Volle melk en boter tegen Astma
Volle melk en boter zouden peuters kunnen behoeden tegen astma, een ziekte die vooral in de Westerse landen veel voorkomt. Dat blijkt uit een studie van Nederlandse onderzoekers, dat vandaag in het Britse wetenschappelijk magazine Thorax is gepubliceerd.
Het onderzoek vond plaats onder leiding van Alet Wijgag van het Nationaal Instituut voor Volksgezondheid en Milieu in Bilthoven. De onderzoekers onderzochten het dieet van bijna 3.000 2-jarige kinderen. De gegevens werden vergeleken met het aantal kinderen dat op 3-jarige leeftijd aan astma lijdt. Hieruit bleek dat dagelijks volle melk drinken en boter eten, zorgt voor een lager aantal astmapatiënten.
Niet alleen boter en melk zijn gezond. Ook het eten van bruin brood zou het aantal astmagevallen beperken. Kinderen die elke dag fruit en groenten eten, hebben eveneens minder kans om astma te krijgen. Het verschil was echter te klein om relevant te zijn.
Het is niet voor het eerst dat er verband wordt gelegd tussen het groeiende aantal astmapatiënten en het vermijden van verzadigde vetten. Eerder al wezen andere onderzoekers op een mogelijk verband tussen de twee ontwikkelingen. In Westerse landen doet men steeds meer pogingen om verzadigde vetten, zoals in vlees en melk, te vervangen door onverzadigde vetten, zoals in plantaardige oliën.
quote:daar hebben we het addertje onder het gras alweer.
Op dinsdag 1 juli 2003 20:37 schreef Lois het volgende:Het verschil was echter te klein om relevant te zijn.
Als je een kind hebt met behoorlijke diaree kan je het beste chips en ranje geven. Ivm de zouten en suikers. Je kant de zouten en suikers ook geven als zakjes poeder (ben de naam even kwijt), bij de apotheek vandaan, maar kinderen vinden die vaak ontzettend vies.
quote:Dat gaat over het groente en fruit hoor...niet over de boter en de volle melk...
Op dinsdag 1 juli 2003 20:39 schreef ijsvries het volgende:[..]
daar hebben we het addertje onder het gras alweer.
quote:Dat poeder heet ORS..
Op dinsdag 1 juli 2003 20:41 schreef moussy het volgende:
Ik weet niet meer in welke krant ik het heb gelezen, maar het is al weer van een tijdje terug.Als je een kind hebt met behoorlijke diaree kan je het beste chips en ranje geven. Ivm de zouten en suikers. Je kant de zouten en suikers ook geven als zakjes poeder (ben de naam even kwijt), bij de apotheek vandaan, maar kinderen vinden die vaak ontzettend vies.
Je kunt ook AA drank geven, heeft ook dezelfde werking.
quote:Agossie
2 Uur oude baby te vondeling gelegdIn de Van Ostadestraat in De Pijp is maandagavond rond 19.15 uur een pasgeboren meisje aangetroffen.
De vondeling is direct naar een ziekenhuis overgebracht, waar vastgesteld werd dat het meisje volgroeid was en niet ouder kon zijn dan twee uur. Het meisje verkeert in goede conditie.
quote:als dat bij mij voor de deur zou liggen.............................................
Op dinsdag 1 juli 2003 21:37 schreef Lois het volgende:
Bron: AT5
[..] knipper de knip knipAgossie
De trotse ouders Vesna en Gijs Hermsen kijken met gynaecoloog Erik Boss en verpleegkundige Laura Verhoeven toe hoe hun superbaby Tim een dutje doet na de zware bevalling. Tim, die maandagavond in het Arnhemse Rijnstate ziekenhuis werd geboren, weegt maar liefst 14 pond.
ARNHEM, donderdag
In het Arnhemse Rijnstate ziekenhuis is een jongetje geboren van maar liefst veertien pond. Niet alleen de ouders van reuzenbaby Tim waren met stomheid geslagen, ook de gynaecologen en het verpleegkundig personeel wisten zich eerst geen raad met dit zeldzame fenomeen.
De bijna 60 centimeter lange baby past nauwelijks in het ziekenhuisbedje en draagt nu al kleertjes die horen bij een zuigeling van bijna vijf maanden.
Baby Tim maakt het uitstekend en zijn ouders Vesna (34) en Gijs (35) Hermsen zijn dolgelukkig.
We hadden gehoopt op een normale bevalling, maar omdat Tim te groot was, moest de bevalling via een keizersnede plaatsvinden. Het is ons eerste kind en we noemen hem onze kleine Superman, vertelt de Arnhemse kroegbaas die zijn vrouw vier jaar geleden in Duitsland leerde kennen.
Superbaby
Volgens het Arnhemse ziekenhuis is het in Nederland uniek dat er zo´n zware baby wordt geboren. Dit hebben we nog nooit meegemaakt, vertelt Christa Koeweiden, hoofd van de kraamafdeling die al meer dan 25 jaar in het ziekenhuis werkzaam is. Dit is normaliter het gewicht van een baby van ongeveer vijf maanden. Statistisch gezien is het eigenlijk onmogelijk, aldus Koeweiden. Jaarlijks worden er in het Arnhemse ziekenhuis zo´n 2500 baby´s geboren.
Gynaecoloog Erik Boss:
Met echo´s en uitwendige schattingen kun je zo´n 20 procent naast het gewicht zitten. Wij dachten wel dat het om een forse baby zou gaan, zo´n negen à tien pond. Maar veertien pond overtreft alle records.
De verpleegkundigen konden hun ogen niet geloven toen de elektronische weegschaal veertien pond aangaf. We hebben Tim twee keer gewogen omdat we dachten dat de eerste gewichtsmeting niet goed was, vertelt verpleegkundige Laura Verhoeven.
Niet alleen het ziekenhuispersoneel raakte compleet van slag toen Tim geboren werd, de computer waarin alle gegevens van zuigelingen voor de landelijke statistieken ingevoerd moeten worden, sloeg op tilt omdat de software het gewicht van veertien pond niet kon registreren.
Tim en zijn moeder moeten nog een weekje ter controle in het ziekenhuis blijven. Moeder Vesna, die zelf bij haar geboorte elf pond woog,was tijdens haar zwangerschap 34 kilo aangekomen.
quote:He ja, alleen wat in de wet staat hoef je je aan te houden...
Op dinsdag 1 juli 2003 20:43 schreef Guus Muisarm het volgende:
Je mag kinderen slaan. Minister Donner maakt er geen wet tegen.
En trouwens, die baby! Mijn hemel! Lijkt me eigenlijk best jammer om niet met zo'n 3 kilo-babytje te beginnen...
quote:
Op donderdag 3 juli 2003 09:39 schreef moussy het volgende:
SUPERBABY VAN 7 KILO
Jeetje, wat een beeeeeeer!!!
en toch is ie maar 3 cm en 3 pond groter dan Lara was, al lijkt hij wel 3 kilo groter
Nou gooi dan alle pakjes maat 50/56 en alle newbornluiers gelijk de zolder maar op. En je mag nog hopen dat hij nog in de kinderwagenbak past...
quote:er is een groot verschil tussen een opvoedkundige tik en het in elkaar slaan van kinderen. in de VS zijn er al verschillende ouders hun kind kwijt geraakt door een opvoedkundige tik, op het verkeerde moment
Op dinsdag 1 juli 2003 20:43 schreef Guus Muisarm het volgende:
Je mag kinderen slaan. Minister Donner maakt er geen wet tegen.
quote:het zal je maar gebeuren zeg, verschrikkelijk...
Peuter verdronken
in Utrechtse vijver
UTRECHT - Een jongetje van 2 jaar oud is donderdag verdronken in een vijver in het Griftpark in Utrecht. De peuter was volgens de politie rond 16.00 uur aan de aandacht van zijn moeder ontsnapt.Toen bezoekers van het park na een uur zoeken nog geen spoor van het jochie hadden aangetroffen, belden ze de politie die duikers van de brandweer inschakelde. Die vonden het jongetje in de vijver
quote:Ik zag gisteren toevallig ook van die ziekenhuisachtige polsbandjes liggen bij de Prenatal, vond ik ook al zo handig.
Polsbandjes voor kinderen op het strand
In de strijd tegen vermissing van kinderen op de Nederlandse stranden zet de Haagse Vrijwillige Reddingsbrigade (HVRB) een nieuw middel in. Op de stranden van Scheveningen en Kijkduin zijn polsbandjes voor de kinderen te krijgen, waarop ouders de naam van hun kind en hun mobiele nummer kunnen schrijven. Zo kunnen ze hun kroost met een gerust hart laten spelen.Jaarlijks raken er honderden kinderen zoek. Tot nu toe adviseerde de HVRB ouders de gegevens met watervaste stift op de armen van hun kinderen te schrijven, maar veel ouders vonden het maar raar om hun kind zo te merken. Met de 20.000 polsbandjes, die gratis zijn af te halen bij de politieposten op het strand, de Kinderopvang, de strandpaviljoens en de HVRB, is dat niet meer nodig.
quote:
Peuterspeelzalen dreigen te verdwijnen
Zo'n 40 procent van de peuterspeelzalen in de grote steden wordt bedreigd met sluiting. Dit is het gevolg van het feit dat gemeentes sterk bezuinigen op de zogeheten ID-banen (Instroming-Doorstroming), de vroegere Melkertbanen.Een groot deel van de peuterspeelzalen draait met arbeidskrachten uit deze ID-banenpool. Veel van deze werknemers zouden uiteindelijk moeten doorstromen naar een reguliere baan binnen deze werkkring, maar dat is voor de meeste zalen veel te duur, gezien de dan sterk stijgende personeelskosten.
Op dit moment worden de peuterspeelzalen in Nederland bezocht door zo'n 200.000 peuters, waarvan zo'n 28.000 in de vier grote steden. De sector wordt bovendien ook zwaar getroffen door het schrappen van andere subsidiegelden, bijvoorbeeld voor de huur en het onderhoud van de onderkomens.
quote:
In de Turkse plaats Foca is een peuter doodgeschoten bij een café, toen hij lag te slapen in z'n wandelwagen.De twee jaar oude Alistair Grimason, afkomstig uit Groot-Brittanië, was met zijn ouders op familiebezoek in Turkije. Zijn moeder en oma zaten op een terras te eten toen aan de tafel naast hen ruzie uitbrak. Hierbij trok één van de mannen een wapen en begon te schieten op zijn tafelgenoten. Eén van de tafelgenoten kwam hierbij om, twee anderen raakten gewond. Een verdwaalde kogel raakte de peuter, die vlak daarna overleed.
quote:Heeft iemand deze foto nog ergens???
Op donderdag 3 juli 2003 09:39 schreef moussy het volgende:
SUPERBABY VAN 7 KILODe trotse ouders Vesna en Gijs Hermsen kijken met gynaecoloog Erik Boss en verpleegkundige Laura Verhoeven toe hoe hun superbaby Tim een dutje doet na de zware bevalling. Tim, die maandagavond in het Arnhemse Rijnstate ziekenhuis werd geboren, weegt maar liefst 14 pond.
Groeten Assie
Ziekenhuis controleert zwangeren op afstand
ENSCHEDE, zaterdag
Tamara Huuskes (30) uit het Twentse Glanerbrug heeft gisteren als eerste zwangere een meetkastje omgegespt gekregen, waarmee medici op afstand de gezondheid van aanstaande moeders en hun baby´s nauwlettend in de gaten kunnen houden.
Het ziekenhuis Medisch Spectrum Twente (MST) heeft de wereldprimeur van deze revolutionaire vorm van ´cybergynaecologie´.
Het gaat daarbij om een meetkastje dat via een snelle draadloze gprs-verbinding in contact staat met het ziekenhuis. Het kastje meet belangrijke medische gegevens van zowel de moeder als het kind en verstuurt deze data via het gprs-netwerk direct naar het ziekenhuis. Daar kan de dienstdoend gynaecoloog de medische gegevens on line volgen via beeldschermen.
Het is voor het eerst in de geschiedenis dat de ecg van baby en moeder, de activiteiten in de baarmoeder, de bloeddruk, de ademhaling en alle ´weeënactiviteiten´ vanaf afstand feilloos kunnen worden gevolgd. Zodra zich complicaties voordoen, wordt de patiënt meteen naar het ziekenhuis geroepen. Tamara, reeds moeder en nu 18 weken zwanger: Op den duur moet dit systeem vooral bij risicozwangerschappen worden toegepast.
___________________________________________________________
Een hele geruststelling voor aanstaande moeders met een risico-zwangerschap.
Goede ontwikkeling
Van een onzer verslaggevers
AMSTERDAM, donderdag
De kans is groot dat kleuters voordat ze de basisschool bezoeken een Citotoets moeten gaan afleggen.
De Onderwijsraad, een adviesorgaan aan de regering, pleit hiervoor in een rapport dat vandaag wordt gepresenteerd.
Is de basisschool afgerond, dan moet uit een toets blijken wat het kind heeft geleerd en of de school voldoet, zo stelt het rapport.
Het idee is niet nieuw. Een voorstel van CDA, VVD en LPF om kleuters bij aanvang van de basisschool een taaltest te laten doen, werd positief ontvangen.
Bron: http://www.telegraaf.nl
Het moet toch niet gekker worden
Denk dat dat soort testen in sommige gevallen best handig kunnen wezen, maar om ze standaard uit te voeren bij kleuters lijkt me wat overdreven. Erg nauwkeurig zijn ze ook niet. Een oppaskindje van mij moest zo'n test omdat ze dachten dat hij achter lag. Er kwam inderdaad een iq van 69 uit die test, maar vind je het gek, het was 30 graden die dag en de rest van zijn klas was buiten aan het zwemmen terwijl hij daar door het raam uitzicht op had. Uit een volgende test in een iets gunstigere situatie kwam een iq van 120.
Nee lijkt me niets standaard zo'n test bij kleuters, daar zijn ze nog veel te veranderlijk voor. Laat ze dat geld maar steken in het beter opleiden van kleuterleidsters.
Deze test gaat volgens de tekst gebruikt worden om de school te toetsen. Ja, da's lekker; kan de school opdraaien voor het wel- of niet ontwikkelen van het kind, terwijl daar veel meer oorzaken voor zijn, zoals thuissituatie, vriendjes, culturele achtergrond, ...
quote:De bekendste Cito-toets wordt inderdaad gebruikt als een van de instrumenten om te kijken naar welke school een kind kan. Er zijn echter veel meer toetsen ontwikkeld door Cito, die bedoeld zijn om het instapniveau of de voortgang te toetsen.
Op donderdag 14 augustus 2003 11:25 schreef Bright het volgende:
De Cito-test wordt o.a. gebruikt om te bepalen naar welke vervolgopleiding de leerling kan. Uit de Cito en persoonlijk contact kan de leraar een advies geven.
Dus de Cito-voor-kleuters is bedoeld om te bepalen naar welke basisschool die kleuter kan?
edit = toevoeging: Ik ben het wel met je eens dat het onredelijk zou zijn de school erop af te rekenen.
[Dit bericht is gewijzigd door sombie op 14-08-2003 13:06]
Lui zijn is wellicht de schuld van je moeder. Nieuw-Zeelandse onderzoekers denken dat luiheid al voor de geboorte kan ontstaan, als een moeder niet genoeg eet. Ook vetzucht kan hieruit voortkomen, denken ze. Om het groeiende aantal dikke inactievelingen tegen te gaan, moeten moeders misschien meer eten tijdens de zwangerschap.
zie hier voor een uitgebreider bericht.
quote:Mooi, kan ik iemand de schuld geven, het ligt dus niet aan mij
Op maandag 18 augustus 2003 11:43 schreef bixister het volgende:
ben je lui? geef je moeder de schuld!![]()
Bevalling op vluchtstrook A10
Amsterdam - Op de A10 bij Amsterdam is vanmorgen 7 km file ontstaan toen een vrouw op weg naar het ziekenhuis van een dochter beviel. Moeder en kind maken het goed. De geboorte vond plaats op de vluchtstrook bij afslag RAI.
Lekker met al die langsscheurende auto's
quote:Oh, en het VU is maar één of twee afslagen verder... Wat erg!
Op maandag 18 augustus 2003 12:04 schreef Karin het volgende:[..]
Mooi, kan ik iemand de schuld geven, het ligt dus niet aan mij
Bevalling op vluchtstrook A10
Amsterdam - Op de A10 bij Amsterdam is vanmorgen 7 km file ontstaan toen een vrouw op weg naar het ziekenhuis van een dochter beviel. Moeder en kind maken het goed. De geboorte vond plaats op de vluchtstrook bij afslag RAI.Lekker met al die langsscheurende auto's
Lekker, dus ik kan nu ook mijn moeder gaan beschuldigen voor mijn luie gedrag Misschien kan ze het goedmaken door hier af en toe te komen schoonmaken
Hier nog zoiets triest (crosspost, heb m ook in speeltuinbankje geplaatst).
Dat het meisje ingestapt is kan ik me inkomen want de persoon was in uniform en omdat er iets aan haar fiets 'zou' mankeren kon zij met hem meerijden en zou hij haar naar school brengen.
(heb geen bron maar dit hoorde mijn moeder weer op radio/tv).
Gedverdemme wat moeten we toch tegen zulk gespui doen he?
*machteloos is*.
hier nog wat zielig kindernieuws:
quote:die mensen zijn echt ziek, ik snap niet hoe je je kinderen zoiets kunt aan doen
De politie in de Amerikaanse staat Arizona heeft een ouderpaar opgepakt wegens kindermishandeling en ontvoering. Het stel zou vier jaar lang hun tweeling hebben opgesloten in een kooi, een hok van 1 meter 20 bij 2 meter.
Volgens de politie zaten de kinderen onder hun eigen uitwerpselen en urine. Ook zat de kooi vol kakkerlakken.Vader Luis Rodriguez heeft toegegeven dat hij z'n jongens heeft opgesloten. Hij paste ieder jaar de grootte van de kooi aan de lengte van z'n kinderen aan. Zijn vrouw Etaliva zegt dat ze de kinderen opsloot omdat haar man ziek was en er niemand op de kinderen kon passen als zij aan het werk was.
Nu.nl
quote:Ja, dat had ik ook al gelezen op nu.nl. maar ik durfde niet nóg een url te plaatsen
Op woensdag 27 augustus 2003 15:41 schreef Sylvana het volgende:
ik hoop echt dat die 2 kinderen snel ( en levend) gevonden wordenhier nog wat zielig kindernieuws:
[..]die mensen zijn echt ziek, ik snap niet hoe je je kinderen zoiets kunt aan doen
Erg hoor, .
quote:die url had jij al geplaatst, sorry, had die van jou nog niet gezien
Op woensdag 27 augustus 2003 16:03 schreef berney het volgende:[..]
Ja, dat had ik ook al gelezen op nu.nl. maar ik durfde niet nóg een url te plaatsen
Erg hoor,.
- edit: blijkt inmiddels - gelukkig - een misverstand te zijn
quote:het was gelukkig geen ontvoering
Op woensdag 27 augustus 2003 18:01 schreef Rewimo het volgende:
En tot overmaat van ramp zou er nu ook een jongetje zijn ontvoerd in het Zuiderpark in Den Haag
Vaak vogeltjes-tbc bij kinderen Noord-Holland
amsterdam-Er is een opmerkelijke toename van het aantal kinderen met vogeltjes-tbc in Noord-Holland. Vogeltjes-tbc is een bacteriële infectie die leidt tot pijnlijke rode bulten in de nek en lelijke littekens. De patiëntjes, meest in de leeftijd van één tot vijf jaar, doen de ziekte op door contact met vogels in huis of door spelen in de zandbak.
Dat zegt Wenda Rodenburg van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam waar een landelijk onderzoek loopt naar de ziekte. Zij wil artsen en ouders waarschuwen om attent te zijn op deze zeldzame aandoening, die lang niet altijd door huisartsen wordt onderkend. In Noord-Holland komt de ziekte in elk geval voor in Hoorn (tweemaal), Enkhuizen, Beverwijk, IJmuiden, Haarlem en Amsterdam (vier maal).
Andere plekken waar de ziekte zich vaak voordoet, zijn volgens het AMC Zeeland, Zuid-Holland, de Veluwe en in de nabije omgeving van Venlo. Meerdere gevallen van deze ziekte in één plaats, zoals in Hoorn, zijn opvallend, zegt Rodenburg. Juist omdat de ziekte niet-besmettelijk is. ,,De overbrenging geschiedt door het knuffelen, zoenen of aaien van een besmette parkiet of papegaai. Of door het spelen in de zandbak waar zich uitwerpselen van zieke vogels bevinden.''
Jaarlijks treft vogeltjes-tbc zestig tot honderd kinderen in Nederland. Probleem is dat het door de onbekendheid een moeilijk te diagnosticeren ziektebeeld is. Alleen een huidtest die in Nederland uitsluitend in het AMC wordt uitgevoerd kan zekerheid bieden. Artsen die door onbekendheid van de ziekte op het verkeerde been worden gezet, denken soms aan een infectie of zelfs aan lymfeklierkanker. Waarna er begonnen wordt met verkeerde medicatie. Soms duurt het maanden voordat de juiste diagnose is gesteld.
De rode bulten in de nek kunnen na verloop van tijd als een abces openbarsten, maar dat betekent niet dat het kind genezen is. De ziekteverwekkende bacteriën blijven aanwezig waardoor er weer nieuwe bulten kunnen ontstaan, die ook openbarsten. Het kind geneest dan pas nadat het zelf voldoende weerstand heeft opgebouwd. ,,Maar dat kan bij kinderen in de kwetsbare leeftijd van een tot vijf jaar geruime tijd duren'', zegt Rodenburg.
De huidtesten van het AMC bieden voor negentig procent zekerheid. Bij een positieve uitslag komt het kind, na een punctie om alle onzekerheid weg te nemen, onder behandeling te staan. Het AMC die eind 2001 met het onderzoek naar vogeltjes-tbc begon hanteert twee methoden: met medicijnen hetgeen drie maanden duurt of een operatie waarbij het kind een dag wordt opgenomen en de bult wordt verwijderd.
Aangezichtsverlamming
Bij een operatie bestaat er een licht risico op aangezichtsverlamming. Het onderzoek bij het AMC loopt tot 2005 en is opgezet om uit te vinden welke behandelmethode het beste werkt: het geven van antibiotica of een operatie.
quote:Gelukkig maar, ongelovelijk dat ze nog leeft!!
Het vermiste meisje Lusanne van der Gun uit het Friese Oldeberkoop is vermoedelijk terecht. Op het forum circuleert al enige tijd het bericht dat de bewoners van Oldeberkoop via omroepinstallaties is laten weten dat Lusanne in een hotel in Venlo gevonden is.Om 22.00 uur zal de politie in Leeuwarden een persconferentie geven, aangezien er 'belangrijke ontwikkelingen' in de zaak zijn, wat erop kan duiden dat Lusanne daadwerkelijk gevonden is.
Ook is bekend geworden dat een nog onbekende man zaterdag ook een ander meisje in Oldeberkoop heeft aangesproken. Het meisje vertelde dit maandag aan haar leraar. Toen bekend werd dat Lusanne verdwenen was, is het meisje met de politie in contact gebracht. Of de zaken verband houden met elkaar is niet bekend.
Update 22.00
Het NOS Journaal meldt dat Lusanne levend terug gevonden is. Volgens een politiewoordvoerder kwam het meisje aanlopen bij een hotel in Venlo en meldde zij zich daar bij de balie. Lusanne verkeert op het eerste gezicht in goede gezondheid, hoewel ze nog onderzocht moet worden. Over de dader, of de omstandigheden waarin Lusanne heeft verkeerd, is nog niets bekend.
quote:ja, het is echt een opluchting dat ze weer gevonden is.
Op woensdag 27 augustus 2003 22:09 schreef CarOnline het volgende:[..]
Gelukkig maar, ongelovelijk dat ze nog leeft!!
Vandaag ook al een soort ontvoering in Den Haag.
Later bleek dat het kind was weggelopen uit een tehuis en dat de verzorger het kind wilde terugbrengen , maar dat wilde het kind niet en protesteerde hier fel tegen.
Vandaar dat de mensen de politie belden , die vervolgens het park waar het gebeurde afsloot en uitkamde.
quote:ow, dat jochie ws dus gewoon hardhandig meegenomen, niets geen ontvoering... gelukkig maar...
Op woensdag 27 augustus 2003 22:18 schreef Sc0rPi0n het volgende:
Gelukkig, Ze is terecht.Vandaag ook al een soort ontvoering in Den Haag.
Later bleek dat het kind was weggelopen uit een tehuis en dat de verzorger het kind wilde terugbrengen , maar dat wilde het kind niet en protesteerde hier fel tegen.
Vandaar dat de mensen de politie belden , die vervolgens het park waar het gebeurde afsloot en uitkamde.
quote:Ik sta gewoon helemaal perplex....
Kinderbijslag kan vergrijzing niet verhelpen
Van onze verslaggever karel beckmans
amsterdamLaat de kinderbijslag maar gewoon wat die is: een traditionele tegemoetkoming voor ouders met kinderen. Voor iedereen gelijk. Maak je de uitkering afhankelijk van de hoogte van het inkomen dan geeft dat commotie. Het helpt niet tegen de vergrijzing.
De kinderbijslag zal geen vrouw ertoe aanzetten meer kinderen te krijgen. Voor het stimuleren van die fertiliteit zijn kindgebonden instrumenten zoals goede kinderopvang en lage kosten voor zorg en onderwijs veel doelmatiger.
Dat stelt Bernard van Praag hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam. ,,De bijslag werkt niet als instrument om bevolkingsgroei te stimuleren of de hoge kosten van de opvoeding van een kind op te vangen. En onze vergrijzende verzorgingsstaat wordt echt bedreigd als er geen bevolkingsgroei meer plaatsvindt'', aldus Van Praag.
Kinderschare
De universiteitsprofessor, zelf vader van vier kinderen uit twee huwelijken, is bezorgd over de geringer wordende kinderschare per vrouw. Gemiddeld zou in Nederland volgens hem elke vrouw 2,1 kinderen moeten krijgen en dat betekent een 'half kind' meer dan nu. Die aanwas acht Van Praag minimaal vereist om het sociale gezicht van de Nederlandse samenleving overeind te kunnen houden. ,,Wie moeten straks anders de AOW en de zorg voor al die oudere mensen opbrengen?''
Een kind 'nemen', gold ooit ook in Nederland als noodzakelijke oudedagsvoorziening. In delen van de wereld is dat het nog steeds. Nederland heet inmiddels een sociale verzorgingsstaat. Maar dat systeem komt steeds meer onder druk te staan. De vergrijzing leidt al tot hoge zorgkosten en verzekeringspremies, hogere pensioenleeftijden en problemen met de hoogte van de pensioenen.
Desondanks is ouderschap een mentaliteitskwestie: een vorm van consumptief gedrag aldus Van Praag: ,,Onze attitude voor ouderschap is in enkele decennia diametraal omgeslagen. Kinderen neem je niet meer uit noodzaak. Je hebt mensen die zich afvragen 'wat doen we, nemen we een kind, kopen we een auto of boeken we toch die vakantie?' Kinderen zijn een consumptieve keuze geworden. De kinderbijslag is te laag om die keus te beïnvloeden. Wie een kind wil opvoeden vanaf de wieg tot aan volwassenheid moet flink investeren. En je kunt ervoor kiezen die investering niet te doen.''
Rekening presenteren
Mensen die zo'n investering bewust ontlopen en kinderloos blijven, mag je volgens de hoogleraar wel een rekening presenteren. ,,Ik heb het natuurlijk niet over de mensen die geen kinderen kunnen krijgen of die kinderloos blijven omdat ze de opvoeding gewoon niet kunnen betalen. Wel over mensen voor wie het niet hebben van kinderen een luxe is. Als zij oud zijn willen ze wel hun AOW incasseren. En dat geld moet worden opgebracht door de samenleving. De gemeenschap mag die groep best een rekening presenteren via extra belastingheffing. Of je kan ze voor de keus stellen genoegen te nemen met een lagere AOW.''
Volksoproer
Wil de overheid stimuleren dat er meer kinderen worden geboren dan moet ze volgens Van Praag veel scheutiger zijn met het oplossen van problemen door hoge kosten voor kinderopvang, onderwijs, zorg en goede huisvesting. ,,Kijk, afschaffing van de kinderbijslag leidt tot een volksoproer. Dat moet je ook niet doen. Maar we moeten iéts doen om de bevolkingsgroei te stimuleren. Misschien moet de kinderaftrek weer worden ingevoerd bij de belastingen, maar dat werkt meestal ook in het voordeel van de hogere inkomens.''
,,Als de vergrijzing niet wordt gekeerd, zullen we het nooit meer zo goed krijgen als we het gehad hebben. Dan zullen we zien dat we boven onze stand leven omdat we niet voldoende in kinderen investeren.''
Verbeter me als ik het fout heb hoor, maar ik begrijp uit dit stuk dat die man mensen wil verplichten kinderen te nemen en als ze dat niet doen, terwijl ze het makkelijk kunnen betalen, dat ze dan een boete (oid) moeten krijgen in de vorm van belastingverhoging of aow verlaging
Dit is toch te gek voor woorden!!!! Je kan de mensheid toch niet verplichten om kinderen te nemen? Of zie ik het nu verkeerd?
Ik heb zelf twee koters en dat vind ik meer dan genoeg... en der zijn zat mensen in mijn omgeving die niet aan kinderen moeten denken omdat ze hun eigen leven wat ze nu hebben er niet voor op willen geven.
Dan krijg je toch weer situaties van mensen die hun kinderen gaan verwaarlozen en mishandelen. Nee alsof dat zo goede situatie is!!!
Wat denken jullie hier nou van?
Ik geloof absoluut niet in het stimuleren van mensen die aan kinderen moeten beginnen om wat voor redenen dan ook. Dat is ieder voor zich.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |