Streep door grote houten kantoortoren Amsterdam: kosten te hoog©
https://www.rtl.nl/nieuws(...)rgebouwen-ter-wereldquote:
RTL Z · 16 minuten geleden · Aangepast: 0 minuten geledenPlannen voor de bouw van een groot houten kantoorgebouw in Amsterdam gaan definitief de prullenbak in. De kosten voor de bouw zijn te hoog geworden.
Het houten kantoorgebouw had op de Amsterdamse Zuidas moeten komen.Het kantoorgebouw zou 86 meter hoog moeten worden en een van de hoogste houten kantoorgebouwen in de wereld. Het gebouw zou aan de Zuidas in Amsterdam moeten komen. Maar vastgoedfonds NSI trekt nu er de stekker er uit. De bouw kan niet meer uit door de fors gestegen kosten, aldus NSI.
Het gaat dan niet alleen om de kosten van hout, maar ook om die van bijvoorbeeld beton en glas. Voor de productie van de laatste twee is relatief veel energie nodig.
Had al klaar moeten zijnHet zat er al aan te komen dat de bouw niet doorgaat. Want deze had al in de tweede helft van 2022 moeten beginnen en vorig jaar had het gebouw er moeten staan. Maar in 2023 werden de plannen voor de bouw voorlopig stopgezet. NSI onderzocht wel of een afgeslankte versie van de toren gebouwd kon worden. Maar ook dat kon niet uit.
NSI heeft al wel geld geïnvesteerd voor het ontwerp en de bouw van het houten kantoorgebouw. Die in totaal 9,6 miljoen euro neemt het nu als verlies.
CO2Er zijn al wel houten gebouwen in Nederland. Zo staat in Amsterdam een woontoren van 73 meter die grotendeels van hout is gemaakt. En in Rotterdam staat een houten woongebouw van 50 meter hoog.
Voordeel van een houten gebouw is dat de ecologische voetafdruk lager is dan bij een gebouw van beton. Bij het maken van beton komt namelijk veel CO2 vrij. Wereldwijd is beton verantwoordelijk voor circa 8 procent van de totale CO2-uitstoot.
Met houtbouw is dat anders. Want als bomen groeien, dan nemen ze CO2 op uit de lucht. Als van dat hout een gebouw wordt gebouwd, dan komt het niet terug in de atmosfeer, maar het blijft in het hout vastzitten.
Aandachtige lezers op FOK!,
Binnen in de regel financieel gegoede en tevens professionele kringen op locatie Amsterdam, waarnaast kleine locatie Haarlem

qua functie eveneens 'n belangrijke economische duit in het zakje doet, zijn
wij 
in het geheel niet verrast door het besluit van vastgoedfonds NSI om de beoogde kantoortoren van hout uiteindelijk te schrappen.
Kortom,
wij hadden dit ergens toch al verwacht.
Echter, op tamelijk korte afstand van het pand waar
ikzelf kantoor houd

zou het houten gebouw opgetrokken worden, al had
men reeds enige reserves m.b.t. hoge kosten voor de doelstelling en meerdere vraagstukken als reden.
Het aanvankelijke plan ingevolge reeds eerder gedane investering om ter plaatse het houten kantoorpand te realiseren, wat samenhangt met 'n nieuw soort van bouwen vanwege een nieuwe 'hype' vanwege beton en CO2-uitstoot

, leidt voor NSI tot een verlies van 9.6 mln euro.
M.b.t. financiën en meerdere zaken hieromtrent

, kan ruiterlijk gezegd worden dat dit 'schamele' verlies van bijna 10 miljoen slechts 'n schijntje is in vergelijking tot geldbedragen die onder mensen als
wij 
rondgaan.
Aanvankelijk voelden diverse zakelijke ondernemingen op de Zuid-as best wat voor dit ontwerp en speciale bouw, maar werden hierover al vrij snel vergaderingen belegd over 'hoe en wat' en het nut hiervan. De vertragingen sinds 2023 en verwikkelingen hieromtrent tot heden kwamen uiteindelijk niet als een verrassing!

--
Welnu, de CO2-hype tiert immers welig op meerdere vlakken en gebieden, waaronder in de regio van het legendarische TATA en andersoortige bedrijven.

Wat kan
ik zeggen?
Hoewel in het leven roepen van gebouwen met houten constructies een prima ontwerp illustreert, en niet in allerlaatste plaats omdat hout beter tegen de koude is opgewassen en warmte vasthoudt, is het ook handig om alle beweegredenen tot de bouw van zoiets nader tegen het licht te houden.
Af en toe moest menig functionaris zich achter de oren krabben.

Op grond van in
onze optiek

'doorgeslagen visies en moderne inzichten' worden namelijk de laatste decennia allerhande geldverslindende maatregelen in het leven geroepen die uitstoot van gevreesde stoffen, of bouwvertragende stikstof, dienen te beteugelen. In dezen geldt ook de slogan 'het houdt niet op, niet vanzelf', aldus vrij recent comment van ingewijden en professionals op de Zuid-as, die deze wellicht tamelijk doorgeslagen milieubewustheid openlijk erkennen, waaronder
ikzelf en compagnons.

--
Fijne avond!
Scjvb