abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_221969583
quote:
KNMI komt vanaf november met gerichte, plaatselijke waarschuwingen

Je hebt het vast weleens meegemaakt: in het land of in je provincie geldt code oranje vanwege gevaarlijk weer, maar wanneer je een stap naar buiten doet is er niks aan de hand. Daar wil het KNMI binnenkort verandering in brengen met nog gerichtere weerwaarschuwingen. Niet de provincie, maar 'flexibele gebieden' worden leidend.

Nu is het nog zo dat het KNMI weerwaarschuwingen afgeeft voor de twaalf provincies in Nederland. Het kan dan voorkomen dat de waarschuwing eigenlijk alleen geldt voor het uiterste westen van een provincie, terwijl de rest er niks van merkt.

Vanaf november wil het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut, ofwel het KNMI, die gebieden veel specifieker maken. Het is de bedoeling dat je dan kan inzoomen op de kaart van Nederland, om zo precies te zien van waar tot waar een waarschuwing geldt.

Ook Buienradar gaat met deze nieuwe vorm van waarschuwen aan de slag. Zo zal er een overzichtskaart komen op de website en in de app en kunnen appgebruikers notificaties ontvangen voor hun eigen regio.

Per weerfenomeen een eigen kaart
"We waarschuwen voor gladheid, hitte, kou, mist, onweersbuien, sneeuw, waterhozen, windstoten en zware regen. Elk weerfenomeen heeft zijn eigen kaart", luidt de aankondiging van het KNMI. "Als het hele land een aantal dagen te maken heeft met code geel voor hitte en 's avonds is er in een klein gebied kans op zware onweersbuien, dan zie je twee kaarten."

Wat die weercodes, van geel tot oranje tot rood, precies inhouden, leggen we uit in de video hieronder. De tekst gaat daarna verder.
De nieuwe manier van waarschuwen moet ervoor zorgen dat mensen in een provincie niet onnodig gewaarschuwd worden en dat mensen die zich wél in een specifiek gebied begeven zich bewust zijn van de risico's.

Niet iedereen neemt waarschuwing serieus
Afgelopen augustus bleek uit een peiling van het RTL Nieuwspanel dat de helft van de Nederlanders bij code rood gewoon de deur uitgaat. ""Zes op de tien mensen zeggen regelmatig mee te maken dat code oranje gold, terwijl er bij hen in de buurt nauwelijks iets gebeurde", duidde RTL Nieuws-opiniepeiler Gijs Rademakers toen. "Reden kan zijn dat die codes per provincie worden gegeven. Binnen één provincie kan het weer lokaal best wat verschillen."
Lijkt me vooruitgang, nu nog zien hoe het in de praktijk gaat uitpakken :Y :)
pi_221969614
Dit zat er al een tijdje aan te komen.
Veel beter.

In de VS doen ze dat al jaren.

https://www.wunderground.(...)&rep=0&surge=0&tor=0
v
pi_221970196
twitter
v
  donderdag 15 oktober 2026 @ 09:19:39 #4
34663 SpeedyGJ
Zo snel als de bliksem O+
pi_221973851
Ik ben benieuwd hoe dit gaat uitpakken bij het publiek, stel je zit in de zone en je krijgt als nog niks :') mensen gaan weer opnieuw klagen dat het dan nog lokaler moet.
Maar ergens moet je natuurlijk wel een grens trekken, het zal iig een stuk beter worden.

quote:
4s.gif Op woensdag 14 oktober 2026 15:34 schreef 12Beaufort het volgende:
[ x ]
Maar 1 ding snap ik niet: Waar was die weeralarm voor het noorden voor? Ik heb niks bijzonders gezien hoor! ;) :+ :7
Weerstation Dokkum voor het actuele weer in de Friese 11steden stad
Doe mee met het voorspellen van het weer!
Weekvoorspelling | Maandvoorspelling Oktober | Jaarvoorspelling 2026 | De website!
  donderdag 15 oktober 2026 @ 09:43:00 #5
459912 FlippingCoin
Weer zo'n kut millennial.
pi_221973976
quote:
4s.gif Op woensdag 14 oktober 2026 15:34 schreef 12Beaufort het volgende:
[ x ]
Ja lijkt mij ook beter, het weer houdt zich doorgaans niet aan de provinciegrenzen.
I think that it’s extraordinarily important that we in computer science keep fun in computing
For all who deny the struggle, the triumphant overcome
Met zwijgen kruist men de duivel
pi_222091006
quote:
Waarschuwingen KNMI op de schop: einde aan code geel, oranje of rood per provincie

Als het voorheen glad was in de kop van Noord-Holland gaf het KNMI een code geel, oranje of rood voor de hele provincie. Ook bij dreigende onweersbuien en stormen kregen grote delen van ons land een waarschuwing, terwijl meteorologen wisten dat dat onnodig was.

Vanaf vandaag is dat voorbij, belooft het KNMI. Het weerinstituut gaat lokaler waarschuwen voor storm, mist, hitte, gladheid, onweer en ander gevaarlijk weer.

Dat moet organisaties helpen zich gerichter voor te bereiden op weerrisico's. Het weerinstituut hoopt ook dat mensen minder vaak een weeralarm krijgen dat niet strookt met wat ze om zich heen zien.

Preciezere kaarten
"Dat betekent dat we mensen beter kunnen waarschuwen", zegt Maarten van Aalst, hoofddirecteur van het KNMI. "Maar ook dat het vertrouwen in de waarschuwingen beter kan blijven."

Meteorologen kunnen straks op de kaart een gebied tekenen waarin een weeralarm geldt. Daarbij hoeven ze geen rekening te houden met grenzen van provincies of gemeenten.

De kaarten zijn online en in de app van het KNMI te zien. Daarbij kunnen mensen inzoomen of zoeken op hun woonplaats. Organisaties kunnen de data ook downloaden om hun eigen kaarten of toepassingen te maken.

Efficiënter werken
De veiligheidsregio's hopen dat ze met deze verandering efficiënter kunnen werken, zegt Remmy van Lieshout, directeur Crisisbeheersing bij de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland.

Als voorbeeld noemt ze een storm die Den Helder treft. In dat geval moet de veiligheidsregio zich daar schrap zetten voor omgevallen bomen en ongelukken. "Maar dat doen wij op dit moment ook in Amsterdam, omdat we niet weten of het in Amsterdam plaatsvindt", zegt Van Lieshout. "Als het goed is horen wij vanaf november: 'Het is in Den Helder en niet in Amsterdam'."

Om de lokale waarschuwingen mogelijk te maken was eerst een wetswijziging nodig. Sinds 20 mei mag het KNMI waarschuwingen afgeven die kleinschaliger zijn dan provincies. Daarna bereidde het weerinstituut zich nog maanden voor om het ook technisch te kunnen.

Meldingen voor onweersbuien
Al eerder kreeg de KNMI-app een functie die een melding geeft geeft wanneer je op maximaal 15 minuten van een dreigende onweersbui bent. Die mogelijkheid werd in augustus gelanceerd. Tot dusver is deze ten minste één keer gebruikt rond Middelburg, in Zeeland, dat op 28 augustus werd getroffen door een onweersbui.

Commerciële aanbieders van weersinformatie stelden vorig jaar dat het KNMI oneerlijk concurreert met hen. Het instituut wordt betaald met belastinggeld en biedt een gratis app aan. De rechter stelde hen in het ongelijk en het KNMI mag zijn app blijven aanbieden.

Wat betreft de weeralarmen zijn per soort harde grenzen afgesproken voor een code geel of oranje. Een code rood wordt, in overleg met andere organisaties, afgegeven als duidelijk is dat de impact van weer heel groot is. Dit jaar gaf het KNMI voor het eerst een code rood voor hitte.

De Caraïbische eilanden hebben hun eigen waarschuwingssysteem voor bijvoorbeeld orkanen. Dat is afgestemd met eilanden in de omgeving.
pi_222091010

  maandag 2 november 2026 @ 09:49:07 #8
34663 SpeedyGJ
Zo snel als de bliksem O+
pi_222091181
quote:
Dit ziet er goed uit, nu kijken of dit in werkelijkheid gaat uitpakken.
Weerstation Dokkum voor het actuele weer in de Friese 11steden stad
Doe mee met het voorspellen van het weer!
Weekvoorspelling | Maandvoorspelling Oktober | Jaarvoorspelling 2026 | De website!
pi_222091198
Stukken beter ja. Alsof wind en onweer bij de provinciegrenzen ineens compleet ander gedrag laten zien :')
  maandag 2 november 2026 @ 09:55:09 #10
213134 Momo
WLR en ESF hooligan
pi_222091207
quote:
0s.gif Op maandag 2 november 2026 09:53 schreef Saekerhett het volgende:
Stukken beter ja. Alsof wind en onweer bij de provinciegrenzen ineens compleet ander gedrag laten zien :')
Maar nu krijg je weer allemaal mensen die niet weten waar hun eigen stad of dorp op de kaart ligt. Ligt Kuttebroek nou in het geel? Dit kun je zo toch niet zien?
pi_222091234
quote:
0s.gif Op maandag 2 november 2026 09:55 schreef Momo het volgende:

[..]
Maar nu krijg je weer allemaal mensen die niet weten waar hun eigen stad of dorp op de kaart ligt. Ligt Kuttebroek nou in het geel? Dit kun je zo toch niet zien?
Deze mensen zijn aan de goden overgeleverd en ik denk dat dat goed is.
-nee-
pi_222091565
quote:
0s.gif Op maandag 2 november 2026 09:55 schreef Momo het volgende:

[..]
Maar nu krijg je weer allemaal mensen die niet weten waar hun eigen stad of dorp op de kaart ligt. Ligt Kuttebroek nou in het geel? Dit kun je zo toch niet zien?
Zulke mensen zouden zich met hele andere dingen moeten bezighouden dan met weerkaarten. Misschien aanschuiven in groep zes bij de topografieles of zo.
  maandag 2 november 2026 @ 16:01:55 #13
385501 Starhopper
Nova is mijn prinses
pi_222093195
quote:
0s.gif Op maandag 2 november 2026 09:55 schreef Momo het volgende:

[..]
Maar nu krijg je weer allemaal mensen die niet weten waar hun eigen stad of dorp op de kaart ligt. Ligt Kuttebroek nou in het geel? Dit kun je zo toch niet zien?
Die moeten maar SBS6 kijken
  maandag 2 november 2026 @ 16:03:04 #14
385501 Starhopper
Nova is mijn prinses
pi_222093205
quote:
Veel beter dit ^O^ Wel echt stom dat ze er nu pas mee komen maar beter laat dan nooit
pi_222124401
Net de app gecheckt.
Code geel voor sneeuwval mist in bepaalde delen van het land. Ziet er een stuk duidelijker uit
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')