Rotterdam, 14 juni. De aanleg van de Betuwelijn valt voor de belastingbetaler tot dusverre acht keer zo duur uit als aanvankelijk voorzien.
Van deze kostenstijging is tweederde een direct gevolg van politieke keuzes door kabinet en Tweede Kamer. Een kwart wordt veroorzaakt door inflatie. Zeven procent is te wijten aan aanpassingen tijdens de bouw, alsmede mee- en tegenvallers.
Dit blijkt uit een inventarisatie van de kostenontwikkeling van het nieuwe goederenspoor die deze krant heeft gemaakt op basis van Kamerstukken en de dertien tot dusverre gepubliceerde voortgangsrapportages.
Het eerste beleidsdocument dat melding maakt van de Betuwelijn voor goederenvervoer is het Structuurschema Verkeer en Vervoer uit 1990. Hierin werd het project geraamd op 1,1 miljard euro (2,5 miljard gulden), waarvan de helft door de belastingbetaler en de andere helft door private financiers zou moeten worden opgebracht. De rekening voor de staat stond in 1990 dus op 550 miljoen euro. Inmiddels staat de teller op 4,7 miljard euro, ruim acht keer zo veel.
In het oorspronkelijke plan hoorde de Havenspoorlijn van de Maasvlakte naar het rangeerterrein Kijfhoek bij Zwijndrecht er nog niet bij. Deze uitbreiding van het project verhoogde de kosten in 1992 met een miljard euro. Hierna waren het vooral inpassingsmaatregelen als tunnels en geluidwerende voorzieningen die de prijs verder opdreven.
Een onbekende factor in de ramingen wordt gevormd door de risicoreservering van 985 miljoen euro voor Betuwelijn en Hogesnelheidslijn tezamen die de minister van Verkeer en Waterstaat vorig jaar in de begroting opnam. Wat betreft de Betuwelijn heeft deze reservering vooral betrekking op de onzekerheid in de kosten voor de veiligheid van de vijf tunnels in het tracé. Mede naar aanleiding van de tunnelbranden in de Alpen zijn de veiligheidseisen na het aanlegbesluit opgeschroefd. De consequenties hiervan zijn nog onduidelijk. Aanstaande woensdag publiceert de Rekenkamer een rapport over de risicoreserveringen bij beide megaprojecten.
De Tweede Kamer laat een besluit over een mogelijk parlementair onderzoek naar de Betuwelijn afhangen van de bevindingen van de Rekenkamer. In verband met de almaar stijgende kosten dringen diverse Kamerfracties al enkele jaren aan op zo'n onderzoek.
Volgens de laatste voortgangsrapportage van afgelopen april omvat het hele project 4,7 miljard euro, exclusief de risicoreservering. Omdat geen enkel particulier bedrijf wil bijdragen aan de financiering van de Betuweljn schiet de staat de ooit geraamde 826 miljoen euro aan private financiering voor. Maar voormalig minister De Boer (LPF) liet eerder dit jaar weten het onmogelijk te achten dit bedrag uit de markt te halen, al had hij de hoop op enige private bijdragen nog niet helemaal opgegeven. De Rekenkamer noemde het streven naar private financiering in november 2001 een 'dood spoor'.
De kosten zullen overigens zeker verder oplopen, al is het alleen al doordat er tot de oplevering - voorzien eind 2006 - nog enkele honderden miljoenen euro's aan inflatie bij komen. Bovendien zal de exploitatie van de spoorlijn volgens de minister ten minste tien tot twintig jaar verliesgevend zijn.
-------------------------------------------------------------------------------------
Het overgrote deel van de kostenstijgingen zijn dus te wijten aan politieke keuzes en beslissingen.
Politici kunnen kennelijk alleen rekenen in verkiezingstijd, voor de rest zwijgen deze onderkruipsels met een oorverdovende stilte. Ach wat maakt het uit, wij dom stemvee worden voortdurend uitgemolken en zuchtend trekken wij onze portemonnee maar weer.
quote:Ach ja wat ze met onderwijs van plan waren verzwegen ze ook. Ook dit kabinet zal Nederland verder naar de klote helpen. Hadden we eerst Paars I en II nu hebben we Zwart I
Op zaterdag 14 juni 2003 12:40 schreef Fullbrain het volgende:
Het overgrote deel van de kostenstijgingen zijn dus te wijten aan politieke keuzes en beslissingen.Politici kunnen kennelijk alleen rekenen in verkiezingstijd, voor de rest zwijgen deze onderkruipsels met een oorverdovende stilte. Ach wat maakt het uit, wij dom stemvee worden voortdurend uitgemolken en zuchtend trekken wij onze portemonnee maar weer.
quote:ach laten we de prinsjesdag eerst is afwachten voor we beginnen te
Op zaterdag 14 juni 2003 12:43 schreef DimeBag het volgende:[..]
Ach ja wat ze met onderwijs van plan waren verzwegen ze ook. Ook dit kabinet zal Nederland verder naar de klote helpen. Hadden we eerst Paars I en II nu hebben we Zwart I
quote:Euh ja, dat ziet er netter uit
Op zaterdag 14 juni 2003 12:46 schreef robh het volgende:
-edit-
titel veranderd.was:
"Betuwelijn, 8x zo duurder uitgevallen"
-edit-
[Dit bericht is gewijzigd door Fullbrain op 14-06-2003 12:52]
quote:Ze verzwijgen de boel. Dat hoef je niet af te wachten dat DOEN ze al.
Op zaterdag 14 juni 2003 12:47 schreef sp3c het volgende:[..]
ach laten we de prinsjesdag eerst is afwachten voor we beginnen te
![]()
ok?
quote:Ja, maar met die HSL kunnen we tenminste nog lekker snel naar Parijs. Die Betuwelijn is alleen nuttig voor het bedrijfsleven en zelfs dat is nog niet zeker.
Op zaterdag 14 juni 2003 12:50 schreef dwerg het volgende:
Vanaf de plaats waar ik nu zit kijk ik uit over een even grote ramp: de HSL.
De komende jaren zal wel blijken dat ook dit megalomane project van een paar ambtenaren meer gaat kosten dan hun rekenmachine aankan. De HSL heeft hier een 80 meter brede hap genomen uit het landschap, en een nog veel grotere hap uit de staatskas.
ik heb wel zin in die HSL
Laat ze de waterwegen beter benutten.
Dat er geen enkel particulier bedrijf wil investeren, zegt natuurlijk al meer dan genoeg.
quote:Doorgang van goederen van de haven van Rotterdam naar het Ruhrgebied is belangrijk. Het zal iig wel wat banen opleveren.
Op zaterdag 14 juni 2003 12:58 schreef Mike het volgende:
Ik heb nooit gesnapt dat er iets aangelegd ging worden voor enorm veel geld, waarbij je maar moet afwachten of het wat oplevert.
quote:Dat is een goed plan, alleen is dat wel trager.
Laat ze de waterwegen beter benutten.
quote:Overall vind ik het ook niet een goede keuze, het levert te weinig banen op om de investering terug te verdienen.
Dat er geen enkel particulier bedrijf wil investeren, zegt natuurlijk al meer dan genoeg.
quote:Je schiet er alleen weinig mee op als Duitsland zelf niet staat te springen om zo'n spoorlijn door te trekken. En het water mag dan wat trager zijn...je kunt enorm veel tegelijk vervoeren en er is meer dan genoeg plek op het water. Die Betuwelijn zal straks niet ten volle benut gaan worden.
Op zaterdag 14 juni 2003 13:06 schreef Sidekick het volgende:[..]
Doorgang van goederen van de haven van Rotterdam naar het Ruhrgebied is belangrijk. Het zal iig wel wat banen opleveren.
quote:De Alpen-tunnels en Betuwelijn-tunnels zijn toch niet te vergelijken?
Op zaterdag 14 juni 2003 12:40 schreef Fullbrain het volgende:Wat betreft de Betuwelijn heeft deze reservering vooral betrekking op de onzekerheid in de kosten voor de veiligheid van de vijf tunnels in het tracé. Mede naar aanleiding van de tunnelbranden in de Alpen zijn de veiligheidseisen na het aanlegbesluit opgeschroefd. De consequenties hiervan zijn nog onduidelijk. Aanstaande woensdag publiceert de Rekenkamer een rapport over de risicoreserveringen bij beide megaprojecten.
quote:Het is inderdaad heel waarschijnlijk dat er van de Betuwelijn onvoldoende gebruik wordt gemaakt. Met name de ondernemers in de haven van Rotterdam - de belangrijkste doelgroep voor die lijn - hebben bezwaar tegen de in hun ogen zeer hoge tarieven die zij zouden moeten betalen voor het vervoer van hun goederen. Het alternatief - de waterwegen - is waarschijnlijk veel goedkoper.
Op zaterdag 14 juni 2003 12:42 schreef David Letterman het volgende:
en dan wordt ie straks haast niet gebruikt, kunnen we helemaal lachen....
quote:In de eurotunnel is ook een keer brand geweest. Er kan heus wel wat gebeuren in een treintunnel. Wel vreemd dat dat hier niet genoemd wordt.
Op zaterdag 14 juni 2003 13:11 schreef DennisMoore het volgende:[..]
De Alpen-tunnels en Betuwelijn-tunnels zijn toch niet te vergelijken?
In Alpen-tunnels kunnen auto's en vrachtwagens ongelukken veroorzaken. Een trein zal niet snel ergens tegenaan rijden in een tunnel. Vaag.
Je verspilt ook je eigen geld !!!
quote:En achteraf blijkt ook vaak dat dit maar goed is.
Op zaterdag 14 juni 2003 13:25 schreef IJskoud het volgende:
Eén van de redenen dat Betuwe-lijn, HSL, verlengde A4, enz. in Nederland zo vreselijk uit de klauwen lopen is omdat elke Nederlander denkt dat hij zich er tegenaan moet bemoeien. Nou zou dat op zich nog geen punt zijn, maar de wet biedt daar ook ruimte voor in de vorm van inspraak en desnoods rechtszaken. En als dat allemaal niet blijkt te helpen heb je altijd nog freaks die essentiële stukken grond opkopen of zich vastketenen aan graafmachines.Je verspilt ook je eigen geld !!!
In de documentaire van een paar weken geleden ( Zembla dacht ik ), werd dit hele drama ook eens nageplozen.
- Zo wordt de betuwelijn geschikt voor vervoer van 2 containers op elkaar. Is op leuk, beetje vooruit denken.
Behalve als je bedenkt dat niemand in Europa dat ooit gaat invoeren, omdat dat veel te duur is ( dus onhaalbaar ).
- Het precieze is mij ontvallen, maar de betuwelijn heeft een capaciteit van 400 xxx ( dat weet ik dus niet meer ). De Duitsers halen op zijn hoogst een capaciteit van 200. Heeft er onder meer mee te maken dat in Duitsland de betuweroute over bestaand spoor gaat, tezamen met lokaal, interlokaal, nationaal en internationaal treinverkeer. Vooralsnog op enkelspoor, maar binnen een paar jaar starten ze daar met een nieuw spoor erbij.
- Deze is echt belachelijk : de betuwelijn gaat werken volgens een nieuwe standaard van de EU, namelijk met 15.000 volt hoogspanning ofzoiets. Terwijl alles op het moment op 10.000 volt zit. Niemand gaat dat dus ooit aanpassen, want dat is nooit te betalen ( waarom bedenken ze het dan uberhaupt ? ). Maar wij in Nederland doen dat dus wel, en dan alleen op de betuwelijn, zodat je enkel en alleen voor die lijn nieuw materieel moet kopen.
- Er is een heleboel aandacht besteed aan het milieu. Vele tunnels, tunnelbakken, omleidingen van ander verkeer en weet ik niet wat meer. Maar voor sommige voorzieningen had men een beter ( en vaak goedkoper ) alternatief kunnen bedenken.
- de kosten voor het onderhoud zijn, om de bouwkosten te drukken, overgeheveld naar de vervoerders. Die dat dus ( terecht ) niet willen betalen.
- in die uitzending had mevrouw Jorritsma ook nog een leuke stelling, namelijk : "Ik vind het vrij onzinnig om zoveel voorzieningen aan te leggen.". Hiermee bedoelde ze ondermeer geluidsschermen voor mensen die 10 meter naast dat misbaksel liggen ( leuk he, met om de 10 minuten een trein ? ).
Dan nog over de HSL :
Leuk dat ie er komt. Alleen zo verrektes jammer dat de snelheid van zo'n hogesnelheidslijn niet zo heel hoog is. Temeer omdat dat ding moet stoppen in zus, in zo, in daar, in hier, etc..
Trouwens ook belachelijk, in Amsterdam is een directe hogesnelheidsverbinding met Duitsland. Dat betekent dus : vlakbij Nederland afremmen, in Nederland langzaam doorrijden tot Amsterdam. Met dezelfde snelheid naar Duitsland. En in Duitsland dan weer terug naar het echte hogesnelheids-niveau.
Ze bedenken hier vanalles en nog wat, maar nadenken kunnen er maar heel weinig ( en al helemaal niet die duizenden ambtenaren in Den Haag ).
quote:Het wordt nog allemaal erger. In die Zembla documentaire waar jij over sprak, werd ook vermeld dat de noodzakelijke aanpassingen aan het Duitse spoor voor een belangrijk deel zal worden verhaald op Nederland. Dit nog onbekende bedrag is nog niet in de begroting van de Betuwelijn opgenomen.
Op zaterdag 14 juni 2003 22:33 schreef Strijder het volgende:[..]
En achteraf blijkt ook vaak dat dit maar goed is.
In de documentaire van een paar weken geleden ( Zembla dacht ik ), werd dit hele drama ook eens nageplozen.
- Zo wordt de betuwelijn geschikt voor vervoer van 2 containers op elkaar. Is op leuk, beetje vooruit denken.
Behalve als je bedenkt dat niemand in Europa dat ooit gaat invoeren, omdat dat veel te duur is ( dus onhaalbaar ).
- Het precieze is mij ontvallen, maar de betuwelijn heeft een capaciteit van 400 xxx ( dat weet ik dus niet meer ). De Duitsers halen op zijn hoogst een capaciteit van 200. Heeft er onder meer mee te maken dat in Duitsland de betuweroute over bestaand spoor gaat, tezamen met lokaal, interlokaal, nationaal en internationaal treinverkeer. Vooralsnog op enkelspoor, maar binnen een paar jaar starten ze daar met een nieuw spoor erbij.
- Deze is echt belachelijk : de betuwelijn gaat werken volgens een nieuwe standaard van de EU, namelijk met 15.000 volt hoogspanning ofzoiets. Terwijl alles op het moment op 10.000 volt zit. Niemand gaat dat dus ooit aanpassen, want dat is nooit te betalen ( waarom bedenken ze het dan uberhaupt ? ). Maar wij in Nederland doen dat dus wel, en dan alleen op de betuwelijn, zodat je enkel en alleen voor die lijn nieuw materieel moet kopen.
- Er is een heleboel aandacht besteed aan het milieu. Vele tunnels, tunnelbakken, omleidingen van ander verkeer en weet ik niet wat meer. Maar voor sommige voorzieningen had men een beter ( en vaak goedkoper ) alternatief kunnen bedenken.
- de kosten voor het onderhoud zijn, om de bouwkosten te drukken, overgeheveld naar de vervoerders. Die dat dus ( terecht ) niet willen betalen.
- in die uitzending had mevrouw Jorritsma ook nog een leuke stelling, namelijk : "Ik vind het vrij onzinnig om zoveel voorzieningen aan te leggen.". Hiermee bedoelde ze ondermeer geluidsschermen voor mensen die 10 meter naast dat misbaksel liggen ( leuk he, met om de 10 minuten een trein ? ).Dan nog over de HSL :
Leuk dat ie er komt. Alleen zo verrektes jammer dat de snelheid van zo'n hogesnelheidslijn niet zo heel hoog is. Temeer omdat dat ding moet stoppen in zus, in zo, in daar, in hier, etc..
Trouwens ook belachelijk, in Amsterdam is een directe hogesnelheidsverbinding met Duitsland. Dat betekent dus : vlakbij Nederland afremmen, in Nederland langzaam doorrijden tot Amsterdam. Met dezelfde snelheid naar Duitsland. En in Duitsland dan weer terug naar het echte hogesnelheids-niveau.
Ze bedenken hier vanalles en nog wat, maar nadenken kunnen er maar heel weinig ( en al helemaal niet die duizenden ambtenaren in Den Haag ).
quote:Dat is natuurlijk gedeeltelijk waar. Er wordt 25k5 wisselstroom ingevoerd: deze stroomvoorziening wordt weldegelijk in de toekomst overal ingevoerd. In Nederland eerst op de betuwelijn en de HSL-zuid. In Frankrijk en andere landen wordt dit type voltage al gebruikt op de hogesnelheidslijnen, de huidige voltages bieden niet genoeg stroom voor hogesnelheidstreinen. Verder zijn sommige treintypes al voorbereid voor 25k5, zoals de omgebouwde IRMs (vIRMs).
Op zaterdag 14 juni 2003 22:33 schreef Strijder het volgende:
- Deze is echt belachelijk : de betuwelijn gaat werken volgens een nieuwe standaard van de EU, namelijk met 15.000 volt hoogspanning ofzoiets. Terwijl alles op het moment op 10.000 volt zit. Niemand gaat dat dus ooit aanpassen, want dat is nooit te betalen ( waarom bedenken ze het dan uberhaupt ? ). Maar wij in Nederland doen dat dus wel, en dan alleen op de betuwelijn, zodat je enkel en alleen voor die lijn nieuw materieel moet kopen.
quote:Dat is dom ja. Ze hadden beter gewoon een Rotterdam-TGV station kunnen bouwen, net zoals de Fransen dat bij alle plaatsen doen. Gewoon een paar kilometer buiten de stad en dan een metro erheen ofzo. Dan hadden er ook nóg snellere treinen vanaf Amsterdam naar Parijs kunnen gaan.
Dan nog over de HSL :
Leuk dat ie er komt. Alleen zo verrektes jammer dat de snelheid van zo'n hogesnelheidslijn niet zo heel hoog is. Temeer omdat dat ding moet stoppen in zus, in zo, in daar, in hier, etc..
Trouwens ook belachelijk, in Amsterdam is een directe hogesnelheidsverbinding met Duitsland. Dat betekent dus : vlakbij Nederland afremmen, in Nederland langzaam doorrijden tot Amsterdam. Met dezelfde snelheid naar Duitsland. En in Duitsland dan weer terug naar het echte hogesnelheids-niveau.
Voor de hogesnelheidstrein naar Duitsland betreft: pas ná Keulen gaat die trein daar harder dan 140 km/h, dus dat boeit niet zoveel. Bovendien mag ie in Nederland straks 200 km/h op sommige trajecten.
Tja, mijn idee zou zijn om die betuwelijn veel Noordelijker aan te leggen en dan gelijk hogesnelheidstreinen naar Duitsland erover laten lopen. Hetzelfde wat ze in Zuid-Frankrijk doen, daar gaan over een paar jaar ook hogesnelheids-goederentreinen over de LGV rijden...
quote:Nou, grappig.
Op zaterdag 14 juni 2003 12:42 schreef David Letterman het volgende:
en dan wordt ie straks haast niet gebruikt, kunnen we helemaal lachen....
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |