Voor degenen die het niet kennen. Sealand is een bouwwerk in de Noordzee. Het ligt ongeveer 100 km ten westen van Nederland en een paar km ten zuidoosten van Engeland. Het bestaat uit twee grote holle betonnen pijlers met daarop een stalen platform, waarop wat vertrekken zijn en een helicopterdek. Het is ongeveer 40 bij 140 m. groot.
Sealand is gebouwd in de Tweede Wereldoorlog als zeefort. Het was bedoeld om Duitse bommenwerpers te kunnen neerhalen voor ze Engeland zouden bereiken. Na de oorlg is het verlaten.
In 1967 werd het kunstmatige eiland in bezit genomen door Roy Bates, een voormalige majoor van de Royal Air Force. Roy Bates was een van de vele radiopiraten die in die tijd uitzonden vanaf boten en oorlogsplatforms voor de kust van Engeland. Hij was al eens veroordeeld voor het uitzenden vanaf een ander zeefort vlak voor de kust. Omdat Sealand (of 'Roughs Tower' zoals het eigenlijk heette) echter buiten de territoriale wateren van Engeland lag, kon men hem niks meer maken.
Bates ging echter verder dan simpel uitzenden. Hij riep Sealand uit tot prinsdom, kroonde zichzelf tot Prince Roy of Sealand en zijn vrouw Joan tot prinses. Sealand gaf eigen postzegels uit, eigen geld, eigen paspoorten, een eigen vlag en er werd een regering geformeerd.
De Engelse marine heeft in 1968 een poging gedaan Sealand te heroveren, waarbij Bates en consorten zich met vuurwapens verweerd hebben. Prince Roy werd gearresteerd, maar de hierop volgende rechtszaak werd geseponeerd. De Engelse rechter vond namelijk dat Engeland geen enkele zeggenschap over Sealand kan hebben, omdat het buiten de territoriale wateren ligt.
Hieruit, en uit een hele lijst andere feiten, concludeert Prince Roy dat Sealand 'de facto' (blijkend uit de manier waarop andere landen met Sealand zijn omgegaan) erkend is als onafhankelijke staat. Geen enkele staat heeft Sealand overigens ooit expliciet erkend, maar Sealand is verder ook nooit een stroobreed in de weg gelegd. Op de site van Sealand staan stukken door twee professoren in internationaal recht (waaronder een uit Nijmegen), die bevestigen dat Sealand een onafhankelijke staat is.
Inmiddels is het internationale recht overigens zodanig gewijzigd dat het niet meer mogelijk is een nieuwe staat uit te roepen op een onnatuurlijk stuk land. Sealand kan dus geen navolging meer krijgen.
In 1978 keerden enkele leden van de regering (Duitse en Nederlanse zakenmannen) zich tegen Prince Roy in zijn afwezigheid, en namen zijn zoon gevangen. Roy heeft Sealand hierop gewapenderwijs heroverd en de 'muiters' werden ter dood veroordeeld. De straf is echter niet tot uitvoering gebracht; de regering leeft nu in ballingschap. Ze zetelen in een Duits kasteeel, onderhouden een (nogal vage) internetsite en beschouwen zich nog altijd als de officiële regering van Sealand, die Prince Roy heeft afgezet.
In 1997 kwam Sealand in opspraak door grootschalige paspoortfraude. Een Spaanse organisatie onderhield op internet de 'officiele' site van Sealand, waar - nauwelijks verholen - allerlei officiële documenten te koop werden aangeboden. Vooral de diplomatieke paspoorten vonden gretig aftrek onder criminelen (de bagage van een diplomaat mag niet doorzocht worden). De moordenaar van Versace had bijvoorbeeld een diplomatenpas van Sealand.
Deze Spanjaarden hadden in een van de duurste straten van Madrid een ambassade, reden rond in auto's met diplomatenkentekens en hadden zichzelf allerlei officieel klinkende titels toebedacht. Prince Roy had met dit alles klaarblijkelijk niks te maken. De paspoorten schijnen vervalsingen te zijn van één van de paspoorten van de regering in ballingschap.
Dit kun je zien als een andere aanwijzing dat Sealand echt bestaat als staatje. Het bezitten of uitgeven van paspoorten van niet bestaande landen is niet strafbaar. Als Sealand geen land zou zijn hadden deze criminelen bovendien net zo goed zelf een land kunnen verzinnen, maar ze kozen voor Sealand. En diverse landen hebben mensen op basis van een Sealands paspoort toegelaten.
Vorig jaar heeft Prince Roy, inmiddels op respectabele leeftijd, Sealand verlaten om gezondheidsredenen. Het hele eiland is nu verhuurd aan HavenCo; een internetonderneming die de onafhankelijke status van het eiland gebruikt om (vooral de Amerikaanse) wetten mbt internetgebruik te omzeilen. HavenCo biedt volledig gecodeerd internetverkeer aan, iets waar de FBI uiteraard fel tegen is. Ook schijnen er plannen te zijn Napster in Sealand onder te brengen.
Inmiddels heeft Engeland de territoriale wateren uitgebreid en heeft - via het 'Home Office' - voor het eerst weer aanspraak gemaakt op Sealand. Bedrijven en personen op Sealand worden geacht zich aan de Engelse wetten te houden. HavenCo laat niemand toe op het eiland en heeft al grote voedselvoorraden ingeslagen om een eventuele belegering te doorstaan...
Kben benieuwd naar nieuwe ontwikkelingen!
Wat vinden jullie van Sealand? Een grote, al dertig jaar durende grap? Een echt prinsdom? Een stel criminelen? Kenden jullie het al?
Nog wat sites ter informatie:
[Dit bericht is gewijzigd door k_man op 06-09-2001 16:43]
Vandaag de dag wordt het vooral gebruikt om een servertje neer te zetten, met evt minder legaal spul erop.
Hier overigens nog een uitgebreid artikel uit de Sunday Telegraph, ten tijde van de paspoortzaak.
Best grappig dat dit door Groot Britannie wordt gedoogd
Stel dat fok ooit nog eens wordt verboden dan kunnen we altijd nog naar het prinsdom Sealand uitwijken
Tnx k_man, weer wat geleerd.
(ik dacht eerst dat dit een grapje was)
Misschien iets voor het Nederlands voetbalelftal?
quote:Goed idee, gaan we als natie tenminste niet af als ze weer verliezen
Op donderdag 06 september 2001 18:36 schreef dwerg het volgende:
Misschien iets voor het Nederlands voetbalelftal?
quote:je hebt alleen een probleempje met een oefenveld te vinden in eigen land dan
Op donderdag 06 september 2001 18:36 schreef dwerg het volgende:
Eén van de spelers van het cricketteam waar ik in speel, heeft het idee opgevat om ons onder de vlag van Sealand in te schrijven voor het volgende WK voor B-landen. Volgens de regels van de Internationale Cricket Council moet tweederde van het team ook geboren zijn in het land waar je voor speelt. Gezien de reputatie van Sealand op het gebied van paspoorten moet dat echter te regelen zijn.Misschien iets voor het Nederlands voetbalelftal?
quote:De regels zijn wat strenger geworden sinds verschillende criminelen zijn opgepakt met een zo'n paspoort en een titel als Seaworld diplomaat. Ze beriepen zich nl. op diplomatieke onschendbaarheid.
Op donderdag 06 september 2001 18:36 schreef dwerg het volgende:
Eén van de spelers van het cricketteam waar ik in speel, heeft het idee opgevat om ons onder de vlag van Sealand in te schrijven voor het volgende WK voor B-landen. Volgens de regels van de Internationale Cricket Council moet tweederde van het team ook geboren zijn in het land waar je voor speelt. Gezien de reputatie van Sealand op het gebied van paspoorten moet dat echter te regelen zijn.Misschien iets voor het Nederlands voetbalelftal?
Hebben ze er ook docenten Nederlands nodig?
quote:denk het niet. en ook geen taxichauffeurs
Op vrijdag 07 september 2001 15:32 schreef Ringo het volgende:
Cool verhaal!Ik kende dit dus echt niet.
Hebben ze er ook docenten Nederlands nodig?
![]()
quote:Hm. Dan blijf ik wel hier.
Op vrijdag 07 september 2001 15:34 schreef Tokus het volgende:
denk het niet. en ook geen taxichauffeurs
Wel een beetje een geweldadig zootje daar, het ene gewapende confict na het andere. En hoe zouden ze het in godsnaam voor elkaar gekregen kunnen hebben Engeland af te schudden. Ik neem aan dat die poging niet al te serieus was.
quote:Je kan de wet ook negeren. Zeker als de uitvoering daarvan alleen maar schade oplevert.
Op vrijdag 07 september 2001 19:21 schreef Num het volgende:
Groot Brittanie heeft zich gewoon aan de wet gehouden. Ze konden niet anders.
[Dit bericht is gewijzigd door Witchfynder op 10-09-2001 22:06]
quote:In de VPRO gids van een week of 4 geleden stond er een stuk over sealand. Helaas niet terug te vonden op de vpro site.
Op vrijdag 07 september 2001 15:32 schreef Ringo het volgende:
Cool verhaal!Ik kende dit dus echt niet.
quote:Hé, dat wilde ik ook net zeggen
Op maandag 10 september 2001 22:01 schreef Topic het volgende:[..]
In de VPRO gids van een week of 4 geleden stond er een stuk over sealand. Helaas niet terug te vonden op de vpro site.
Ze hebben er een eigen bewakingsdienst, een oude knar. Loopt daar rond met een schootgeweer met afgezaagde loop (het is hier nogal klein weet u ). In het VPRO-artikel stond dacht ik ook dat ze een tijdje terug 'bezoek' hadden gehad van een criminelen, waarbij inderdaad het land verdedigd is tegen een heuse invasie.
quote:
Op maandag 10 september 2001 21:57 schreef MaoTseTung het volgende:
- Dit bericht is gecensureerd door een kapitalist -
Ik ken artikel namelijk niet. Ben er wel nieuwsgierig naar.
quote:Plaatselijk bibliotheek ??? Of boekhandel die er nog een heeft liggen ?
Op maandag 10 september 2001 23:13 schreef k_man het volgende:
Kan iemand dat VPRO-artikel nog terugvinden?
quote:Van vier weken terug bij de boekhandel? Lijkt me sterk.
Op maandag 10 september 2001 23:14 schreef Topic het volgende:[..]
Plaatselijk bibliotheek ??? Of boekhandel die er nog een heeft liggen ?
En de bibliotheek bij ons heeft volgens mij geen tv-gidsen.
quote:Ik zal morgen middag ff voor je in de stapel oud papier kijken of ik het nog heb.
Op maandag 10 september 2001 23:20 schreef k_man het volgende:[..]
Van vier weken terug bij de boekhandel? Lijkt me sterk.
En de bibliotheek bij ons heeft volgens mij geen tv-gidsen.
quote:Tnx!
Op maandag 10 september 2001 23:21 schreef Topic het volgende:
Ik zal morgen middag ff voor je in de stapel oud papier kijken of ik het nog heb.
Is het helemaal stil geworden rond Sealand? Ik heb er niks meer over gelezen of gehoord iig. Wie wel?
code:NOS-TT 220 di 01 okt 19:52:04
NED.1
20.30-21.02 uur NETWERK
00.50-02.00 uur HERHALINGEN NETWERK
Netwerk bezocht het prinsdom Sealand.
Een roestig luchtafweerplatform uit
de Tweede Wereldoorlog,12 kilometer
voor de Engelse kust en in bezit van
een prinselijke familie.
Sinds kort is het eiland de thuishaven
van een internetfirma,de eerste
vrijhaven voor dataverkeer.
Presentatie:Karel van de Graaf
index tv 200 radio 250 AVRO 310
quote:Kut! Gemist!
Op dinsdag 1 oktober 2002 20:00 schreef sooty het volgende:
Over een half uurtje in Netwerk.code:NOS-TT 220 di 01 okt 19:52:04
NED.1
20.30-21.02 uur NETWERK
00.50-02.00 uur HERHALINGEN NETWERK
Netwerk bezocht het prinsdom Sealand.
Een roestig luchtafweerplatform uit
de Tweede Wereldoorlog,12 kilometer
voor de Engelse kust en in bezit van
een prinselijke familie.
Sinds kort is het eiland de thuishaven
van een internetfirma,de eerste
vrijhaven voor dataverkeer.
Presentatie:Karel van de Graaf
index tv 200 radio 250 AVRO 310
Wie heeft het gezien en kan even vertellen hoe het was?
quote:Je hebt niet veel gemist. Ze zijn allemaal wat ouder.
Op vrijdag 4 oktober 2002 11:55 schreef k_man het volgende:[..]
Kut! Gemist!
Wie heeft het gezien en kan even vertellen hoe het was?
quote:staat mij bij dat ooit (misschien wel 20 jaar geleden) een nederlandse hoogspringer voor sealand wilde uitkomen. Rollenberg of zoiets geloof ik.
Op zaterdag 5 oktober 2002 18:17 schreef sooty het volgende:[..]
Je hebt niet veel gemist. Ze zijn allemaal wat ouder.
Verder was er een summiere opsomming van de geschiedenis en heeft men nog steeds 'grootse' plannen, dwz. uitbreiding (!) en vestiging van casino's en dergelijke. Ook verwacht men nog de internetdiensten te kunnen uitbreiden met name als vrijhaven voor internetdiensten die 'elders' problemen kunnen opleveren, zoals gokken en opslag van gevoelige (lees: semi-legale) informatie.
quote:Dit is Hutt River Principality
Op donderdag 3 oktober 2002 17:19 schreef gtotep het volgende:
In Australie schijnt ook zo,n klein staatje te zijn,compleet met koning paspoorten en postzegels. Wel is men daar iets verder met het belastingvrij uitbuiten van dit alles.
Is ooit ontstaan door een maas in de wet, ik weet alleen niet waar precies of hoe deze heet, weet jij het wel ? plaats het hier.
Dit schijnt een valse site te zijn. Zie hier: http://www.sealandgov.org/notices/pn01904.htmlquote:Op donderdag 6 september 2001 16:37 schreef k_man het volgende:
de site van de regering in ballingschap
Meer info:quote:Rock On Rockall
Oh the empire is finished no foreign lands to seize
So the greedy eyes of England are looking towards the seas
Two hundred miles from Donegal, there's a place that's called Rockall
And the groping hands of Whitehall are grabbing at its walls
Oh rock on Rockall, you'll never fall to Britain's greedy hands
Or you'll meet the same resistance that you did in many lands
May the seagulls rise and pluck your eyes and the water crush your shell,
And the natural gas will burn your ass and blow you all to hell.
For this rock is part of Ireland, 'cos it' s written in folklore
That Fionn MacCumhaill took a sod of grass and he threw it to the fore,
Then he tossed a pebble across the sea, where ever it did fall,
For the sod became the Isle of Man and the pebble's called Rockall.
Now the seas will not be silent, while Britannia grabs the waves
And remember that the Irish will no longer be your slaves,
And remember that Britannia, well, - she rules the waves no more
So keep your hands off Rockall - it's Irish to the core.
Het gebied waar ik het over heb staat dus niet helemaal gelijk aan territoriale wateren, maar ik ben benieuwd wat dan precies de status er van is. Ze hebben de Noordzee opgedeeld door de omringende landen dat deel te geven wat er het dichtst bij licht. De "grens" tussen NL en GB licht dus op precies gelijke afstand van beide landen.quote:Op zaterdag 2 juli 2005 15:23 schreef MouseOver het volgende:
Hoe kan GB ineens z'n territoriale wateren uitgebreid hebben.
"Zo. Dit stuk zee is nu van ons"
Dit is wel interessant wat dat betreft: http://www.noordzeeloket.(...)he_Grenzen_en_Zones/quote:Op zaterdag 2 juli 2005 15:13 schreef Frezer het volgende:
Interesting!!
Maar hoe zit het nu precies met die territoriale wateren, dat is gebied tot 10(?) km uit de kust, maar de Noordzee is door de omringende landen ook nog eens in z'n geheel opgedeeld ivm de gas en olie voorraden. Dus een gasbel 100km uit de Nederlandse (of Britse) kust is nog wel eigendom van het betreffende land. Sealand valt wat dat betreft wel in Brits gebied.
enquote:Het Nederlandse deel van het continentaal plat (NCP) omvat het onder de Noordzee gelegen deel van de zeebodem en de ondergrond daarvan, gelegen buiten de Nederlandse territoriale zee. De buitengrens van het NCP is bepaald door middel van grensverdragen die gesloten zijn met België, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Anders dan in de territoriale zee bezit Nederland geen soevereiniteit over dit gebied als zodanig, maar slechts soevereine rechten ten behoeve van de opsporing en winning van de natuurlijke (bodem)rijkdommen (olie, gas, grind, zand, klei en andere niet-levende rijkdommen van de zeebodem en de ondergrond, alsmede levende organismen die tot de sedentaire soorten behoren).
quote:Nederland claimt sinds 28 april 2000 een exclusieve economische zone (EEZ) die zich uitstrekt voorbij de Nederlandse territoriale zee.9 In verband met de nabijheid van de andere Noordzeekuststaten strekt de EEZ zich niet uit tot de maximale 200 zeemijl zoals toegestaan onder het Zeerechtverdrag. De buitengrens van de EEZ komt overeen met de grens van het NCP die is vastgesteld in de reeds genoemde grensverdragen met België, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk.10 Nederland oefent, overeenkomstig het Zeerechtverdrag, in de EEZ soevereine rechten uit ten behoeve van de exploratie en exploitatie, het behoud en het beheer van de levende en niet-levende natuurlijke rijkdommen van de wateren boven de zeebodem en van de zeebodem en de ondergrond daarvan, en met betrekking tot andere activiteiten voor de economische exploitatie en exploratie van de zone, zoals de opwekking van energie uit het water, de stromen en de winden. Daarnaast claimt Nederland ook, in overeenstemming met het Zeerechtverdrag, rechtsmacht ten aanzien van de bouw en het gebruik van kunstmatige eilanden, installaties en inrichtingen, het wetenschappelijk zeeonderzoek en de bescherming en het behoud van het mariene milieu. Deze bevoegdheden omvatten alle rechten die reeds met betrekking tot het NCP werden uitgeoefend, alsmede de bevoegdheden die Nederland uitoefent in de (exclusieve) visserijzone die Nederland reeds in 1977 had ingesteld.11 Aparte vermelding van het continentaal plat en de visserijzone blijft echter van belang, omdat sommige nationale beleidsinstrumenten en wetgeving (met name de mijnwetgeving en de Visserijwet) expliciet naar deze zones verwijzen.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |