Als Hind Laroussi (21) binnenkomt, samen met haar vriend Gertjan Mulder, oftewel rapper Brainpower, klinkt er wat geroezemoes maar blijft het verder rustig. De enige die vraagt of 'dat nou die zangeres' was, is een oude man die als lunch een kopstootje neemt.
Ze denkt er wel eens over om te verhuizen, zegt Hind iets later. Weg uit Gouda, de stad waarin ze opgroeide en waarvan de burgemeester haar na het Idols-succes (derde achter Jamai en Jim) ambassadrice maakte. "Ik heb hier alles wel gezien, en er zijn geen discotheken." Maar tegelijkertijd voelt de stad prettig vertrouwd, net als dit lunchcafé, waar ze vroeger al kwam.
Brainpower komt erbij zitten, omdat ze 'geen geheimen' voor hem heeft. Ze bestellen hetzelfde gerecht en signeren samen een ansichtkaart voor de kokshulp. Dan gaat hij zitten sms'en en vertelt zij over haar tournee. Maandag is de premičre in de Goudse Schouwburg.
Twee dagen heeft ze gerepeteerd in een loods in Schijndel, met de band die na audities is samengesteld uit onder meer een Nederlander, een Uruguayaan, een Venezolaan, en een Duitse bandleider met een talenknobbel. Na try-outs in wat theaters zit nu ook de lichtshow in de computer, en zijn de vier dansers gewend geraakt aan het podium.
"Een ingewikkelde dans met doeken ging niet geweldig. Verder liep het verrassend goed." Zelf danst ze ook mee, en ze traint veel om haar ademhaling dan rustig te houden.
Vorig jaar verscheen haar cd 'Halfway Home', de tweede van het contract dat ze met platenmaatschappij SonyBMG sloot na Idols. Dit nieuwe album is Arabischer van toon dan haar debuut 'Around the world' (2003), en dat bewijst dat ze wel degelijk haar eigen weg mag gaan. "Dat moet ook", zegt ze, "een artiest heeft vrijheid nodig. Een platenmaatschappij moet iets met een cd kunnen beginnen. Maar niemand heeft er baat bij als ik in een richting wordt geduwd die me niet ligt."
Over haar derde album heeft ze al wel ideeën: "Nog meer Arabische invloeden. En meer percussie, zoals Shakira doet." Maar nu is ze nog vol van 'Halfway Home', dat ze opnam bij verschillende producers.
Vorig jaar januari vertrok ze naar New York om in de kleine studio van de Amerikaan Anthony James en zijn Griekse muziek- en levenspartner Yiorgos Bellapaisiotis een serie nummers in te zingen. De muziek stond al op band, na veel telefonisch overleg over uitgewisselde mp3-bestanden. Vooraf had Hind door zanglessen al haar partijen uit het hoofd geleerd. "Het was spannend. Het was er 17 graden onder nul en dan ben je zo verkouden. En we hadden zeven dagen de tijd." Maar het ging goed, het klikte met het duo. "Misschien doordat ze homo zijn, ze waren open en gezellig."
In de zomer werden de overige nummers opgenomen in Madrid, bij producer Yadam González. In die Madrileense arrangementen, vol instrumenten als Spaanse gitaar, djembe, viool, cello, heb je meer het gevoel dat er een band staat te spelen. "Dat is niet zo, ook in Madrid werd elk instrument apart opgenomen. Maar González hield de muziek wat opener. De songs uit New York kregen een vollere productie. Zelf houd ik wel van al die details."
Het nummer dat het best uit de verf komt is het liefdeslied 'Habbaytek Besaif', dat een Arabische tekst heeft. Elders worden Engelse teksten soms onderbroken door Arabische kreten, passages of een rap.
Het zelfgeschreven titelnummer gaat over de twee culturen waarin Hind zich dankzij haar opvoeding evenveel thuisvoelt. Haar vader is een Marokkaanse moslim, haar moeder een Nederlandse katholiek. Hind voelt zich niet geroepen om uitspraken te doen over integratievraagstukken: "Ik ben immers geen politicus maar zangeres."
Wel bewijst haar jeugd dat de islam en het christendom onder één dak prima samengaan. "Mijn ouders zijn al tientallen jaren gelukkig getrouwd. Volgens mij is dat zo goed gegaan doordat mijn vader ook openstond voor de Nederlandse gewoontes. Ik werd islamitisch opgevoed, maar kreeg wel een bepaalde vrijheid. Mijn vader heeft mij bijvoorbeeld nooit gezegd vijf keer per dag te moeten bidden." En nu Hind thuiskomt met een jongen met een andere achtergrond - Brainpower groeide op als domineeszoon - is dat geen probleem. "Mijn vader is ook met een Nederlandse vrouw getrouwd. Verliefdheid plan je niet."
Dat ze zich niet uitspreekt over zaken als hoofddoekjes, betekent niet dat ze zich niet bezighoudt met de buitenwereld. Zat bij haar debuut-cd nog een foldertje van een haarverzorgingsmerk, nu vinden cd-kopers een foldertje van Vluchtelingenwerk Nederland. "Ik heb ze opgebeld en gezegd dat ik me aan ze wilde verbinden. Ze reageerden verrast, omdat ze niet eerder met een bekende Nederlander hadden samengewerkt, maar waren heel positief."
Hind bezocht asielzoekerscentra en maakte emotionele gesprekken mee. Opgewekter was het bezoek aan een Nederlands vakantiekamp: "IJsjes uitdelen aan kinderen." Toch leverde dat ook zware momenten op: "Een vader die over zijn onzekerheid vertelt. Wat je dan zegt? Het is al waardevol om te luisteren."
De tekst van 'Ashamed' schreef Hind over de kwestie van de 25000 asielzoekers die het land uitmoeten. Het gaat niet over minister Verdonk. "Ik heb ook niks tegen haar persoonlijk, alleen tegen haar beleid." Zou je de regel 'It ain't right to close the gate' als een politieke uitspraak kunnen zien? "Nee, het lied is een menselijk statement. Het gaat mij om de gezichten achter de nota's."
Het nummer 'Ya Wili' (Wat een ramp), over de ongelijkheid in de wereld, ontstond na een reis naar India waar ze vrouwen ontmoette die dankzij microkrediet vooruit kunnen. "Als 20-jarige is het moeilijk om te zien dat er zoveel ellende is waaraan je weinig kan doen. Behalve dan een goed doel steunen." Het zorgt voor gevoelens van onvermogen en ongemak. "Maar erover zingen lucht me wel op. Het is fijn mijn gevoelens zo te kunnen delen."
(bron: Trouw d.d. 3-2-2006)
[ Bericht 0% gewijzigd door Riparius op 05-02-2006 23:56:24 ]