quote:Nederlandse schaakgrootmeester Jan Timman (74) overleden
Jan Timman, een van de grootste schakers in de Nederlandse geschiedenis, is woensdag op 74-jarige leeftijd overleden.
De grootmeester was eind twintigste eeuw jarenlang de beste schaker van Nederland en klom tussen de wereldberoemde Sovjet-schakers naar de tweede plek op de wereldranglijst. In zijn beste dagen stond Timman tussen grote Russische namen als Anatoli Karpov, Boris Spasski en Garri Kasparov bekend als 'The best of the West'.
De in Delft geboren Timman begon op zijn achtste met schaken, werd grootmeester op zijn 23ste en won sindsdien negen nationale titels. De eerste in 1974, de laatste in 1996.
De tweede plek op de wereldranglijst bereikte Timman in 1982, achter Karpov. In die periode won hij onder meer twee keer het Hoogovenstoernooi in Wijk aan Zee (1981, 1985), tegenwoordig het Tata Steel-schaaktoernooi.
Wereldtitelstrijd
In 1993 mocht Timman onverwacht aantreden voor de wereldtitelstrijd nadat Kasparov en Nigel Short hadden besloten hun tweekamp buiten wereldschaakbond FIDE om te spelen. Timman tegen Karpov werd de wereldtitelstrijd en Timman verloor met 12,5-8,5.
Sinds de wereldtitel van Max Euwe in 1935 kwam geen Nederlandse schaker zo dicht bij de prestigieuze wereldtitel als Timman.
Vrijwel zijn hele carrière, vooral in de loop van de 21ste eeuw toen hij minder actief werd aan het bord, schreef Timman uitvoerig over het spel.
Vele boeken en artikelen publiceerde hij. Onder meer uitvoerige stukken voor het toonaangevende schaaktijdschrift New In Chess, waar hij allerlei schaakboeken over zijn grootste fascinatie, het eindspel, uitbracht.
In 2024 maakte Timman nog een verrassende comeback op het NK, waar hij na achttien jaar terugkeerde op het hoogste nationale niveau. Een jaar later stopte hij alsnog, in stilte. Omdat het fysieke spel te zwaar voor hem was geworden.
In het Nederland van <>Jetten had hij net 2 jaar AOW gehad.quote:Op donderdag 19 februari 2026 09:32 schreef Gia het volgende:
[..]
Je hoeft niet in elk topic mee te posten. Als je geen verstand hebt van schaken, scroll dan gewoon door.
OT, 74 is eigenlijk veel te jong. R.i.p.
Leuk verzonnen, maar niet op waarheid gebaseerd.quote:Op donderdag 19 februari 2026 09:44 schreef Weltschmerz het volgende:
Hij woonde samen met Hans Böhm in een flatje in Amsterdam-Noord waar tafeltje met een schaakbord stond en daar omheen was het zo'n puinhoop dat de brommer van een familielid daar een half jaar vermist in is geweest.
Er was op tv ooit een interview in zijn studentenkamertje. In het midden een schaakspel, daaromheen een enorme puinhoop. Het fragment is best vaak herhaald, maar op YouTube lijkt het onvindbaar.quote:Op donderdag 19 februari 2026 09:44 schreef Weltschmerz het volgende:
Hij woonde samen met Hans Böhm in een flatje in Amsterdam-Noord waar tafeltje met een schaakbord stond en daar omheen was het zo'n puinhoop dat de brommer van een familielid daar een half jaar vermist in is geweest.
Het was niet mijn brommer en het was Böhms anekdote, dus het kan inderdaad verzonnen zijn.quote:Op donderdag 19 februari 2026 11:34 schreef golfer het volgende:
[..]
Leuk verzonnen, maar niet op waarheid gebaseerd.
Deze waarschijnlijk, vanaf 0:42. De betreffende aflevering van 'Het gat van Nederland' kan ik ook niet zo 1-2-3 vinden. Bekijk deze YouTube-videoquote:Op donderdag 19 februari 2026 12:12 schreef thabit het volgende:
[..]
Er was op tv ooit een interview in zijn studentenkamertje. In het midden een schaakspel, daaromheen een enorme puinhoop. Het fragment is best vaak herhaald, maar op YouTube lijkt het onvindbaar.
Dat is wel een héél kort stukje uit het interview, maar inderdaad degene die ik bedoelde.quote:Op donderdag 19 februari 2026 18:23 schreef OEM het volgende:
[..]
Deze waarschijnlijk, vanaf 0:42. De betreffende aflevering van 'Het gat van Nederland' kan ik ook niet zo 1-2-3 vinden. Bekijk deze YouTube-video
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |