FOK!forum / Muziek / Metalmuziek is gevaarlijk!!!!
calvobbeswoensdag 10 december 2003 @ 12:34
quote:
Zelfmoordgedachten en neigingen tot zelfbeschadiging komen het meeste voor bij metal-liefhebbers.
Aldus een ANP bericht

Maar goed, dat is een kip en het ei verhaal denk ik. Wat was er eerst? De zelfmoordgedachte of de muziek? Lijkt me sterk dat muziek je leven zodanig beinvloed. Eerder andersom dat je leven je muzieksmaak beinvloed!

Het hele artikel:

quote:
'Top 40-fans zijn braaf, hiphoppers lastig'

AMSTERDAM (ANP) - Jeugdige liefhebbers van Top 40-muziek hebben minder problemen dan jongeren die luisteren naar hiphop. Dat blijkt uit een onderzoek van T. ter Bogt, bijzonder hoogleraar Popmuziek aan de Universiteit van Amsterdam (UvA).

In zijn onderzoek 'Tijd onthult alles...' kijkt de deskundige naar de gevolgen van het luisteren naar popmuziek. Ter Bogt verdeelt het jeugdige Nederlandse poppubliek (11-16 jaar) in diverse categorieën en concludeert dat klassieke-, rock- en Top 40-muziekfans de minste problemen hebben. Zelfmoordgedachten en neigingen tot zelfbeschadiging komen het meeste voor bij metal-liefhebbers.

Als een metalfan ook van popmuziek of hiphop houdt, dan geldt die hang naar beschadiging weer niet. 'Omnivoren' kenmerken zich door meer angst en depressie en sociale isolatie. Dat laatste geldt volgens de popdeskundige ook voor jongeren die weinig van popmuziek weten. Buiten de popcultuur staan, betekent dus meer teruggetrokkenheid.

Agressief
Hiphoppers, exclusieve metalfans, 'omnivoren' en gecombineerde metal- en rapliefhebbers vertonen vaker agressief gedrag. Bovendien overschrijden ze vaker regels en kampen ze vaker met alcohol- en drugsproblemen.

Ter Bogt spreekt vrijdag in de aula van de UvA over zijn onderzoek. Dan maakt hij ook zijn plannen voor toekomstig onderzoek bekend. Zo wil hij bekijken hoe mensen tot een bepaalde muzieksmaak komen en de gevolgen hiervan voor de normale en afwijkende ontwikkeling van zowel kinderen en jongeren als volwassen.


Tokuswoensdag 10 december 2003 @ 12:35
[calvobbes mode]

De effecten van luisteren naar popmuziek

[/calvobbes mode]

calvobbeswoensdag 10 december 2003 @ 12:37
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:35 schreef Tokus het volgende:
[calvobbes mode]

De effecten van luisteren naar popmuziek

[/calvobbes mode]


Wat een suffe en saaie topictitel
Zanderwoensdag 10 december 2003 @ 12:37
quote:
Als een metalfan ook van popmuziek of hiphop houdt, dan geldt die hang naar beschadiging weer niet.
U leest het goed, metalfans. Koop snel een cd van Jamai of 50 Cent om de gevaarlijke werking van die duivelse muziek tegen te gaan! Je leven staat op het spel!

Deze is trouwens dubbel.

evil_cupidowoensdag 10 december 2003 @ 12:40
Hmm klinkt als zo'n Andersson onderzoek...
Roelliowoensdag 10 december 2003 @ 12:41
Volgens mij plegen mensen die naar trance, R&B en HipHop luisteren over het algemeen meer geweldsdelicten.
Henkmanzwoensdag 10 december 2003 @ 12:46
één woord:

Kansloos.

St0rmriderwoensdag 10 december 2003 @ 12:48
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:46 schreef Henkmanz het volgende:
één woord:

Kansloos.


idd
Posdnouswoensdag 10 december 2003 @ 12:48
*in risicogroep zit
succubuswoensdag 10 december 2003 @ 12:50
trance haha daar is echt werkelijk niets agressiefs aan
MetalMessiahwoensdag 10 december 2003 @ 12:50
*trots lid van risikogroep
Henkmanzwoensdag 10 december 2003 @ 12:51
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:48 schreef Posdnous het volgende:
*in risicogroep zit
Nee hoor, met je Plug1 avatar gaan we ervanuit dat je bij de groep hoort die ook naar hiphop luistert, wat je weer in een veilige positie zet.
bas-beestwoensdag 10 december 2003 @ 12:52
* bas-beest luistert ook graag metal

damn, nooit geweten dat ik zo aggressief ben!

Heliospanwoensdag 10 december 2003 @ 12:52
Ze moeten ook eens een onderzoek doen naar intelligentie bij verschillende muzieksoortenliefhebbers. Op de een of andere manier acht ik de meeste metalliefhebbers iets intelligenter dan de gemiddelde hiphopliefhebber .
MonoSynthwoensdag 10 december 2003 @ 12:53
* MonoSynth is alles-behalve-top40-pop omnivoor

sociaal gestoord : ja (ben niet voor niets informatica-student)
agressief : neuh... alhoewel....

Tijnwoensdag 10 december 2003 @ 12:53
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:52 schreef Heliospan het volgende:
Ze moeten ook eens een onderzoek doen naar intelligentie bij verschillende muzieksoortenliefhebbers. Op de een of andere manier acht ik de meeste metalliefhebbers iets intelligenter dan de gemiddelde hiphopliefhebber .
Waarbij de kanttekening gemaakt moet worden dat uit eerder onderzoek al is gebleken dat zelfmoordpogingen vaker voorkomen onder hoger opgeleiden.
Posdnouswoensdag 10 december 2003 @ 12:53
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:51 schreef Henkmanz het volgende:

[..]

Nee hoor, met je Plug1 avatar gaan we ervanuit dat je bij de groep hoort die ook naar hiphop luistert, wat je weer in een veilige positie zet.


Ow ja

Wat bedoelen ze dan met omnivoor?

Henkmanzwoensdag 10 december 2003 @ 12:53
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:53 schreef Posdnous het volgende:

[..]

Ow ja

Wat bedoelen ze dan met omnivoor?


