abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  FrontpagER /Mod / Grootste Vredestichter vrijdag 27 februari 2026 @ 13:48:18 #1
485843 crew  Jippie
pi_220212092
quote:
De Belastingdienst ligt onder vuur vanwege de beslissing om het IT-systeem voor de inning van btw uit te besteden aan het Amerikaanse bedrijf FAST Enterprises. Critici en politici waarschuwen dat Nederland hiermee een te grote afhankelijkheid creëert van de Verenigde Staten, wat in theorie grote geopolitieke risico’s met zich meebrengt.

Wekelijks stroomt er ongeveer 1,5 miljard euro aan btw de Nederlandse staatskas binnen. Omdat het huidige systeem voor deze cruciale inkomstenstroom aan vervanging toe is, heeft de Belastingdienst gekozen voor een modernisering door het Amerikaanse FAST Enterprises. Waar aanvankelijk werd gesuggereerd dat het enkel om softwarelevering zou gaan, blijkt nu dat het bedrijf ook verantwoordelijk wordt voor de uitvoering, het onderhoud en het beheer van het systeem.

Tech-expert Bert Hubert luidt de noodklok. Volgens hem loopt Nederland het gevaar de controle volledig uit handen te geven. Hij stelt dat het Amerikaanse bedrijf de software beheert op een manier waardoor de Nederlandse Belastingdienst zelf mogelijk geen toegang heeft tot de servers.

Dit schept volgens experts een kwetsbaarheid: als de geopolitieke verhoudingen verslechteren, zou een Amerikaanse partij – onder druk van de Amerikaanse overheid – de stekker uit het systeem kunnen trekken. „Als Trump in een handelsoorlog besluit dat het bedrijf niet meer met de Nederlandse staat mag handelen, krijgt de overheid ineens geen btw meer”, waarschuwt Hubert. Hij bestempelt de situatie als ‘onbestaanbaar’.

Politiek verzet

In de Tweede Kamer is met verbazing en verontwaardiging gereageerd. Barbara Kathmann (GroenLinks-PvdA), die het dossier op de voet volgt, trekt een vergelijking met de recente discussie over DigiD. Volgens haar is de afhankelijkheid van Amerikaanse IT-systemen een structureel probleem. "Heel Nederland hangt aan een big-tech-infuus. Het was al een probleem toen Trump niet aan de macht was. Je moet niet al je eieren in één mandje willen leggen”, aldus Kathmann. Zij heeft aangekondigd zich in de Kamer hard te gaan maken om de uitbesteding aan FAST Enterprises stop te zetten.

Reactie ministerie van Financiën

Het ministerie van Financiën toont zich verrast door de commotie. Het stelt dat de Kamer gedurende het hele aanbestedingstraject tijdig en uitgebreid is geïnformeerd. Volgens het ministerie is de vrees voor totale Amerikaanse controle ongegrond:

Fysieke locatie: De servers en de data blijven fysiek in het datacentrum van de Belastingdienst in Apeldoorn staan.
Controle: Het dataverkeer wordt gecontroleerd door eigen medewerkers van de Belastingdienst.
Beheer: De software wordt niet vanuit Amerika beheerd, maar door het bedrijf in Nederland.
Het ministerie erkent desondanks dat de geopolitieke situatie sinds de start van de aanbesteding is veranderd. Men geeft aan inmiddels extra maatregelen te hebben getroffen om digitale risico’s te beperken, al blijft het ministerie realistisch: „In een digitale wereld zijn risico’s nooit volledig uit te bannen.”

Bron

b2b624df2a0bc6d0a96c2c97f380f7fb65a0c466.jpg?1772196390
Moeten we echt alles verkwanselen aan derden? Waarom kunnen we dit en Digi-D niet 100% in eigen beheer houden?
  vrijdag 27 februari 2026 @ 13:49:32 #2
503714 SebbeSwensje
No one here is exactly what he
pi_220212103
Ik vind dit echt een supergoed idee. Waarom is dit niet al 5 jaar geleden gedaan?
Appears.
Je bent een Heraclied, of je bent het niet!
pi_220212122
Blijf het belachelijk vinden dat die Kathmann zomaar alle vrijheid krijgt in de media zonder enige weerstand. Die heeft zichzelf gebombadeerd toch 'tech expert' en iedereen moet daar maar in mee gaan. Ze heeft nul ervaring in de ICT wereld en stijgt alleen maar boven de rest van de politici uit omdat ze weet wat open source betekent. Volgens mij heeft dat mens verder nergens verstand van en is het allemaal populistisch gebrabbel van niveautje PVV.

Die zogenaamde afhankelijkheid wordt zwaar overdreven en zelfs als het een enorm probleem zou zijn, waar zijn de Nederlandse en Europese alternatieven?

[ Bericht 12% gewijzigd door MoreDakka op 27-02-2026 14:01:58 ]
pi_220212146
Waar komt dat plaatje in OP vandaan? Want ik lees nergens dat de data onder US rechtspraak valt. Sowieso slaat het plaatje nergens op:
quote:
Fysieke locatie: De servers en de data blijven fysiek in het datacentrum van de Belastingdienst in Apeldoorn staan.
Controle: Het dataverkeer wordt gecontroleerd door eigen medewerkers van de Belastingdienst.
Beheer: De software wordt niet vanuit Amerika beheerd, maar door het bedrijf in Nederland.
Bangmakerij, nieuwe hype om hier een punt van te maken.
Ga als overheid nou eerst eens een strategie bedenken, voor je in de waan van de dag gaat schieten op elke actie die voorbijkomt 8)7
pi_220213649
Oke Google....oh wacht _O- _O-
Je hoort bij de betere, maar nog lang niet bij de beste
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')