quote:
Het komt er dus op neer dat er opvallend veel vergelijkingen zijn tussen de oud-gereformeerd-achtige dorpen op de Veluwe en de moslims.
Denk hierbij aan het afwijzen van de westerse samenleving, door bijv. geen tv te kijken. Afwijzend staan tegenover alles wat teveel de nadruk legt op sex. Het sexy gekleed gaan en het dragen van make-up. Andere seksuele geaardheid of kleurling zijn. Andere geloven als katholiek worden er ook hevig gewantrouwd en de vrouw wordt onderdrukt. Verder laat men zichzelf en hun veestapel niet inenten. Er wordt geprotesteerd tegen gokken, en voetballen doet men slechts in naam van de Here God.
Dit zijn allemaal normen en waarden die ook in moslim-culturen voor komen. De meeste moslims zouden niet misstaan in het gebied tussen Harderwijk en Ede.
Goed we leven in een land met een vrijheid van meningsuiting, maar als er opvattingen heersen die de vrijheid ondermijnen zal er toch opgetreden moeten worden.
Ik ben niet oud-gereformeerd, gelukkig niet... Maar mijn halve familie wel! En ik kan je wel zeggen dat niemand ooit uit mijn familie het gewaagd heeft om aanslagen oid te plegen. Het zijn wel mensen die graag roddelen over iemand anders en soms wel erg radicaal zijn met hun geloof... maar aanslagen plegen... daar noem je me een vooroordeel. Dat zal niet specifiek door oud-gereformeerden gebeuren, dat gebeurt ook genoeg door atheisten.
Enne, jammer dat men allemaal zulke vooroordelen heeft.
1) Geen TV kijken.
Klopt, het ik zal geen oud-gereformeerde op kunnen noemen die geen TV heeft. Maar ik vraag me nou af of dat een afwijzen van de westerse samenleving is. Ze doen het meer omdat ze tegen de 'verkeerde dingen' (open sex, porno, puur geweld etc.) zijn, niet omdat ze niets van de westerse wereld willen weten.
2) Sex op zichzelf
Tegenover sex op zichzelf wordt niet negatief gestaan, men maakt er juist veelvuldig gebruik van (als ik daar naar de hoeveelheid kinderen kijk). Wel begrijp ik drommmels goed wat je bedoeld, en ik geloof dat ze een best redelijk percentage hun gelijk gewoon hebben. Moet de nadruk liggen op sex? Sex is bedoeld tussen 1 man en 1 vrouw (vanuit mijn bijbels perspectief).
3) Sexy gekleed en dragen van make-up
Ach, het sexy gekleed gaan... mwah tis net hoe je je kleed.... Sommigen noemen iets al sexy als anderen dat nog lang niet vinden. Het dragen van make-up gebeurt overigens wel, hoewel je wel gelijk heb dat ze dat redelijk afwijzen. Ik ben er iig niet tegen. (Ze baseren die overigens op een bijbeltekst die zegt dat de vrouwen zich rein moeten houden en sierlijke dingen moeten afleggen)
4) Seksuele geaardheid
Let op: ze zijn niet tegen homofilie, maar wel tegen homoseksualiteit. Dat is om wat vooroordelen eventueel weg te nemen. Homoseksualiteit wordt duidelijk in de bijbel genoemd als zonde, het komt voort uit de eerste zonden op de wereld bij de schepping. Op dat punt ben ikzelf het ook wel met ze eens dus.
5) Kleurling zijn
Dat slaat dus helemaal nergens op. Waarom zouden oud-gereformeerden (en christenen in het algemeen) tegen kleurlingen zijn? Tuurlijk niet, ook daar onder die mensen zijn net zo goed christenen! Dus waar je dat op baseert!?
6) Katholiek zijn/andere geloven
Er is binnen de oud-gereformeerden maar 1 geloof: het geloof in een God en een Here Jezus. De Katholieken doen naar hun mening nog ietsje erbij dus is het gelijk afgekeurd. Vind ik ook een slechte zaak, het openstaan voor andere godsdiensten is juist goed. Kijk, ik begrijp wel dat als ze zeggen dat moslims of joden ofzo worden wantrouwd, maar dat ligt natuurlijk in het feit dat christenen heel anders geloven dan moslims en joden (joden iets minder dan).
7) Vrouw wordt onderdrukt
Dat is al heel oud, en meestal zijn de vooroordelen te zwaar. Ik moet direct denken aan de politieke partij, de SGP. Deze partij staat het niet toe voor vrouwen om in de Tweede Kamer een zetel te nemen. Dit op grond dat de Bijbel zegt dat vrouwen onder de man staan. Echter, die betekenis heeft het niet, het heeft de betekenis dat vrouwen anders zijn dan mannen en andere taken hebben (ze krijgen baby's, mannen niet
![]()
)...... De vrouwen voelen zich zelf trouwens niet onderdrukt, dat is wel weer het vage daaraan.
8) Inenten
Dat verdwijnt nu langzamerhand wel. Ik ken nog wel een paar mensen die niet zijn ingeënt, maar eigenlijk verdwijnt dat langzamerhand. Meestal is hun argument: als God niet wil dat ik ziek word, wordt ik het ook niet... anders toch wel. Maja, je doet je deur 's nachts toch ook op slot ter voorkoming van inbrekers? Of zouden ze dan niet op God vertrouwen?
9) Gokken
Dat er geprotesteerd wordt tegen gokken begrijp ik wel. Kijk eens naar de statistieken, hoeveel relaties erdoor stuk zijn gegaan, hoeveel alcohol erbij komt en daardoor alles kapot wordt geslagen. Hoeveel mensen er niet zonder geld zijn komen te zitten. Gokken is gewoon dom. Meestal verlies je er alleen maar mee. Daarom waarschuwen ze, en ik met ze mee, er scherp voor...
10) Voetballen
Ahha, nooit een oud-gereformeerde zien voetballen? Heb je vast niet goed gekeken. Dat doen ze echt wel, en dan gaan ze heus niet eerst bidden ofzo hoor. Gewoon lekker een partijtje voetballen.... waarom niet (zeggen zij dan ook echt wel!)
Oud-gereformeerden onderdrukken de vrijheid niet, ze hebben zelf een andere mening en iedereen mag zelf weten wat hij/zij denkt. Dat is simpel in Nederland ingevoerd en gelukkig maar. Als ze de vrijheid van een ander ondermijnen, mag er van mij tegenop getreden worden hoor
![]()
Dat zie ik alleen nog niet gebeuren
Het is niet fijn om als oud-gereformeerde te leven, dat weet ik wel. Ik weet genoeg mensen die echt helemaal niets mogen, altijd maar thuis moeten blijven, geen film mogen kijken.... als vrouw altijd een rok aan moeten.... De sociale controle binnen die groep....
Gelukkig ben ik zelf wél christen, daardoor kan ik ook met die groep in liefde verbonden blijven. De liefde van God komt tot iedereen, maar er zijn mensen die zelf hun eigen regels erbij verzinnen. Die alles eigenlijk niet genoeg vinden, en de godsdienst te makkelijk vinden ofzo.
Maar de liefde van God werkt niet met allerlei moeilijke regels zoals bij oud-gereformeerden, laat dat duidelijk zijn!
Want er is maar één God, en maar één bemiddelaar tussen God en mensen, de mens Christus Jezus, die zichzelf gegeven heeft als losgeld voor allen, als het getuigenis voor de vastgestelde tijd.