Omnivoor is een alleseter, iemand die dus van alles wat meegraait.
Zo één ben ik er.
Tijnwoensdag 10 december 2003 @ 12:53
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:53 schreef Posdnous het volgende:

[..]

Ow ja

Wat bedoelen ze dan met omnivoor?


Iemand die fan is van alle stijlen.
Zanderwoensdag 10 december 2003 @ 12:54
Nou ja, "alle" stijlen lijkt me wel weer wat veel, eerder "niet gericht op een specifieke muziekstijl", dan.
Posdnouswoensdag 10 december 2003 @ 12:55
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:53 schreef Henkmanz het volgende:

[..]

Omnivoor is een alleseter, iemand die dus van alles wat meegraait.
Zo één ben ik er.


Mja, ik ook wel. Dus toch risicogroep

*trots is*

Tijnwoensdag 10 december 2003 @ 12:55
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:54 schreef Zander het volgende:
Nou ja, "alle" stijlen lijkt me wel weer wat veel, eerder "niet gericht op een specifieke muziekstijl", dan.
Jajajajajajaja.
Henkmanzwoensdag 10 december 2003 @ 12:56
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:55 schreef Tijn het volgende:

[..]

Jajajajajajaja.


Ja joh, lees dan ook goed!

Maar goed, in mijn ogen is zo'n onderzoek al kansloos, laat staan de uitermate generaliserende conclusie ervan.

bas-beestwoensdag 10 december 2003 @ 12:58
okee, als we er vanuit gaan dat een omnivoor idd. van alle stijlen wat meepakt, wat ben je dan als je behalve naar diverse (dus niet alle) stijlen metal luistert en daarnaast ook nog naar o.a. oude blues, div. soorten reggae (vnl. roots/dancehall (maar dan echte)/dub) en 'zware' klassieke muziek
Zanderwoensdag 10 december 2003 @ 12:58
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:56 schreef Henkmanz het volgende:
laat staan de uitermate generaliserende conclusie ervan.
Dat is natuurlijk een probleem van sociaal-wetenschappelijk onderzoek in het algemeen. Je doet altijd uitspraken over de eigenschappen die gemiddeld significant vaker bij een bepaalde groep voorkomen, ook al zijn er tientallen uitzonderingen van individuen die niet noodzakelijk aan dat profiel voldoen. Het gaat om het gemiddelde.

En eerlijk gezegd geloof ik best dat sommige eigenschappen vaker voorkomen bij liefhebbers van bepaalde muziek (bijv, heel cliche: "Metalfans hebben gemiddeld vaker lang haar en dragen vaker zwarte kleren dan liefhebbers van een andere muzieksoort"). Het gaat mij alleen te ver om te stellen dat bepaalde negatieve eigenschappen _veroorzaakt_ worden door de muziekvoorkeur.

Maar goed, laten we de discussie centraal houden in 1 topic, en die van Marky was er eerder.

[Dit bericht is gewijzigd door Zander op 10-12-2003 13:02]

Sjonnie_Santoswoensdag 10 december 2003 @ 12:59
aula van de UvA?
weet iemand welke faculteit?
kank dr vrijdag ff langs gaan na mn college...

compleet nutteloos onderzoek en de conclusie is volgens mij ook complete onzin..

Han_woensdag 10 december 2003 @ 12:59
Sjah hiphop... je kan niet zeggen dat de videoclips/lyrics over het algemeen "vredelievend" zijn.....

nee, geef mij maar Trance/Club

MikeyMowoensdag 10 december 2003 @ 13:01
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:37 schreef calvobbes het volgende:

[..]

Wat een suffe en saaie topictitel


je hebt goed gekeken naar mijn doorgaans "pakkende topictitels"

calvobbeswoensdag 10 december 2003 @ 13:04
quote:
Op woensdag 10 december 2003 13:01 schreef MikeyMo het volgende:

je hebt goed gekeken naar mijn doorgaans "pakkende topictitels"


Ja jij had er vast "Metalmuziek vermoord mensen" van gemaakt ofzo.

Maar goed, verder in ander topic?

MikeyMowoensdag 10 december 2003 @ 13:04
quote:
Op woensdag 10 december 2003 13:04 schreef calvobbes het volgende:

[..]

Ja jij had er vast "Metalmuziek vermoord mensen" van gemaakt ofzo.

Maar goed, verder in ander topic?


"Bewezen: Metalmuziek zet aan tot zelfmoord"

Arinnawoensdag 10 december 2003 @ 13:05
Metalmensen zijn de aardigste mensen die ik ken, daarmee bedoel ik dat ik me beter op mijn gemak voel bij een metalconcert dan bij een concert van en andere soort. Zeker concerten van popgroepen met een lekker ding als zanger zijn risicogebonden: iedereen gaat duwen en wil zoveel mogelijk naar voren.

Ik heb al heel wat leuke dingen meegemaakt bij metalconcerten. Zo verloor ik eens mijn schoen toen ik al te actief was vlak voor het podium: meteen stonden er twee grote kerels om me heen die zorgden dat ik mijn schoen weer kon aantrekken zonder omvergeduwd te worden

En uit de mond van een meisje van LiveXS dat op Lowlands een signeersessie van Dimmu Borgir coordineerde: echt niet te geloven, die mensen duwen niet, wachten netjes... ik zie dit veel liever dan een signeersessie van Di-rect ofzo...

Maar oke, buiten dit: er zullen altijd mensen zijn die naar metalmuziek luisteren waarvoor dit wel opgaat. Das met alles...

Posdnouswoensdag 10 december 2003 @ 13:16
quote:
Op woensdag 10 december 2003 13:05 schreef Arinna het volgende:
Maar oke, buiten dit: er zullen altijd mensen zijn die naar metalmuziek luisteren waarvoor dit wel opgaat. Das met alles...
Inderdaad. Ik ken aardig wat metal en hip-hop liefhebbers en dat zijn zeker geen agressieve mensen (een klein gedeelte wel natuurlijk ).

Het hangt denk ik meer samen met maatschappelijke aspecten dan met muziek.

Arinnawoensdag 10 december 2003 @ 13:18
quote:
Op woensdag 10 december 2003 13:16 schreef Posdnous het volgende:

[..]

Inderdaad. Ik ken aardig wat metal en hip-hop liefhebbers en dat zijn zeker geen agressieve mensen (een klein gedeelte wel natuurlijk ).

Het hangt denk ik meer samen met maatschappelijke aspecten dan met muziek.


Helemaal mee eens
Henkmanzwoensdag 10 december 2003 @ 13:25
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:58 schreef Zander het volgende:

[..]

Dat is natuurlijk een probleem van sociaal-wetenschappelijk onderzoek in het algemeen. Je doet altijd uitspraken over de eigenschappen die gemiddeld significant vaker bij een bepaalde groep voorkomen, ook al zijn er tientallen uitzonderingen van individuen die niet noodzakelijk aan dat profiel voldoen. Het gaat om het gemiddelde.

En eerlijk gezegd geloof ik best dat sommige eigenschappen vaker voorkomen bij liefhebbers van bepaalde muziek (bijv, heel cliche: "Metalfans hebben gemiddeld vaker lang haar en dragen vaker zwarte kleren dan liefhebbers van een andere muzieksoort"). Het gaat mij alleen te ver om te stellen dat bepaalde negatieve eigenschappen _veroorzaakt_ worden door de muziekvoorkeur.

Maar goed, laten we de discussie centraal houden in 1 topic, en die van Marky was er eerder.


Wat jij zegt .
Zanderwoensdag 10 december 2003 @ 13:41
quote:
Op woensdag 10 december 2003 13:16 schreef Posdnous het volgende:
Inderdaad. Ik ken aardig wat metal en hip-hop liefhebbers en dat zijn zeker geen agressieve mensen (een klein gedeelte wel natuurlijk ).
Inderdaad, dat is mijn ervaring ook, terwijl ik zelf helemaal geen die-hard metal of hiphop-fan ben, al kan ik selecte artiesten uit beide genres zeker wel waarderen. Ik vind mensen zonder uitgesproken voorkeur voor muziek vaak juist weer saai, het is net alsof ze geen eigen mening en smaak kunnen ontwikkelen en maar met alle winden meewaaien. Maar goed, nu generaliseer ik zelf ook

[Dit bericht is gewijzigd door Zander op 10-12-2003 13:42]

ToTwoensdag 10 december 2003 @ 13:41
Ja en metal zou ook al je ziel verdoemen omdat het poorten openzet naar het kwade ne meer van die bladiebladiebladiebla.....
Posdnouswoensdag 10 december 2003 @ 13:42
quote:
Op woensdag 10 december 2003 13:41 schreef Zander het volgende:

Ik vind mensen zonder uitgesproken voorkeur voor muziek vaak juist weer saai, alsof ze geen eigen mening en smaak kunnen ontwikkelen.


En bovendien met alle winden meewaaien.
Tokuswoensdag 10 december 2003 @ 13:47
quote:
Op woensdag 10 december 2003 13:41 schreef Zander het volgende:

Ik vind mensen zonder uitgesproken voorkeur voor muziek vaak juist weer saai, het is net alsof ze geen eigen mening en smaak kunnen ontwikkelen en maar met alle winden meewaaien.


was jij niet degene die een erg brede smaak had? wat je ook kan opvatten als "ik vind alles wel leuk" ?
Theodenwoensdag 10 december 2003 @ 13:50
Een beetje ontopic:

Zat gisteren NET 5 detectives te kijken en het ging natuurlijk weer over een vage moord. De moordenaar was een metal fan ofzo en ze hadden het over headbangen. Ze begonnen daarna uit te leggen wat headbangen wel niet was. Ik lag echt helemaal dubbel van het lachen.

Quote:
De verdachte zei dat hij de vorige dag op een headbangers feest was geweest. Headbangen is een soort DANS waarbij mensen als een WILDE tegen elkaar OPSPRINGEN en elkaar nogwattus (weet laatste stuk even niet meer).

Het is maar een simpel voorbeeldje maar als mensen al van iets onschuldigs als headbangen als zoiets kunnen maken dan is het niet raar dat metal in een kwade daglicht komt te staan. Niet dat het me iets kan boeien maarja

Zanderwoensdag 10 december 2003 @ 13:51
quote:
Op woensdag 10 december 2003 13:47 schreef Tokus het volgende:
was jij niet degene die een erg brede smaak had? wat je ook kan opvatten als "ik vind alles wel leuk" ?
Da's niet hetzelfde hoor, Tokus. Ik beperk me niet tot 1 enkele muziekstijl, maar er is ook een hoop muziek waar ik mijn neus voor ophaal.
Seborikwoensdag 10 december 2003 @ 18:26
Calvobbes, rund.

Ik sluit me bij Zander aan wat betreft statistische uitlatingen.

FF kijken of ze binnenkort dat onderzoek bij ons op de faculteit hebben. Misschien kan ik er iets uithalen voor eigen onderzoek.

MikeyMowoensdag 10 december 2003 @ 18:26
quote:
Op woensdag 10 december 2003 13:50 schreef Theoden het volgende:
Een beetje ontopic:

Zat gisteren NET 5 detectives te kijken en het ging natuurlijk weer over een vage moord. De moordenaar was een metal fan ofzo en ze hadden het over headbangen. Ze begonnen daarna uit te leggen wat headbangen wel niet was. Ik lag echt helemaal dubbel van het lachen.

Quote:
De verdachte zei dat hij de vorige dag op een headbangers feest was geweest. Headbangen is een soort DANS waarbij mensen als een WILDE tegen elkaar OPSPRINGEN en elkaar nogwattus (weet laatste stuk even niet meer).

Het is maar een simpel voorbeeldje maar als mensen al van iets onschuldigs als headbangen als zoiets kunnen maken dan is het niet raar dat metal in een kwade daglicht komt te staan. Niet dat het me iets kan boeien maarja


ja, wat ze beschreven was pogo-en natuurlijk
Seborikwoensdag 10 december 2003 @ 18:37
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:58 schreef Zander het volgende:
En eerlijk gezegd geloof ik best dat sommige eigenschappen vaker voorkomen bij liefhebbers van bepaalde muziek (bijv, heel cliche: "Metalfans hebben gemiddeld vaker lang haar en dragen vaker zwarte kleren dan liefhebbers van een andere muzieksoort"). Het gaat mij alleen te ver om te stellen dat bepaalde negatieve eigenschappen _veroorzaakt_ worden door de muziekvoorkeur.
Het is bij veel psychologische onderzoeken wel zo, dat je vanuit theoretisch kader kunt aangeven hoe een bepaalde richting uit werkt.
Djaserwoensdag 10 december 2003 @ 18:52
Daar gaat mn leven
Ik was er toch niet aan gehecht.
bas-beestwoensdag 10 december 2003 @ 22:22
quote:
Op woensdag 10 december 2003 18:26 schreef MikeyMo het volgende:

[..]

ja, wat ze beschreven was pogo-en natuurlijk


hehe, ik moest eerlijk gezegd, gezien de tekst, gelijk denken aan slam-dancen of moshen
Beathovenwoensdag 10 december 2003 @ 22:42
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:37 schreef Zander het volgende:

[..]

U leest het goed, metalfans. Koop snel een cd van Jamai of 50 Cent om de gevaarlijke werking van die duivelse muziek tegen te gaan! Je leven staat op het spel!

Deze is trouwens dubbel.


Normaal gesproken volg ik graag je adviezen op, maar dit keer laat ik het denk ik maar even voor wat het is
Ixnaywoensdag 10 december 2003 @ 23:05
Er wordt niks over punk gezegd, of is dat gewoon rock?
Sjonnie_Santoswoensdag 10 december 2003 @ 23:09
quote:
Op woensdag 10 december 2003 18:26 schreef Seborik het volgende:
Calvobbes, rund.

Ik sluit me bij Zander aan wat betreft statistische uitlatingen.

FF kijken of ze binnenkort dat onderzoek bij ons op de faculteit hebben. Misschien kan ik er iets uithalen voor eigen onderzoek.


als je ut weet geef ff door...ga ik dr ook wel ff heen denkuk...
kzit op roeterseiland maar daar zal de presentatie waarschijnlijk niet gegeven worden..
Karboenkeltjedonderdag 11 december 2003 @ 09:28
quote:
Op woensdag 10 december 2003 13:04 schreef MikeyMo het volgende:

[..]

"Bewezen: Metalmuziek zet aan tot zelfmoord"


Bewijs?! Uit de sociologiehoek?
#ANONIEMdonderdag 11 december 2003 @ 11:59
Hoei! Ik heb geen zelfmoordgedachten.

. . .

What's next? Zelfmoord-onderzoek onder fietsers en voetgangers, waaruit blijkt dat voetgangers vaker aan zelfdoding denken?

Dodecdonderdag 11 december 2003 @ 13:20
Wat voor aarsmongool maakt dit soort onderzoekjes? Als je iemand die op het suicidale randje staat een flinke duw wil geven, moet je vooral zijn twijfels bevestigen.
Karboenkeltjedonderdag 11 december 2003 @ 18:20
quote:
Op donderdag 11 december 2003 13:20 schreef Dodec het volgende:
Wat voor aarsmongool maakt dit soort onderzoekjes? Als je iemand die op het suicidale randje staat een flinke duw wil geven, moet je vooral zijn twijfels bevestigen.
Wagguseffe. Zeg jij nu (hypothetisch) dat bijvoorbeeld een metalhead die het niet meer zo ziet zitten en al een beetje met het idee speelt om zichzelf van kant te maken op een goede zaterdag de wetenschapspagina van de Volkskrant openslaat daar Metal leidt tot zelfdoding als kop ziet bij zichzelf zal denken: "Okiedokie, dan is het nomaal dus hop met die strop!"???

Kan iemand mij of de geciteerde corrigeren?

master_sdonderdag 11 december 2003 @ 18:32
quote:
Op woensdag 10 december 2003 12:34 schreef calvobbes het volgende:

[..]

Aldus een ANP bericht

Maar goed, dat is een kip en het ei verhaal denk ik. Wat was er eerst? De zelfmoordgedachte of de muziek? Lijkt me sterk dat muziek je leven zodanig beinvloed. Eerder andersom dat je leven je muzieksmaak beinvloed!

Het hele artikel:
[..]


licht eraan wie ernaar luisterd niet iedereen kan er tegen maar ik luister het iedere dag en ik ben niet aggressief ofzo duz als je er niet tegen kan niet luisteren dus dat birichtje is onzin!!!
Seborikdonderdag 11 december 2003 @ 20:11
quote:
Op donderdag 11 december 2003 18:32 schreef master_s het volgende:

[..]

licht eraan wie ernaar luisterd niet iedereen kan er tegen maar ik luister het iedere dag en ik ben niet aggressief ofzo duz als je er niet tegen kan niet luisteren dus dat birichtje is onzin!!!


Het gaat sowieso om gemiddelden.
Legolas_Greenleafdonderdag 11 december 2003 @ 20:12
So, who cares. Ik val in die "onderzoeksgroep", luister Hip-Hop, en Metal, what does that make me? Een mens, en niets meer of minder.
Paparoachdonderdag 11 december 2003 @ 20:29
toen in amerika die studenten met machinegeweren scholen binnen liepen werd er ook op Marilyn Manson gewezen dat hij tot moorden aanzet.
Wordt er in duitsland niet veel meer metal geluisterd, zijn daar veel jongeren moorden.
Achter alles zoekt men een oorzaak, klopt dus niks van zoals al gezegd
MuadDibdonderdag 11 december 2003 @ 20:46
quote:
Op donderdag 11 december 2003 18:32 schreef master_s het volgende:
licht eraan wie ernaar luisterd niet iedereen kan er tegen maar ik luister het iedere dag en ik ben niet aggressief ofzo duz als je er niet tegen kan niet luisteren dus dat birichtje is onzin!!!
Metalmuziek tast blijkbaar ook het taalcentrum aan
Zanderdonderdag 11 december 2003 @ 21:11
Een (relevant) stukje uit een interview met Prof. dr. Ter Bogt:
quote:
De sociale omgeving is dus belangrijk bij de ontwikkeling van smaak?

"Ja. Uit eerder onderzoek hier aan de faculteit blijkt zelfs dat er parallellen te trekken zijn tussen muziek waar ouders in hun jeugd naar luisterden en muziek waar hun kind nu dol op is. Luisterde pa vroeger bijvoorbeeld naar Jimi Hendrix dan is de kans groot dat de zoon alternatieve muziek goed vindt en naar Pinkpop en Lowlands gaat. Hier in Utrecht hebben we nu net een NWO-subsidie gekregen om te kijken naar dat soort verbanden.

"In het verlengde daarvan ben ik overigens ook benieuwd hoe smaken zich ontwikkelen. Er wordt altijd gezegd dat de smaak na het 24ste levensjaar niet meer verandert omdat mensen dan echt in een nieuwe levensfase komen. Maar daarvoor moeten er allerlei verschuivingen in de muzieksmaak plaatsvinden. Voor de muziekindustrie lijkt me dat een interessante kwestie. Hoe verandert de smaak in de tienerjaren? En hoe verschillen jongens van meisjes? Daar is longitudinaal onderzoek voor nodig."

U signaleert ook een verband tussen muzieksmaak en gedrag?

"Ja, dat is er. Het is bekend dat een voorliefde voor harde muziek vaak gepaard gaat met problematisch gedrag: veel alcohol en drugsgebruik, onveilig vrijen en vandalisme. Die jongen die op die school in Erfurt tekeer ging draaide niet toevallig van die keiharde teringherrie."

Om welke muzieksoorten gaat het dan?

"Tot een paar weken geleden zou ik meteen heavy metal genoemd hebben. Dat hard rock-liefhebbers veel ongewenst sociaal gedrag vertonen was in de literatuur een vaststaand gegeven. Maar in nieuw jongerenonderzoek van het Trimbos-instituut vind ik die verbanden niet terug. Misschien is de muziek acceptabeler geworden voor een grotere groep.

"Bij echte harde house is het beeld nog wel duidelijk. De liefhebbers daarvan zijn extraverter en minder angstig dan de doorsnee jongere. Bij dat gedragspatroon hoort een niet misselijke hoeveelheid drugs. Niet per se gevaarlijk sociaal gedrag, overigens. Housefeesten lopen vrijwel nooit uit de hand."

Begeeft u zich niet in een gevaarlijk moralistisch debat? Dadelijk wordt er geroepen dat bepaalde cd's verboden moeten worden.

"Die domme redenering hoor ik wel eens ja. Maar de muzieksmaak, het drugsgebruik en al die andere dingen passen in een gedragspatroon. De muziek verbieden heeft geen zin. Het gaat om een bepaald soort persoonlijkheid. Het lijkt mij hoe dan ook interessant de betekenis van popmuziek voor jongeren met extreem veel problemen te onderzoeken. Ik stel vragen, geef geen antwoorden."


"Keiharde teringherrie".. Hmm, ik bespeur hier enige vooringenomenheid. Ook wel opvallend dat hij hier zelf stelt dat in recent onderzoek juist geen significante verbanden zijn gevonden, in ieder geval niet voor metal en rock. Maar goed, die overheidssubsidie moet ook opgemaakt worden natuurlijk, dus we gooien er maar weer een vers onderzoekje tegenaan. Dit alles voor de Nobele Wetenschap, uiteraard.

[Dit bericht is gewijzigd door Zander op 11-12-2003 21:14]

Legolas_Greenleafdonderdag 11 december 2003 @ 21:13
Vooroordelen idd... Ik denk dat hij het nu over 15. 16 jarige heeft, of ik ben een uitzondering... (Géén alcohol, en géén drugs... Heb nog nooit bewust alcohol op... )
Seborikdonderdag 11 december 2003 @ 21:23
quote:
Op donderdag 11 december 2003 21:11 schreef Zander het volgende:
Een (relevant) stukje uit een interview met Prof. dr. Ter Bogt:
[..]

"Keiharde teringherrie".. Hmm, ik bespeur hier enige vooringenomenheid. Ook wel opvallend dat hij hier zelf stelt dat in recent onderzoek juist geen significante verbanden zijn gevonden, in ieder geval niet voor metal en rock. Maar goed, die overheidssubsidie moet ook opgemaakt worden natuurlijk, dus we gooien er maar weer een vers onderzoekje tegenaan. Dit alles voor de Nobele Wetenschap, uiteraard.


Weet je misschien ook wat voor achtergrond die man heeft of dat er psychologen in z'n onderzoeksteam zitten?
Zanderdonderdag 11 december 2003 @ 21:25
quote:
Curriculum

Tom ter Bogt (1956) is cultuurpsycholoog. In 1999 gepromoveerd op een studie naar de (geschiedenis van) de protestantse werkethiek in Nederland. Auteur van een drietal boeken omtrent jeugdcultuur en popmuziek. In 2002 benoemd tot bijzonder hoogleraar popmuziek en opulaire cultuur.

Opmerkingen

De laatste jaren onderzoek naar popmuziek, jeugdcultuur, druggebruik en, algemener, naar vrije tijd en (de geschiedenis van het) arbeidsethos. Auteur van een Teleac/NOT documentairereeks omtrent de geschiedenis van jeugdcultuur en popmuziek: Wilde Jaren, een eeuw jeugdcultuur.

Publicaties

Recent: een boek omtrent de geschiedenis van popmuziek en jeugdcultuur in Nederland en artikelen over de house-scene, motieven voor en effecten van MDMA-gebruik, alcoholgebruik en sociaal gedrag, en de overdacht van arbeidsethos van ouders op kinderen.

Specialisaties

Popmuziek
Jeugdcultuur
MDMA-gebruik
Arbeidsethos


Google is your friend, Seborik.

Hmm, als die leerstoel voor popmuziek over een aantal jaar vrijkomt, dan weet ik nog wel iemand die interesse heeft.

Seborikdonderdag 11 december 2003 @ 21:27
Oh ja, google.

Had natuurlijk ook meteen op de site van de UvA kunnen kijken, want daar staat die info ook.

Overigens komen er in dit topic en de twee dubbele delen veel reacties voort uit het onbekend zijn met wetenschappelijk onderzoek en niet zo zeer het onderzoek zelf.

Maar ja.

ReVeRnEjdonderdag 11 december 2003 @ 21:41
Bij deze noem ik dit onderzoek alvast de nuttelooste van deze eeuw.

Als ik naar metal luister dan denk ik niet aan zelfmoord of weet ik veel want ik geniet ervan en denk meestal ook hoe goed de muziek is.

Heeft tie zeker niet onderzocht wat bijv hip hop en R&B doet bij mensen
Als je al bij die zangers ziet waar al veel vast zitten wegen misdrijven laten we dan niet beginnen over diegene die ernaar luisteren.

Misschien is dit ook weer iets nutteloos maarja moet er maar geen nutteloos onderzoek komen:)

Zanderdonderdag 11 december 2003 @ 21:42
quote:
Op donderdag 11 december 2003 21:27 schreef Seborik het volgende:
Overigens komen er in dit topic en de twee dubbele delen veel reacties voort uit het onbekend zijn met wetenschappelijk onderzoek en niet zo zeer het onderzoek zelf.
Ach, ik quote hem nog maar een keer.
Beathovendonderdag 11 december 2003 @ 22:17
quote:
Hiphoppers, exclusieve metalfans, 'omnivoren' en gecombineerde metal- en rapliefhebbers vertonen vaker agressief gedrag. Bovendien overschrijden ze vaker regels en kampen ze vaker met alcohol- en drugsproblemen.
Ze laten tegenwoordig ook álles voor wetenschap doorgaan. Voor zover ik de stukjes gelezen heb vind ik het niet echt bijzonder vernieuwend en interessant wat er allemaal geschreven wordt.

Daarnaast wil ik weleens weten wat hij precies onder die omnivoren verstaat. Er zijn zoveel muziekgenres en persoonlijkheden die je moeilijk in wetenschap kunt gaan vangen. Geef een willekeurig iemand dezelfde opdracht en je krijgt totaal iets anders waar misschien ook maar 10% van waar is. Het hele verhaal lijkt namelijk gebasseerd op een mening van 1 persoon.

Als iemand die naar metal luistert een moord pleegt kun je toch moeilijk beweren dat hij de moord gepleegd heeft omdat hij naar agressieve muziek luistert. Natuurlijk kan de muziek de persoon beïnvloeden maar als je een beetje in orde bent laat je dat wel uit je hoofd.

Iemand die zich wel makkelijk laat beïnvloeden is gewoon een gevaar voor zichzelf en de samenleving. Vroeg of laat zullen ze toch wel de fout in gaan, of het nou mét of zonder muziek is. Ze grijpen zowiezo alles aan wat hun agressieve gedrag rechtvaardigt. Desnoods draaien ze K3 achterstevoren om de satanische teksten te horen

Dodecvrijdag 12 december 2003 @ 09:44
quote:
Op donderdag 11 december 2003 18:20 schreef Karboenkeltje het volgende:

[..]

Wagguseffe. Zeg jij nu (hypothetisch) dat bijvoorbeeld een metalhead die het niet meer zo ziet zitten en al een beetje met het idee speelt om zichzelf van kant te maken op een goede zaterdag de wetenschapspagina van de Volkskrant openslaat daar Metal leidt tot zelfdoding als kop ziet bij zichzelf zal denken: "Okiedokie, dan is het nomaal dus hop met die strop!"???

Kan iemand mij of de geciteerde corrigeren?


Precies!
Dan denkt ie: "Blijkbaar wordt er van me verwacht dood te gaan ..."
Sjiepvrijdag 12 december 2003 @ 13:07
quote van de politie na Fields of Rock:

"Je kunt beter 1000 hardrockers hebben dan 100 voetbalsupporters"

NoXxavrijdag 12 december 2003 @ 13:12
Mja lekker zinvol onderzoek. Maar om iemand gemoeds toestand te koppelen aan z'n muziek smaak gaat een beetje ver niet?

Ik hou ontzettend van Hardcore en TeKno, kan me niet aggresief genoeg. Maar kheb daar echt geen depressieve neigingen bij.

Toffe_Ellendevrijdag 12 december 2003 @ 13:13
quote:
Op vrijdag 12 december 2003 13:07 schreef Sjiep het volgende:
quote van de politie na Fields of Rock:

"Je kunt beter 1000 hardrockers hebben dan 100 voetbalsupporters"


maak van die 1000 maar 100.000
ReVeRnEjvrijdag 12 december 2003 @ 15:03
Ik las ook als je dus niet van popmuziek houd maar wel van metal dat je dan ook een teruggetrokken leven lijd omdat je niet in de popcultuur leeft.

Wat een onzin zeg.

Toffe_Ellendevrijdag 12 december 2003 @ 15:07
ik vraag me altijd af wat nu popmuziek is. Is het synoniem voor top40muziek of is het in het algemeen populaire muziek ongeacht welk genre.
Dodecvrijdag 12 december 2003 @ 15:09
quote:
Op vrijdag 12 december 2003 15:07 schreef Toffe_Ellende het volgende:
ik vraag me altijd af wat nu popmuziek is. Is het synoniem voor top40muziek of is het in het algemeen populaire muziek ongeacht welk genre.
Ja dat is verwarrend inderdaad.
Disordervrijdag 12 december 2003 @ 15:13
Kip of ei verhaal. Wordt je van die muziek depressief, of luisteren depressieven naar dat soort muziek? Ik denk het laatste. Wat dus betekent dat je van de muziek zelf dus niet depressief zou worden. Heel vrolijke mensen luisteren toch liever naar vrolijke muziek, logisch toch?
Hayekvrijdag 12 december 2003 @ 15:19
Ik heb meer het idee dat er sprake is van rationalisering, dus mensen hebben al bepaalde vooroordelen over metal en zelfmoord en proberen dat bevestigd te krijgen door dit soort onderzoeken.

Als ik zeg dat de meeste mensen die zelfmoordneigingen hebben gedaan de voorkeur geven aan katten boven honden, kan je dan stellen dat katten de veroorzaker zijn van zelfmoordpogingen?

[Dit bericht is gewijzigd door Hayek op 12-12-2003 15:59]

Hayekvrijdag 12 december 2003 @ 15:20
Daarnaast is metal veel te breed om zomaar in een onderzoek te noemen, dan zouden ze een specifiek genre zoals doom metal moeten noemen, of een specifieke band
Djaservrijdag 12 december 2003 @ 15:54
quote:
Op vrijdag 12 december 2003 15:07 schreef Toffe_Ellende het volgende:
ik vraag me altijd af wat nu popmuziek is. Is het synoniem voor top40muziek of is het in het algemeen populaire muziek ongeacht welk genre.
Ik denk dat het om muziek gaat waar alleen de zang belangrijk is, en waar echt in word gezongen(dus geen hiphop, R&B). Dus de band bestaat maar uit een persoon. Maar dat is mijn beeld en ik zal weer mis zitten.
Dodecvrijdag 12 december 2003 @ 16:05
quote:
Op vrijdag 12 december 2003 15:54 schreef Djaser het volgende:

[..]

Ik denk dat het om muziek gaat waar alleen de zang belangrijk is, en waar echt in word gezongen(dus geen hiphop, R&B). Dus de band bestaat maar uit een persoon. Maar dat is mijn beeld en ik zal weer mis zitten.


De Backstreet Boys en 'N Sync dan?
Of is dat weer R&B?
ReVeRnEjvrijdag 12 december 2003 @ 16:51
quote:
Op vrijdag 12 december 2003 15:13 schreef Disorder het volgende:
Kip of ei verhaal. Wordt je van die muziek depressief, of luisteren depressieven naar dat soort muziek? Ik denk het laatste. Wat dus betekent dat je van de muziek zelf dus niet depressief zou worden. Heel vrolijke mensen luisteren toch liever naar vrolijke muziek, logisch toch?
Ook onzin.
Ik ben al helemaal niet depressief.
Yokozunavrijdag 12 december 2003 @ 16:58
edit - dubbelpost -
Yokozunavrijdag 12 december 2003 @ 16:58
quote:
"Keiharde teringherrie".. Hmm, ik bespeur hier enige vooringenomenheid.
Dat wou ik net zeggen, die kerel is gewoon kortzichtig man Net als de conclusie.

Ik heb trouwens wel een voorliefde voor harde muziek en had vroeger ook veel woede aanvallen, maar tegenwoordig niet meer, en ik ken ook genoeg mensen die gewoon van ruigere muziek houden maar geen vlieg kwaad doen.

quote:
Ik heb meer het idee dat er sprake is van rationalisering, dus mensen hebben al bepaalde vooroordelen over metal en zelfmoord en proberen dat bevestigd te krijgen door dit soort onderzoeken.
Inderdaad. Volgens mij hebben ze gewoon een hekel aan al die teringherrie en denken "Het moet maar eens afgelopen zijn, zulke teringherrie kan niet goed zijn voor onze kinders!"

Naarmate je ouder wordt ga je volgens mij ook naar rustigere muziek luisteren, dat merk ik wel aan mensen in m'n omgeving. Hoe kun je nou een objectief onderzoek houden over muziek waar je zelf nogal een hekel aan hebt?!

[Dit bericht is gewijzigd door Yokozuna op 12-12-2003 17:16]

Toffe_Ellendevrijdag 12 december 2003 @ 17:01
offtopic..
valt me op dat FOK! raar doet. zoveelste keer dat iemand dubbel post
Famaszondag 14 december 2003 @ 02:58
toen straks was op yorin een film Black Circle Boys...
ging over een groepje van 4 jongeren die zich met satanistische dingen bezich houden...
ik vond de beschrijving op TT ook een beetje krom:

"De Black Circle Boys zijn jongeren uit de onderwereld die idolaat zijn van gothic en het liefst de hele dag rotzooi trappen de leer van de Occult bestuderen....enz..."

in de film zelf vermoorden ze een jongen beestachtig...iemand anders slaan ze met een knuppel in elkaar....
wat ik dus duidelijk probeer te maken is dat die gothic met zulke dingen in verband wordt gebracht....(dat satanistische gedoe dus..)
deze reactie is misschien een beetje offtopic..maja...

d4rkl1ghtzondag 14 december 2003 @ 03:03
Metal heeft mijn leven naar de tering geholpen...
Ik ben er maar wat blij mee
Haatwoensdag 17 december 2003 @ 11:58
quote:
Op zondag 14 december 2003 02:58 schreef Famas het volgende:
toen straks was op yorin een film Black Circle Boys...
ging over een groepje van 4 jongeren die zich met satanistische dingen bezich houden...
ik vond de beschrijving op TT ook een beetje krom:

"De Black Circle Boys zijn jongeren uit de onderwereld die idolaat zijn van gothic en het liefst de hele dag rotzooi trappen de leer van de Occult bestuderen....enz..."

in de film zelf vermoorden ze een jongen beestachtig...iemand anders slaan ze met een knuppel in elkaar....
wat ik dus duidelijk probeer te maken is dat die gothic met zulke dingen in verband wordt gebracht....(dat satanistische gedoe dus..)
deze reactie is misschien een beetje offtopic..maja...


Dat hele verhaal klopt volgens mij van geen kanten, ik heb er ook over gelezen, maar volgens mij had de plaatselijke politie gewoon 'zondebokken' nodig en arresteren ze maar 4 jongens die metal luisteren. Ze hadden niet eens bewijzen dat deze 4 jongens het waren.

Metal in de media is toch meestal bullshit, aangezien de media perfect weet hoe ze een genre in een kwaad daglicht kunnen zetten. En ze doen het alleen om de sensatie.

frozen4lifewoensdag 17 december 2003 @ 12:23
ik kan me nog herinneren dat er constant mensen helemaal flippend van de drugs weg werden gedragen op house parties en dat de sfeer daar nogal agressief was. waarom heb ik zoiets nog nooit meegemaakt op een metalconcert en als iemand daar tegen de vlakte gaat wordt diegene geholpen om naar boven te komen! uitzonderingen daargelaten (roskilde) natuurlijk maar dat heeft volgens mij meer met de organisatie te maken dan met het publiek. ook denk ik dat je zelf verantwoordelijk bent voor wat je met je leven doet! als je depressief bent dan kan muziek een grote steun zijn en kan het je uit die sleur helpen. van muziek word je niet depressief! zijn meestal andere dingen in het leven die er voor zorgen dat je niet meer wil! iemand die dit relaas herkent?
of
Haatwoensdag 17 december 2003 @ 12:50
quote:
Op woensdag 17 december 2003 12:23 schreef frozen4life het volgende:
ik kan me nog herinneren dat er constant mensen helemaal flippend van de drugs weg werden gedragen op house parties en dat de sfeer daar nogal agressief was. waarom heb ik zoiets nog nooit meegemaakt op een metalconcert en als iemand daar tegen de vlakte gaat wordt diegene geholpen om naar boven te komen! uitzonderingen daargelaten (roskilde) natuurlijk maar dat heeft volgens mij meer met de organisatie te maken dan met het publiek. ook denk ik dat je zelf verantwoordelijk bent voor wat je met je leven doet! als je depressief bent dan kan muziek een grote steun zijn en kan het je uit die sleur helpen. van muziek word je niet depressief! zijn meestal andere dingen in het leven die er voor zorgen dat je niet meer wil! iemand die dit relaas herkent?
of
Het zal denk ik voor het grootste gedeelte ook afhangen van hoe een persoon zelf in het leven staat zonder de muziek.. als je van nature al heel erg depressief bent kan het alleen maar nog depressiever werken, of het kan juist het tegenovergestelde effect hebben.

En natuurlijk hangt het ook van het soort metal af... Power metal zal denk ik een ander effect hebben dan black metal

frozen4lifewoensdag 17 december 2003 @ 13:04
nu kan ik me geen enkele vorm van metal voor de geest halen die een positieve kijk op de wereld heeft. mis zijn er nog van die nu-metal bands die dat wel hebben maar daar luister ik niet naar. is ook geen metal trouwens! ik denk trouwens ook dat metalfans altijd negatief zullen worden belicht in de media! mis is die muziek wel te puur.
Ataririotvrijdag 19 december 2003 @ 00:05
Juist Nu-metal gaat meestal over depressies, zelfmoord, gebrek aan zelfvertrouwen, niet begrepen worden enz.... kan best begrijpen dat mensen die in een dip zitten geneigd zijn om naar die muziek te luisten (heb ik mijn pubertijd ook veel naar Nu-metal geluisterd...in de tijd van Korn,coal chamber, deftones enzo....) maar juist als ik mij kut voelde voelde ik mij juist beter na die muziek... Maar zoals bij gothic muziek lijkt het wel of je er bij hoort als je depresief bent en zelfdestructief bezig bent (spreek uit wat ik opgemerkt heb en hoeft niet te betekenen dat ze allemaal zo zijn)Maar ik heb nou nog dat ik meestal negatiefe muziek het mooist vind (bad religion bijv.) maar ook wel kan genieten van vrolijke muziek ...hmmm ik had een punt maar die ben ik kwijtgeraakt door al dat getype
Ataririotvrijdag 19 december 2003 @ 00:06
Ohja dat het meer aan de persoon ligt die de muziek uitkiest dan dat de muziek de denkpatroon van een persoon veranderen
Rnejvrijdag 19 december 2003 @ 00:09
hum... misschien is dit al gezegd.. magoed...

zou het niet zo zijn, dat mensen met een wat realistischere kijk op de wereld, die misschien wel eens vaker zelfmoordgedachten hebben, vanzelf naar metal luisteren omdat je je er misschien op de 1 of andere manier mee identificeert...

ok, als je dit volgende niet gelooft , flame er op los maar dit is mijn theorie...

in sommige metal (o.a. metallica) vind ik een soort van rust.. t klinkt gek maar ik word er rustig van... het gevoel wat ik erbij krijg is geruststellend....
en ja ik heb wel eens zelfmoordgedachten gehad.. nooit zo serieus ofzo maar ik heb wel ns flink in de shit gezeten ( zoals vast en zeker bijna iedereen wel) .. anyway... dit maakt me niet supernegatief maar metal helpt wel om je geweten te bedaren ofzow... beetje vage theorie.. magoed

Ataririotvrijdag 19 december 2003 @ 01:09
Denk dat als je in de shit zit en je zet een nummer op die je zo'n beetje over de shit gaat waar je inzit...dat het dezelfde therapeutische eigenschappen heeft als er over te praten... mischien omdat je dan minder het gevoel hebt dat je als enige met dat probleem zit...Moet zeggen dat 1 nummer die ik veel luisterde toen ik in de shit zat nog steeds heb als beste nummer allertijde... (is alleen geen metalnummer)
pennyroyalteavrijdag 19 december 2003 @ 01:35
1 woord voor deze topic : zielig

vind er niks gevaarlijks aan en ben ook niet van plan om in me te gaan snijden dus.......................

zielig

Burner2000vrijdag 19 december 2003 @ 01:52
Ik denk eerder dat house een gevaarlijke muziek genoemt kan worden, aangezien nog steeds pillenslikkers het loodje leggen tijdens house party's.

Eigenlijk is het een compleet verkeerde stelling. Het maakt niet wat voor muziek je luisterd. Uiteindelijk ligt het aan de personen zelf hoe hij of zij met het leven omgaat.
Dan maakt het niet uit van welke genre muziek je houd.

pennyroyalteazaterdag 20 december 2003 @ 01:11
quote:
Op vrijdag 19 december 2003 01:52 schreef Burner2000 het volgende:
Ik denk eerder dat house een gevaarlijke muziek genoemt kan worden, aangezien nog steeds pillenslikkers het loodje leggen tijdens house party's.

Eigenlijk is het een compleet verkeerde stelling. Het maakt niet wat voor muziek je luisterd. Uiteindelijk ligt het aan de personen zelf hoe hij of zij met het leven omgaat.
Dan maakt het niet uit van welke genre muziek je houd.


bravo mee eens ligt aan persoon