Nederland negatief over moslims Meer dan de helft van de Nederlanders heeft een negatief beeld van moslims. Dat is het hoogste percentage in Europa, blijkt uit een onderzoek van het Amerikaanse Pew Research Center.
Pew voerde zijn terrorisme-onderzoek uit in zes islamitische landen, negen Noord-Amerikaanse en Europese staten en in India en China. Daaruit bleek dat 51 procent van de Nederlanders negatieve gedachten heeft over moslims. Eenzelfde percentage van de ondervraagden vindt dat hoofddoekjes verboden moeten worden.
Nederlanders maken zich vooral zorgen over de in hun ogen sterker wordende islamitische identiteit van moslims. Volgens hen staat dat de integratie van deze bevolkingsgroep in de weg. Ook in Duitsland, waar 47 procent een lage dunk heeft van de islamitische geloofsgroep, is integratie een heet hangijzer.
Terrorisme
Het onderzoek toont aan dat vooral in West-Europa negatief over moslims wordt gedacht. 37 procent van de Spanjaarden en 34 procent van de Fransen zien weinig goed in ze. In Azië is China met 50 procent het meest negatief. Opvallend is dat in landen waar een grote angst is voor moslimterrorisme, zoals in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, een meerderheid van het volk toch positief tegenover islamieten staat.
In Groot-Brittannië heeft zelfs slechts 14 procent van de inwoners een negatieve indruk van moslims. Pew tekent daarbij wel aan dat het onderzoek is gedaan vóór de aanslagen door islamitische zelfmoordterroristen in Londen. In de VS is niet meer dan 22 procent negatief.
Christenen
In het onderzoek werd niet alleen gevraagd naar beeldvorming over moslims; ook de ideeën over christenen en joden zijn onderzocht. Daaruit blijkt dat 15 procent van de Nederlandse ondervraagden negatief denkt over christenen en 11 procent over joden. In islamitische landen als Turkije, Marokko en Pakistan blijkt de bevolking veelal een slechte indruk te hebben van christenen. In Turkije en Marokko geldt dat voor ruim 60 procent van de ondervraagden.
Bin Laden
Het onderzoek in de islamitische landen toont overigens ook aan dat de steun voor Osama bin Laden en het begrip voor zelfmoordaanslagen in de meeste moslimstaten scherp is gedaald. In Marokko heeft 26 procent van de ondervraagden nog veel of enig vertrouwen in Bin Laden. Twee jaar geleden was dat nog 49 procent. Ook in Turkije, Indonesië en Libanon is het geloof in Bin Laden aan het afnemen. In Jordanië en Pakistan daarentegen steeg het vertrouwen in Bin Laden van 55 naar 60, respectievelijk van 45 naar 51 procent.
In één woord