel geld.

http://www.demorgen.be/dm(...)vonden-in-Aken.dhtml
Op zaterdag 15 augustus 2009 23:05 schreef eer-ik het volgende:
Ik vind je sig nogal denigrerend.
pi_57969627
quote:
Walvisjacht ten onder aan techniek
"Geen hoogtepunt in vaderlandse geschiedenis"

Door Frans Regtien

09-04-2008

De Nederlandse walvisvaart in de negentiende eeuw is geen hoofdstuk in de vaderlandse geschiedenis om trots op te zijn. Dat schrijft conservator Joost Schokkenbroek van het Nederlands Scheepvaartmuseum Amsterdam in een proefschrift over deze tot nu onderbelicht gebleven periode.
artikel in z'n geheel: http://www.wereldomroep.nl/actua/nl/nederland/090409_walvisjacht
pi_57971835
10-04-2008

Groningse archeologen vinden 17e eeuwse kademuur

GRONINGEN- Bij archeologische opgravingen in Groningen zijn donderdag de restanten van een historische kademuur gevonden. Het stukje muur dateert uit de 17e eeuw en vormt het fundament van de waterpoort over het Damsterdiep.

Kademuur Groningen

De vondst werd gedaan tijdens graafwerkzaamheden voor een parkeergarage, zo maakte de gemeente bekend.

Stadswal

De muur vormde een stuk van de noordelijke kade. Deze kade maakte onderdeel uit van de stadswal die ongeveer rond 1620 werd aangelegd. Intussen hebben de archeologen ruim 75 meter van de kade blootgelegd.

Het gevonden stuk muur, een zogenaamde 'beer', werd gebouwd ter hoogte van het Damsterdiep, dat de kruising tussen de gracht en het kanaal vormde. De rood gemetselde keermuur moest voorkomen dat kade in de gracht zou afglijden.

Documentatie

Een woordvoerder van de gemeente spreekt van een mooi stukje documentatie. "We wisten aan de hand van tekeningen al hoe het er ongeveer uit zou hebben gezien, maar het is goed om het met eigen ogen te bekijken. Het is een goed intact gebleven muur die een verhaal vertelt", aldus de woordvoerder.

Nog voor 1900 is het gedeelte van de gracht gedempt om ruimte te maken voor los- en laadkades. In 1953 verdween de kade voorgoed uit het stadsgezicht toen ook het kanaalgedeelte werd gedempt. De waterpoort zelf was toen ook al lang verdwenen.

Bewaren

De gemeente beslist binnenkort wat er moet gebeuren met de vondst. "We gaan kijken of we een stuk kunnen bewaren of dat we het kunnen gebruiken voor de bouw van de parkeergarage. Maar de kans is groot dat de muur op den duur zal worden afgebroken", aldus de woordvoerder.

(c) ANP

(nu.nl)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_58102361
vandaag precies 50 jaar geleden:
quote:
17 april 1958

De Wereldtentoonstelling Expo '58 opent zijn deuren in Brussel, de eerste sinds 18 jaar. De bijdrage van het gastland, het 102 meter hoge Atomium, weet direct de aandacht te trekken, maar ook de andere landen doen een duit in het zakje. De Expo blijkt een enorm succes en trekt in een half jaar tijd meer dan 40 miljoen bezoekers. Volgens de Gentse professor is Expo '58 voor België een belangrijke historische gebeurtenis die de hedendaagse geschiedenis inluidde.
Knack heeft hierover een uitgebreid artikel op hun website gemaakt:

Sylvie wordt fairhostess

KNACK 24 maart 1999

De Wereldtentoonstelling in Brussel - de Expo '58 - was de opmaat tot de gouden jaren zestig. Hoezo, jeugdsentiment?
pi_58106391
17-04-2008

Graven middeleeuwse nonnen ontdekt in Gouda

GOUDA - In het centrum van Gouda zijn archeologen op de resten van een middeleeuwse kloosterkapel gestuit. Dinsdag werd bekend dat zij ook de graven van nonnen van dit Clarissenklooster hebben ontdekt.

De nonnen zijn vermoedelijk rond 1500 in het koor van de kapel bijgezet. De fundamenten van het bouwwerk liggen op het terrein van de voormalige brandweerkazerne aan de Nieuwe Haven.

De opgravingen zijn noodzakelijk vanwege de bouw van appartementen op het terrein, liet directeur Frank van Ditshuizen van het bedrijf Bouwmij dinsdag weten.

(c) ANP

(nu.nl)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_58106567
17-04-2008

Kookboek vrouw Darwin op internet

Vanaf morgen staat het kookboek van Emma Darwin, de echtgenote van de beroemde Britse wetenschapper Charles Darwin (1806-1882) op internet.
Het is onderdeel van het kolossale privé archief van Darwin die ook zelf een recept voor het bereiden van rijst heeft toegevoegd.

De bezitter van Darwins persoonlijke papieren, de bibliotheek van de universiteit van Cambridge, publiceert alles op internet. Het gaat om circa 20.000 items en 90.000 afbeeldingen, verzameld op één website.

Al Darwins aantekeningen, studies, krantenknipsels, reisverslagen, familiefoto's en andere afbeeldingen zijn gratis beschikbaar voor iedereen, aldus projectleider John van Wyhe.

Ook de eerste kladversie van The Origin Of Species, De Oorsprong Der Soorten, is te zien. Darwin werd als geoloog beroemd en berucht door zijn stelling dat alle soorten op de aarde dezelfde voorouders hebben en overleven door een proces van natuurlijk selectie.

(nrc)
Death Makes Angels of us all
And gives us wings where we had shoulders
Smooth as raven' s claws...
pi_58157299
quote:
Holocaust met de hoofdletter H 19-04-08

Door buitenlandredacteur Tim de Wit

Komende week wordt de Armeense volkerenmoord herdacht. Het is dan 93 jaar geleden dat er in korte tijd bijna anderhalf miljoen Armeniërs om het leven kwamen.

Maar nog altijd is deze massamoord onderwerp van discussie. Historici zijn het er over het algemeen over eens dat het als genocide bestempeld moet worden. Maar Turkije blijft zeggen dat wat er tussen 1915 en 1917 is gebeurd, géén genocide is geweest.

De Britse Midden Oosten-correspondent Robert Fisk doet al jaren onderzoek naar wat er ruim 90 jaar geleden met de Armeniërs is gebeurd.

Hij schreef er een boek over dat deze week verschijnt: 'De Eerste Holocaust'. Voor hem is er maar één conclusie mogelijk: de dood van de anderhalf miljoen Armeniërs was een Holocaust. Met de hoofdletter H.
zie voor meer: http://www.nos.nl/nosjour(...)408_robert_fisk.html (bevat een interview met Fisk)
pi_58306461
quote:
25 April 2008
Oude joodse begraafplaats ontdekt

In Maastricht zijn de overblijfselen van een joodse begraafplaats uit de 18e eeuw opgegraven. Tijdens sloopwerk op het oude terrein van de sanitairfabriek Sphinx werd de rustplaats blootgelegd.

De gemeente heeft de opgraving meteen stopgezet uit eerbied voor de joodse wetten. Daarin staat dat begraafplaatsen voor altijd onaangeroerd moeten blijven. Vermoedelijk lagen er veel mensen begraven.

De gevonden resten van twee overledenen worden dinsdag ceremonieel herbegraven op de huidige joods begraafplaats in Maastricht. De joodse gemeenschap daar is een van de oudste van West-Europa.
http://www.nos.nl/nos/art(...)1C8A6D4F6B6DCBE.html
pi_58402402
quote:
Namibia finds treasure ship-wreck

A 500-year-old ship-wreck laden with treasure has been discovered off the coast of Namibia.

The country's diamond company, Namdeb, says it found the wreck during operations on the sea bed.

The company said the find included three bronze cannons, thousands of Spanish and Portuguese gold coins, and several tonnes of elephant tusks.

There were also human remains and navigational instruments. Excavations in the area were halted immediately.

Archaeological experts have identified the cannons as coming from early 16 Century Spain.

Reuters news agency says company sources are speculating that the ship may be linked to Portuguese explorer Bartolomeu Dias, who went missing in 1500 after becoming the first European seafarer to round the Cape of Good Hope.

Company spokesman Hilifa Mbako said the Portuguese government had been alerted and they expected a team of experts to be dispatched to the site shortly for further investigations.

"The shipwreck holds more questions than answers," he said.
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/africa/7376259.stm
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')