quote:
Na jarenlange lobby nu ook Oscar voor beste casting: 'Eindelijk erkenning'
Komende nacht worden de Oscars uitgereikt, de belangrijkste filmprijzen van het jaar. Dit jaar is er voor het eerst een gouden beeldje te winnen in de categorie casting. Casting directors zijn degenen die de acteurs selecteren voor een film, en dat is een vak apart, zeggen zij zelf.
"Het werd tijd", zegt Susanne Groen, directeur van een van de grootste castingbureaus van Nederland, over de nieuwe categorie. Groen deed de casting voor tal van films en ook voor de soap GTST en de serie Dertigers. "Casting is een vak dat veel mensen niet kennen, maar toch essentieel is voor het maken van een film."
De casting director van een film moet voor elke rol de beste acteur vinden. Dat is soms best moeilijk, zegt Groen. "Maar dat heeft vooral met externe factoren te maken, zoals tijd en geld. Verder moet je veel mensen kennen en inhoudelijk kunnen inschatten wat mensen bij elkaar kan brengen, en of de chemie goed is."
Alleen een stel goede acteurs bij elkaar verzamelen, is niet voldoende, legt Groen uit. "Je hebt heel goede acteurs die bepaalde rollen niet kunnen spelen." Ook de samenstelling van de cast is belangrijk. "Je kan twee heel goede acteurs hebben die totaal niet samen kunnen spelen. En het is heel belangrijk dat je de taal van de regisseur begrijpt."
In 1982 werd de Casting Society of America (CSA) opgericht. Het belangrijkste doel van deze vereniging: een Oscar-categorie voor casting. Dat het zo lang heeft geduurd voordat die er kwam, komt volgens CSA-directeur Destiny Lilly doordat het casting-proces grotendeels achter gesloten deuren plaatsvindt. "Van nature moet casting vertrouwelijk zijn", zegt Lilly tegen nieuwssite Vox. "Maar weinig mensen zien hoe dit proces verloopt."
Lobby
In de jaren sindsdien hebben casting directors flink gelobbyd om ook te mogen meedingen naar het felbegeerde gouden beeldje. Lange tijd was dat zonder resultaat. Tot 2019, toen casting-veteraan David Rubin voorzitter werd van de Academy Awards. Volgens Lilly heeft hij een belangrijke rol gehad bij de totstandkoming van de nieuwe categorie. "Het was een lang proces, dat jarenlang gepaard ging met veel teleurstelling."
Lilly en casting director Susanne Groen hopen dat door deze ontwikkeling hun vak bekender wordt bij een groter publiek. Groen: "Zodat ook dit departement van de filmindustrie erkenning krijgt en mensen weten waar het over gaat."
Kwetsbaar
Voor acteurs is de casting vaak niet het leukste deel van hun werk, zegt Groen. Die moeten dan namelijk aan haar en de regisseur laten zien of ze daadwerkelijk geschikt zijn voor de rol. "Je moet je kwetsbaar opstellen en alles geven op dat moment. We kijken dan wat je doet met het personage en of je een klik hebt met de regisseur. Dat kan heel spannend zijn voor acteurs."
Groen hoopt dat, in navolging van de Oscars, er binnenkort ook een Gouden Kalf te winnen is voor de categorie casting. De Gouden Kalveren zijn de belangrijkste Nederlandse filmprijzen. "En dan hoef ik hem niet eens te winnen, want ik gun het al mijn collega's. Maar ik denk dat het heel leuk is als mensen meer weten over het vak casting."
De genomineerden in de categorie casting:
Nina Gold - Hamnet
Jennifer Venditti - Marty Supreme
Cassandra Kulukundis - One Battle After Another
Gabriel Domingues - The Secret Agent
Francine Maisler - Sinners
https://nos.nl/artikel/26(...)-eindelijk-erkenningHeel terecht, wat mij betreft. Welke acteur een bepaalde rol vervult, kan een film echt maken of breken. Bijzonder dat het zo lang geduurd heeft.