Bron https://www.omroepwest.nl/misdaad/5139002/geen-levenslang-maar-na-21-jaar-helemaal-vrij-straf-zoetermeerse-gezinsmoordenaar-voorbijquote:Geen levenslang, maar na 21 jaar helemaal vrij: straf Zoetermeerse gezinsmoordenaar voorbij
Martijn Hooijer
Vandaag, 16:30 • Aangepast Vandaag, 17:53 • 3 minuten leestijd
ZOETERMEER - Gezinsmoordenaar Richard H. is over twee weken vrijwel zeker weer een volledig vrij man. H. vermoordde in 2005 in Zoetermeer zijn vrouw Claudia en hun dochtertjes van drie en vijf jaar oud. Tijdens een tbs-zitting in de rechtbank in Den Haag bleek dat alle deskundigen die H. onderzochten vinden dat hij helemaal terug de maatschappij in kan. Het Openbaar Ministerie vroeg de rechtbank daarom de tbs-maatregel van H. niet meer te verlengen. Daarmee komt er na iets meer dan 21 jaar een eind aan zijn gevangenisstraf en daaropvolgende tbs-behandeling.
'De vraag is of de veiligheid van de samenleving verlenging van tbs-maatregel verlangt.' Die vraag stelde officier van justitie Maaike Kampen hardop. Haar antwoord op die vraag is helder. 'De rapporten zijn eenduidig. Er is geen stoornis meer en het gevaar op herhaling is laag. Daar zie ik dan ook geen risico.'
Richard H. vermoordde zijn vrouw Claudia van Veen (31) en hun dochtertjes Marieke (5) en Charlotte (3) op 6 april 2005 in hun huis in Zoetermeer, om zijn Poolse maîtresse te kunnen ontvangen. Zijn gezin zat hem daarbij in de weg, verklaarde hij later.
H. zag geen andere uitweg dan zijn vrouw in haar slaap dood te slaan en daarna hun kinderen de keel dicht te knijpen. Hij stopte ze in de achterbak van zijn auto, reed naar Noord-Brabant en begroef ze daar in een bos.
Richard H. zocht zelf mee
De volgende dag ontving hij zijn Poolse vriendin en sliep dat weekend samen met haar in het bed waarin hij Claudia om het leven had gebracht. De maandag erop gaf hij zijn vrouw en kinderen op als vermist.
Wrang genoeg deed hij zelfs nog mee aan de zoektochten naar hen en deed een oproep op televisie om naar ze uit te kijken.
Richard H. kreeg in 2006 levenslang door de rechtbank opgelegd, maar in hoger beroep werd dat 20 jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging voor de drie moorden.
Twee jaar geleden besloot de rechtbank al dat de dwangverpleging beëindigd kon worden omdat hij 'beter in staat is om zijn grenzen aan te geven'. Wel bleef hij onder toezicht staan, maar dat toezicht gaat er nu dus vrijwel zeker ook af.
Welke vrouw gaat mij accepteren met mijn delict?
Richard H.
H. werd in 2024, na dertien jaar gevangenisstraf en zes jaar tbs-behandeling, ook al voorwaardelijk vrijgelaten. 'Het gaat prima met mij. Ik woon sinds een jaar of drie op mezelf en werk in de infrastructuur. Als plaatsvervangend teamleider. Ik doe ook vrijwilligerswerk in de kerk en leef mijn leven met de dingen die nu mogelijk zijn.'
De enige risicofactor die de deskundigen nog zien, is wanneer H. een langdurige intieme relatie zou aangaan. 'Ik heb er geen behoefte aan', zegt hij er zelf over. 'Ik heb wel wat dates gehad, maar kom tot de conclusie dat ik met geheim loop en dat gaat niet. Het voelt gewoon niet fijn. Welke vrouw gaat mij accepteren met mijn delict?’
Een beladen zaak
Als de rechter over twee weken besluit dat de tbs van H. is afgerond, hoeven nabestaanden voorlopig niet bang te zijn hem in Zoetermeer op straat tegen te komen. Hij heeft een contact- en locatieverbod dat tot 2031 geldt.
De advocaat van H. vroeg de rechter vanmiddag direct uitspraak te doen, maar die weigerde dat. 'Het is een beladen zaak, de rechtbank wil een evenwichtig antwoord formuleren.'
Geen idee.quote:Op donderdag 20 augustus 2026 14:12 schreef vul_maar_in het volgende:
Leven de opa's en oma's nog? Dat moet voor hen toch ook niet te verduren zijn dat die moordenaar na 7 jaar weer buiten loopt?
7 jaar?quote:Op donderdag 20 augustus 2026 14:12 schreef vul_maar_in het volgende:
Leven de opa's en oma's nog? Dat moet voor hen toch ook niet te verduren zijn dat die moordenaar na 7 jaar weer buiten loopt?
13. geen idee waar die 6/7 vandaan komt.quote:
Ahquote:Op donderdag 20 augustus 2026 14:19 schreef vul_maar_in het volgende:
[..]
13. geen idee waar die 7 vandaan komt.
"H. werd in 2024, na dertien jaar gevangenisstraf en zes jaar tbs-behandeling vrijgelaten". ik las niet goed.quote:Op donderdag 20 augustus 2026 14:20 schreef Watmoetjenou het volgende:
[..]
Ik mis denk ik wat in het bericht
7 jaar? Hij heeft er 20 opzitten.quote:Op donderdag 20 augustus 2026 14:12 schreef vul_maar_in het volgende:
Leven de opa's en oma's nog? Dat moet voor hen toch ook niet te verduren zijn dat die moordenaar na 7 jaar weer buiten loopt?
Ik weet nog van een vrouw die dood werd gevonden na een feestje. Ze was eerder naar huis gegaan dan haar echtgenoot. (((Er was een foto van haar dat ze met een dolfijn zwom))).quote:Op donderdag 20 augustus 2026 13:59 schreef SEMTEX het volgende:
[..]
De partner die dader is komt zo vaak voor. Ik lees ook wel eens op cold case pagina's of de langvermisten pagina van de politie en zelfs daar is het gros bij de vrouwen een vermoedelijke moord door de partner, maar was de bewijslast lastig rond te krijgen.
13 jaar gevang en 6 jaar TBS idd. Ik had het al aangepastquote:Op donderdag 20 augustus 2026 14:21 schreef Tim_G het volgende:
[..]
7 jaar? Hij heeft er 20 opzitten.
7 jaar per moordquote:Op donderdag 20 augustus 2026 14:21 schreef Tim_G het volgende:
[..]
7 jaar? Hij heeft er 20 opzitten.
quote:Ruud (78) vertelt weer eens over die dagen in 2005 dat Claudia, Marieke en Charlotte nog vermist waren. Hoe Richard – die ze dus al had vermoord – ijskoud met zijn schoonouders optrok in de wanhopige zoektocht naar de meiden. „Wij hebben met hem samen naar Opsporing Verzocht zitten kijken”, zegt Ruud, en de woede vuurt weer uit zijn ogen. „Hij brandde een kaars naast de tv. Dát spel, die man met twee gezichten, speelde hij toen al. En mijn stelling is: dat heeft hij tijdens tbs geperfectioneerd.”
Ik geef die vader zo ongelooflijk gelijk!quote:„Ruud vervolgt: „De begeleiders werken een lijstje af, kijken naar hun modellen, zetten stempeltjes, plaatsen groene vinkjes en weet ik wat al niet meer. Maar wát gebeurt er als hij straks uit het zicht in een of andere kelder weer achter zijn computertje kruipt? Laat die man níét onder de radar duiken. Dát is zo gevaarlijk. Dat-ie nu bij de kerk zit ook, ik moest er gewoon om lachen, hij gaf nooit om het geloof! Het is een dekmantel. De overheid zou dit soort lieden hun leven lang moeten monitoren.”
Zou die een andere naam hebben?quote:Op dinsdag 1 september 2026 21:49 schreef Ronald het volgende:
Deze Richard heeft dus al jaren een baan en een eigen woning, echt absurd dat je gewoon vrij geruisloos weer een normaal leven kunt opbouwen na zoiets gruwelijks.
Dat moet toch haast welquote:Op dinsdag 1 september 2026 21:58 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Zou die een andere naam hebben?
Maakt niet uit. Mensen herkennen je vanzelf. Ook al is het lang geleden.quote:Op dinsdag 1 september 2026 21:58 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Zou die een andere naam hebben?
Ik heb nog wat over hem gelezen maar 1 keer is hij wel ontslagen toen een leverancier van zijn werkgever dreigde alles stop te zetten als Richard niet ontslagen zou worden.quote:Op dinsdag 1 september 2026 22:08 schreef vul_maar_in het volgende:
[..]
Maakt niet uit. Mensen herkennen je vanzelf. Ook al is het lang geleden.
Vroeg ik mij ook af, maar je mag je verleden wel gewoon verzwijgen bij een sollicitatiequote:Op dinsdag 1 september 2026 21:58 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Zou die een andere naam hebben?
VOG'tje lijkt me toch lastigquote:Op dinsdag 1 september 2026 22:17 schreef Ronald het volgende:
[..]
Vroeg ik mij ook af, maar je mag je verleden wel gewoon verzwijgen bij een sollicitatie
Meer dat sommige smetjes niet tellen voor bepaalde beroepen en andere juist wel: Geen buschauffeur met een DUI, niet met kindjes na pedopraktijken, geen financiële functie na fraude etc.quote:Op dinsdag 1 september 2026 22:28 schreef ootjekatootje het volgende:
[..]
Ligt aan het beroep hè, voor veel beroepen heb je die niet nodig.
Dat is uiteindelijk het hele idee van een tbs-maatregelquote:Op dinsdag 1 september 2026 21:49 schreef Ronald het volgende:
Deze Richard heeft dus al jaren een baan en een eigen woning, echt absurd dat je gewoon vrij geruisloos weer een normaal leven kunt opbouwen na zoiets gruwelijks.
Dat dan weer wel.quote:Op dinsdag 1 september 2026 22:31 schreef Caland het volgende:
[..]
Dat is uiteindelijk het hele idee van een tbs-maatregel
Als ie nu voor de rechter had gestaan had ie levenslang gekregen. Moord met voorbedachte rade.quote:Op dinsdag 1 september 2026 22:31 schreef Caland het volgende:
[..]
Dat is uiteindelijk het hele idee van een tbs-maatregel
Dat denk ik ook wel ja.quote:Op dinsdag 1 september 2026 22:36 schreef Firuze60 het volgende:
[..]
Als ie nu voor de rechter had gestaan had ie levenslang gekregen. Moord met voorbedachte rade.
Ja maar dat maakt het niet minder absurd.quote:Op dinsdag 1 september 2026 22:31 schreef Caland het volgende:
[..]
Dat is uiteindelijk het hele idee van een tbs-maatregel
Waarom is dat gek.... is de situatie nu dan plots zoveel beter?quote:Op dinsdag 1 september 2026 22:38 schreef Caland het volgende:
[..]
Dat denk ik ook wel ja.
Sowieso gek dat het hof anders oordeelde toen
Klopt, daarom moet je dit soort idioten gewoon een nekschot gevenquote:Op woensdag 2 september 2026 10:43 schreef RM-rf het volgende:
[..]
Waarom is dat gek.... is de situatie nu dan plots zoveel beter?
wat is precies het voordeel van die hogere strafmaat?
Hij is oorspronkelijk voor 20 jaar met TBS veroordeeld, de gevangenisstraf gold als uitgezeten na 13 jaar (2/3e van de straf, mits de gevangene zich goed gedraagt en meewerkt) en daarna heeft hij dus nog 8 jaar TBS ondergaan (en was nu al enige tijd voorwaardelijk vrij en stond enkel onder toezicht).
Hij heeft 19 jaar gezeten, en is nu 2 jaar onder toezicht.
Wat zou de meerwaarde zijn dat hij wel levenslang zou hebben...? Zou hij dan die moorden niet gepleegd hebben (die waren zo irrationaal en dom en zo zonder enige afweging over de bestraffing dat er geen goede grond is te stellen dat levenslang als straf ipv 20 jaar + TBS hem plots daarvan had laten afzien)
De enige grond waarbij ik me kan voorstellen dat je het nut van straffen kunt vergelijken is vooral welke kosten er voor de maatschappij zijn verder, en daarbij denk ik dat het gewoon veel praktischer is ook veroordelde gevangenen een motivatie te geven goed gedrag te tonen en mee te werken, terwijl levenslang en die mensen tot aan hun overlijden in detentie te houden eerder veel kostbaarder is en weinig meerwaarde bied.
Wat dat betreft vind ik het eerder zorgelijk dat er vooral een op emotionele gronden gevoerde drang is steeds nóg zwaaardere straffen te willen opleggen vanuit een soort van publieke verontwaardiging, terwijl die hogere straffen niet echt een objectief vaststelbare meerwaarde hebben
Heb je een voorbeeld van zulk een goed functionerend doodstraf-systeem?quote:Op woensdag 2 september 2026 14:00 schreef Boris_Karloff het volgende:
[..]
Klopt, daarom moet je dit soort idioten gewoon een nekschot geven
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |